8.12.2018 Parīzē notiks plaši protesti, policija aicina veikalus Elizejas laukos nestrādāt. Par Triumfa arkas izlaupīšanu protestos apsūdzēti 13 cilvēki. Francija atsakās no degvielas nodokļa celšanām 2019.gadā

  0
  206

  Par Triumfa arkas izlaupīšanu Parīzes protestos apsūdzēti 13 cilvēki

  Parīze, 5.dec., LETA–AFP. Francijā trešdien 13 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības par postījumu nodarīšanu Parīzes Triumfa arkai un galerijas izlaupīšanu nedēļas nogalē notikušo “dzelteno vestu” vardarbīgo protestu gaitā, pavēstīja prokuratūra.
  Trim aizdomās turētajiem, arī vienam nepilngadīgajam, noteikts pirmstiesas apcietinājums, bet pārējie atbrīvoti pret galvojumu.
  Demonstranti Triumfa arku apķēpāja ar saukļiem, sadauzīja skulptūras, salauza pazemes galerijas vitrīnas un nozaga piemiņas medaļas, no kurām dažas vēlāk tika atrastas pie dažiem no 412 cilvēkiem, kas tika aizturēti.
  Nodarīti postījumi vairāku simtu tūkstošu eiro vērtībā, norādīja Francijas nacionālo pieminekļu pārvaldes direktors Filips Belavals.
  13 aizdomās turētajiem izvirzītas apsūdzības par ielaušanos, laupīšanu un postījumu nodarīšanu piemiņas vietai.
  Izmeklētāji turpina citu vainīgo meklēšanu, pavēstīja prokuratūra.
  Kopš svētdienas lietas ierosinātas pret 227 pieaugušajiem saistībā ar vardarbību protestu gaitā. Teju puse jau stājusies tiesas priekšā, pateicoties lietu izskatīšanas paātrinātajai procedūrai.
  Pret vairākiem desmitiem pierādījumu trūkuma dēļ lietas izbeigtas.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/81FBCEF2-43B9-4B6D-9230-D467B8C04EF1/

  Francija pēc protestiem atsakās no degvielas nodokļa celšanām 2019.gadā

  Parīze, 5.dec., LETA–AFP. Francija ir atteikusies no jebkādām degvielas nodokļa celšanām 2019.gadā, trešdien paziņoja vides ministrs Fransuā de Rižī.
  Par šādu lēmumu ir paziņots pēc vairākas nedēļas ilgušiem vardarbīgiem protestiem pret ienākumu samazināšanos, kurā protestētāji vaino prezidenta Emanuela Makrona valdību.
  1.janvārī plānota degvielas nodokļa celšana “ir atcelta uz [visu] 2019.gadu”, vides ministrs pavēstīja telekanālam BFM TV.
  Viņš sacīja, ka tas izdarīts, lai remdētu bažas par to, ka nodokļa celšana tikai tiks atlikta, lai to īstenotu pēc protestu beigām.
  Francijas premjerministrs Eduārs Filips otrdien bija paziņojis par jaunu piekāpšanos “dzelteno vestu” protesta kustībai, pavēstot, ka 1.janvārī plānotā degvielas nodokļa celšana tiek atlikta vismaz uz sešiem mēnešiem.
  Filipa paziņotais valdības lēmums gan neatstāja lielu iespaidu uz protestētājiem, kas to nodēvēja par “pirmo soli” un solīja cīņu turpināt.
  Tā dēvēto dzelteno vestu kustību sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsās daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar prezidenta Emanuela Makrona politiku.
  Protesti sākās pagājušajā mēnesī, auto īpašnieku paužot sašutumu par plānoto degvielas nodokļa paaugstināšanu. Taču pakāpeniski protestos sāka skanēt arī citi saukļi, aktīvistiem norādot, ka prezidenta Emanuela Makrona valdībai vienkāršo cilvēku problēmas nerūp.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/133F0D50-C9D2-F8B3-860C-365D6DBC85F6/

