Aicina prezidentu un premjeru uzņemties atbildību par “oligarhu lietu” tālāko virzību. Saeimas deputāti parakstīs Dūklava demisijas pieprasījumu

  0
  802

  Sabiedrība par atklātību “Delna” nosūtījusi aicinājumu Valsts prezidentam Raimonadam Vējonim un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) uzņemties atbildību par “oligarhu lietas” tālāko virzību, kā arī atbalstīt mediju tiesības informēt sabiedrību par notikumiem, kas saistīti ar publicētajām “Rīdzenes sarunām”.
  “Delna” savā vēstulē augstajām amatpersonām atgādina, ka uzņemoties atbildību par minētās lietas tālāko virzību, tiks aizstāvēta Latvijas demokrātija un Satversme.
  Tāpēc “Delna”, iestājoties par atklātību, tiesiskumu un demokrātiju, aicina Vējoni, Nacionālās drošības padomes sēdē prasīt konstruktīvu rīcību no izmeklēšanas iestāžu, tostarp Ģenerālprokuratūras un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, vadītājiem.
  Tāpat vēstulē norādīts uz atbalstu par mediju tiesībām informēt sabiedrību par notikumiem, kas saistīti ar publicētajām “Rīdzenes sarunām” un sabiedrības interešu pārkāpšanu.
  Jau ziņots, ka koalīcijas partneri vakar konceptuāli atbalstīja partijas “Vienotība” priekšlikumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu saistībā ar žurnālā “Ir” publiskotajām “oligarhu sarunām”.
  Viesnīcā “Rīdzene” noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.
  KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/9A8AF399-1BF4-4A51-9D18-5B0324447BFA/

  Vējonis aicina visus “oligarhu sarunās” iesaistītos skaidrot sabiedrībai savu rīcību un uzņemties par to atbildību

  Pilnīgi ikvienai tā dēvētajās oligarhu sarunās iesaistītajai personai, īpaši amatpersonām, būtu jāizvērtē sava loma sarunās un jāskaidro sabiedrībai sava rīcība, uzņemoties atbildību par to, šodien preses konferencē pēc Nacionālās drošības padomes sēdes (NDP) sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
  NDP sēdē tika panākta vienošanās, ka jāturpina vērtēt “oligarhu sarunu” saturs un visi ar to saistītie notikumi. Vējonis arī izteica atbalstu Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei un aicināja Saeimas deputātus nekavēties ar tās izveidošanu. Viņš mudināja lēmumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas veidošanu pieņemt jau kādā no jūlijā gaidāmajam Saeimas ārkārtas sēdēm.
  Tāpat Valsts prezidents aicināja KNAB veikt visu sarunu izpēti kvalitatīvi un maksimāli ātri, lai pēc tam par to, kas ir vai nav bijis sarunās, varētu informēt gan sabiedrību, gan atbildīgās komisijas parlamentā, gan atbildīgos politiķus.
  “Līdzās tam ne mazāk svarīgi valsts nacionālās drošības interesēs ir arī izvērtēt visa procesa profesionalitāti, sniegt priekšlikumus nepieciešamajām izmaiņām ilgtermiņā un attiecīgi rīkoties,” teica Vējonis.
  Viņš norādīja, ka mērķis ir stipra un tiesiska valsts, kurā visas amatpersonas strādā valsts interesēs. Tiesiskums ir jāievēro ne tikai situācijās, kad tas ir izdevīgi un ērti, bet arī tad, kad gribas kādu ļoti ātri sodīt, uzsvēra Valsts prezidents.
  Vējonis “oligarhu sarunas” vērtēja kā nepieņemamas un neatbalstāmas. “Sarunas un politiķu piedalīšanās tajās vājina mūsu valsti. Stipra sabiedrība un atklātība lēmumu pieņemšanā, kā arī neatkarīgi mediji ir stipras valsts pamatā, un ikvienam bez izņēmuma jāstrādā valsts un sabiedrības labā, ar cieņu pret valsti un tās iedzīvotājiem,” norādīja Valsts prezidents.
  Viņaprāt, sabiedrība ir skaidri paudusi, ka šos notikumus nedrīkst aizmirst, un sabiedrība ir pietiekami stipra, lai pieņemtu nepieciešamos lēmumus un rīkotos atbilstoši valsts un sabiedrības interesēm. “Tāpēc NDP turpinās sekot “oligarhu sarunu” “pārbaudei” un nākamajās sēdēs NDP sniegs informāciju par šo vērtējumu gaitu,” piebilda Vējonis.
  Jau ziņots, ka Valsts prezidentu sasaukt NDP sēdi, lai skaidrotu, kāpēc izbeigta tā sauktā oligarhu lieta, iepriekš aicināja bijušo KNAB amatpersonu pārstāvētā Jaunā konservatīvā partija.
  Partija paziņojumā presei rakstīja, ka žurnālā “Ir” publicētās “oligarhu sarunas” liek uzdot virkni jautājumu par to, kā iespējams, ka tiesībsargājošajām iestādēm nekas no materiālos pieejamās informācijas nebija pietiekams pamats apsūdzībām.
  Koalīcijas partneri pirmdien konceptuāli atbalstīja partijas “Vienotība” priekšlikumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu saistībā ar žurnālā “Ir” publiskotajām “oligarhu sarunām”, pēc koalīcijas sēdes žurnālistiem sacīja “Vienotības” pārstāvis Edvards Smiltēns.
  Politiķis stāstīja, ka, ņemot vērā publicētās sarunas un sabiedrībā valdošo sašutumu, “Vienotība” koalīcijas partneriem piedāvāja veidot nopietnu parlamentārās izmeklēšanas komisiju Saeimas deputāta Andreja Judina (V) vadībā.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/F674C3ED-4888-44C5-82AC-9499CCB7568E/

