25.11.2018 notiks “Breksita” samits: Protestējot pret “Breksita” vienošanos, atkāpjas četri Lielbritānijas ministri. “Breksita” atbalstītāji un pretinieki Daunigstrītā protestē pret Mejas panākto vienošanos

0
486
Pro-European Union protesters demonstrate against Brexit outside the House of Parliament on Tuesday in London, as Prime Minister Theresa May was reaching an agreement with the EU.

“Breksita” atbalstītāji un pretinieki Daunigstrītā protestē pret Mejas panākto vienošanos

Londona, 14.nov., LETA–AFP. Kamēr Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ar sava kabineta locekļiem trešdien apspriež viņas panākto vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), pie valdības vadītājas rezidences pulcējušies gan “Breksita” atbalstītāji, gan tā pretinieki.
“Breksita” atbalstītāji aicina Meju atteikties no vienošanās un saraut visas saites ar ES, nemaksājot bloka budžetā vairs ne penija.
“Tā ir pilnīga mūsu valsts izpārdošana. Mēs būsim ES vasaļvalsts,” norādīja Londonas “Breksita” atbalstītāju organizācijas “Leavers” dibinātāja Lūsija Harisa.
Iepretim Daunigstrītas desmitā nama ieejai pulcējušies aptuveni 100 demonstrantu, kas skandē “Tērēza Meja, nenodod!” un “Ko mēs vēlamies? “Breksitu”! Kad mēs to vēlamies? Tagad!”
“Mēs esam nopietnā situācijā. Tās ir krustceles. Ja tā (vienošanās) tiks apstiprināta, mēs kā neatkarīga valsts būsim nopietnās nepatikšanās,” uzsvēra Harisa.
Tikmēr neliela grupiņa proeiropeiski noskaņoto demonstrantu pie Daunigstrītas pieprasa atkārtota referenduma rīkošanu.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/AB95ED8F-3A98-4437-AC82-4A4410C04134/

Protestējot pret “Breksita” vienošanos, atkāpjas četri Lielbritānijas ministri

Londona, 15.nov., LETA—AFP/AP/DPA. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ceturtdien saņēmusi kārtējo smago triecienu, jo, paužot savu neapmierinātību ar viņas panākto vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), atkāpies “Breksita” ministrs Dominiks Rābs.
Par savu atkāpšanos paziņojis arī Ziemeļīrijas lietu ministrijas valsts ministrs Šailešs Vara, nodarbinātības un pensiju ministre Estere Makveja, kā arī “Breksita” valsts ministre Sjūelena Breivermena.
Ministru atkāpšanās jau metusi šaubu ēnu gan pār panāktās “Breksita” vienošanās, gan pār Mejas valdības dzīvotspēju.
“Es nespēju saskaņot piedāvātās vienošanās nosacījumus ar solījumiem valstij mūsu programmā,” tviterī publicētajā demisijas rakstā uzsvēris Rābs. “Uzskatu, ka Ziemeļīrijai piedāvātais regulējuma režīms rada ļoti reālus draudus Apvienotās Karalistes nedalāmībai.”
Rābs arī norādījis, ka iebildis pret “beztermiņa pagaidu risinājumu”, kas garantē atvērtas robežas saglabāšanu starp Īriju un Ziemeļīriju, piebilstot, ka vienošanās projekts dod ES veto tiesības bloķēt Lielbritānijas aiziešanu no bloka.
“Neviena demokrātiska valsts nekad nav piekritusi sevi saistīt ar visaptverošu režīmu, kas uzspiests no ārpuses bez jebkādas demokrātiskas kontroles pār tiesību normām, kas tiks piemērotas, un bez iespējam lemt par izstāšanos no šāda izkārtojuma,” atzinis Rābs.
Brīdi iepriekš par savu atkāpšanos paziņoja arī Vara, kurš atzinis, ka Mejas panāktā “Breksita” vienošanās liedz Apvienotajai Karalistei saglabāt suverēnas un neatkarīgas valsts statusu.
Vienošanās uz nenoteiktu laiku atstāj mūs “pusceļā” uz suverēnas nācijas statusu, teikts tviterī publicētajā Varas demisijas rakstā.
Lai gan 2016.gada referendumā Vara atbalstīja Lielbritānijas palikšanu Eiropas Savienībā (ES), viņš uzsvēris, ka vēlētāju griba ir jāievēro.
“Ar visu cieņu, premjerministre, šī vienošanās neļauj Apvienotajai Karalistei būt par suverēnu un neatkarīgu valsti, atstājot to ES važās,” norāda Vara. “Mēs esam lepna nācija, un tā ir skumja diena, kad tiekam pakļauti likumiem, kurus noteikušas citas valstis, kas parādījušas, ka tām mūsu intereses nerūp.”
58 gadus vecais Ugandā dzimušais Vara iepriekš ieņēmis Mejas vadītās Konservatīvās partijas vicepriekšsēža amatu. Parlamentā viņš darbojas kopš 2005.gada.
Savukārt Makveja, kas pazīstama, kā aktīva “Breksita” atbalstītāja, norādījusi, ka Mejas panāktā vienošanās “neievēro referenduma rezultātu”.
Viņa uzsvērusi, ka notikusi pārāk liela piekāpšanās Briselei, kas apdraud Apvienotās Karalistes teritoriālo nedalāmību.
Arī Breivermena atzinusi, ka ar šo vienošanos ignorēta vēlētāju griba.
Mejai trešdienas vakarā pēc piecas stundas ilgas sēdes izdevās pārliecināt kabineta locekļus atbalstīt viņas saskaņoto “Breksita” vienošanās projektu.
Tomēr mediji ziņo, ka vismaz desmit kabineta locekļi izrādījuši neapmierinātību ar Mejas panākto vienošanos.
Tagad Meju gaida vēl smagāks uzdevums panākt parlamenta piekrišanu “Breksita” vienošanās projektam.
Konservatīvo eiroskeptiķu spārns jau paziņojis, ka balsos pret premjeres piedāvāto vienošanos.
Arī opozīcijā esošie leiboristi ļāvuši noprast, ka vienošanos noraidīs. Leiboristu ēnu kabineta “Breksita” ministrs Keirs Stārmers televīzijas rīta programmā “Good Morning Britain” norādījis, ka vienošanās ir “nožēlojama sarunu izgāšanās”.
Pret vienošanos izteikusies arī Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums.
DUP ēnu kabineta “Breksita” ministrs Semijs Vilsons sarunā ar sabiedrisko raidorganizāciju BBC izteicies, ka tā ir “slikta vienošanās”, kādu Meja iepriekš solījusi “nekad neparakstīt”.
Vienlaikus sagaidāms, ka eiroskeptiski noskaņotie toriji ierosinās partijā balsojumu par neuzticības izteikšanu Mejai kā konservatīvo līderei, un izskanējušas ziņas, ka varētu jau būt savākti nepieciešamie 48 paraksti šāda balsojuma pieprasīšanai.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F07BA-7C5D-F738-B153-224589D92695/

