3.11.2016 ap plkst. 8:00 pie Saeimas pikets saistībā ar plānoto Alūksnes slimnīcas pārprofilēšanu

0
983

Ceturtdien, 3.novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji nolēmuši piketēt pie Saeimas, lai paustu savu viedokli par to, kā alūksnieši varētu saņemt pilnvērtīgu medicīnisko aprūpi.
Kā skaidro Invalīdu biedrības vadītājs Edvīns Svars, plānots, ka piketā piedalīsies 100 līdz 120 cilvēku.
“Bet pēc zvaniem ir jūtams, ka piketā vēlas piedalīties arī tie Alūksnes novada iedzīvotāji, kuri šobrīd strādā Rīgā.
Kā skaidroja Svars, tiek plānots miermīlīgs pikets bez bļaustīšanās un dažādām akcijām.
“Mēs gribam izteikt savu viedokli par to, kā alūksnieši redz, kā viņi varētu saņemt pilnvērtīgu medicīnisko aprūpi, jo dzīves realitāte ir diezgan skarba – mums šobrīd pietrūkst četru ģimenes ārstu, kas varētu strādāt Alūksnes novadā. Līdz ar to, ja šo slimnīcu pārveido par dienas stacionāru, mēs būtībā paliekam bez aprūpes iespējām, ja tas ir nepieciešams ārpus darba laika,” skaidroja Invalīdu biedrības vadītājs.
Svars uzskata, ka tas, kā šobrīd strādā Alūksnes slimnīca, iedzīvotājus apmierina – gan tās režīms, gan pieejamie pakalpojumi. Šo iemeslu dēļ iedzīvotāji vēlas saglabāt slimnīcu ar pilnu darba laiku.
“Ir jāņem vērā arī tas, ka Alūksnes slimnīcas akcijas 100% pieder pašvaldībai, tātad tā ir mūsu pašu – nodokļu maksātāju – slimnīca atšķirībā no SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība”. Mēs gribam, lai par šādām pārmaiņām runātu arī ar mums – alūksniešiem,” uzskata Svars.
Pēc izskanējušās informācijas rīt, 2.novembrī, veselības ministre Anda Čakša plāno ierasties Alūksnē un apmeklēt slimnīcu.
“Reformām, protams, ir jābūt. Mēs neesam pret tām, bet tikai lai tās realizētu ar mums,” teica Svars.
Lai nebūtu tā, ka slimnīcas nepārprofilēšanas nepieciešamība ir atsevišķu cilvēku ideja, Invalīdu biedrība arī veic iedzīvotāju parakstu vākšanu. Ar to palīdzību biedrība vēlējās noskaidrot, ko paši alūksnieši domā.
“Tādu vienprātību un aktivitāti es sen nebiju redzējis. Līdz šodienai ir savākti jau aptuveni 7500 iedzīvotāju parakstu. To vākšana turpināsies līdz 3.novembra plkst.18,” teica Svars.
Piketu, kas notiks 3.novembrī, rīko Invalīdu biedrība, bet to pieteicis ir Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins (Vidzemes partija).
LETA jau informēja, ka saskaņā ar Veselības ministrijas (VM) virzītām strukturālām reformām Alūksnes slimnīcu no diennakts neatliekamās palīdzības daudzprofilu slimnīcas plānots pārprofilēt par ambulatoro dienas centru ar 12 stundu darba laiku.
Kā aģentūrai LETA pauda slimnīcas valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa, tas apgrūtināšot savlaicīgu pieejamību akūtu saslimšanu un traumu gadījumā, jo tuvākās slimnīcas, kas nodrošinās akūtu stacionāro un ambulatoro 24 stundu neatliekamo palīdzību, īpaši traumatoloģijas un ķirurģijas profilos, būs Valmierā – 120 kilometru attālumā, Madonā – 110 un Rēzeknē – 150 kilometru attālumā.
Jau vēstīts, ka, tiecoties izveidot efektīvu slimnīcu tīklu, tās nākotnē plānots iedalīt četros līmeņos, iepriekš intervijā laikrakstam “Neatkarīgā Rīta Avīze” norādījusi veselības ministre.
