3.7.2017. plkst.12 sāksies ģimenes ārstu beztermiņa streiks: Pacientiem tiks sniegta palīdzība kritiskās situācijās

  0
  1488

  Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) streika sarunās šodien vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, aģentūrai LETA sacīja LĢĀA prezidente Sarmīte Veide.
  “Diemžēl vienošanās ar VM šodien nav panākta, jo VM piedāvājums bija tāds pats kā iepriekš un nekāda pretimnākšana nav bijusi. Palikām katrs savās pozīcijās, līdz ar to vairs sarunu nebūs un 3.jūlijā plkst.12 Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks,” sacīja Veide.
  Viņa piebilda, ka šodien varētu būt izdevies vienoties tikai par māsu atalgojuma palielināšanu, ja to akceptēs Māsu asociācija.
  Veide sacīja, ka 3.jūlijā sāktais streiks būs beztermiņa un turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām. “Patlaban jau ir izveidota streika komiteja, kas šonedēļ informēs par to, kā streika laikā tiks nodrošināta pacientu aprūpe,” piebilda Veide.
  LGĀA informēja aģentūru LETA, ka streika laikā ģimenes ārstu prakses vietas, kurās strādā māsa vai ārsta palīgs (vai reģistrators), būs atvērtas, nodrošinot māsas vai ārsta palīga pieejamību, sniedzot konsultācijas savas kompetences ietvaros – bez ģimenes ārsta iesaistes, izglītojot pacientus un viņu piederīgos veselības veicināšanas un veselības aprūpes jomā, veicinot pacientu pašaprūpes spējas un veicot citus savus darba uzdevumus, kā arī sniedzot pirmo un neatliekamo medicīnisko palīdzību.
  Tāpat LĢĀA norāda, ka streika laikā medicīnisko palīdzību būs iespējams saņemt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, vēršoties pie dežūrārstiem, dodoties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem, vēršoties slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kā arī dzīvībai kritiskos gadījumos zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.
  LĢĀA arī aicina pacientus vēl šonedēļ pirms streika vērsties ģimenes ārstu prakses vietās, lai pagarinātu receptes un saņemtu citu nepieciešamo ģimenes ārsta veikto veselības aprūpi.
  VM pagājušajā nedēļā jau vairākkārt tikās ar Ģimenes ārstu asociāciju, lai pārrunātu ģimenes ārstu prasībās saistībā ar pieteikto streiku.
  Veide iepriekš pastāstīja, ka ministrijas un ģimenes ārstu domas visvairāk atšķiras divos jautājumos – kapitācijas maksājuma palielināšanā, kā arī veselības aprūpes sistēmas reformā ietvertajā kopprakšu izveidē.
  Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda, uzvēra Veide.
  Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.
  Veide norādīja, ka asociācija lūgusi VM pārskatīt veselības aprūpes reformā iekļautās sadaļas par primāro aprūpi, tās izstrādājot no jauna. Pēc asociācijas domām, šajās sadaļās ir daudz labu piedāvājumu, tomēr nepieciešami dažādi uzlabojumi un precizējumi.
  Vienlaikus asociācijas prezidente skaidroja, ka ģimenes ārsti gatavi sākt darbu e-veselības sistēmā no 1.septembra, bet ar nosacījumu, ka sistēma strādā tehniski pietiekami ātri, kā arī, lai no darba nespējas lapas ārā tiktu izņemta diagnoze. Šo sadaļu plānots izņemt un cēloņus mainīt tikai nākamā gada martā. “Ja mēs sākam no septembra, tad sākam no septembra, un soli pa solim sākam ar vienu, piemēram, darba nespējas lapu. Tad, kad darba nespējas lapa strādā kvalitatīvi, ātri un atbilstoši mūsu darba grupā izstrādātajām izmaiņām likumos, tad var sākt ņemt tālāk receptes,” skaidroja Veide.
  Viņa norādīja, ka patlaban, divus mēnešus pirms jāsāk darbs e-veselībā, viņas kolēģi, kas jau strādā ar sistēmu, norādījuši, ka e-veselība nedarbojas tā, lai netraucētu pacientu aprūpei, proti, sistēma ir pārāk lēna un rada lielas problēmas. “Piemēram, pagājušās nedēļas piektdienā sistēma vispār atslēdzās, un trīs dienas nevarēja sistēmai pieslēgties, tā nevar strādāt,” piebilda Veide.
  Kā ziņots, ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar VM par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ar ministriju. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/C8880683-18B5-49CC-B0C1-6740FBC4838D/

  Aptuveni 800 mediķu pārtrauc strādāt pagarināto normālo darba laiku

  Pieprasot uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, šodien aptuveni 800 mediķi Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) rīkotajā brīdinājuma akcijā pārtrauks strādāt pagarināto normālo darba laiku.
  LVSADA vadītājs Valdis Keris aģentūrai LETA pastāstīja, ka tas ir aicinājums mediķiem brīvprātīgi likumā atļautajā un noteiktajā kārtībā nepiekrist vienu mēnesi jūlijā strādāt pagarināto normālo darba laiku. Līdz ar to papildu formalitātes nav vajadzīgas un pieteikums Veselības ministrijā (VM) nav jāiesniedz.
  Keris atzina, ka akcijas dēļ pacientiem būs ilgāk jāgaida uz pakalpojumu saņemšanu. Viņš uzsvēra, ka īpaši tas attiecas uz plānveida pakalpojumu saņemšanu, bet atsevišķās situācijās var ietekmēt arī neatliekamo pakalpojumu saņemšanu.
  “Iespējams, būs kādas struktūrvienības jāslēdz uz laiku, jo būs par maz cilvēku, lai nodrošinātu funkcionalitāti kāda nodaļā,” pieļāva LVSADA vadītājs.
  Keris uzsvēra, ka atbildība par to pilnā mērā gulstas uz politiķiem, jo viņi bija savlaicīgi informēti par situāciju un bija dots laiks un iespēja novērst šos protestus.
  Kā vēstīts, LVSADA lēmumu par brīdinājuma akciju pieņēma, jo grozījumi Ārstniecības likumā nenodrošinot arodbiedrības iecerētos uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, kas strādā pagarināto normālo darba laiku.
  Pirmdien, 3.jūlijā, sāksies arī ģimenes ārstu beztermiņa streiks.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/latvia/A66C0974-0C97-4A6C-897C-7A021FAB1185/

  Keris: Vairāk nekā 800 dalībnieki pirmajā brīdinājuma akcijas dienā ir pamanāms un jūtams skaitlis

  Vairāk nekā 800 dalībnieki pirmajā brīdinājuma akcijas dienā ir pamanāms un jūtams skaitlis, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.
  Pēc viņa domām, pirmā akcijas diena ir aizritējusi labi. “Vairāk nekā 800 dalībnieki pirmajā dienā ir pamanāms un jūtams skaits. Visi ir pieteikušies brīvprātīgi, kas ir labi. Arī vāverei ritenī vajag apstāties un padomāt, vai tiešām vajag skriet vēl ātrāk,” teica Keris.
  Viņš cer, ka uzsāktā brīdinājuma akcija būs iedvesmojoša arī citiem.
  Keris norāda, ka Latvijā trūkst gan ārstu, gan arī medmāsu, kas pienācīga atalgojuma trūkumu padara nepamatotu. Viņaprāt, Latvijā ir politiķi un darba devēji, kuriem medicīnas darbinieku atalgojuma problēmas nerisināšana ir kļuvusi izdevīga.
  Taujāts par iespējamu brīdinājuma akcijas pagarinājumu Keirs atbildēja noliedzoši, sakot, ka arodbiedrība ievēros tās noteikto viena mēneša termiņu. Tajā pašā laikā viņš piebilda, ka gadījumā, ja Saeima vilcināsies vai nepildīs Nacionālās Trīspusējās sadarbības panākto vienošanos par lielāku atbalstu veselības aprūpei, arodbiedrība ir gatava rīkot atkārtotas akcijas.
  “Paies mēnesis, noslēgsies akcija – tad mēs apkoposim rezultātus, izvērtēsim tos un domāsim par tālākām rīcībām,” norādīja Keirs.
  Kā ziņots, pieprasot uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, šodien aptuveni 800 mediķi LVSADA rīkotajā brīdinājuma akcijā pārtrauca strādāt pagarināto normālo darba laiku.
  Arodbiedrība lēmumu par brīdinājuma akciju pieņēma, jo grozījumi Ārstniecības likumā nenodrošinot arodbiedrības iecerētos uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, kas strādā pagarināto normālo darba laiku.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/16B8197E-175C-42A2-97DD-CFD325236AEA/

  Medicīniskās palīdzības saņemšana ģimenes ārstu protesta laikā

  Ņemot vērā to, ka daļa ģimenes ārstu ir apstiprinājuši dalību protesta akcijā, kuras laikā no 3. jūlija nenodrošinās līgumu izpildi par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, lai arī ir izskanējis aicinājums protesta akciju atlikt līdz 22. jūlijam, Nacionālais veselības dienests (NVD) sniedz informāciju iedzīvotājiem par veselības aprūpes saņemšanas iespējām gadījumā, ja iedzīvotāja ģimenes ārsts piedalās akcijā un pakalpojumus nenodrošina.
  Ja nepieciešami ģimenes ārsta pakalpojumi, NVD aicina iedzīvotāju vispirms sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, lai noskaidrotu, vai ģimenes ārsts sniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus pēc 3. jūlija plkst. 12:00.
  • Ja nepieciešams medicīniska rakstura padoms vienkāršu saslimšanu gadījumos (saaukstēšanās, galvassāpes, kakla un ausu sāpes, vemšana, caureja un nelielas traumas), iedzīvotāji visu diennakti varēs zvanīt uz valsts Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
  • Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību primāri varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniegs medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros, savukārt lauku reģionos – feldšerpunktos. Protesta laikā dežūrārstu darbs tiks organizēts arī dienas laikā. Savukārt gadījumā, ja tie nav pieejamā attālumā, iedzīvotāji ar sūdzībām varēs vērsties arī steidzamās medicīniskās palīdzības punktos un slimnīcu uzņemšanas nodaļās.
  Jaundzimušo un bērnu vakcinācijas gadījumā būs iespējams vērsties pie dežūrārstiem vai pediatriem, lai saņemtu rekomendācijas par paredzēto vakcināciju veikšanas iespējām. Vakcinācija tiks īstenota vakcinācijas kabinetos.
  Ārstniecības iestādēs tiks paplašināts to ārstniecības personu loks, kas protesta laikā drīkstēs izrakstīt pacientiem valsts kompensējamo medikamentu receptes.
  • Akūtos gadījumos – piemēram, traumu, hronisku slimību paasinājuma un citos gadījumos – medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniegs steidzamās medicīniskās palīdzības punktos (ārpus Rīgas) un slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās (ja tas ir iespējams), ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi.
  • Dzīvībai kritiskos gadījumos jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113.
  Detalizēta informācija par to, kur vērsties, ja nepieciešama medicīniskā vai cita palīdzība, bet ģimenes ārsts nav pieejams, atrodama NVD mājaslapas www.vmnvd.gov.lv un NVD profilos sociālajos tīklos Twitter un Facebook. NVD mājaslapā ir pieejama arī speciāli izveidota interaktīva karte ar informāciju, kur iedzīvotājiem vērsies pēc palīdzības akūtos gadījumos.
  Papildu informācija: Agnese Jasenoviča; Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece; Tālr.: 67043787
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/2B30D9A3-4B90-4688-9325-4210DE5AEBA0/