Uzziņa – “Breksita” vienošanās galvenie punkti

Brisele, 15.nov., LETA—AFP. Īsu brīdi pēc Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas paziņojuma, ka viņas kabineta locekļi trešdienas vakarā piekrituši saskaņotajam “Breksita” vienošanās projektam, Eiropas Savienība (ES) pilnībā publiskoja 585 lapaspuses garo dokumentu.
Svarīgākie vienošanās projekta punkti attiecas uz robežu starp Īriju un Ziemeļīriju, uz Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesībām un uz Lielbritānijas pēdējo maksājumu bloka budžetā.
Zemāk sniedzam sīkāku “Breksita” vienošanās satura izklāstu.
ĪRIJAS JAUTĀJUMA PAGAIDU RISINĀJUMS
Vienošanās paredz pagaidu risinājumu, lai izvairītos no stingrās robežas atjaunošanas starp Īriju un Ziemeļīriju gadījumā, ja pēc 21 mēnesi ilgā pārejas perioda, kas sekos pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES, vēl nebūs noslēgts jauns brīvās tirdzniecības līgums.
Lai kliedētu Londonas bažas, ka Ziemeļīrija tiktu atšķelta no pārējās Apvienotās Karalistes, vienošanās paredz saglabāt vienotu ES un Lielbritānijas muitas teritoriju.
Ziemeļīrija turpinās pildīt visas ES kopējā tirgus normas, kas regulē preču, tostarp arī lauksaimniecības ražojumu, pārvadājumus.
Lielbritānijai turpinot Ziemeļīrijā ievērot ES muitas kodeksu, Ziemeļīrijas uzņēmumi varēs savas preces bloka kopējā tirgū ievest bez ierobežojumiem.
Vienlaikus vienošanās paredz, ka Ziemeļīrija saglabās neierobežotu piekļuvi pārējās Apvienotās Karalistes tirgum.
Pēc Londonas pieprasījuma, Ziemeļīrijā tiks piemērotas arī kopējā tirgus normas, kas attiecas uz elektroenerģiju.
Vienotajā ES un Lielbritānijas muitas teritorijā britu ražojumus varēs ievest visās 27 bloka atlikušajās dalībvalstīs bez jebkādām kvotām un muitas nodevām.
Lai nodrošinātu godīgu konkurenci, vienošanās satur normas, kas attiecas uz valsts atbalstu, konkurenci un nodokļiem, kā arī uz sociālajiem un vides standartiem.
ES diplomāti iepriekš pauda bažas, ka pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka, britu rūpnieki, atsakoties no ES standartiem, varētu ražot lētākus produktus.
Abas puses apņēmušās līdz 2020.gada 1.jūlijam izstrādāt vadlīnijas līgumam, kas varētu aizstāt pašreiz saskaņoto pagaidu risinājumu, paredzot iespēju pārejas periodu pagarināt, ja viena no pusēm tam vēl nebūtu gatava.
Jebkurā brīdī pēc pārejas perioda beigām ikviena no pusēm var atzīt, ka pagaidu izkārtojums vairs nav nepieciešams, taču lēmums par tā atcelšanu pieņemams kopīgi.
PĀREJAS PERIODS
Pārejas periodā, kas beigsies 2020.gada 31.decembrī, turpinās darboties ES tiesību normas, lai dotu laiku dalībvalstu valdībām un uzņēmumiem sagatavoties jaunajām Lielbritānijas un ES attiecībām.
Tas nozīmē, ka Apvienotā Karaliste šajā periodā saglabās savu dalību ES muitas ūnijā un kopīgajā tirgū.
Lielbritānija saglabās pieeju atlikušo 27 dalībvalstu tirgum, taču tai būs jāievēro arī bloka normas, kas attiecas uz preču, kapitāla, pakalpojumu un darbaspēka brīvo kustību.
Tajā pašā laikā Lielbritānija zaudēs iespēju ietekmēt lēmumus, ko pieņems atlikušās bloka dalībvalstis, Eiropas Komisija (EK) vai Eiropas Parlaments (EP).
