9.9.2017. “Baltajā naktī” Rīgā no Miera ielas līdz 2.Meža kapu pieturai laikā no plkst.18 līdz 03 rītā kursēs 2 foruma bezmaksas tramvaji

0
1162

Šīs nedēļas brīvdienās Rīgā norisināsies “Baltā nakts”

Mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” Rīgā norisināsies šonedēļ, naktī no 9. uz 10. septembri. Organizatori piedāvās 59 dažādus laikmetīgās mākslas un kultūras pasākumus. Šogad “Baltā nakts” norit svinību zīmē – ir pagājuši 15 gadi kopš pirmās “Baltās nakts” jeb Nuit Blanche Parīzē, kur radīta šī foruma ideja. Tāpēc Rīgā šogad būs īpaši daudzveidīga starptautiska programma.

Norises dažādos Rīgas rajonos un apkaimēs

Foruma pamatprogrammu veidos vairāk nekā 34 mākslas un kultūras projekti, tostarp koncerti, instalācijas un performances pilsētvidē, izstādes, multimediāli projekti, dzejas lasījumi un filmu programmas. Pamatprogrammu papildinās vairāk nekā 25 iniciatīvas projekti, kuru organizēšanā iesaistās mākslas galerijas, kafejnīcas, mākslas un kultūras studijas, kā arī citi aktīvi rīdzinieki un domu biedri.
“Baltā nakts” lielākoties notiks Vecrīgā, Rīgas centrā, Miera ielas apkaimē, Spīķeros un tuvējā Pārdaugavā. Pārdaugavas mākslas, kultūras un izklaides vietas 2017. gada programmā var lepoties ar īpaši daudzveidīgu un plašu programmu.
Rīgas centru un Mežaparku savienos divi mākslas tramvaji ar atšķirīgām programmām. Viens tramvajs būs veltīts E. Veidenbauma dzejai un elektroniskajai mūzikai, savukārt, otrā tramvajā jaunie mākslas un dizaina talanti radīs pasaules iekšējo atainojumu ar animācijām un gaismas objektiem.
Tālākie “Baltās nakts” pasākumi – mobilās kultūrtelpas “Strops” – Mežaparkā un Ķengaragā, kur norisināsies sarunas dzejā projektā “Siev.Dz.”, kā arī Ziemeļblāzmas pilī, kur notiks dejas teātra kompānijas Stars’ Well izrāde “Ēnas” un grupas “Triānas Parks” koncerts.
Dalība visos “Baltās nakts” pasākumos ir bez maksas. “Baltās nakts” informācijas centrs darbosies 9.septembrī no plkst.14.00 līdz 10.septembra plkst.2.00 laukumā pie Brīvības pieminekļa līdzās Laimas pulkstenim.

Starptautiskie projekti

Unikāls notikums Rīgā būs Īva Kleina (Yves Klein,1928–1962), franču gleznotāja un peformanču meistara, jaunā reālisma un performanču mākslas aizsācēja Eiropā un zilās krāsas ģēnija, skaņdarba “Monotonā klusuma simfonija” pirmatskaņojums Latvijā. Lai labāk iepazītu mākslinieka daiļradi, “Cafe Film Noir” norisināsies Īva Kleina filmu vakars, kurā būs iespēja noklausīties lekciju, noskatīties performanču video un dokumentālus sižetus par mākslinieku. Sarunu par mākslinieka dzīves gājumu un darbiem vadīs mākslas zinātniece Inese Baranovska. Savās atmiņās par sadarbību ar mākslinieku dalīsies slavenu Kleina performanču modele Elena Palumbo (Elena Palumbo).
Vērienīgs, dažādos starptautisko festivālos novērtēts vides objekts būs skatāms Bastejkalnā Museum of the Moon jeb “Mēness muzejs” – Lielbritānijas mākslinieka Luka Džeroma (Luke Jerram) un vairāku sadarbības partneru veidota ceļojoša instalācija. Tas ir septiņus metrus augsts, ar gaisu pildīts, izgaismots Mēness modelis, uz kura attēlots precīzs NASA Mēness virsmas satelītuzņēmums mērogā 1:500 000.
“Baltajā naktī” viesosies Spānijas ielu teātra grupa Kamch?tka, demonstrējot performances Miera ielā un Stacijas laukumā. Ar humora un enerģijas pilnu izrādi Mosh Split uzstāsies cirka mākslas trupa Sisus Sirkus no Somijas, bet Igaunijas zinātnes centrs AHHA Rīgā viesosies ar programmu “Izgudrojumu nakts”. Māksliniece Čidema Mirola (Cigdem y Mirol, Beļģija) piedāvās vizuālu un skaņas instalāciju “Mans un vērojošā ķermenis un skaņa: grāmatu performance”, kas notiks Dirty Deal Teatro.
Francijas radošās apvienības Ateliers du Bout de la Cale projekts Aquatic Life jeb “Ūdens pasaule” Esplanādē ir mākslinieku Benžamina Flao (Benjamin Flao), Žele Flao (Gaele Flao) un Monsieur QQ īpaši Rīgas “Baltajai naktij 2017” radīts grafisks un muzikāls rondo, kas skatītājus aizvedīs tintes un zīmuļa uzburtā ceļojumā izsapņotu zemju, debesu un jūru kartēs. Francijas mākslinieki piedalīsies arī izstādē “Mūsdienu franču keramika”.
Jau 12 gadus pēc kārtas septembra sākumā Rīgas kultūras dzīvē nozīmīgu vietu ieņem laikmetīgā māksla “Baltās nakts” laikā. “Baltā nakts” Rīgā ir daļa no starptautiska projekta “Eiropas Baltās naktis”, ko aizsākušas piecas Eiropas galvaspilsētas – Brisele, Madride, Parīze, Rīga un Roma. Šobrīd “Balto nakti” vai līdzvērtīgus pasākumus organizē arī Amsterdamā, Bukarestē, Portu un Valetā, Toronto, Tokijā, Monreālā un citās pilsētas. Rīgā forumu “Baltā nakts” organizē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvalde sadarbībā ar aktīvākajām Latvijas kultūras organizācijām, iesaistot Latvijas un ārvalstu māksliniekus.
Papildu informācija: Linda Vītola-Barānova | +371 29633 631 | linda@jazz-com.com ; “Baltās nakts” programma pieejama www.baltanakts.lv ;
www.facebook.com/Baltanakts ; https://www.instagram.com/balta_nakts/ ; https://twitter.com/BaltaNakts
…Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/AF9EA33D-8E2C-42FD-9142-FE3C1D0C9AEA/