  Veide: Streika laikā pacientiem tiks sniegta palīdzība kritiskās situācijās

  Ģimenes ārstu streika laikā pacientiem, kuru situācija būs kritiska, tiks sniegta palīdzība, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide.
  Viņa uzsvēra, ja pacientam būs veselības problēmas, kas apdraudēs dzīvību, ārsti sniegs palīdzību.
  Veide informēja, ka šīs nedēļas laikā tiks apzināts, cik ģimenes ārstu iesaistīsies streikos.
  Jau ziņots, ka Veselības ministrijas (VM) un LĢĀA streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks.
  “Diemžēl vienošanās ar VM šodien nav panākta, jo VM piedāvājums bija tāds pats kā iepriekš un nekāda pretimnākšana nav bijusi. Palikām katrs savās pozīcijās, līdz ar to vairs sarunu nebūs un 3.jūlijā plkst.12 Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks,” iepriekš sacīja Veide.
  3.jūlijā sāksies beztermiņa streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.
  Ministrijas un ģimenes ārstu domas visvairāk atšķiras divos jautājumos – kapitācijas maksājuma palielināšanā, kā arī veselības aprūpes sistēmas reformā ietvertajā kopprakšu izveidē.
  Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt ministrija piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda, uzvēra Veide.
  Tāpat VM un ģimenes ārstu domas atšķiras jautājumā par reformā iekļauto ieceri veidot kopprakses. Veide skaidroja, ka šādu kopprakšu veidošana nozīmēs dežūras vakara stundās un brīvdienās, kas mainīs visu līdzšinējo darba modeli.
  Asociācija lūgusi VM pārskatīt veselības aprūpes reformā iekļautās sadaļas par primāro aprūpi, tās izstrādājot no jauna. Pēc asociācijas domām, šajās sadaļās ir daudz labu piedāvājumu, tomēr nepieciešami dažādi uzlabojumi un precizējumi.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/AE6B8623-F6C7-4D80-90ED-92F568672FD6/

  Ģimenes ārstu praksēs strādājošie ārstu palīgi nestreikos, bet māsas vēl nav izlēmušas

  Latvijas Ambulatorā dienesta ārstu palīgu profesionālā biedrība (LADĀPPB) ģimenes ārstu streikā nepiedalīsies, savukārt Latvijas Māsu asociācija vēl nav izlēmusi, vai piedalīsies, noskaidroja aģentūra LETA.
  Ārstu palīgu pārstāvošās asociācijas priekšsēdētājs Juris Raudovs aģentūrai LETA pastāstīja, ka biedrība atbalsta streiku un daļēji tā prasības, tomēr streikā nepiedalīsies.
  “Ja mēs atbalstītu visas izvirzītās prasības, tad mēs streikotu,” pauda Raudovs. Viņš piebilda, ka biedrība atbalsta prasību par algu pieaugumu, bet ir citas prasības, kurām nepiekrītot. Raudovs arī norādīja, ka asociācija nav aicināta uz sarunām streika komitejā.
  Latvijas Māsu asociācijas vadītāja Dita Raiska aģentūrai LETA pastāstīja, ka asociācija vēl nav sazinājusies ar organizatoriem, tāpēc vēl nezina, vai streikā piedalīsies. “Šīs nedēļas laikā mēs sazināsimies ar streika organizatoriem. Šobrīd grūti paust atbalstu, jo ir jāsaprot, kāds ir definētais streika pamatojums,” pauda Raiska.
  Savukārt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) vadītāja Līga Kozlovska aģentūrai LETA apstiprināja, ka asociācija streiku atbalsta un noteikti tajā piedalīsies.
  “Mēs varam pārstāvēt tikai savu specialitāti, bet, ja varētu mēs pārstāvētu visus Latvijas ārstus, jo tas ir pacienta veselības labā un tikai kopā mēs varēsim ko panākt. Mēs atbalstām Bērnu slimnīcas un Stradiņu slimnīcas māsu prasības, arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un streika komitejas aicinājumu, un streikā domājam piedalīties,” pauda Kozlovska.
  Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju. Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi.
  VM vakar informēja, ka meklēs iespējas ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus. Kā aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders, VM lūgs Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai sniegt informāciju par tiem ģimenes ārstiem, kuri no 3.jūlija nesniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu organizēt iedzīvotājiem nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu.
  Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka līdz trešdienai asociācija ir aicinājusi pieteikties ārstus, kuri piedalīsies streikā. Pēc tam par to skaitu tikšot informēti iedzīvotāji. Veide gan nesolīja publiskot konkrētās ārstu prakses.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/E582FB33-8B3B-442F-9D29-578BFFD89407/

  Veselības aprūpi ģimenes ārstu streika laikā varētu nodrošināt ar rezidentu palīdzību

  Veselības aprūpi iedzīvotājiem ģimenes ārstu streika laikā varētu nodrošināt ar rezidentu palīdzību, vēsta portāls “Pietiek.com”.
  Portāla rīcībā nonācis Veselības ministrijas (VM) rīkojums par “Par rezidentu iesaisti krīzes situācijā”. Šis rīkojums gan nav oficiāli reģistrēts, tomēr jau esot izsūtīts visām iesaistītajām pusēm, vēsta portāls. Rīkojuma adresāti ir Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Universitāte.
  Rīkojumā veselības ministre Anda Čakša uz ģimenes ārstu streika laiku lūdz veikt rezidentūras studiju programmu realizācijas pārplānošanu, nodrošinot rezidentu 24 stundu dežūras (pa astoņām stundām).
  Norādīts, ka rezidentu atlīdzība tiks noteikta atbilstoši “Rezidentūras sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumiem”. Ja veiktā darba apjoms pārsniegs šajos noteikumos noteiktu dežūru apjomu, paredzēts, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) apmaksās arī to. Tas tiks darīts Ministru kabineta noteikumos “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” noteiktajā kārtībā.
  VM lūdz rezidentu sarakstus un kontaktinformāciju nosūtīt NVD, kas koordinēs rezidentu dežūru vietas. Tāpat lūgts sniegt informāciju par ārstiem, kuri atbildīgi par rezidentūras organizāciju katrā specialitātē.
  Vienlaikus lūgts informēt sarakstos iekļautos rezidentus un ārstus, kuri ir atbildīgi par rezidentūras organizāciju katrā specialitātē, par rezidentu iesaisti krīzes situācijā un darba organizāciju šīs situācijas pārvaldīšanā.
  Kā ziņots, VM vakar informēja, ka meklēs iespējas ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus. Kā aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders, VM lūgs Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai sniegt informāciju par tiem ģimenes ārstiem, kuri no 3.jūlija nesniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu organizēt iedzīvotājiem nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu.
  Tuvākajās dienās VM solījusi sniegs informāciju par valsts apmaksātas veselības aprūpes saņemšanas iespējām tiem iedzīvotājiem, kuru ģimenes ārsti no 3.jūlija pakalpojumus nesniegs.
  Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka līdz trešdienai asociācija ir aicinājusi pieteikties ārstus, kuri piedalīsies streikā. Pēc tam par to skaitu tikšot informēti iedzīvotāji. Veide gan nesolīja publiskot konkrētās ārstu prakses.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/01A173F8-FE76-4496-9D3D-D8F16C39ABE0/

  Ģimenes ārstu streika sekas mazinās, novirzot rezidentus uz uzņemšanas nodaļām

  Rezidenti būtu novirzāmi uz slimnīcu uzņemšanas nodaļām ģimenes ārstu streika laikā, sagaida Veselības ministrija (VM).
  Kā ceturtdien žurnālistiem sacīja VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole, streika laikā rezidentiem nebūs jāpilda ģimenes ārstu funkcijas, bet gan jāstrādā savas kompetences ietvaros.
  “Mēs neviens neesam priecīgi par izveidojušos situāciju, bet, ja pirmdienas vakarā ģimenes ārsti pieņēma lēmumu streikot un mums neizdevās panākt kompromisu, VM absolūts pienākums ir organizēt darbu, primāri skatoties no pacientu viedokļa – kā un kur var saņemt palīdzību, kas pacientam var būt visnepieciešamākā, proti, akūtu problēmu gadījumā,” teica Pole.
  Viņa uzsvēra, ka VM vēstule augstskolām bija nepieciešama, lai apzinātu, kas būtu gatavi pārlikt savus dežūru laikus, vairāk nodrošinot dežūras dienas pirmajā laikā, kad pamatā strādā primārā aprūpe. No augstskolu puses tas esot izdarīts, savukārt iepriekš bija vērojama situācijas eskalācija un neizpratne, atzina VM pārstāve.
  VM sagaida, ka rezidenti veiks savas kompetences darbu, ko viņi var darīt kā ārsti. Rezidenti var strādāt ārsta pamatspecialitātēs slimību diagnostikā un ārstēšanā, līdz ar to VM sagaida, ka rezidenti tiek vairāk novirzīti uz uzņemšanas nodaļām un atbalsta tos sertificētos dežūrārstus, kuri strādā uzņemšanas nodaļā.
  VM gan atzīst, ka vēl ceturtdien ministrijai nav visas informācijas, kas saistīta ar gaidāmo streiku. “Patlaban mēs vēl gaidām no ģimenes ārstiem un Nacionālā veselības dienesta informāciju, kāds būs streika apjoms. Mums ir skaidrs, kādi mums ir pieejamie rezidenti, kas ir gatavi strādāt un kurus kurā ārstniecības iestādē var piesaistīt,” teica Pole, vienlaikus norādot, ka skaitliski precīzi rezidentu skaitu gan VM vēl nevar pateikt, jo tagad augstskolas pārskata savu rezidentu loku, skaidrojot, vai viņus apmācošie ģimenes ārsti streiko.
  Pole skaidroja, ka pamatā rezidenti paliks strādāt tur, kur viņi strādā, tikai slimnīcās pārkārtos šo darbu, vairāk novirzot viņus palīgā sertificētiem ārstiem uzņemšanas nodaļā.
  Nacionālais veselības dienests un VM gatavo detalizētu informāciju par to, kur katrā reģionā varēs saņemt pašu nepieciešamāko medicīnisko palīdzību – tie būs veselības centri, poliklīnikas un slimnīcas uzņemšanas nodaļas. Informācija tiks izplatīta iespējami visos kanālos, sola VM.
  Ministrijā apzinās, ka pieejamība veselības aprūpes pakalpojumiem streika laikā pasliktināsies, jo ģimenes ārsti neveiks vajadzīgo darbu pilnā apmērā.
  Pole noraidīja iepriekš izskanējušo informāciju, ka rezidenti atsakās no darbošanās streika laikā. “Tas bija zināms pārpratums par to, kurš no kā var atteikties un ko kurš var darīt. Rezidenti neatsakās no sava rezidentūras studiju procesa, kurā noteikts, ko viņi var darīt un kādas ir augstskolas un ārstniecības iestādes tiesības rezidentus pārrotēt uz vienu vai otru sektoru, kur tie nepieciešami, tik tālu, cik tas noteikts noslēgtajos līgumos,” sacīja Pole.
  …Info avots: http://www.leta.lv/home/important/B17466A4-577A-436A-BFE0-93843E61EA0E/