PILSOŅU TIESĪBAS
Vienošanās projekts paredz, ka vairāk nekā trīs miljoni ES pilsoņu, kas šobrīd dzīvo Lielbritānijā, un miljons britu, kas dzīvo citās bloka dalībvalstīs, saglabās savas līdzšinējās tiesības.
Gan ES, gan Lielbritānijas pilsoņi, kā arī to ģimenes locekļi turpmāk varēs dzīvot, strādāt un mācīties pretējās puses teritorijā, baudot tādas pašas tiesības, kādas bauda attiecīgās puses pilsoņi saskaņā ar nacionālo likumdošanu.
Tas attieksies uz visiem vienas puses pilsoņiem, kas otras puses teritorijā būs ieceļojuši līdz pārejas perioda beigām.
Šis personas pilnībā saglabās līdzšinējās tiesības uz veselības aprūpi, pensijām un sociālajiem pabalstiem.
“BREKSITA” RĒĶINS
Lielbritānijas atlikušās finansiālās saistības pret ES, kas būtu atzīstamas par taisnīgām no britu nodokļu maksātāju viedokļa, saskaņā ar Apvienotās Karalistes valdības aplēsēm ir 39 miljardi mārciņu (44 miljardi eiro).
STRĪDU RISINĀŠANA
Strīdus starp uzņēmumiem un citām juridiskajām personām izskatīs kopīga komiteja. Ja nebūs iespējams vienoties par abpusēji pieņemamu risinājumu, jautājums tiks nodots neatkarīgai arbitrāžas instancei.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F07B0-6EF4-0ECC-D33F-131E830BF2C1/

Kabinets atbalsta Mejas skaņoto “Breksita” vienošanos

Londona, 14.nov., LETA–AP/AFP. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja trešdien paziņojusi, ka kabineta locekļi pēc vētrainām debatēm tomēr piekrituši viņas saskaņotajam vienošanās projektam par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).
“Kabinets kolektīvi lēmis, ka valdībai jāatbalsta izstāšanās līguma projekts,” pēc piecas stundas ilgušās sēdes žurnālistiem pie Dainigstrītas desmitā nama pavēstīja Meja.
“Esmu stingri pārliecināta, ka izstāšanās vienošanās ir labākais, ko bija iespējams panākt,” piebilda premjere, kamēr protestētāji, kas bija sapulcējušies gabaliņu tālāk, skandēja pret “Breksitu” vērstus saukļus.
Pagaidām nav zināms, vai, protestējot pret panākto vienošanos, kāds no kabineta locekļiem ir atkāpies.
Tomēr Meju vēl gaida smagais uzdevums panākt arī parlamenta piekrišanu “Breksita” vienošanās projektam.
Eiroskeptiski noskaņotie deputāti premjeres vadīto konservatīvo rindās jau paziņojuši, ka Meja esot padevusies Briselei un ka viņi balsos pret panākto vienošanos.
Savukārt Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums, paziņojuši, ka balsos pret jebkuru vienošanos, kurā provincei būs paredzēti citādi noteikumi nekā pārējai Apvienotajai Karalistei.
Arī opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins Mejas panākto vienošanos nosaucis par “paviršu”.
Vēl pirms Mejas paziņojuma sabiedriskās raidorganizācijas BBC politiskas redaktors norādīja, ka sašutums eiroskeptiski noskaņoto toriju vidū esot tik liels, ka viņi, visticamāk, ceturtdien pieprasīs partijā balsojumu par neuzticības izteikšanu konservatīvo līderei.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/DE1BBEE7-798B-4C79-A5C4-E8E0F9E1E57E/