“Baltajā naktī” notiks Īva Kleina “Monotonās klusuma simfonijas” pirmatskaņojums Latvijā

Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros 9.septembra pusnaktī Rīgas Sv.Pētera baznīcā gaidāms vērienīgs un nebijis notikums – pirmo reizi Latvijā tiks atskaņots viens no savdabīgākajiem skaņdarbiem pasaules mūzikas un mākslas vēsturē “Monotonā klusuma simfonija”. “Monotonā klusuma simfonija” ir skaņdarbs divās daļās, pirmajā 20 minūšu ilgumā atskaņojot nepārtrauktu Re mažora akordu, bet otrajā – absolūtu klusumu.
Tā autors ir franču mākslnieks Īvs Kleins (1928-1962), kas pazīstams kā viena no ievērojamākajām personībām Eiropas pēckara mākslā, jaunā reālisma kustības aizsācējs, bieži dēvēts arī par “zilās krāsas ģēniju”. 20.gadsimta 50.gados Kleins kļuva slavens ne vien ar vizuālās mākslas darbiem, bet arī performancēm un hepeningiem.
“Monotonā klusuma simfonija” savulaik tika atskaņota kā kādas Kleina performances pavadījums, taču tā iecerēta un uztverama arī kā neatkarīgs skaņdarbs. Pēdējo gadu laikā simfonija bieži kulpā izpildītāju sastāvā izskanējusi daudzās pasaules koncertzālēs. “Baltās nakts” laikā skaņdarbs tiks atskaņots, pulcējot kopā 32 mūziķu lielu orķestri un 40 dziedātāju kori. Pie diriģenta pults būs viens no starptautiski atzītākajiem šī skaņdarba interpretiem Rolands Dahindens no Šveices.
Dahindens ir trombonists, komponists un diriģents ar ievērojamu pieredzi un sasniegumiem laikmetīgajā mūzikā, džezā un skaņas instalāciju mākslā. Kā džeza mūzikas izpildītājs sadarbojies ar Mailzu Deivisu (Miles Davis), Entoniju Brekstonu (Antxony Braxton), Kvinsiju Džonsu (John Quincy) un citiem pasaulslaveniem mūziķiem.
Savukārt laikmetīgās mūzikas jomā īstenota sadarbība ar Džonu Keidžu (John Cage), Kristianu Volfu (Christian Wolff ), Pīteru Albingeru (Peter Albinger) un citiem. Viņa diskogrāfijā ir dalība vairāk nekā 40 ierakstos.
Diriģenta vadībā Īva Kleina “Monotonā klusuma simfonija” iepriekš atskaņota Ņujorkā, Milānā, Luksemburgā un Porto.
Koncerta sākums Sv.Pētera baznīcā būs tieši pusnaktī, ieeja no plkst.23.30. Koncertam sākoties, ieeja tiks slēgta. Pirms koncerta ievadvārdus teiks muzikologs Orests Silabriedis.
Lai labāk iepazītu Īva Kleina daiļradi “Splendid Palace” telpās esošajā kultūras klubā “Cafe Film Noir” “Baltās nakts” laikā notiks Īva Kleina filmu vakars un tikšanās ar mākslinieka modeli Elenu Palumbo. Tieši viņa savulaik, 20.gadsimta 50.gadu izskaņā, piedalījās daudzu leģendāru Kleina darbu tapšanā.
Tikšanās laikā par Īvu Kleinu, viņa daiļradi un ietekmi Eiropas mākslā stāstīs mākslas zinātniece Inese Baranovska.
Tikšanās notiks plkst.21.00, bet no plkst.22.00-02.00 ikkatrs interesents aicināts skatīties Īva Kleina filmu programmu, kuras saturā ir gan dokumentāli kadri par mākslinieka dzīvi, gan performanču fiksācijas.
Ieeja visos “Baltās nakts” pasākumos ir par brīvu.
Īva Kleinam veltītos pasākumus “Baltās nakts” ietvaros ar Rīgas domes atbalstu, sadarbībā ar Īva Kleina arhīvu (Yves Klein Archives) īsteno biedrība “I Did It”.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/0D3F4D1D-B8C5-4250-9ED2-50B22CA775C0/ un “Baltās nakts” foruma mājaslapa: https://www.baltanakts.lv/2017/lv/program