  Streika laikā vairākas ģimenes ārstu funkcijas nodrošinās Bērnu slimnīcas speciālisti

  Sākot no 3.jūlija plkst.12, kad ģimenes ārsti uz nenoteiktu laiku nesniegs valsts apmaksātus pakalpojumus, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca uzņemsies veikt vairākas ģimenes ārstu funkcijas, aģentūru LETA informēja slimnīca.
  Slimnīcas speciālisti izrakstīs zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm, izrakstīs receptes medikamentu iegādei pacientiem-bērniem ar hroniskām saslimšanām, kā arī reģistrēs un slēgs darba nespējas lapu saslimušā bērna vecākiem.
  Uzskaitītās ģimenes ārstu funkcijas veiks Tiešās pieejamības pediatrs Juglas ielā 20, bērnu slimnīcas novietnē “Gaiļezers” katru darba dienu no plkst.8 līdz 16 rindas kārtībā.
  Torņkalna novietnē, Vienības gatvē 45, augstāk minētos pakalpojumus nevarēs saņemt.
  Būtiski ņemt vērā, ka hroniskiem pacientiem, kuriem nepieciešami recepšu medikamenti terapijas turpināšanai, uz vizīti jānāk ar izlietoto medikamenta iepakojumu, ja nepieciešams saņemt atkārtotu recepti, norāda slimnīcā.
  Vairāk informāciju par dzīves vietai tuvākajiem Steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem var Nacionālā veselības dienesta mājas lapā.
  Jau ziņots, ka Veselības ministrijas un ģimenes ārstu streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām. Šajā laikā ģimenes ārsti pārtrauks sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
  Veselības ministrijai (VM) ir plāns nodarbināt rezidentus ģimenes ārstu streika laikā. Lai par to runātu, ministrijas pārstāvji ceturtdienas rītā tiekas ar augstskolu pārstāvjiem. Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pārstāvji norādījuši, ka cer sagaidīt papildu informāciju.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/144450DA-62D8-4F1C-B91B-AD1081281B82/

  Bērnu slimnīca uz nenoteiktu laiku uzņemsies veikt vairākas ģimenes ārstu funkcijas

  Sākot no 3.jūlija plkst.12:00, kad ģimenes ārsti uz nenoteiktu laiku nesniegs valsts apmaksātus pakalpojumus, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca uzņemsies veikt vairākas ģimenes ārstu funkcijas: izrakstīt zīmes bērniem, kuri dodas uz diennakts vasaras nometnēm; izrakstīt receptes medikamentu iegādei pacientiem-bērniem ar hroniskām saslimšanām; reģistrēt un slēgt Darba nespējas lapu saslimušā bērna vecākiem.
  Uzskaitītās ģimenes ārstu funkcijas veiks Tiešās pieejamības pediatrs Juglas ielā 20, bērnu slimnīcas novietnē “Gaiļezers” katru darba dienu no plkst.8:00 – 16:00 rindas kārtībā, sākot ar 3.jūlija plkst.12:00.
  Torņkalna novietnē, Vienības gatvē 45, augstāk minētos pakalpojumus nevarēs saņemt.
  Būtiski ņemt vērā, ka hroniskiem pacientiem, kuriem nepieciešami recepšu medikamenti terapijas turpināšanai, uz vizīti jānāk ar izlietoto medikamenta iepakojumu, ja nepieciešams saņemt atkārtotu recepti.
  Tāpat lūdzam uz vizīti paņemt bērna un vecāku personas apliecinošus dokumentus.
  Vairāk uzzināt informāciju par dzīves vietai tuvākajiem Steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem varat Nacionālā veselības dienesta mājas lapā: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/659-kur-sanemt-medicinisko-palidzibu
  Uz Juglas ielu 20 var nokļūt ar sabiedrisko transportu – autobusu Nr. 16, 21 un 31.
  Vairāk informācija: Bērnu slimnīcas Zvanu centrs: 80708866.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/9D27F4A-BB37-4496-8AAB-0AA7B8E8E2F5/

  Nākamnedēļ gaidāmo mediķu streiku mudinās atlikt līdz 22.jūlijam

  Nākamnedēļ gaidāmais mediķu streiks varētu tikt atlikts līdz 22.jūlijam, šodien pēc tikšanās ar premjeru Māri Kučinskis (ZZS) žurnālistiem sacīja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītājs Pēteris Apinis.
  Kučinskis šo pēcpusdien uz iepriekš neplānotu tikšanos uzaicināja ģimenes ārstu organizācijas, uz kuru neieradās Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadītāja Sarmīte Veide, kura, pēc premjera teiktā, sākotnēji piekrita, bet pēc tam Veides “advokāte teica, ka viņai neesot pienākums ierasties”. Tāpēc saruna norisinājusies bez Veides klātbūtnes.
  Premjers stāstīja, ka šodien Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē tika atbalstīta nodokļu reformas virzība, kas ietver arī skaidru un saprotamu atbalstu veselības aprūpei. “Protams, nodokļu reforma vēl jāapstiprina Ministru kabinetā un Saeimā, tāpat vēl jāizstrādā veselības aprūpes finansēšanas likums. Tāpēc esmu atvērts sarunām un kompromisu meklējumiem,” pauda premjers.
  Veselības ministre Anda Čakša uzsvēra, ka mediķu streiks būtu atliekams līdz 22.jūlijam, kad Saeima otrajā lasījumā balsos par nodokļu reformu. Tajā pašā laikā ministre pateicās Apinim, kurš uzņēmās pildīt vidutāja pienākumus starp politikas veidotājiem un veselības nozari par iespējamu streika atlikšanu.
  LĀB vadītājs norādīja, ka gadījumā, ja nodokļu reformas pieņemšanas virzība notiek pēc plāna, tad 22.jūlijā Saeimai vajadzētu otrajā lasījumā balsot par nodokļu reformu. “Ja mums izdosies rītdienas laikā savākt visas nepieciešamās garantijas par veselības finansējuma pieaugumu, tad mēs aicināsim atlikt streiku,” teica Apinis.
  Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) vadītāja Līga Kozlovska informēja, ka šodienas tikšanās ar premjeru bijusi konstruktīva un cerīga, kas liek apdomāt iespēju atlikt dalību streikā.
  “Es pati esmu pieteikusies streikam, kā arī esmu aicinājusi visus lauku ārstus streikot, un lūgumam atsaukušies vairāk nekā 600 cilvēki. Bet mums vēl ir pusotra diena, kuras laikā streika komitejai no LĢĀA ir iespēja runāt ar premjeru un sadzirdēt viņa sakāmo. Man pašai ir bail ticēt solījumiem, jo tādus pauduši arī iepriekšējie premjeri un veselības ministri. Bet, ja Ministru kabinets un Saeima lems par reformām, mēs varētu arī nestreikot,” uzsvēra Kozlovska, piebilstot, ka viņa pati gan patlaban nevar apgalvot, ka pirmdien nedosies streikā.
  Kučinskis norādīja, ka viņš bez Saeimas atbalsta nevar dot pilnīgas garantijas. “Katrā ziņā esam tikuši līdz brīdim, kad situāciju veselības nozarē varam glābt. Es būtu gandarīts, ja ambīcijas tiktu noliktas malā un ārsti pagaidītu līdz brīdim, kad solījumi tiks pieņemti parlamentā,” sacīja Kučinskis.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/latvia/620D501C-2FC0-4A6A-B404-95234F6051F5/