  LRA mudinās Saeimu lemt par Dūklava demisiju

  Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti mudinās Saeimu lemt par zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) demisiju, aģentūru LETA informēja LRA.
  Ministra demisijas rosināšanai nepieciešams savākt desmit Saeimas deputātu parakstus, bet opozīcijā esošajā LRA frakcijā ir septiņi parlamentārieši. LRA deputāti aicina par ministra demisijas pieprasījumu parakstīties arī citus Saeimā ievēlētos deputātus. Pagaidām citu partiju pārstāvji nepauž gatavību parakstīties par šo iniciatīvu.
  “Ņemot vērā, ka šobrīd ir jārod skaidra pārliecība, ka Dūklavs nav slēpis no sabiedrības savā īpašumā esošus uzņēmumus, īpašumus vai citas mantiskas vērtības un tieši vai netieši izmantojis savus politiskos amatus savu interešu realizācijai, viņam būtu jāatkāpjas no ministra amata,” norāda deputāts Juris Viļums.
  Savukārt LRA deputāts Mārtiņš Šics uzsver, ka Dūklavs “bija saistīts ar “Dogo” sāgu un tās paviršu izmeklēšanu”, kā arī tikās ar Krievijas vicepremjeru Arkādiju Dvorkoviču.
  Lai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) varētu veikt izmeklēšanu, kas saistīta ar “oligarhu sarunās” izskanējušo informāciju, un tai būtu arī sabiedrības uzticēšanās, svarīgi ir gūt pārliecību, ka Dūklavs vai viņa partijas biedri nemēģinās izmantot savu politisko varu, lai šo izmeklēšanu ietekmētu, akcentē LRA.
  Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA sacīja, ka Dūklavs tuvākajā laikā dosies uz Valsts ieņēmumu dienestu (VID), lai sniegtu savu skaidrojumu šajā jautājumā. Viņš arī esot mudinājis pēc iespējams ātrāk veikt šo pārbaudi. Brigmanis uzskata, ka uz pārbaudes faktiem arī jābalstās. Arī koalīcijas partneri no “Vienotības” un nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK atgādina par VID pārbaudi un pagaidām nepauž gatavību parakstīties par Dūklava demisijas pieprasīšanu.
  Savukārt opozīcijas frakcijas – “Saskaņa” un “No sirds Latvijai” – par šo iniciatīvu vēl nebija informētas, kā arī nav par to diskutējušas. Abas frakcijas vēl izvērtēs šo LRA iniciatīvu.
  Kā ziņots, KNAB sācis pārbaudi par Dūklava, iespējams, nedeklarēto īpašumu Rīgas brīvostā.
  KNAB, balstoties uz žurnālā “Ir” publiskoto informāciju, sadarbībā ar VID ir sācis resorisko pārbaudi par publiski izskanējušo informāciju, ka, iespējams, valsts amatpersonas deklarācijās nav uzrādīts īpašums Rīgas brīvostas teritorijā, aģentūrai LETA pavēstīja KNAB Sekretariāta vadītāja Māra Priedīte.
  KNAB priekšnieks Jēkabs Straume šonedēļ žurnālistiem paziņoja, ka birojs pārbaudīs žurnālā “Ir” publicēto “oligarhu sarunu” autentiskumu. Ja šī informācija ir autentiska, tad noteikti daļa no tās neesot skatīta kriminālprocesā. Gadījumā, ja pārbaudes laikā sarunu saturā būs informācija par iespējamiem amatpersonu noziegumiem, tad KNAB to pārbaudīs, solīja Straume.
  Dūklavs noliedz žurnālā “Ir” publicēto, no viesnīcā “Rīdzene” noklausītajām sarunām izrietošo informāciju, ka viņam pastarpināti piederētu zemesgabals Rīgas brīvostas teritorijā.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/FE58BB00-02C9-4664-BA15-F536E9B7AEEF/

