15.6.2017. pie Gruzijas, Azerbaidžānas vēstniecībām Rīgā protestē pret Azerbaidžānas žurnālista arestu

  0
  527

  Latvijas un citu Austrumeiropas valstu žurnālisti šodien pie Gruzijas un Azerbaidžānas vēstniecībām Rīgā rīkos protestu, lai iestātos pret Azerbaidžānas žurnālista Afgana Muhtarli arestu, aģentūrai LETA pastāstīja pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” dibinātāja, žurnāliste Inga Spriņģe.
  Spriņģe norādīja, ka protests izpaudīsies kā zibakcija jeb “flash mobs”, kuras laikā žurnālisti ar maisiņiem galvā protestēs pret Muhtarli arestu.
  Viņa sacīja, ka protestā piedalīsies žurnālisti, kuri no dažādām Austrumeiropas valstīm uz mācību laiku ir ieradušies Rīgā. Spriņģe arī piebilda, ka protestētāju vidū atradīsies arī Muhtarli sieva.
  Atbilstoši Spriņģes publiskotajai informācijai sociālajā tīklā “Twitter”, protests pie Gruzijas un Azerbaidžānas vēstniecībām notika šodien plkst.13.
  Kā aģentūrai LETA pastāstīja Ukrainas laikraksta “Kyiv Post” redaktore un žurnāliste Olga Rudenko, protestā iesaistīsies 20 žurnālisti no 13 Austrumeiropas valstīm, kuri Rīgā ir ieradušies uz Rīgas Ekonomikas augstskolas (“SSE Riga”) rīkotajām mediju mācībām.
  Viņa norādīja, ka zibakcijas laikā žurnālisti izmantos plakātus un Muhtarli fotogrāfijas.
  Tāpat Rudenko sacīja, ka internetā ir pieejama arī petīcija, kurā žurnālisti no 16 pasaules valstīm aicina nekavējoties atbrīvot Muhtarli. Petīcijā teikts, ka Azerbaidžānas autoritātes viņu aizturējušas, lai censtos apturēt viņa darbību, kura saistīta ar publikācijām par Azerbaidžānas amatpersonu korumpētību.
  Žurnālisti, kuri iestājušies pret Muhtarli arestu, uzskata, ka noziegumi, par kuriem Azerbaidžānas žurnālists aizturēts, ir absurdi, un tie izceļ Azerbaidžānas režīma neatlaidību uzspiest tās represīvo varu ārpus valsts robežām.
  Tāpat petīcijā uzsvērta Gruzijas autoritāšu atturība izmeklēt Muhtarli nolaupīšanu, aicinot starptautisko kopienu iejaukties un atbalstīt Muhtarli. “Mēs esam pārliecināti, ka Azerbaidžānas un Gruzijas partneri Rietumos nokaunēsies, ja tie ignorēs šo briesmīgo uzbrukumu vārda brīvībai,” petīcijā pauduši žurnālisti.
  Petīciju līdz šim jau parakstījuši 200 žurnālisti no Armēnijas, Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Gruzijas, Igaunijas, Francijas, Kirgizstānas, Latvijas, Lietuvas, Moldovas, Polijas, Krievijas, Tadžikistānas, Ukrainas, Lielbritānijas un ASV.
  Kā ziņots, šā gada maija beigās trimdā Gruzijā dzīvojošais Azerbaidžānas opozīcijas žurnālists Afgans Muhtarli tika nolaupīts un nodots Azerbaidžānas drošības struktūrām.
  Muhtarli emigrācijā Gruzijā dzīvoja kopš 2015.gada, kad bija veicis izmeklēšanu saistībā ar Azerbaidžānas autoritārajam līderim Ilhamam Alijevam izteiktajām apsūdzībām korupcijā.
  Žurnālista dzīvesbiedre iepriekš bija paziņojusi, ka vīrs pazudis.
  Muhtarli advokāts Elčins Sadikovs žurnālistiem Baku paziņoja, ka Muhtarli “Tbilisi nolaupīja civildrēbēs tērpušies vīrieši, kas runāja gruzīnu valodā, viņš tika piekauts un nodots Azerbaidžānas drošības spēkiem”.
  Muhtarli aizvests uz kaimiņvalsti Azerbaidžānu, kur viņam izvirzītas apsūdzības par 10 000 eiro kontrabandu, sacīja Sadikovs, piebilstot, ka banknotes ieliktas žurnālista kabatās.
  Azerbaidžānas prokuratūra skaidroja, ka Muhtarli aizturējuši robežsargi, kad viņš mēģinājis “nelikumīgi šķērsot” robežu, bet nauda pie viņa atrasta pārmeklēšanas laikā.
  Cilvēktiesību aktīvistu organizācijas nosodījušas Muhtarli aizturēšanu un brīdina, ka viņš var tikt pakļauts spīdzināšanai.
  Gruzijas Iekšlietu ministrija paziņojumā apliecināja, ka ir sākusi izmeklēšanu par, “iespējams, nelikumīgo aizturēšanu”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/20B127E7-C189-4504-A81D-D7A89852FB56/

  If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.