  Ģimenes ārsti tomēr neatliks streiku; tajā piedalīsies vairāk nekā 600 ārsti

  Neskatoties uz aicinājumu atlikt streiku līdz 22.jūlijam, tas sāksies no nākamās nedēļas, kā arī iepriekš bija plānots, aģentūru LETA informēja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā (LĢĀA).
  Streikā piedalīsies vairāk nekā 600 ģimenes ārsti. Sīkāku informāciju par streiku LĢĀA plāno sniegt preses konferencē, kas notiks rīt plkst.12 asociācijas birojā, Blaumaņa ielā 5a-43.
  Streika komiteja uz trešdien pēcpusdienā premjera Māra Kučinska (ZZS) birojā notikušajām sarunām nebija aicināta, tāpēc nekādas ziņas par tām nevar sniegt, apgalvots LĢĀA paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.
  “Streika komitejai un streikotājiem nav saistoši citu personu ieskati par streika organizāciju un norisi,” norāda LĢĀA.
  Sīkāku informāciju LĢĀA vadītāja šovakar nesniedza un uz telefona zvaniem neatbildēja.
  Savukārt LĢĀA valdes loceklis Pauls Prinicis aģentūrai LETA sacīja, ka ģimenes ārsti ir ļoti dusmīgi par to, ka viņu intereses neņem vērā. “Būtiski, cik nopietni Veselības ministrija, Ministru prezidents un valsts uztver to, ka mūsu pacients var nesaņemt ģimenes ārsta pakalpojumu. Ja to uztver kā nopietnu draudu, sarunām [par veselības aprūpes finansēšanas modeli] vajadzētu atsākties no tās vietas, kur noslēdzās pagājušajā nedēļā,” teica LĢĀA valdes loceklis. Viņš uzsvēra, ka LĢĀA neatkāpsies no savām prasībām, jo streika komitejai dots mandāts cīnīties par 609 ģimenes ārstu interesēm, kas ir liela daļa no visiem ģimenes ārstiem.
  LĢĀA valdes loceklis kritizēja to, ka veselības ministres plānos akcents tiekot likts uz stacionāro aprūpi. “Bez ģimenes ārsta nav kvalitatīvas veselības aprūpes sistēmas. Tieši otrādi, – ja gribam attīstīties, tad pasaules prakse saka, ka pie trūcīga finansējumu vislabāk ir attīstīt ģimenes ārstus, nevis padarīt mūs trūcīgākus,” viņš uzsvēra.
  Princis uzskata, ka veselības ministres koncepcija paredz “iznīcināt” visu valsts veselības aprūpes sistēmā pēdējos 15 gados sasniegto, pret ko ģimenes ārsti kategoriski iebilst.
  Viņš sacīja, ka nākamnedēļ gaidāmajam streikam esot liels atbalsts, un dažādas pilsētās tas ir nospiedošs, piemēram, Kuldīgā, Talsos un Liepājā. Princis piebilda, ka ģimenes ārsti varētu apsvērt iespēju atlikt streiku tikai tad, ja viņu prasības par atalgojumu un veselības aprūpes modeli politikas veidotāji uztvers nopietni
  LĢĀA šovakar izplatīja paziņojumu medijiem, kurā pateicās Paula Stradiņa klīniskās universitātes rezidentu padomei un Latvijas Jauno ārstu asociācijai par “izrādīto profesionālo solidaritāti ģimenes ārstu streika organizācijas laikā”. LĢĀA aicina Veselības ministriju, ārstniecības iestāžu vadītājus un augstskolu pārstāvjus pārtraukt “aizliegtu jauno ārstu ietekmēšanu”.
  Kā ziņots, trešdien pēcpusdienā Kučinskis uz iepriekš neplānotu tikšanos uzaicināja ģimenes ārstu organizācijas, bet LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide uz to neieradās. Pēc premjera teiktā, viņa sākotnēji piekrita, bet pēc tam Veides “advokāte teica, ka viņai neesot pienākums ierasties”. Tāpēc saruna norisinājusies bez Veides klātbūtnes.
  Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītājs Pēteris Apinis pēc tikšanās pauda, ka mediķu streiks varētu tikt atlikts līdz 22.jūlijam. Arī veselības ministre Anda Čakša uzsvēra, ka mediķu streiks būtu atliekams līdz 22.jūlijam, kad Saeima otrajā lasījumā balsos par nodokļu reformu. Tajā pašā laikā ministre pateicās Apinim, kurš uzņēmās pildīt vidutāja pienākumus starp politikas veidotājiem un veselības nozari par iespējamu streika atlikšanu.
  Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) vadītāja Līga Kozlovska informēja, ka šodienas tikšanās ar premjeru bijusi konstruktīva un cerīga, kas liek apdomāt iespēju atlikt dalību streikā.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/05A7A336-4993-44C1-9F99-F7536033C5C3/

  Ieteikumi iedzīvotājiem pirms gaidāmās ģimenes ārstu protesta akcijas

  Ņemot vērā Latvijas ģimenes ārstu asociācijas pieteikto protesta akciju no šā gada 3. jūlija plkst. 12:00, Nacionālais veselības dienests (NVD) sniedz ieteikumus iedzīvotājiem situācijai, kad ģimenes ārsta praksē netiek nodrošinātas ārsta konsultācijas.
  Pacienti ar hroniskām slimībām tiek aicināti pārskatīt viņu rīcībā esošos medikamentus un nepieciešamības gadījumā jau šonedēļ vērsties pie savas ģimenes ārsta, lai saņemtu medikamentu receptes, ja to iegādei tādas ir nepieciešamas. Vienlaikus hronisko slimību pacienti, kuriem nepieciešama regulāra medikamentu lietošana, tiek aicināti pārrunāt ar ģimenes ārstu iespēju saņemt recepti medikamentu daudzumam, kas ir paredzēts līdz trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam, kā to paredz normatīvie akti.*
  Arī gadījumā, ja jau šobrīd ir zināms, ka būs nepieciešams pagarināt vai noslēgt darbnespējas lapu, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta līdz 3. jūlija plkst. 12:00. Tas attiecas arī uz pacientiem, kuriem tuvākajā laikā var būt nepieciešama izziņa par veselības stāvokli (piemēram, par bērna veselības stāvokli dalībai vasaras nometnē).
  Vienlaikus iedzīvotājiem ir tiesības vērsties ģimenes ārsta praksē un lūgt izrakstu no savas pacienta ambulatorās medicīniskās kartes, kas ietver informāciju par pacienta slimību diagnozēm, alerģijām, lietotajiem medikamentiem un citu informāciju par pacienta veselības stāvokli un ārstēšanu. Izraksta uzrādīšana sniegs būtisku informāciju dežūrārstam vai citam speciālistam, pie kura pacients vērsīsies laikā, kad ģimenes ārsts nebūs pieejams. Izrakstu, norakstu un kopiju izsniegšana praksei jānodrošina triju darbdienu laikā no pieprasījuma saņemšanas dienas.
  Iedzīvotāji tiek arīdzan aicināti sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi, lai noskaidrotu, vai ģimenes ārsts sniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus pēc 3. jūlija plkst. 12:00.
  NVD vērš uzmanību, ka arī laikā, kad nebūs pieejamas ģimenes ārstu konsultācijas, iedzīvotājiem tiks nodrošinātas daudzveidīgas medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējas – dežūrārstu un pediatru, feldšerpunktu, steidzamās medicīniskās palīdzības punktu (traumpunktu), uzņemšanas nodaļu u.c. sniegtie pakalpojumi.
  Detalizēta informācija par to, kur vērsties, ja nepieciešama medikamenta recepte, darbnespējas lapa, medicīniskā vai cita palīdzība, bet ģimenes ārsts nav pieejams, drīzumā būs pieejama NVD mājaslapā www.vmnvd.gov.lv un NVD profilos sociālajos tīklos Twitter un Facebook.
  * Atbilstoši 2005. gada 8. marta Ministru kabineta noteikumiem Nr. 175 ”Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/5646D8AF-E1A6-4B8A-B054-2292268DA951/

  Ģimenes ārstu streika laikā darbosies īpaša interaktīva karte par primārās veselības aprūpes saņemšanas iespējām

  Ģimenes ārstu streika laikā Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā darbosies īpaša interaktīva karte par primārās veselības aprūpes saņemšanas iespējām pacientiem, piektdien žurnālistiem pastāstīja veselības ministre Anda Čakša.
  Čakša skaidroja, ka no pirmdienas plkst.12 primārā veselības aprūpe tiks nodrošināta slimnīcās, veselības centros, poliklīnikās, kā arī citās veselības aprūpes iestādēs, tostarp tajās ģimenes ārstu praksēs, kas streikā nepiedalīsies.
  Īpašā kartē būs redzamas visas ārstniecības iestādes, kur var vērsties pēc primārās veselības aprūpes pakalpojuma, tāpat visu diennakti darbosies arī konsultatīvais tālrunis. Karti iespējams apskatīt portālā ” https://vmnvd.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=ad577fc52d4a44ae93c02c3b8e26b177 “. Savukārt detalizētu informāciju par medicīniskās palīdzības saņemšanu protesta laikā iespējams iegūt VM mājaslapā ” http://www.vmnvd.gov.lv/lv/mediciniskas-palidzibas-sanemsana-protesta-laika “.
  Veselības ministrijā skaidroja, ka streika laikā pacientiem varēt tikt atvērtas darba nespējas lapas – ministrija ir izstrādājusi risinājumu arī tam, kā rīkoties situācijā, ja nepieciešams darba nespējas lapu aizvērt. Taču ministrija aicina ģimenes ārstus, kas nākamajā nedēļā piedalīsies streikā, aizvērt darba nespējas lapas tiem pacientiem, kuriem tās jaunnedēļ vairs nebūs nepieciešamas. Taču slēgt darba nespējas lapu varēs arī dežūrārsts.
  Pacientiem būs nodrošināta arī pieeja medikamentiem, kā arī jaundzimušajiem un maziem bērniem būs pieejama nepieciešamā un plānotā vakcinācija. Ja vecākiem būs nepieciešama ārsta zīme bērnu nosūtīšanai uz nometni, arī to varēs saņemt pie dežūrārstiem.
  NVD mājaslapā izveidotajā vietnē būs atrodama informācija par vietām, kur saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, kā arī dati par pakalpojumu sniedzējiem. Streika laikā tiks izveidoti arī jauni dežūrārstu punkti.
  Papildu NVD sagatavojusi informatīvo materiālu ārstniecības iestādēm, skaidrojot, kā rīkoties katrā situācijā.
  Neskatoties uz to, ka līdz streikam atlikušas vien dažas dienas, VM joprojām nav pilnīgas informācijas, cik daudz ģimenes ārstu piedalīsies streikā, un, kā teica Čakša, tas, visticamāk, būs zināms vien pirmdien. Ministrijā sola interaktīvo karti pastāvīgi papildināt atbilstoši jaunākajai informācijai.
  Kā ziņots, VM arī sagaida, ka rezidenti tiks novirzīti uz slimnīcu uzņemšanas nodaļām ģimenes ārstu streika laikā. Kā ceturtdien žurnālistiem sacīja VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole, streika laikā rezidentiem nebūs jāpilda ģimenes ārstu funkcijas, bet gan jāstrādā savas kompetences ietvaros.
  VM un ģimenes ārstu streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām. Šajā laikā ģimenes ārsti pārtrauks sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/1348AC0C-C977-4BF8-86C5-6D84F8D2A95F/

  Medicīnas darbinieku streika dēļ Vidzemes slimnīcā jūlijā pārtrauks plānveida operācijas

  Medicīnas speciālistu streika dēļ Vidzemes slimnīcā nevarēs sniegt plānveida operācijas stacionārā, aģentūrai LETA pavēstīja Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.
  Brila gan norāda, ka lēmumu pārtraukt sniegt plānveida operācijas ietekmējis arī atvaļinājumu laiks, kad valstī noteikto normāli pagarināto darba laiku 220 stundas neizdodas nepārsniegt personālresursu trūkuma dēļ, un ārstniecības personām būtu jāstrādā arī vairāk par šo laiku.
  Brila uzsvēra, ka jūlijā Vidzemes slimnīca turpinās nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību.
  Normālo pagarināto darba laiku Vidzemē atteikušās strādāt deviņas māsas un septiņi ārsti.
  Augustā Vidzemes slimnīcā plāno strādāt ierastajā režīmā.
  Kā vēstīts, jūlijā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) brīdinājuma akcijas veidā pārtraukts strādāt pagarināto normālo darba laiku. Šāds lēmums pieņemts, jo grozījumi Ārstniecības likumā nenodrošinot LVSADA iecerētos uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, kas strādā pagarināto normālo darba laiku. Kā norādīja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, protesta akcijā savu dalību līdz šim apstiprinājuši 750 veselības aprūpes darbinieki.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/133C785C-ADA5-961B-B5BF-448BC2AD186F/