Leiboristi aicina Meju atsaukt saskaņoto “Breksita” vienošanos

Londona, 15.nov., LETA—AP. Opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins ceturtdien aicinājis Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju atsaukt viņas saskaņoto “puscepto” vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), brīdinot, ka pretējā gadījumā parlaments to noraidīs.
Korbins norādīja, ka “parlaments nevar pieņemt un nepieņems viltus izvēli starp vienošanos un nevienošanos”.
Kā ziņots, Mejas panāktā vienošanās, kuru trešdienas vakarā pēc vētrainām debatēm atbalstīja viņas kabinets, izsaukusi stingru pretestību pašas vadīto toriju eiroskeptiski noskaņotajā spārnā, kas paziņojuši, ka balsos pret to.
Ceturtdien, protestējot pret vienošanos, no amatiem jau atkāpušies četri Mejas kabineta ministri.
Pret vienošanos izteikusies arī Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F07BC-ACD0-6EF0-9B7C-BA2EBB2E2B16/

Ietekmīgs konservatīvo deputāts pieprasa balsojumu par neuzticības izteikšanu Mejai

Londona, 15.nov., LETA–AFP. Lielbritānijas parlamenta Konservatīvo partijas deputāts un “Breksita” radikālo atbalstītāju deputātu kopas – Eiropas izpētes grupas (ERG) – līderis Džeikobs Rīss-Mogs ceturtdien pieprasījis rīkot balsojumu par neuzticības izteikšanu premjerministrei Terēzai Mejai.
Vēstuli ar atbilstošu pieprasījumu Rīss-Mogs Pārstāvju palātas apakšnama konservatīvo komitejai iesniedzis pēc vētrainās parlamenta sēdes, kurā Meja centās aizstāvēt savu “Breksita” vienošanās projektu, neraugoties uz aso opozīciju.
“Diemžēl Izstāšanās vienošanās projekts, kas šodien tika prezentēts parlamentā, bija sliktāks nekā cerēts, un tas neatbilst solījumiem, kas tika doti valstij,” vēstulē konservatīvo likumdevēju ietekmīgās 1922.gada komitejas priekšsēdētājam Greiemam Bradijam norādīja deputāts.
“Tāpēc saskaņā ar atbilstošajiem noteikumiem un procedūrām šī ir oficiāla vēstule par neuzticības izteikšanu partijas līderim.”
Ja 48 konservatīvo deputāti iesniegs šādas vēstules, tiks iedarbināts vadības vēlēšanu mehānisms.
Citi parlamentārieši jau ir nosūtījuši vēstules, tomēr visu skati bija pievērsti Rīsam-Mogam, ņemot vērā viņa ietekmi uz “Breksita” atbalstītāju deputātu grupu.
Kaut arī tikai Bradijs zina, cik daudzas vēstules ir saņemtas, izteikti pieņēmumi, ka to skaits varētu būt tuvs nepieciešamajam daudzumam.
Rīss-Mogs trešdien noraidīja vienošanos, sakot, ka tā apdraud Apvienotās Karalistes vienotību, turklāt Lielbritānija tās rezultātā nevarēšot slēgt brīvās tirdzniecības līgumus ar pārējo pasauli, bet valsts palikšot par pastāvīgu Briseles noteikumu saņēmēju.
Ja Meja cīņā par vadību uzvarēs, viņa paliks amatā, un tad viņas atrašanos amatā gadu nevarēs apstrīdēt. Ja Meja zaudēs, viņai no amata ir jāatkāpjas, un viņa nevarēs startēt vadības vēlēšanās.
Kā ziņots, Mejas panāktā vienošanās, kuru trešdienas vakarā pēc vētrainām debatēm atbalstīja viņas kabinets, izsaukusi stingru pretestību pašas vadīto toriju eiroskeptiski noskaņotajā spārnā, kas paziņojuši, ka balsos pret to.
Ceturtdien, protestējot pret vienošanos, no amatiem jau atkāpušies četri Mejas kabineta ministri.
Pret vienošanos izteikusies arī Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/0B1475DC-B31E-42A0-9B20-5D9E9BA7F519/