Ministre skaidro, ka šobrīd visā valstī ir neatliekamās palīdzības nodaļas, bet bieži vien tajās nonāk pacienti, kuriem nav nepieciešama neatliekamā palīdzība, piemēram, gados veci cilvēki ar hroniskām slimībām. Līdz ar to ir skaidri jānodala, kas ir neatliekamā palīdzība, kur sniedz palīdzību hroniskiem pacientiem un tamlīdzīgi, un atbilstoši tam jāmaina infrastruktūra.
Tāpat, piemēram, ja dzemdību nodaļā ir mazāk par piecām dzemdībām, tā nevar uzturēt ne kvalifikāciju, ne nodrošināt pilnvērtīgu tehnoloģisko risinājumu, lai tas būtu arī efektīvi no naudas viedokļa, uzsver Čakša. “Latvija nav tik liela, lai nevarētu aizvest dzemdētāju uz noteiktu vietu,” pārliecināta ministre.
Vaicāta, vai tas nozīmētu kādu nodaļu un slimnīcu slēgšanu, ministre uzsver, ka kādas nodaļas tiks slēgtas, bet slimnīcas nevis slēgtas, bet tajās samazināta pakalpojumu intensitāte, līmenis, mainīta kvalifikācija, iedalot slimnīcas četros līmeņos.
…Info avots: http://www.medicine.lv/raksti/saistiba-ar-planoto-slimnicas-parprofilesanu-pie-saeimas-notiks-aluksnes-iedzivotaju-pikets
Saskaņā ar Veselības ministrijas (VM) virzītām strukturālām reformām Alūksnes slimnīcu no diennakts neatliekamās palīdzības daudzprofilu slimnīcas plānots pārprofilēt par ambulatoro dienas centru ar 12 stundu darba laiku. Tomēr ar šāda veida izmaiņām nav mierā Alūksnes iedzīvotāji.
“Vidzemes ziņas” informē, ka Alūksnes iedzīvotāju sākuši parakstu vākšanu pret gaidāmajām izmaiņām, un ceturtdien savu nostāju šajā jautājumā gatavojas paust arī piketā pie Saeimas nama.
Alūksnes Invalīdu biedrības nams jau nedēļu pārvērties par parakstu vākšanas štābu. Ik pa brīdim kāds šeit ienāk ar parakstu piepildītām lapām un lūdz jaunas veidlapas. Viss ir saskaitīts un katra lapa jāatnes atpakaļ. Parakstus par to, lai Alūksnes slimnīca arī turpmāk strādātu visu diennakti vāc gan visā Alūksnes novadā, gan Apes novadā.
Alūksnes Invalīdu biedrības vadītājs Edvīns Fricis Svars sarunā ar “Vidzemes ziņu” žurnālistiem norādījis, ka šobrīd jau savākti vairāk nekā 7500 paraksti. Pieņemts lēmums, ka parakstus vāks līdz 3.novembrim. Viņaprāt, nav problēmu savākt nepieciešamos 10 000 parakstus un nodrošināt, ka iniciatīva tiek izskatīta Saeimā.
Kā jau vēstīts, tad ceturtdien alūksnieši dosies uz Rīgu, kur piketēs pie Saeimas nama. Pirmais autobuss uz Rīgu dosies jau 4:30 no rīta. Visas 112 vietas autobusos jau aizņemtas un par transportu katrs pasažieris maksā pēc savām iespējām. Plānots, ka protesta akcijā piedalīsies arī tie alūksnieši, kas ikdienā strādā un mācās Rīgā.
Arī Alūksnes novada priekšsēdētājs informējis, ka iedzīvotāji regulāri zvana un jautā, kas notiks ar novada slimnīcu. Aģentūra LETA arī informē, ka tieši šodien uz sarunu ar novada domes pārstāvjiem un slimnīcas personālu devusies Veselības ministre Anda Čakša.
“Vidzemes ziņas” arī uzsver, ka iedzīvotājiem pats galvenais šobrīd ir tas, lai nepasliktinās pakalpojumu pieejamība. Tāpat arī aktuāls kļūst jautājums par to, kādu darba vietu slimnīcā varēs nodrošināt tiem pieciem jauniešiem, kuri studē medicīnu ar pašvaldības atbalstu.
…Info avots: http://nra.lv/latvija/regionos/190069-aluksniesi-vac-parakstus-pret-ieplanotajam-slimnicas-reformam.htm
par-aluksnes-slimnicas-saglabasanu