  Arī ātrās palīdzības mediķi Rīgas reģionā pieļauj protesta akciju, strādājot uz pusslodzi

  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra arodorganizācija, solidarizējoties ar ģimenes ārstu pieteikto streiku, arī ir gatava rīkot protesta akciju no 1.augusta, aģentūru LETA informēja arodorganizācijas pārstāvis Rafaels Ciekurs.
  “Veselības ministrija (VM) nav izrādījusi interesi uzsākt konstruktīvas sarunas ar arodorganizāciju, kā arī neuzskata par vajadzību atbildēt uz arodorganizācijas nosūtītajām vēstulēm,” teikts arodorganizācijas paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.
  Viena no iespējamajām protesta akcijām, ko esot ierosinājuši arodorganizācijas biedri, paredz, ka ar 1.augustu ātrās palīdzības Rīgas reģionālā centra darbinieki “masveidā pāriet strādāt uz pusslodzi” – līdz 80 stundām mēnesī, norāda organizācijas pārstāvis.
  Ciekurs aģentūrai LETA papildināja, ka pagaidām tas vēl nav oficiāls lēmums, bet gan darbinieku iniciatīva, paužot cerību, ka ministrija būs atvērta un gatava dialogam. Organizācija līdz 4.jūlijam VM lūdz sākt sarunas. Ja rezultāts netiks panākts, tad organizācijas valde lems par tālāko rīcību.
  Viens no jautājumiem, kas būtu risināms un par ko jāsāk diskutēt ar ministriju, ir tieši atalgojums, sacīja Ciekurs un norādīja, ka jaunie grozījumi ir ļoti nekorekti un “viss pārliksies uz mūsu pleciem”.
  Ciekurs uzsvēra, ka organizācijas biedri un neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki ir atvērti diskusijām, aicinot ņemt vērā viņu milzīgu noslodzi un darbalaiku. “Esam vienīgie, kur pacientam vērsties nepārtraukti,” piebilda organizācijas pārstāvis.
  Viņš piebilda, ka arodorganizācijā ir aptuveni 300-350 biedru.
  Kā ziņots, iepriekš šī arodorganizācija paziņojusi, ka vērsīsies Satversmes tiesā, apstrīdot nesen pieņemtos grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika.
  Drīzumā plānoti vairāki mediķu protesta akcijas. No 1.jūlija Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārstāvji brīdinājuma akcijas veidā pārtraukts strādāt pagarināto normālo darba laiku.
  Savukārt no 3.jūlija plānots ģimenes ārstu streiks, kurā piedalīsies vairāk nekā 600 ārsti.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/36420193-D9C6-4871-BB39-865E31A7E765/

  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra arodorganizācija, atbalstot kolēģus, arī ir gatavi rīkot protesta akciju

  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra arodorganizācija (turpmāk tekstā arodorganizācija), solidarizējoties ar ģimenes ārstu uzsākto streiku un pilnībā atbalstot kolēģus, arī ir gatavi rīkot protesta akciju sākot ar 2017.gada 1.augustu. Arodorganizācija atgādina, ka LR Veselības ministrija nav izrādījusi interesi uzsākt konstruktīvas sarunas ar arodorganizāciju, kā arī neuzskata par vajadzību atbildēt uz arodorganizācijas nosūtītajām vēstulēm.
  Ņemot vērā visu iepriekš minēto un LR Veselības ministrijas turpmāku klaju sabiedriskās organizācijas ignorēšanu, arodorganizācija nolēmusi veicināt protesta akciju rīkošanu. Kā viena no iespējamajām protesta akcijām, ko ierosinājuši arodorganizācijas biedri – ar 2017.gada 1.augustu NMPD Rīgas reģionālā centra darbinieki masveidā pāriet strādāt uz PUSSLODZI, t.i., līdz astoņdesmit stundām mēnesī.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/51D567BC-3FD9-4309-AD95-0C5569119342/

  NMPD vadība aicinās ātrās palīdzības mediķu arodorganizāciju piesardzīgi un atbildīgi izvērtēt iespējamo protesta akciju

  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicinās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieku Rīgas reģiona arodorganizāciju “” ļoti piesardzīgi un atbildīgi izvērtēt iespējamo protesta akciju”, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāve Ilze Bukša.
  Atsaucoties uz informāciju par arodorganizācijas ieceri no šā gada 1.augusta organizēt protesta akciju, aicinot brigāžu mediķus būtiski samazināt darba slodzi, dienests uzaicinājis Rīgas reģiona arodorganizācijas vadību uz sarunām, lai pārrunātu esošo situāciju un prasības, norādīja Bukša. Viņa papildināja, ka cer tuvākajā laikā saskaņot sarunas iespēju.
  “Diemžēl Rīgas reģiona arodorganizācija iepriekš NMPD vadību nav informējusi par savām iecerēm un nav rosinājusi kopīgas sarunas, lai pārrunātu esošo situāciju un risinājumus, kā arī dienestam nav informācijas, vai pieteiktā iecere ir balstīta uz arodorganizācijas biedru aptauju un lēmumu vai pausts tikai atsevišķu pārstāvju viedoklis,” komentēja Bukša.
  Kā norādīja NMPD direktore Sarmīte Villere, ir pilnībā atbalstāmi gan kopumā nozarē strādājošo, gan arī kolēģu centieni panākt jau gadiem neatrisinātā mediķu atalgojuma pieauguma jautājumu. “Taču pašlaik ir cerības, raugoties uz solījumu no nākamā gada janvāra piešķirt būtisku finansējumu veselības nozarei tieši atalgojuma palielināšanai. Līdz ar to patlaban aicinātu mūsu kolēģus nesaasināt situāciju, jo ģimenes ārstu protesta akcijas laikā papildu darbs būs ne tikai slimnīcām, bet arī dienestam. Ir jāapzinās, ka dienesta darba specifika būtiski atšķiras no ģimenes ārstu darba. Mums ikviens izsaukums var būt cilvēka dzīvības cenas vērts – ar šādu domu arī mūsu mediķi ikdienā nāk uz darbu,” sacīja Villere.
  Villere skaidroja, ka tāpēc dienests aicinās arodorganizāciju ļoti piesardzīgi un atbildīgi izvērtēt iespējamo protesta akciju, jo dienesta uzdevums ir nodrošināt pacientiem neatliekamo medicīnisko palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās.
  Kā ziņots, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra arodorganizācija, solidarizējoties ar ģimenes ārstu pieteikto streiku, arī ir gatava rīkot protesta akciju no 1.augusta, aģentūru LETA iepriekš informēja arodorganizācijas pārstāvis Rafaels Ciekurs.
  “Veselības ministrija (VM) nav izrādījusi interesi uzsākt konstruktīvas sarunas ar arodorganizāciju, kā arī neuzskata par vajadzību atbildēt uz arodorganizācijas nosūtītajām vēstulēm,” teikts arodorganizācijas paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.
  Viena no iespējamajām protesta akcijām, ko esot ierosinājuši arodorganizācijas biedri, paredz, ka ar 1.augustu ātrās palīdzības Rīgas reģionālā centra darbinieki “masveidā pāriet strādāt uz pusslodzi” – līdz 80 stundām mēnesī, norāda organizācijas pārstāvis.
  Ciekurs aģentūrai LETA teica, ka pagaidām tas vēl nav oficiāls lēmums, bet gan darbinieku iniciatīva, paužot cerību, ka ministrija būs atvērta un gatava dialogam. Organizācija līdz 4.jūlijam VM lūdz sākt sarunas. Ja rezultāts netiks panākts, tad organizācijas valde lems par tālāko rīcību.
  Kā ziņots, iepriekš šī arodorganizācija paziņojusi, ka vērsīsies Satversmes tiesā, apstrīdot nesen pieņemtos grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika.
  Drīzumā plānoti vairāki mediķu protesta akcijas. No 1.jūlija Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārstāvji brīdinājuma akcijas veidā pārtraukts strādāt pagarināto normālo darba laiku. Savukārt no 3.jūlija plānots ģimenes ārstu streiks, kurā piedalīsies vairāk nekā 600 ārsti.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/50BCA5CF-89CC-41EA-AF0D-EFD14F238C3D/

  Jaunie ārsti streika laikā plāno palīdzēt pacientiem uzņemšanas nodaļā parastā kārtībā

  Ģimenes ārstu streika laikā jaunie ārsti palīdzēs pacientiem uzņemšanas nodaļā, veicot savus pienākumus parastā kārtībā atbilstoši savai kompetencei, aģentūru LETA informēja Latvijas Jauno ārstu asociācijā (LJĀA).
  Šodien notika ārkārtas asociācijas sēde ar veselības ministres Andas Čakšas dalību, kura izteica lūgumu palīdzēt sakarā ar ģimenes ārstu streika radīto pacientu plūsmas pārorganizēšanu slimnīcās.
  Jaunie ārsti, rezidenti vienojās, ka ir gatavi brīvprātīgi atsaukties šim lūgumam un palīdzēt pacientiem uzņemšanas nodaļā, veicot savus pienākumus parastā kārtībā atbilstoši savai kompetencei un apmācības programmai, savukārt ambulatoros punktos dežūrēs sertificēti ārsti.
  “Jebkādi draudi vai sankcijas no augstākstāvošiem vadītājiem ārstniecības iestādēs un augstskolās par ambulatoro pakalpojumu nesniegšanu šajā situācijā nav pieļaujami,” norādīja LJĀA valdes priekšsēdētāja Maija Radziņa.
  Puses vienojās, ka ieteicamākais palīdzības sniegšanas modelis ar jauno ārstu iesaisti atbilst Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas piedāvājumam. “Veselības ministre apsolīja rakstiski informēt iesaistītās ārstniecības iestādes,” informēja ārsts rezidents Kārlis Rācenis.
  Kā ziņots, nedēļas sākumā Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) un Veselības ministrija (VM) streika sarunās nepanāca vienošanos, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks.
  “Diemžēl vienošanās ar VM nav panākta, jo VM piedāvājums bija tāds pats kā iepriekš un nekāda pretimnākšana nav bijusi. Palikām katrs savās pozīcijās, līdz ar to vairs sarunu nebūs un 3.jūlijā plkst.12 Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks,” iepriekš sacīja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
  3.jūlijā sāktais streiks būs beztermiņa un turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/94F152BA-A431-4C45-9202-8C0385BD49FD/

