13.3.2018. “Zemes baronu” lietu turpinās skatīt Satversmes tiesā

0
386

ST skata lietu par izmaiņām piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā

Rīga, 6.marts, LETA. Satversmes tiesa (ST) šodien plkst.10 skata lietu par normām, kas paredz izmaiņas piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā no šī gada sākuma, aģentūra LETA informēja ST pārstāve Ketija Strazda.
Lietā tiek apstrīdēti grozījumu likumos “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” atbilstība Satversmes normām.
Lieta ierosināta pēc Soņas Traubes pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka viņas īpašumā ir zemes gabals, uz kura atrodas citām personām piederoša daudzdzīvokļu dzīvojamā māja. Starp pieteikuma iesniedzēju un daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem pastāv piespiedu zemes nomas tiesiskās attiecības. Sākot no 2018.gada 1.janvāra, ar apstrīdētajām normām noteikta jauna kārtība zemes gabala nomas maksas aprēķināšanā. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka tas ievērojami samazinās ienākumus no viņai piederošā zemes gabala iznomāšanas, tādējādi ierobežojot viņas tiesības uz īpašumu.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/FA90FB10-C31A-43F1-8447-6501D2D83590/

ST lietā par izmaiņām piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā uzaicinājusi izteikties Dolgopolovu

Rīga, 6.marts, LETA. Satversmes tiesa (ST) šodien sāka skatīt lietu par izmaiņām piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā un uz nākamo sēdi uzaicināja vairākus cilvēkus, tostarp, 12.Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāju Sergeju Dolgopolovu (S), aģentūra LETA noskaidroja ST.
Tiesas sēdes laikā pieteikumu iesniedzēju pārstāvji izklāstīja lietas faktiskos apstākļus un juridisko pamatojumu, kā arī sniedza atbildes uz ST tiesnešu un Saeimas pārstāvja zvērināta advokāta Sanda Bērtaita jautājumiem.
Nākamā tiesas sēde paredzēta rītdien, kad ST uzklausīs vairākus ekspertus – ekonomistu Jāni Abāšinu, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieci tiesību politikas jautājumos Lailu Medinu, Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktoru Mārtiņu Auderu, Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridisko padomnieci Ingu Peimani, Latvijas Bankas padomes locekli Edvardu Kušneru, Valsts zemes dienesta Ģenerāldirektora vietnieci juridiskajos jautājumos Inetu Baldiņu un Valsts zemes dienesta Nekustamo īpašumu vērtēšanas departamenta Vērtēšanas analīzes daļas vecāko ekspertu Māri Grīnbergu, kā arī juristus Kalvi Torgānu, Jāni Rozenbergu un Kasparu Balodi.
Jau vēstīts, ka lietā tiek apstrīdēti grozījumu likumos “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” atbilstība Satversmes normām.
Lieta ierosināta pēc Soņas Traubes pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka viņas īpašumā ir zemes gabals, uz kura atrodas citām personām piederoša daudzdzīvokļu dzīvojamā māja. Starp pieteikuma iesniedzēju un daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem pastāv piespiedu zemes nomas tiesiskās attiecības.
Sākot no 2018.gada 1.janvāra, ar apstrīdētajām normām noteikta jauna kārtība zemes gabala nomas maksas aprēķināšanā. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka tas ievērojami samazinās ienākumus no viņai piederošā zemes gabala iznomāšanas, tādējādi ierobežojot viņas tiesības uz īpašumu.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/B8835454-D81B-474E-ACF0-B86DE9499F8E/

Satversmes tiesa līdz 13. martam izsludina pārtraukumu lietā par normām, kas no 2018. gada 1. janvāra samazina piespiedu nomas maksas apmēru

Šodien, 7. martā, Satversmes tiesa tiesas sēdē ar lietas dalībnieku piedalīšanos turpināja lietas Nr. 2017?17?01 “Par 2017. gada 1. jūnija likuma “Grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”” 1. panta un 2017. gada 22. jūnija likuma “Grozījums likumā “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 105. pantam” izskatīšanu.
Tiesas sēde turpinājās ar jautājumu uzdošanu Saeimas pārstāvim zvērinātam advokātam Sandim Bērtaitim, savukārt pēc tam tika uzklausītas vairākas lietā pieaicinātās personas. Viedokli sniedza: 12. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs, Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina, Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridiskā padomniece Inga Peimane, ekonomists Jānis Abāšins un Valsts zemes dienesta Ģenerāldirektora vietniece juridiskajos jautājumos Ineta Baldiņa.
Nākamajā tiesas sēdē, kas notiks 13. martā plkst. 10.00, Satversmes tiesa turpinās uzdot jautājumus Valsts zemes dienesta Ģenerāldirektora vietniecei juridiskajos jautājumos Inetai Baldiņai, kā arī uzklausīs citas lietā pieaicinātās personas vai to pārstāvjus. Viedokli sniegs: Valsts zemes dienesta Nekustamo īpašumu vērtēšanas departamenta Vērtēšanas analīzes daļas vecākais eksperts Māris Grīnbergs, Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners, kā arī Dr. habil. iur. Kalvis Torgāns, Dr. iur. Jānis Rozenfelds un Dr. iur. Kaspars Balodis.
…Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/A3B47FBE-58E2-40AE-AD9B-0046813F562A/