  “Delna” aicina prezidentu un premjeru uzņemties atbildību par “oligarhu lietu” tālāko virzību

  Sabiedrība par atklātību “Delna” nosūtījusi aicinājumu Valsts prezidentam Raimonadam Vējonim un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) uzņemties atbildību par “oligarhu lietas” tālāko virzību, kā arī atbalstīt mediju tiesības informēt sabiedrību par notikumiem, kas saistīti ar publicētajām “Rīdzenes sarunām”. “Delna” savā vēstulē augstajām amatpersonām atgādina, ka uzņemoties atbildību par minētās lietas tālāko virzību, tiks aizstāvēta Latvijas demokrātija un Satversme. Jau ziņots, ka koalīcijas partneri vakar konceptuāli atbalstīja partijas “Vienotība” priekšlikumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu saistībā ar žurnālā “Ir” publiskotajām “oligarhu sarunām”. Vairums tviterlietotāju pievienojas “Delnas” aicinājumam.

  “Delnu” atbalsta ārsts Uģis Gruntmanis.
  Ugis Gruntmanis
  @UGruntmanis
  Par 1000% piekritu! m.delfi.lv/latvija/articl… fb.me/8uJHVOBia
  Tue Jul 11 11:55:19 +0000 2017

  Uz sabiedrības iesaisti cer jurists Jānis Veide.
  Janis Veide
  @Janis_Veide
  Rīdzenes sarunas nedrīkst ielikt atvilknē un aizmirst:
  delfi.lv/news/national/…
  Domā, izproti, rīkojies !
  Tue Jul 11 07:44:17 +0000 2017

  Tikmēr uzņēmējs Andris Tihomirovs cer atbildību sagaidīt no kāda uzvārdā nenosaukta Aivara.
  Andris Tihomirovs
  @atihomirovs
  Paga. Tas nav tas pats, kas prasīt pa tiešo Aivaram? https://t.co/18Ij0uTvH1
  Tue Jul 11 06:19:41 +0000 2017
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/ontheweb/item/7b0c91f4-e4d0-413f-87dd-de1419144250

  Vējonis aicina turpināt vērtēt “oligarhu sarunas” un iesaistītos uzņemties atbildību

  Pilnīgi ikvienai tā dēvētajās oligarhu sarunās iesaistītajai personai, īpaši amatpersonām, būtu jāizvērtē sava loma sarunās un jāskaidro sabiedrībai sava rīcība, uzņemoties atbildību par to, trešdien preses konferencē pēc Nacionālās drošības padomes sēdes (NDP) sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. NDP sēdē tika panākta vienošanās, ka jāturpina vērtēt “oligarhu sarunu” saturs un visi ar to saistītie notikumi. Vējonis arī izteica atbalstu Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei un aicināja Saeimas deputātus nekavēties ar tās izveidošanu. Viņš mudināja lēmumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas veidošanu pieņemt jau kādā no jūlijā gaidāmajam Saeimas ārkārtas sēdēm. Tvitera lietotāji plaši komentē prezidenta nostāju.

  Politikas analītiķe Līga Stafecka nesaprot, kā teiktais ietekmēs paša Vējoņa darbu.
  Līga Stafecka
  @StafeckaLiga
  Kad Vējonis aicina oligarhu sarunās iesaistītos “uzņemties atbildību”, ko viņš ar to saprot? #miglaini
  Wed Jul 12 14:00:51 +0000 2017

  Arī žurnāliste Indra Sprance mēģina gūt papildu skaidrojumu.
  Indra Sprance
  @indrasprance
  @StafeckaLiga Neviens nepajautāja.:( +Kā viņš pats atbildību uzņemsies?Vai Lembergs joprojām laipni gaidīts Rīgas p… twitter.com/i/web/status/8…
  Wed Jul 12 14:04:43 +0000 2017

  Tvitera lietotājs “Maaro” neticīgi vērtē Vējoņa teikto.
  Maaro
  @maarrro
  @lsmlv @Vejonis Varam saderēt – ka beigsies ar neko. Čušssssss.
  Wed Jul 12 13:24:30 +0000 2017
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/61947f90-9b77-48c9-9fd8-ae267e3e58ee