  Prof. Aivars Vētra, LRPOA prezidents

  Par streika iespējām Latvijas medicīnā

  Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) ar izpratni uztver Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) streika pieteikumu, iestājoties par LĢĀA biedru- ģimenes ārstu un viņu nodarbināto medicīnas speciālistu tiesībām strādāt sakārtotā sistēmā un saņemt par savu darbu adekvātu atalgojumu. Kaut arī valdība par streika pamatotību un iespējām tuvākajā laikā izpildīt izvirzītās prasības ir samērā skeptiska, LRPOA cer, ka šis kolēģu- ģimenes ārstu solis ļaus sabiedrībai labāk izprast veselības aprūpes sistēmas problēmu mērogu un situāciju, ja valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi cilvēkiem piepeši vairs nav pieejami.
  LRPOA neuzskata, ka Latvijā tuvākajā laikā būtu iespējams plašāks visu veselības nozari aptverošs streiks, jo valstī ir pieejams ļoti plašs dažādu maksas medicīnas pakalpojumu klāsts. Situācijā, kur no visa kopējā Latvijas veselības aprūpes budžeta jau vairāk kā pusi veido pacientu pašu tiešie maksājumi ārstniecības iestādēm, likumsakarīga ir valsts vāji apmaksāto profesionāļu aiziešanas uz maksas medicīnas sektoru turpināšanās, kas finansiāli jūtami, bet „pa vienam” skars tos Latvijas iedzīvotājus, kam vairāk vai mazāk pēkšņi ir vajadzīgi noteikta veida veselības aprūpes pakalpojumi.
  LRPOA ir satraukta par to, ka šobrīd – valdībai meklējot finansējuma avotus veselības aprūpes sistēmai kopumā, vērtējot ģimenes ārstu streika likumisko pamatotību, pilnveidojot e-medicīnas sistēmu u.tml., gandrīz nemaz netiek diskutēts par valsts apmaksātā veselības aprūpes pakalpojumu “groza” saturu. Publiski ir izskanējusi informācija, ka šai “grozā” noteikti tiks iekļauta neatliekamā palīdzība, bet ir liela starpība vai šis pakalpojums ietvers tikai valsts apmaksātu diagnostiku un ārstēšanu, vai arī – neatliekamajā palīdzība tiks iekļauta arī valsts apmaksāta rehabilitācija un īslaicīgā medicīniskā aprūpe izārstētajiem, bet funkcionāli ierobežotajiem pacientiem.
  LRPOA arī uzskata, ka valdības līmenī nav pieļaujama savstarpēji nekoordinēta veselības aprūpes un dažādu Labklājības ministrijas sfēras sociālās palīdzības un sociālās apdrošināšanas pakalpojumu attīstīšana bez vienotas funkcionēšanas novērtēšanas un sociāli/medicīniskas pēctecības sistēmas veidošanas t.sk. arī skaidri definējot pacientu pienākumus saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes un sociālās palīdzības pakalpojumus t.sk. arī lemjot par invaliditātes statusa noteikšanu.
  Līdz ar to LRPOA plāno ne tikai turpināt meklēt sadarbības iespējas ar Veselības un labklājības ministrijām un iestāties par rehabilitācijas medicīnas un īslaicīgās medicīniskās aprūpes pakalpojumu iekļaušanu valsts apmaksātajā veselības aprūpes pakalpojumu „grozā”, bet arī ciešāk sadarboties ar dažādām pacientu organizācijām un turpināt informēt sabiedrību par nepieciešamību satraukties ne tikai par primārās veselības aprūpes pieejamības problēmām.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/84959FBF-1CDB-4646-9E2B-C2EAF6E263F1/

  VM meklēs iespējas ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus

  Veselības ministrija (VM) meklēs iespējas ģimenes ārstu streika laikā nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.
  Pirmdien notikušajās sarunās ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvjiem par asociācijas izvirzītajām prasībām neizdevās panākt vienošanos par kompromisiem, līdz ar to asociācija gatavojas protesta akcijai, kuras laikā no 3.jūlija ģimenes ārsti nenodrošinās līgumu izpildi par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.
  VM piedāvājums asociācijai paredzēja palielināt atalgojuma daļu kapitācijas naudā ģimenes ārstu praksēm, paredzot, ka kapitācijas nauda tiktu palielināta no 2018.gada 1.janvāra līdz 1,407 eiro par vienu ģimenes ārsta praksē reģistrētu personu, no 2019.gada – līdz 1,620 eiro, bet 2020.gadā – līdz 1,779 eiro par vienu ģimenes ārsta praksē reģistrētu personu, atbilstoši konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” plānotajam atalgojuma palielinājumam ambulatorajā sektorā nodarbinātajiem.
  Tāpat VM piedāvājums paredzēja veikt grozījumus veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos, nosakot, ka darba samaksu par veselības aprūpes pakalpojumu aprēķina, ņemot vērā, ka vidējā darba samaksa mēnesī ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem ir noteikta no 2018.gada 762 eiro, no 2019.gada – 960 eiro, no 2020.gada – 1108 eiro.
  VM arī piedāvāja līdz 2018.gada 1.janvārim ar asociāciju aktualizēt ģimenes ārstu veikto manipulāciju tarifus un pieejamā finansējuma ietvaros veikt izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, lai jaunie tarifi stātos spēkā no 2018.gada 1.jūlija.
  Tāpat VM piedāvāja precizēt konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” plānoto ģimenes ārstu sadarbības tīkla veidošanu, paredzot iesaistīšanos tajā pēc brīvprātības principa, tādējādi stiprinot esošo ģimenes ārstu kapacitāti un nodrošinot jauno prakšu attīstību, tai skaitā jaunatvērto prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu ar 2018.gada 1.janvāri.
  VM arī piedāvāja pārcelt e-receptes obligātu lietošanu valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanā uz 2018.gada 1.janvāri, vienojoties, ka līdz šā gada 1.augustam asociācija nodrošina, ka tās biedri noslēdz līgumus ar Nacionālo veselības dienestu par piekļuvi e-veselības sistēmai un uzsāk tās lietošanu.
  Ņemot vērā, ka VM piedāvājums neapmierināja asociācijas pārstāvjus un patlaban sarunas neturpinās, VM lūgs asociācijai sniegt informāciju par tiem ģimenes ārstiem, kuri no 3.jūlija nesniegs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu organizēt iedzīvotājiem nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu.
  Tuvākajās dienās VM sniegs informāciju par valsts apmaksātas veselības aprūpes saņemšanas iespējām tiem iedzīvotājiem, kuru ģimenes ārsti no 3.jūlija pakalpojumus nesniegs.
  Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka līdz rītdienai, 27.jūnijam, asociācija ir aicinājusi pieteikties ārstus, kuri piedalīsies streikā. Pēc tam par to skaitu tikšot informēti iedzīvotāji. Veide gan nesolīja publiskot konkrētās ārstu prakses.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/C70B3D33-76B7-4B43-85C7-E7DB1D55164E/

  Ģimenes ārstu streika laikā pacientiem sniegs minimālo palīdzību un skaidros prasības

  Ģimenes ārstu streika laikā praksēs palikušās māsas un ārstu palīgi skaidros iedzīvotājiem streika būtību un nepieciešamību, šodien preses konferencē pastāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadītāja Sarmīte Veide.
  Streika laikā ģimenes ārsta prakses būs atvērtas un pacientiem minimālo palīdzību sniegs māsas un ārsta palīgi. Viņi arī informēs pacientus par streika norisi un prasībām.
  Veide skaidroja, ka atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem medmāsas drīkst veikt injekcijas un pārsiešanas, sniegt konsultācijas, mērīt asinsspiedienu. Ja māsas nevarēs sniegt palīdzību, viņas informēs pacientus par to, kur viņi var iegūt neatliekamo medicīnisko palīdzīb
  Lielāku palīdzību var sniegt ārsta palīgs. Atbilstoši MK noteikumiem viņš drīkst pieņem akūtos slimniekus, izrakstīt receptes zālēm, kuras nav valsts kompensētas, kā arī izrakstīt darba nespējas lapu līdz 10 dienām.
  Advokāte Solvita Olsena pastāstīja, ka likums paredz, ka minimālo palīdzību pacienti praksēs varēs iegūt. Māsas un ārsta palīgi palīdzēs, savukārt ģimenes ārsts būs klāt, ja būs akūta nepieciešamība.
  Tomēr ne visas ārsta prakses būs atvērtas, jo ir tādas, kurās nav māsas vai ārsta palīgi, ir tādas, kur māsa ir devusies atvaļinājumā vai vēl kāda cita iemesla dēļ nebūs darbā. Par to pacienti tiks informēti. Ģimenes ārsta praksēs, kurās nav māsas, ārsti paši darba laikā pacientiem sniegs informāciju un paskaidros streika iemeslus.
  Olsena uzvēra, ka ģimenes ārsti aicina pacientus saprast šo situāciju un izprast to, ka streiks notiek pacienta interešu vārdā. Ģimenes ārsti streika laikā aprunāsies ar pacientu par streika jautājumiem un aicinās pacientus valdībai un VM prasīt spert soļus prasību izpildē.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/AF2DB0C1-A253-4519-9906-93A0737A3F8E/

  Aptauja: Vairāk nekā puse pacientu brauc uz slimnīcu, nekonsultējoties ar ģimenes ārstu