ST nākamnedēļ turpinās skatīt lietu par izmaiņām piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā

Rīga, 7.marts, LETA. Satversmes tiesa (ST) 13.martā plkst.10 turpinās skatīt lietu par izmaiņām piespiedu zemes nomas maksas aprēķināšanā, aģentūru LETA informēja ST.
Tiesa turpinās uzdot jautājumus Valsts zemes dienesta Ģenerāldirektora vietniecei juridiskajos jautājumos Inetai Baldiņai, kā arī uzklausīs citas lietā pieaicinātās personas vai to pārstāvjus.
Tāpat viedokli sniegs Valsts zemes dienesta Nekustamo īpašumu vērtēšanas departamenta Vērtēšanas analīzes daļas vecākais eksperts Māris Grīnbergs, Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners, kā arī juristus juristus Kalvi Torgānu, Jāni Rozenfeldu un Kasparu Balodi.
Jau vēstīts, ka lietā tiek apstrīdēti grozījumu likumos “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” atbilstība Satversmes normām.
Lieta ierosināta pēc Soņas Traubes pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka viņas īpašumā ir zemes gabals, uz kura atrodas citām personām piederoša daudzdzīvokļu dzīvojamā māja. Starp pieteikuma iesniedzēju un daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem pastāv piespiedu zemes nomas tiesiskās attiecības.
Sākot no 2018.gada 1.janvāra, ar apstrīdētajām normām noteikta jauna kārtība zemes gabala nomas maksas aprēķināšanā. Pieteikuma iesniedzēja norādījusi, ka tas ievērojami samazinās ienākumus no viņai piederošā zemes gabala iznomāšanas, tādējādi ierobežojot viņas tiesības uz īpašumu.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/1F9ABCCF-DC94-44E2-9FD6-64439BCAFCF1/

Biedrības „Tauta pret zemes baroniem” paziņojums presei sakarā ar lietas Nr. 2017-17-01 izskatīšanu Satversmes tiesā

