10.03.2019 Esplanādē nosvinēta Masļeņica un un sadedzināta “skolu reforma”

0
37

Aleksejs Stetjuha

Latvijas Krievu savienība (LKS) sadedzināja Masļeņicas lelli, un pie reizes ar to arī Latvijas izglītības reformu.
Latvijā pēdējo gadu laikā izveidojusies tradīcija, kura apvieno visus krievu svētkus, – pastāvīgi mēģinājumi politizēt visus šos svētkus. Vai tie ir pareizticīgo Ziemassvētki, 8. marts, 9. maija vai Masļeņica.
Šogad pret ziemas pavadīšanu bijusi īpaša sadumpošanās: latviešu vidē arvien skaļāk izskanējusi nepatika pret šiem svētiem ar uzsvaru uz to, ka jāaprobežojas ar tradicionālo latviešu analogu – Meteņiem.

Latvijas Krievu savienības pārstāvji kopā ar rīdziniekiem nosvinēja Masļeņicu

Taču pagaidām līdz oficiāliem aizliegumiem nav nonācis, pankūku nedēļa joprojām tiek plaši svinēta gan komerciālajā jomā, gan sociāli-politiskajā.

Ziema, ej prom!

Masļeņicas pēdējā dienā, Piedošanas svētdienā, ar tradicionālo lelles sadedzināšanu nolēma padarboties Latvijas Krievu savienība (LKS).
Pulcēšanās vieta – laukums pie Raiņa pieminekļa. Laikapstākļi pilnībā atbilda svētku galvenajam lozungam – “Ziema, ej prom!”, kaut gan svinībām tie nebija piemēroti.
Pavasaris sāka uzstāt uz savām tiesībām ar sīku smidzinošu lietu. Dīzeļa ģenerators, kurš bija atbildīgs par pasākuma ieskaņošanu, periodiski noslāpa, tāpēc startēt laikus neizdevās. Sanākušie slēpās zem lietussargiem un nojumes. Masļeņicas lelli kārtīgi tikusi kārtīgi nolieta ar degmaisījumu.

Uzstāšanās Masļeņicas svētkos, kurus organizēja Latvijas Krievu savienība

Nebija daudz atnākušo, taču viņus var saprast: laikapstākļi nebija tie labākie. Toties sanākušie nesūdzējās, ar sapratni izturējās pret visām tehniskajām ķibelēm. Beidzot, pasākums sākās.

Sadedzināja reformu

Ar pasākuma atklāšanas runu uzstājās Krievu skolu aizstāvības štāba un LKS aktīvists – Oļegs Sisoļatins, pēc tam viņš nodeva mikrofonu LKS līderei – Tatjanai Ždanokai, kura visus apsveica ar ziemas beigām.
Tiesa, LKS arī nespēja pilnībā izvairīties no svētku politizēšanas. Masļeņicas lelli no ziemas simbola pārdēvēja visa ļaunā simbolā, kas noticis pērn. Runājot tieši – skolu reformas simbolā. Lielākai skaidrībai uz lelles tika uzstādīts attiecīgs uzraksts, pēc kā reformu svinīgi aizdedzināja.

Masļeņicas lelle ar uzrakstu “skolu reforma”

Lietū reforma kādu laiku dūmoja, bet pēc tam kārtīgi aizdegās, un kādu desmit minūšu laikā no lelles bija palicis tikai apogļojies krusts. Ar to pasākuma politiskā daļa beidzās.
Organizācijas “Latvija bez nacisma” vadītājs Josifs Korens nostājās pie plīts cept pankūkas, savukārt ansamblis aizgāja zem nojumes izstāstīt par Masļeņicas tradīcijām un arī uzdziedāt.


Latvijas Krievu savienības pārstāvji kopā ar rīdziniekiem nosvinēja Masļeņicu

Masļeņica Latvijā

Kopā uz ziemas pavadīšanu bija ieradušies apmēram piecdesmit cilvēki. paralēli svētkus svinēja izklaides kompleksā “Lido”, Jūrmalā, sanatorijā “Jantarnij bereg” un dažos Rīgas mikrorajonos.
Citās pilsētās daudzas pašvaldības aizvadīja svētku pasākumus sestdien, 9. martā. Daugavpilī pilsētas centrālajā laukumā pankūkas cepa pats jaunais pilsētas mērs Andrejs Elksniņš. Tiesa, nolēma neko nededzināt ugunsdrošības nolūkos.
…Info avots: https://sputniknewslv.com/Latvia/20190311/11125291/maslenica-svetki-pankukas-vasara.html