Aicina veselības ministri skaidrot, kā tiek risināts iespējamais Valsts galvenās onkoloģes interešu konflikts. Nākamnedēļ Čakša organizēs tikšanos ar “Rigvir” kritiķiem un atbalstītājiem

0
529

Delna aicinājusi veselības ministri skaidrot, kā tiek risināts iespējamais interešu konflikts

2017.gada 27.septembris. Sabiedrība par atklātību – Delna (Delna) 2017.gada 27.septembrī nosūtīja vēstuli veselības ministrei Andai Čakšai ar lūgumu skaidrot, kā Veselības ministrija (VM) risina iespējamo interešu konfliktu, kurā iesaistīta Valsts galvenā onkoloģe un kas, Delnas ieskatā, apdraud Latvijas sabiedrības veselību.
Šī gada 26.septembrī veselības ministre publiski paziņoja, ka 3.oktobrī organizēs tikšanos ar “medikamenta Rigvir kritiķiem un atbalstītājiem”, aicinot arī Rigvir pārstāvjus (http://m.delfi.lv/latvija/article.php?id=49278189). Ņemot vērā, ka ministres konsultante, Valsts galvenā onkoloģe, profesore Dace Baltiņa, reizē ir arī Starptautiskā Viroterapijas centra medicīniskā direktore un publiski tiek pieteikta kā “holdinga Rigvir medicīniskā direktore”, Delna aicināja ministri skaidrot, kā tiks nodrošināta objektivitāte 3.oktobra tikšanās laikā.
Par riskiem, kas rodas no D.Baltiņas vienlaicīgas atrašanās iepriekš minētajos amatos, Delna veselības ministri un sabiedrību informēja jau 2017.gada februārī un martā ( https://delna.lv/lv/2017/03/29/veselibas-ministre-lauj-konsultantei-savienot-amatu-farmacijas-kompanija-radot-korupcijas-risku-un-apdraudejumu-sabiedribas-veselibai/ ). Kā farmācijas preparāta Rigvir pārstāve, D.Baltiņa ir ieinteresēta gūt kompānijai peļņu no preparāta pārdošanas un tas var ietekmēt viņas pieņemtos lēmumus un sniegtās rekomendācijas VM, nodarot kaitējumu sabiedrības veselībai.
Tāpat Delna aicināja ministri skaidrot, vai Veselības ministrija ir uzdevusi veikt pārbaudes saistībā ar mediķu celto trauksmi par preparāta Rigvir efektivitāti, norādot uz līdzīgu gadījumu Francijā ( http://www.globaltimes.cn/content/906526.shtml ), kad 2007.gadā trauksmes cēlēja, ārste Irēna Fračone (Irene Frachon), informēja veselības nozares atbildīgās institūcijas par plaši izplatīta medikamenta Mediator iespējamiem nāvējošiem blakus simptomiem. Valsts iestādes panāca, ka šo zāļu izplatīšana tiek apturēta. Šobrīd apstiprināti vismaz 500 nāves gadījumi pēc medikamenta lietošanas.
Delnas vēstule veselības ministrei lasāma: http://delna.lv/wp-content/uploads/2017/09/Delnas-vestule-VM-27-09-2017.pdf
…Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/282A3D6E-1809-4A52-ADB8-35322471B4D0/

Nākamnedēļ Čakša organizēs tikšanos ar “Rigvir” kritiķiem un atbalstītājiem

Rīga, 26.sept., LETA. Nākamnedēļ, 3.oktobrī, veselības ministre Anda Čakša organizēs tikšanos ar medikamenta “Rigvir” kritiķiem un atbalstītājiem, aģentūrai LETA teica Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.
Kā šodien žurnālistiem sacīja Čakša, uz šo tikšanos viņa lūgusi Zāļu valsts aģentūru sagatavot prezentāciju par to, kādi ir nosacījumi, lai medikamentu reģistrētu, bet Nacionālo veselības dienestu – par valsts medikamentu kompensācijas nosacījumiem un iemesliem, kāpēc medikamenti tiek iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.
Uz tikšanos aicināti speciālisti, kas rakstīja VM vēstuli par “Rigvir”, ārsti, kas izraksta šo medikamentu, “Rigvir” pārstāvji un arī citi sabiedrības pārstāvji, kas aktīvi iesaistījušies šajā diskusijā.
Pēc valdības sēdes Čakša žurnālistiem teica, ka tikai sarunā, nevis diskusijās sociālajos tīklos var atrisināt šo jautājumu. “Es aicinu nākt un runāt. Man ir svarīgi runāt par pētījumu bāzi, racionālām lietām,” piebilda ministre.
Kā ziņots, vairākas ārstu profesionālās organizācijas gada sākumā prasījušas VM izvērtēt zāļu “Rigvir” atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā un zāļu reģistrā, uzskatot, ka pierādījumi “Rigvir” efektivitātei ir nepietiekami. VM savu lēmumu par medikamenta “Rigvir” izņemšanu no kompensējamo medikamentu saraksta nav mainījusi.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/133C8AEA-D860-B48A-8754-2D53618AA18D/