Šodien, 2018. gada 6. martā, Satversmes tiesa sāks izskatīt lietu, kas ietekmēs vairāk nekā 300 000 Latvijas iedzīvotāju dzīves.
Sausajā juridiskajā valodā šī ir lieta Nr. 2017-17-01 “Par 2017. gada 1. jūnija likuma “Grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”” 1. panta un 2017. gada 22. jūnija likuma “Grozījums likumā “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 105. pantam” izskatīšanu.
Bet pēc būtības tas ir rūpīgi pārdomāts mērķtiecīgs kārtējais mēģinājums padarīt “zemes baronus” vēl bagātākus, bet dzīvokļu īpašniekus, kuri ilgus gadus atrodas bezizejas situācijā , jau kuro reizi publiski pazemot, pasliktinot viņu jau tā bēdīgo mantisko stāvokli, iedzenot tos vēl dziļākā nomāktībā un bezcerībā.
Tiesa gan, šoreiz kopā ar dzīvokļu īpašniekiem, kuri 90. gados pieņemto demokrātiski apšaubāmo likumu un zemes denacionalizācijas procesu rezultātā ir kļuvuši par tā dēvētās “piespiedu zemes nomas” upuriem, tiks aizskārts un pazemots arī Latvijas likumdevējs – Saeima, kura pieņēma grozījumus, kas paredzēja triju gadu laikā pakāpeniski, pa 1% gadā, samazināt piespiedu zemes nomas maksu no 6% līdz 3% no zemes kadastrālās vērtības.
Piespiedu nomas iekasētāji – Latvijas jaunie “zemes baroni” – kārtējo reizi vēlas, lai Satversmes tiesa šīs izmaiņas likumā atceltu.
Biedrība „Tauta pret zemes baroniem”, kas apvieno daudzus tūkstošus dzīvokļu īpašniekus, vēlas paziņot Latvijas sabiedrībai, ka šī lieta, kas sevī ietver ilgu gadu laikā samilzušu problēmu, kuru šodien, 2018. gada 06. martā, sāks izskatīt Satversmes tiesa, ir būtiska un ļoti svarīga aptuveni 100 tūkstošu dzīvokļu īpašniekiem, kuru mājas atrodas uz citām personām piederošajiem zemes gabaliem. Kopīgais “piespiedu zemes nomas” upuru skaits kopā ar dzīvokļu īpašnieku ģimeņu locekļiem pārsniedz 300 000 cilvēku, kas sastāda aptuveni 15% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita, salīdzinājumā ar kuriem „zemes baroni” ir tikai neliela ar lielu naudīgu apetīti apveltīta ļaužu grupiņa.
Latvijas Republikas Satversmes preambulā Latvija tiek pasludināta par SOCIĀLI ATBILDĪGU VALSTI, un mūsu ieskatā tik lielas valsts iedzīvotāju grupas intereses ir svarīgākas, nekā samērā nelielas zemes gabalu īpašnieku intereses. Pievēršam sabiedrības uzmanību tam, ka zemes denacionalizācijas procesā zemes īpašniekiem bija skaidri zināma reālā situācija, ka uz zemes gabaliem atrodas mājas ar citiem cilvēkiem piederošiem dzīvokļiem, pie kam – tiem bija likumā vēl paredzēti alternatīvi izvēles varianti, turpretim dzīvokļu īpašniekiem tādu iespēju likums neparedzēja.
Turklāt aptuveni 90% patreizējo zemes gabalu īpašnieki patlaban vairs nav nekādi tā saucamie vēsturiskie zemes īpašnieki vai to mantinieki, kuru tiesības uz zemi tika atjaunotas saskaņā ar Likumu par zemes reformu. Jaunie “zemes baroni” ir apzināti pārpirkuši šos zemes gabalus no likumiskajiem īpašniekiem un izveidojuši “piespiedu zemes nomas” iekasēšanu par mērķtiecīgu un ienesīgu valsts garantētu biznesu ar tādu peļņas iespēju, kas daudzkārt pārsniedz peļņu no naudas depozīta jebkurā pasaules bankā.
Būtisks un interesants akcents visam iepriekšsacītajam! Saskaņā ar patreizējo Latvijas likumdošanu, zemes īpašnieki, uz kuru zemes gabaliem atrodas citiem īpašniekiem piederošas daudzdzīvokļu mājas, neiegulda personīgos materiālos resursus un absolūti neko nedara savu zemes gabalu sakārtošanā un apsaimniekošanā, jo visi šie pienākumi ir „demokrātiski” uzlikti dzīvokļu īpašniekiem. Tieši dzīvokļu īpašnieki maksā par sētnieku darbu, zālienu pļaušanu, koku lapu un sniega savākšanu un izvešanu, u.t.t.. Tā rezultātā dzīvokļu īpašnieku reālie izdevumi sasniedz pat 10% no zemes kadastrālās vērtības, bet zemes gabalu īpašniekiem paliek tik vien tiesības iekasēt ar likumu noteikto piespiedu zemes nomu, kas ar uzviju sedz šādas naudas iekasēšanas administratīvās izmaksas.
Šie „zemes baroni” darbojas pēc shēmas: „baroniem”- tikai tiesības, dzīvokļu īpašniekiem – tikai pienākumi (kunga un kalpa bezierunu attiecību modelis), kas, mūsuprāt, absolūti neatbilst demokrātiskas valsts pamatprincipiem.
Patreizējā situācija, kas izveidojusies valstī, ir saasināta un bīstama. Viss notiekošais, kas saistīts ar zemes piespiedu nomas attiecībām, nopulgo Latvijas godu un labo slavu. Mūsu redzējumā tas viss ir absolūti absurdi, amorāli un demokrātiskai sabiedrībai neatbilstoši un nepieņemami. Tas neglābjami grauj tautas ticību un paļāvību Latvijas Valsts ideāliem.
Vai tāda ir demokrātija, ko nosaka Latvijas Republikas Satversme?
Mēs ceram uz Satversmes tiesas taisnīgu spriedumu, kas nedrīkstētu būt pieņemts, pamatojoties uz tirgus ekonomikas principiem. Tam jābūt godprātīgam un valstiskam risinājumam, kas beidzot sakārtotu šīs attiecības pēc Augstākā Taisnīguma principa.
Dzīvokļu īpašnieku biedrības “TAUTA PRET ZEMES BARONIEM” valde,
Rīga, 2018. gada 5. martā
Papildu informācija: 27 810 000 Gundars Ūdris; 29725075 Vladimirs Tkačenko; 29 326 888 Regīna Ločmele-Luņova
…Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/2BECBC88-33AC-41A9-80C1-E276290CC555/