Apgriež finansējumu veselības aprūpei, ignorē nevienlīdzību un gatavs: Latvijā nu jau esot otra konkurētspējīgākā nodokļu sistēma OECD

  0
  2056

  Indekss: Latvijā ir otra konkurētspējīgākā nodokļu sistēma OECD

  Rīga, 24.okt., LETA. Latvijā ir otra konkurētspējīgākā nodokļu sistēma Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidū, liecina jaunākais “Starptautiskais nodokļu konkurētspējas indekss”, ko veidojusi ASV domnīca “Tax Foundation”.
  Kopējā nodokļu konkurētspējas reitingā Latvija ierindojas otrajā vietā, atpaliekot tikai no Igaunijas.
  Vērtējot atsevišķas nodokļu grupas, Latvija uzņēmējdarbības nodokļu rādītājā ieņēmusi 2.vietu aiz Igaunijas, patēriņa nodokļu konkurētspēja mūsu valstī ir 27.augstākā 35 OECD dalībvalstu vidū, īpašuma nodokļu rādītājā Latvija ieņem 6.vietu, 2.vietā ierindojas personīgo nodokļu rādītājā, bet starptautisko nodokļu nosacījumu rādītājā Latvija ieņem 5.vietu.
  Jau piekto gadu pēc kārtas par OECD dalībvalsti ar viskonkurētspējīgāko nodokļu sistēmu atzīta Igaunija. 1.vietu tā ieņem uzņēmuma nodokļu, īpašuma nodokļu un personīgo nodokļu rādītājos, 5.vietā ierindojas starptautisko nodokļu nosacījumu kritērijā, bet sliktāko sniegumu – 9.vietu – uzrādījusi patēriņa nodokļu sistēmas izvērtējumā.
  Trešā konkurētspējīgākā nodokļu sistēma OECD dalībvalstu vidū ir Jaunzēlandei, kurai seko Luksemburga, Nīderlande, Šveice, Zviedrija, Austrālija, Čehija un Austrija.
  Vācija ieņem 16.vietu, Kanāda – 18.vietu, Lielbritānija – 23.vietu, ASV – 24.vietu, Japāna – 26.vietu, Grieķija – 29.vietu, bet pēdējo – 35.vietu – ieņem Francija.
  Pētījumā norādīts, ka Igaunijas nodokļu sistēmas konkurētspēju veicina četri faktori. Pirmkārt, Igaunija noteikusi 20% uzņēmuma ienākumu nodokli, kas tiek piemērots tikai sadalītai peļņai. Otrkārt, valstī ir vienota 20% nodokļa likme iedzīvotāju ienākumiem, kas netiek piemērota personīgajiem dividenžu ienākumiem. Treškārt, īpašuma nodoklis tiek piemērots tikai zemes vērtībai, nevis reālajam īpašumam vai kapitālam. Un visbeidzot, Igaunija noteikusi teritoriālo nodokļu sistēmu, kas no iekšzemes nodokļiem atbrīvo 100% iekšzemes uzņēmumu ārvalstīs gūto peļņu, paredzot vien dažus ierobežojumus.
  Savukārt Latvijā, kas nesen ieviesa Igaunijas uzņēmuma nodokļa piemērošanas sistēmu, arī ir salīdzinoši efektīva sistēma nodokļu piemērošanai darbaspēkam.
  Tikmēr Francijas nodokļu sistēma par vismazāk konkurētspējīgo OECD dalībvalstu vidū atzīta jau piekto gadu pēc kārtas. OECD norāda, ka Francijā ir viena no augstākajām uzņēmumu ienākuma nodokļa likmēm OECD (34,4%), tai ir augsti īpašuma nodokļi, ikgadējie turības nodokļi, finanšu darījumu nodoklis un nekustamā īpašuma nodoklis. Francijā augsti ir arī progresīvie personīgie ienākuma nodokļi, kas tiek piemēroti gan dividenžu, gan kapitāla peļņas ienākumiem.
  Pirms gada Latvija kopējā nodokļu konkurētspējas reitingā ierindojās 3.vietā, atpaliekot no Jaunzēlandes un Igaunijas.
  Starptautiskajā nodokļu konkurētspējas indeksā tiek izvērtēts, cik labi valsts nodokļu sistēma veicina ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi un investīcijas. Ziņojumā izskatīti vairāk nekā 40 nodokļu politikas rādītāji piecās kategorijās: uzņēmumu ienākuma nodokļi, personīgie nodokļi, patēriņa nodokļi, īpašuma nodokļi un izturēšanās pret peļņu ārvalstīs.
  OECD ir starpvaldību organizācija, kuras sastāvā ir 35 attīstītākās pasaules valstis, tostarp 22 Eiropas Savienības dalībvalstis. Lai iestātos organizācijā, valstij jāatbilst četriem kritērijiem – līdzīgi domājoša valsts, nozīmīgs spēlētājs, savstarpējā ieinteresētība un globālie apsvērumi. Tomēr valstu atbilstība šiem kritērijiem nenodrošina automātisku uzņemšanu organizācijā. Lēmums tiek pieņemts, pamatojoties uz OECD stratēģiskajām interesēm, ģeopolitisko līdzsvaru, kandidātu individuāliem ekonomiskiem sasniegumiem, kā arī organizācijas spēju uzņemt jaunas valstis.
  Latvija OECD pievienojās 2016.gadā, bet Igaunija tajā iestājās 2010.gadā. Lietuva par OECD dalībvalsti kļuva šā gada jūlijā, un reitingā vēl nav iekļauta.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/CDF6D048-0624-4532-9C7C-71C4F153F9ED/