  Vairāk nekā puse pacientu brauc uz slimnīcu, nekonsultējoties ar ģimenes ārstu, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā pavasarī veiktā pacientu aptauja.
  Savukārt 43,5% pacientu, saskaroties ar veselības problēmām, konsultējas ar savu ģimenes ārstu, pirms izsaukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi vai doties uz slimnīcu pašiem.
  “Galvenais iemesls, kādēļ pacienti nekonsultējas ar savu ģimenes ārstu, pirms izsaukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, ir bailes no nāves. Pacientam ir sajūta, ka situācija ir pārāk bīstama, tādēļ jārīkojas steidzami. Savukārt pacientiem, kuri slimnīcā ierodas paši, biežākie iemesli ir nevēlēšanās ilgi gaidīt rindā pie ģimenes ārsta un nevarēšana tikt pie ģimenes ārsta tuvāko dienu laikā,” tā norādīja slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.
  Viņš skaidroja, ka pašlaik atkarībā no reģistrēto pacientu skaita ģimenes ārsts strādā četras piecas stundas dienā – ja pacients saslimst vakarā, kad ģimenes ārsts jau beidzis pieņemšanu un būs pieejams tikai, piemēram, nākamās dienas pēcpusdienā, pacients vienkārši ir spiests saukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi vai pats braukt uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu.
  No pacientiem, kuri slimnīcas uzņemšanas nodaļā ierodas paši, tikai aptuveni 20% tiek stacionēti slimnīcā, bet pārējie pēc izmeklēšanas vai nepieciešamās palīdzības saņemšanas tiek palaisti mājās, norādīja Višņakovs.
  Kā aģentūru LETA informēja slimnīcas preses pārstāve Aija Lietiņa, no aptaujātajiem pacientiem, kuri tika stacionēti slimnīcā, 34,6% nebija konsultējušies ar ģimenes ārstu, jo nevēlējās ilgi gaidīt rindā uz pieņemšanu. 32,7% norādīja, ka ģimenes ārsts tuvāko dienu laikā nebija pieejams. 15,4% kā iemeslu minēja pēkšņu veselības problēmu parādīšanos brīvdienā, svētku dienā vai naktī. 7,7% pacientu atklāja, ka gluži vienkārši neuzticas savam ģimenes ārstam. 5,8% pacientu nebija konsultējušies ar ģimenes ārstu, jo ārsts atrodas citā pilsētā. Savukārt 1,9% atzina, ka nemaz nav reģistrējušies pie ģimenes ārsta, un tikpat liels aptaujāto skaits kā iemeslu norādīja to, ka bijusi sajūta – situācija ir neatliekama.
  Arī no pacientiem, kuri pēc izmeklēšanas vai nepieciešamās palīdzības saņemšanas slimnīcas uzņemšanas nodaļā uzreiz tika palaisti mājās, vairums – 35,8% – norādīja, ka vispirms nav konsultējušies ar ģimenes ārstu, jo pie viņa ilgi jāgaida rindā uz pieņemšanu. 22,6% norādīja, ka pie ģimenes ārsta tuvāko dienu laikā nav iespējams tikt. 13,3% pacientu ģimenes ārsts atrodas pārāk tālu, kā arī tikpat liels skaits pacientu savam ģimenes ārstam neuzticas. 9,4% pacientu akūtas veselības problēmas bija pārsteigušas brīvdienā, svētku dienā vai naktī. 5,6% pacientu atzina, ka viņiem nemaz nav sava ģimenes ārsta.
  Analizējot datus par pacientiem, kuri paši ieradušies slimnīcā un uzreiz pēc izmeklēšanas vai palīdzības saņemšanas palaisti mājās, tika noskaidrots, ka 83% no tiem bija rīdzinieki un tikai 17% dzīvo ārpus galvaspilsētas.
  Savukārt no aptaujātajiem pacientiem, kuri slimnīcā ieradās paši jau pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu, lielākā daļa – vairāk nekā 38% – norādīja, ka to darījusi pēc ģimenes ārsta ieteikuma.
  No pacientiem, kuri pēc izmeklēšanas vai palīdzības saņemšanas tika palaisti mājās, kā iemeslu vērsties RAKUS uzņemšanas klīnikā ģimenes ārsta ieteikumu norādīja 38,3%. Teju ceturtdaļa jeb 23,4% pacientu bija devušies uz slimnīcu, jo ģimenes ārsts nav sniedzis skaidras rekomendācijas. 17% bija pārliecināti, ka ģimenes ārsta nozīmētā ārstēšana ir neefektīva. 14,9% pacientu norādīja, ka ģimenes ārsts nav iedevis nosūtījumu pie speciālista, pie kura, viņuprāt, nepieciešams konsultēties konkrētās veselības problēmas gadījumā. 6,4% pacientu bija devušies uz slimnīcas uzņemšanas klīniku, jo nevēlējās ilgi gaidīt rindā uz ģimenes ārsta nozīmētiem papildu izmeklējumiem.
  Savukārt no pacientiem, kuri tika stacionēti slimnīcā, 41,7% norādīja, ka vērsties RAKUS uzņemšanas nodaļā konsultācijas laikā ieteicis ģimenes ārsts. Ceturtā daļa aptaujāto bija devušies uz slimnīcu, lai nebūtu ilgi jāgaida rindā uz ģimenes ārsta nozīmētiem papildu izmeklējumiem. 16,7% pacientu pēc ģimenes ārsta apmeklējuma bija meklējuši palīdzību slimnīcā, jo viņa nozīmētā ārstēšana bijusi neefektīva. 8,3% aptaujas dalībnieku norādīja, ka ģimenes ārsts nav sniedzis skaidras rekomendācijas. Tikpat pacientu meklēt palīdzību slimnīcā bija pamudinājusi tas, ka ārsts nav nosūtījis pie speciālista.
  Aptauja noritēja trīs mēnešus un tajā piedalījās 400 RAKUS pacientu. Viens no galvenajiem pacientu aptaujas mērķiem bija noskaidrot, kādēļ slimnīcā vēršas tik liels skaits pacientu, kuru dzīvība nav apdraudēta un kuri nepieciešamo palīdzību varētu saņemt primārās veselības aprūpes iestādē. Ik dienu RAKUS nokļūst aptuveni 200 pacientu, no kuriem aptuveni 70 ierodas paši. Otrs aptaujas mērķis bija noskaidrot pacientu apmierinātību ar slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem. Tāda pati aptauja slimnīcā veikta pirms diviem gadiem.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/080A1A8D-520B-4E65-8C8C-3EBE07D32F1F/

  Opozīcija rosina noteikt lielākas stundas likmes mediķiem līdz brīdim, kad stāsies spēkā atteikšanās no normālā pagarinātā darba laika

  Līdz brīdim, kad stāsies spēkā paredzētā atteikšanās no normālā pagarinātā darba laika, mediķiem atlīdzībai jānosaka lielākas stundas likmes nekā paredzēts pašlaik, paredz Saeimas opozīcijas deputātu iesniegtie likuma grozījumi.
  Priekšlikumus grozījumiem Ārstniecības likumā iesnieguši deputāti Ivars Zariņš (S), Andrejs Klementjevs (S), Vitālijs Orlovs (S), Mārtiņš Šics (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).
  Piedāvātās izmaiņas paredz, ka Ministru kabinetam, izstrādājot nepieciešamos likuma grozījumus, jāievēro atbilstoši pārejas nosacījumus. Tie paredz, ka 2018.gadā varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniegs 50 stundas nedēļā. Par šo pagarināto laiku darba samaksa būs jānosaka proporcionāli darba laika pieaugumam ne mazāk kā 1,2 noteikto stundas algas likmju apmērā.
  Likuma grozījumi paredz, ka 2019.gadā pagarinātais normālais darba laiks nevarēs pārsniegt 45 stundas nedēļā un piemērojamais atalgojuma koeficients varēs būt nemazāks kā 1,35.
  Kā ziņots, Saeimā pieņemtie grozījumi paredz, ka pārejas periodā no šī gada 1.jūlija līdz 2019.gada 31.decembrim mediķi varēs strādāt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 55 stundas nedēļā. Darba samaksu par laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, pārejas periodā aprēķinās, ņemot vērā koeficientu 1,1.
  8.jūnijā Saeima otrajā galīgajā lasījumā pieņēma attiecīgos Sociālo un darba lietu komisijas sagatavotos grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz no šī gada 1.jūlija samazināt pagarinātā normālā darba laika apjomu ārstniecības personām.
  Valdība atbalstījusi līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” Veselības ministrijai (VM) 1,9 miljonu eiro apmērā, lai no jūlija nodrošinātu pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika.
  Tāpat paredzēts, ka VM pamatbudžeta bāzes palielināšanai no 2018. līdz 2020.gadam ik gadu būs jāpiešķir 3,8 miljoni eiro, lai nodrošinātu pakāpenisku atteikšanos no pagarinātā normālā darba laika ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes personām, kuras nav ārstniecības personas.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/8057C38A-F4D4-49F4-BDA9-1E7385F5A80C/

  Čakša: Ārstniecības darbinieku streiks ir sasteigts un izskatās pēc mēģinājuma šūpot valdību

  Ārstniecības darbinieku streiks brīdī, kad Veselības ministrija (VM) intensīvi strādā pie papildu finansējuma nodrošināšanas veselības nozarei, ir vēršanās pret visiem Latvijas iedzīvotājiem un, iespējams, mēģinājums šūpot valdību, uzskata veselības ministre Anda Čakša.
  Čakša šodien žurnālistiem atzina, ka patlaban ģimenes ārsti “diezgan ļaunprātīgi izmanto situāciju, kad VM ļoti fokusēti strādā, lai nozarei papildus iegūtu finansējumu atalgojumiem”. “Manā skatījumā streiks ir sasteigta un neadekvāta lieta. Tas nav streiks, tā ir līguma nepildīšana, un tā nav adekvāta rīcība, jo valdība skaidri pateikusi, ka finansējums veselībai un atalgojuma pieaugums būs nākamajā gadā,” sacīja ministre.
  “Manā skatījumā tas ir diezgan ļaunprātīgs spiediens, bet tas nozarei nedod neko, un tā ir vēršanās pret visiem Latvijas iedzīvotājiem,” secināja Čakša.
  Runājot par to, vai ģimenes ārstu streika un atteikšanās strādāt pagarināto normālo darba laiku norise faktiski vienlaikus ir bijusi speciāla rīcība, Čakša pauda, ka “ar teorijām nemēģina nodarboties”, bet viņa mēģina risināt akūtas un sarežģītas situācijas. Ņemot vērā, ka VM ir izpildījusi prasības, kas saistītas ar normālā pagarinātā darba laika saīsināšanu, politiķes skatījumā patlaban neesot argumentu, kāpēc būtu jārīko streiks.
  “Tas, manuprāt, ir mēģinājums šūpot valdību – to tieši tā arī uztveru. Streika pieteikuma pret normālo pagarināto darba laiku kā tāda nav, bet šodien ir jau 28.jūnijs,” teica Čakša.
  Čakša pauda, ka no vienas puses gaidāmais ģimenes ārstu streiks ir adekvāta reakcija uz to, ka 25 gadus veselībai nav iedots atbilstošs finansējums un arī pēdējie lēmumi nākuši ļoti lēnām, tomēr tie ir atnākuši un ir skaidrs, ka nākamajā gadā veselībai tiek pielikts finansējums – kopumā 170 miljoni eiro.
  “Ir skaidrs, ka periods, kamēr finansējums netika piešķirts, ir ļoti garš un aizvainojums no nozares ir saprotams. Bet patlaban uz šīm jūtām diezgan ļaunprātīgi tiek spēlēts, mēģinot šūpot valdību,” uzskata ministre.
  Čakša atzina, ka ar veselības nozares pārstāvjiem sarunas tika pabeigtas “uz sliktas nots”, taču VM ir gatava atsākt sarunas, starp iesaistītajām pusēm, aicinot vidutāju. “Abas puses viena otru nedzird,” secināja ministre. Runājot par finansiālajām ietekmēm – nauda, kas nākamajā gadā nāks klāt, tiks solidāri sadalīta ambulatorā un stacionārā etapā. Tāpat VM ieskatā ārstiem ir jāpieslēdzas un jāsāk lietot e-veselības sistēma – VM ir gatava pārskatīt obligātās lietošanas datumu. “Var kritizēt no malas, bet, ja neesi pieslēdzies, tad neko nevar pateikt,” teica Čakša, piebilstot, ka diskusijas jāturpina.
  Jau ziņots, ka VM un ģimenes ārstu streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām. Šajā laikā ģimenes ārsti pārtrauks sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus.
  Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica, ka līdz trešdienai asociācija ir aicinājusi pieteikties ārstus, kuri piedalīsies streikā. Pēc tam par to skaitu tikšot informēti iedzīvotāji. Veide gan nesolīja publiskot konkrētās ārstu prakses. Tuvākajās dienās VM solījusi sniegs informāciju par valsts apmaksātas veselības aprūpes saņemšanas iespējām tiem iedzīvotājiem, kuru ģimenes ārsti no 3.jūlija pakalpojumus nesniegs.
  Tāpat vēstīts, ka jūlijā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) brīdinājuma akcijas veidā pārtraukts strādāt pagarināto normālo darba laiku. Šāds lēmums pieņemts, jo grozījumi Ārstniecības likumā nenodrošinot LVSADA iecerētos uzlabojumus veselības aprūpes darbiniekiem, kas strādā pagarināto normālo darba laiku. Kā norādīja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, protesta akcijā savu dalību līdz šim apstiprinājuši 750 veselības aprūpes darbinieki.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/5C46C2FF-A2C5-4282-99A4-DB01CA7BC7EA/