  Makrons lūdz visus valsts politiskos spēkus aicināt uz savaldību

  Parīze, 5.dec., LETA–DPA. Francijas prezidents Emanuels Makrons lūdzis visus valsts politiskos spēkus aicināt uz savaldību, ņemot vērā bezprecedenta situāciju valstī, paziņojis valdības preses pārstāvis Benžamēns Grivo.
  Makrons ministriem pavēstījis, ka “pašreizējais brīdis nav politiskajai opozīcijai, bet gan [republikas] atbalstīšanai”, pēc valdības iknedēļas sēdes pavēstīja Grivo.
  Makrons “aicināja politiskos spēkus, arodbiedrības un biznesa līderus izteikt skaidru un nepārprotamu vēstījumu uz savaldību un republikas kārtības cienīšanu”, sacīja Grivo.
  Kā ziņots, Francijas premjerministrs Eduārs Filips otrdien paziņoja par jaunu piekāpšanos “dzelteno vestu” protesta kustībai, pavēstot, ka 1.janvārī plānotā degvielas nodokļa celšana tiek atlikta vismaz uz sešiem mēnešiem.
  Premjerministrs arī paziņoja, ka līdz 2019.gada maijam tiek iesaldētas elektrības un dabasgāzes cenas, vienlaikus brīdinot protestētājus, ka nekādas nekārtības vairs nedrīkst atkārtoties.
  Tiesa gan, valdības lēmums nav atstājis lielu iespaidu uz protestētājiem, kas to nodēvējuši par “pirmo soli” un solījuši cīņu turpināt.
  Demonstrācijas daudzviet valstī turpinājās arī otrdien.
  Vienlaikus otrdien pieņēmās spēkā arī skolēnu protesti, un vairākās vietās visā valstī demonstranti pielaiduši uguni ēkām un iesaistījušies sadursmēs ar policiju.
  Pēdējās nedēļas laikā skolēni pamazām arvien aktīvāk iesaistījušies tā dēvētajā dzelteno vestu kustībā, kuru sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsusies daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar prezidenta Emanuela Makrona politiku.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/EA81859F-8F5A-4D14-94B4-1B4069FF9A12/

  Pēc skolēnu pievienošanās protestu kustībai Francijā pie skolas aizturēti 146 cilvēki

  Parīze, 6.dec., LETA–DPA. Māntlažolī, netālu no Parīzes, policija ceturtdien pie vienas no skolām aizturējusi 146 cilvēkus, acīmredzot, vidusskolniekus, ziņo avots Francijas policijā, norādot, ka daudzviet skolēni pievienojušies protestētājiem.
  Aizturēšanas veiktas pēc vandālisma gadījumiem Māntlažolī, atklāja avots.
  Vietējie mediji vēsta, ka arī citās vidusskolās Parīzes reģionā un citviet Francijā skolēni sarīkojuši demonstrācijas un blokādes.
  Pēdējās nedēļas laikā skolēni pamazām arvien aktīvāk iesaistījušies tā dēvētajā dzelteno vestu kustībā, kuru sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsusies daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar prezidenta Emanuela Makrona politiku.
  Jaunieši ir neapmierināti ar izglītības reformām un jauno interneta platformu vietu piešķiršanai universitātēs, kā arī vēlējušies paust atbalstu “dzeltenajām vestēm”, vorāda laikraksts “Le Parisien”.
  Raidorganizācija BFMTV ziņo, ka protesti skāruši gandrīz 100 skolas Parīzē un tās apkārtnē.
  Francijas valdība trešdien paziņoja, ka atteikusies no jebkādām degvielas nodokļa celšanām 2019.gadā. Taču protestētāju līderi grasās īstenot ieceri par plašām demonstrācijām sestdien Parīzē, lai gan galvaspilsētā pēdējās divās nedēļas nogalēs protesti pārauguši vardarbībā.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/9B7D6D35-2909-42FD-9E00-C2E8FAF2FA5E/

  Parīzes policija aicina veikalus Elizejas laukos sestdien protestu laikā nestrādāt

  Parīze, 6.dec., LETA–AFP. LETA–AFP. Parīzes policija ceturtdien aicinājusi visus veikalus un restorānus Elizejas laukos sestdien nestrādāt, ņemot vērā gaidāmos plašos protestus pret Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.
  Arī aptuveni desmit muzeji Parīzē paziņojuši, ka sestdien nestrādās.
  Tā dēvēto dzelteno vestu kustību sākotnēji izraisīja valdības lēmums paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bet pakāpeniski tā izvērsusies daudz plašākos protestos, atspoguļojot vispārējo sabiedrības neapmierinātību ar Makrona politiku.
  Pēdējās divās nedēļas nogalēs protesti Parīzē pārauguši vardarbībā un vandālismā.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/34E8AAD4-B314-414F-83D0-Ar/

  Attēla avots: https://www.google.com/amp/s/www.nytimes.com/2018/12/01/world/europe/france-yellow-vests-protests-macron.amp.html