  Augstais novērtējums

  Latvijā ir otra konkurētspējīgākā nodokļu sistēma Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidū, liecina jaunākais “Starptautiskais nodokļu konkurētspējas indekss”, ko veidojusi ASV domnīca “Tax Foundation”.
  Kopējā nodokļu konkurētspējas reitingā Latvija ierindojas otrajā vietā, atpaliekot tikai no Igaunijas.
  Tvitera lietotāji neviennozīmīgi vērtē Latvijas ieņemto vietu reitingā – daži priecājas par ieņemto augsto vietu, kāds uzskata, ka labi, ka valsts tik augstu novērtēta, taču norāda uz pamatproblēmu – vidusšķiras neesamību. Savukārt cits tvitera lietotājs uzskata, ka Latvija augstajā vietā nonākusi, jo apgriezts finansējums veselības nozarei, kā arī valstī tiek ignorēta nevienlīdzība.
  Saeimas deputāts Ainars Latkovskis (JV) izsaka viedokli par Latvijas vietu reitingā.
  Ainars Latkovskis@a_latkovskis
  Latvija 2.vietā, uzreiz aiz Igaunijas?! Gadiem klausoties daudzo pašmāju ekspertu spriedelējumos par mūsu nodokļu sistēmu, jāsecina, ka… Tas nevar būt, jo tas nevar būt nekad! 🙂 https://twitter.com/maksu_tolliamet/status/1055019296009654273
  Wed Oct 24 09:55:33 +0000 2018

  Valsts kontroles politiku plānošanas projektu un analīzes procesu vadītājs Valērijs Stūris neuzskata, ka tas ir kāds sasniegums.
  Valerijs Sturis@valerijssturis
  @a_latkovskis …. un kāda tam saistība ar valdības īstenoto nodokļu reformu? Vai nav tā ka tur mēs esam visu laiku? http://pbs.twimg.com/media/DqRCEZaWwAAjTxA.jpg
  Wed Oct 24 10:19:12 +0000 2018

  Biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) vadītāja Inese Vaivare analizēs reitinga kritērijus.
  Inese Vaivare@vaivarei
  @valerijssturis @a_latkovskis Visticamāk, dēļ reinvestētās. Kad nonākšu pie datora, ar interesi palasīšu vērtēšanas kritērijus, jo, kā jebkuri kritēriji, tie var kalpot noteiktai perspektīvai, nevērtējot kādus būtiskus aspektus.
  Wed Oct 24 12:08:54 +0000 2018

  Nodibinājuma “Vides izglītības fonds” projektu vadītājs Edmunds Cepurītis norāda, kā valsts nonākusi šī reitinga augšgalā.
  Edmunds Cepurītis@cepurit
  @a_latkovskis Nu jā, @taxfoundation jau laikam galvenais, ka tikai nodokļi zemi. Zemi nodokļi mums noteikti ļoti palīdzēs, kā to darījuši jau līdz šim.
  Varam parādīt arī citiem ceļu uz godpilnajām pirmajām vietām – apgriez finansējumu veselības aprūpei, ignorē nevienlīdzību un gatavs.
  Wed Oct 24 11:41:45 +0000 2018

  Latvijas ieņemto vietu komentē tvitera lietotājs Aleksandrs.
  Aleksandrs@Alexleanson
  @a_latkovskis Kaut vai 2., tāpat jau labi.
  Wed Oct 24 11:25:25 +0000 2018

  12.Saeimas deputāts Veiko Spolītis (JV) uzskata, ka daļai sabiedrības šī vēsts nepatiks.
  Veiko Spolitis@VeikoSpolitis
  @a_latkovskis #VissirSlikti gaudu korim un Kremļa vajadzīgajiem idiotiem nepatiks! Bet būsim atklāti, patiesie fakti viņiem nekad nepatīk😎
  Wed Oct 24 09:59:41 +0000 2018

  Saeimas deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK) informē, kuru vietu Latvija reitingā ieņēma pirms gada.
  Rihards Kols@RihardsKols
  Latvijā ir otra konkurētspējīgākā nodokļu sistēma OECD! Esam pakāpušies par vienu vietu – pērn bijām trešajā vietā. http://pbs.twimg.com/media/DqRo8V8WkAAKDbA.jpg
  Wed Oct 24 13:09:21 +0000 2018

  Savukārt politiskais aktīvists Krists Šukevičs atklāj, kāda ir valsts pamatproblēma.
  Krists Šukevičs@kSukevics
  @RihardsKols Rihard, forši, ka Latvija tik augstu tiek novērtēta. Mūsu Latvijas pamatproblēma ir tā, ka mums ir praktiski neesoša vidusšķira, kas noved pie visiem lielākajiem problēmjautājumiem.
  Wed Oct 24 13:24:37 +0000 2018
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/a859a623-2693-48cd-9ed2-a7cfc3c8e872

  Attēla avots: https://www.tvnet.lv/6436975/latvija-otra-konkuretspejigaka-nodoklu-sistema-oecd