Tajāni: “Brexit” nolīgums sekmēs ciešākas ES un Lielbritānijas nākotnes attiecības

Rīga, 15.nov., LETA. “Brexit” nolīgums sekmēs ciešākas Eiropas Savienības (ES) un Lielbritānijas nākotnes attiecības, ceturtdien pauda Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētājs Antonio Tajāni.
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota aģentūru LETA informēja, ka Tajāni šodien ticies ar ES “Brexit” sarunu delegācijas vadītāju Mišelu Barnjē, kurš informējis par trešdien panākto vienošanos “Brexit” nolīguma projektam.
Tajāni norādījis, ka šodien nav nekāda pamata svinībām, jo “Brexit” nodara zaudējumus gan Apvienotajai Karalistei, gan ES.
“Taču mēs ticam demokrātijai un respektējam Lielbritānijas pilsoņu lēmumu. Nolīguma projekta teksts, par kuru vienojusies ES un Apvienotā Karaliste, ir pirmais solis gaidāmajā garajā ceļā. Lai vai kā, esmu optimistisks, ka tas sekmēs ciešākas ES un Lielbritānijas nākotnes attiecības. Kā es vienmēr esmu uzsvēris – Apvienotā Karaliste atstāj ES, nevis Eiropu,” atzina EP prezidents.
Tajāni pateicās Barnjē par viņa darbu, kā arī akcentēja nozīmīgo EP “Brexit” vadības grupa ieguldījumu.
“Nolīgumam būtu jāatspoguļo tas, ka jebkura “Brexit” iznākuma vērtība būs zemāka par pilntiesīgu dalību ES, vienlaicīgi sargājot 27 ES dalībvalstu intereses un pilsoņu tiesības. Tas demonstrē vērtības, par kurām iestājas ES – solidaritāte un vienotība starp tās dalībvalstīm. Skaidrībai es arī vēlos uzsvērt, ka šis ir tikai sākums jaunam posmam. EP tiks aicināts apstiprināt nolīgumu, un tāpēc turpinās rūpīgi uzraudzīt notikumu gaitu, nodrošinot, ka tiek ievērotas mūsu nospraustās sarkanās līnijas,” pauda Tajāni.
Kā ziņots, Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja trešdien paziņoja, ka kabineta locekļi pēc vētrainām debatēm tomēr piekrituši viņas saskaņotajam vienošanās projektam par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).
“Kabinets kolektīvi lēmis, ka valdībai jāatbalsta izstāšanās līguma projekts,” pēc piecas stundas ilgušās sēdes žurnālistiem pie Dainigstrītas desmitā nama pavēstīja Meja.
“Esmu stingri pārliecināta, ka izstāšanās vienošanās ir labākais, ko bija iespējams panākt,” piebilda premjere, kamēr protestētāji, kas bija sapulcējušies gabaliņu tālāk, skandēja pret “Breksitu” vērstus saukļus.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/D06E6E1F-0362-43E0-8125-85B1A11B5B51/

Tusks: “Breksita” samits notiks 25.novembrī

Brisele, 15.nov., LETA—DPA. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks ceturtdien paziņojis, ka īpašais “Breksitam” veltītais samits notiks 25.novembrī.
“Ja nenotiks nekas ārkārtējs, mēs noturēsim Eiropadomes sēdi, lai pabeigtu un apstiprinātu “Breksita” vienošanos. Tā notiks sestdien, 25.novembrī plkst.9.30,” pavēstīja Tusks.
Ar šo paziņojumu viņš nācis klajā pēc Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera un Eiropas Savienības (ES) “Breksita” sarunu delegācijas vadītāja Mišela Barnjē iepriekšējas dienas paziņojuma, ka sarunās par Lielbritānijas izstāšanos no bloka sasniegts “izšķirošs progress”.
Brīdi iepriekš Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja paziņoja, ka viņas kabineta locekļi trešdienas vakarā piekrituši saskaņotajam “Breksita” vienošanās projektam.
Tomēr Meju gaida vēl smagāks uzdevums panākt arī parlamenta piekrišanu “Breksita” vienošanās projektam.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F07B9-BD10-2E49-420A-C43CE465E207/

Pro-European Union protesters demonstrate against Brexit outside the House of Parliament on Tuesday in London, as Prime Minister Theresa May was reaching an agreement with the EU.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.