  Ministru prezidenta aicinājums Latvijā strādājošajiem ģimenes ārstiem

  “Latvijas mediķi, šoreiz es vēršos pie katra no jums. Vienmēr esmu augstu vērtējis jūsu darbu un viedokli, jūs darāt ļoti nozīmīgu un smagu darbu, esmu ieklausījies un iedziļinājies nozares problēmās, saprotu, ka darāmo darbu ir daudz, kā arī nozarē netrūkst samilzušu problēmu. Tāpēc, lai pārietu no vārdiem uz darbiem, valdība ir uzsākusi nopietnu darbu, lai sakārtotu veselības jomu”, pauž Ministru prezidents Māris Kučinskis.
  “Nacionālās trīspusējās sadarbības padome šonedēļ vienojās par atbalstu jaunajam nodokļu reformas modelim, kas sevī ietver daudzus nozīmīgus jauninājumus, tostarp būtiski lielāku un ilgtermiņā garantētu finansējuma palielinājumu veselības aprūpes sistēmai.
  Lai to panāktu, gan politiķi, gan Latvijas Darba devēju konfederācija, gan arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (kurā ietilpst arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība) vienojās par nepopulāru lēmumu – palielināt sociālās iemaksas par vienu procentpunktu. Šī trīspusējā vienošanās nodrošinās, ka nākamgad veselības aprūpei tiks atvēlēts par 200 miljoniem eiro vairāk, no kuriem 80 miljoni eiro paredzēti tieši algu palielināšanai. Jāņem vērā, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā lēmējvara pieder tautas ievēlētajai Saeimai. Tāpēc, lai veselības aprūpes sistēmā tiešām ieplūstu minētie līdzekļi, vēl ir jābūt pozitīvam Saeimas balsojumam, un manu pārliecību par to vairo fakts, ka pašreiz visas koalīcijas partijas ir paudušas apņemšanos šo reformas modeli atbalstīt.
  Kā redzams, šobrīd jau ir sperti nepieciešamie soļi, lai risinātu jautājumus, kas, jāatzīst, diemžēl ir tikuši atstāti novārtā pēdējos 25 gadus. Izdarīts ir daudz, lai no nākamā gada situācija veselības aprūpē, ar to saprotot arī tajā strādājošo atalgojumu, uzlabotos. Vienlaikus gan valdībai, gan politiķiem ir jāizdara savs mājasdarbs – jānodrošina, lai katra veselības aprūpes sistēmai atvēlētā centa izlietojums būtu caurskatāms. Respektīvi, gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem ir jābūt skaidrībai, kur paliek viņu samaksātā nauda. Bet to nevar nodrošināt, pilnvērtīgi nestrādājot ar e-veselības sistēmu.
  Lai panāktu, ka veselības aprūpes sistēma uzlabojas, ka mediķi saņem pienācīgu atalgojumu, ka iedzīvotājiem tiek nodrošināta kvalitatīva veselības aprūpe, ir jābūt dialogam. Šobrīd ir panāktas svarīgas vienošanās, kas vēl jānodrošina likuma spēks, ko plānots nodrošināt Saeimā līdz 22. jūlijam. Panāktās vienošanās ir trauslas, jo tās ietver nepopulārus lēmumus, tāpēc aicinu jūs, mediķus, būt atsaucīgus un sniegt priekšlikumus, kā veselības aprūpi vajadzētu pilnveidot, lai tā būtu kvalitatīva un pieejama katram godprātīgam nodokļu maksātājam.
  Tādēļ es aicinu Latvijā strādājošos ģimenes ārstus atbalstīt to soli, ko jau līdz šim ir spēruši sociālie partneri un nākt pretī sabiedrībai, izprotot šobrīd valstī notiekošos procesus! Gan darba devēji, gan darba ņēmēji no nākamā gada par veselības aprūpi ir gatavi maksāt vairāk, saprotot situāciju nozarē. Lūdzu, veselības aprūpes nozari izprast šīs vienošanās!
  Paldies visiem mediķiem, kas ir pauduši atbalstu uzsāktajām reformām un nāk talkā ar saviem padomiem, to ļoti novērtēju, tādēļ darīšu visu, kas ir manos spēkos, lai sakārtotu veselības jomu, man ir laba ministru komanda, kas tic, ka kopīgiem spēkiem mēs varam panākt uzlabojumus valstī, tāpēc aicinu arī katru no mediķiem uz konstruktīvu sadarbību!”
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/1A0FE9ED-5F61-42FF-AD7D-0FF308DF4813/

  Ģimenes ārsti nevienojas ar VM, tāpēc 3.jūlijā sāksies streiks

  Veselības ministrijas (VM) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) streika sarunās pirmdien vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, aģentūrai LETA sacīja LĢĀA prezidente Sarmīte Veide. “Diemžēl vienošanās ar VM šodien nav panākta, jo VM piedāvājums bija tāds pats kā iepriekš un nekāda pretimnākšana nav bijusi. Palikām katrs savās pozīcijās, līdz ar to vairs sarunu nebūs un 3.jūlijā plkst.12 Latvijā sāksies ģimenes ārstu streiks,” sacīja Veide. Kā ziņots, ģimenes ārsti, nepanākot vienošanos ar VM par izlīgšanas komisijas veidošanu, nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ar ministriju. Tvitera lietotāji izsaka vērtējumu par mediķu plāniem.

  Ģimenes ārsts Māris Nātra skaidro streika nozīmi.
  Māris Nātra
  @MarisNatra
  Streiks ir Latvijas cilvēku labākas veselības aprūpes labad.
  Sun Jun 25 13:15:06 +0000 2017

  Tvitera lietotājs Māris atbalsta mediķus.
  maris637
  @maris637maris
  @apollo_lv Tik rupjam un bezkaunīgam VM un valdības spiedienam nevajag piekāpties .
  Atbalstu ĢĀA streiku !
  Tue Jun 27 12:12:16 +0000 2017

  Tvitera lietotājs “Vito Vilks” precizē gaidāmā streika būtību.
  Vito Vilks
  @VitoVilks
  Tobiš’, reāls streiks nebūs, bet būs oficiāli izkārtota diena privātprakses peļņas celšanai. twitter.com/lsmlv/status/8…
  Tue Jun 27 06:26:44 +0000 2017
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/79d39ae6-687c-4a97-8fa8-e2303cf8b8fd

  Tuvojoties ģimenes ārstu streikam, abas puses izrāda interesi turpināt sarunas

  Gan Veselības ministrija (VM), gan Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) cer, ka turpmākās sarunās izdosies panākt vienošanos par mediķu prasībām un pēc iespējas drīzāk pārtraukt streiku, vienlaikus ģimenes ārsti piektdien neslēpa sarūgtinājumu par līdzšinējo sadarbību, solot tiesāties, ja notiks iejaukšanās viņu tiesībās streikot. Veselības ministre Anda Čakša piektdien žurnālistiem sacīja, ka asociāciju uz sarunām jaunnedēļ aicinās katru dienu. VM ir nosūtījusi ģimenes ārstiem vēstuli par iespējamo mediāciju, uz ko saņemta atbilde, ka ministrija varot runāt tikai ar Streika komiteju. Čakša teica, ka ģimenes ārstu asociācijai tiks sūtīts atkārtots aicinājums uz tikšanos. “Sākot no pirmdienas, katru dienu aicināsim viņus uz sarunām,” solīja Čakša. Jau ziņots, ka Veselības ministrijas un ģimenes ārstu streika sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc 3.jūlijā sāksies ģimenes ārstu streiks, kas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.
  Mediķu streiks licis projektu vadītājam Ģirtam Birziņam saprast valsts prioritātes.

  Ģirts Birziņš
  @nostradamusboy
  Ģimenes ārstu streiks parāda, kādā utopiskā valstī dzīvojam. Vastij un pašvaldībai nav žēl 70 miljonus izmest zemē Mežaparka estrādē
  Fri Jun 30 08:56:24 +0000 2017

  Ģirts Birziņš
  @nostradamusboy
  Bet nauda mediķiem, lai nodrošinātu cilvēka cienīgu iztiku nav. Latvijas politiskajai elitei simboli svarīgāki par pašu cilvēkiem.
  Fri Jun 30 08:57:50 +0000 2017
  Tvitera lietotāja Anete Bendika cer, ka ārsti panāks iecerētās izmaiņas.

  Anete Bendika
  @AneteBendika
  Ceru,ka ārsti apvienosies un ies uz pilnu banku,lai beidzot būtu pārmaiņas! twitter.com/NellijaL/statu…
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/e1f1381c-8997-4016-aec2-76180bb07cea