Atkal bērniem un slimajiem miljons eiro no valsts budžeta iet secen, jo akūtāka esot Rīgas Doma pamatu pētniecība

  0
  307

  Par 948 544 eiro plāno pētīt Rīgas Doma pamatus, lai lemtu par to stiprināšanu

  Rīga, 23.okt., LETA. Valdība otrdien atbalstīja 948 544 eiro novirzīšanu Rīgas Doma pamatu un pamatnes ekspertīzei, lai varētu pieņemt lēmumu par to pastiprināšanu.
  Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags vēstulē informējis valdību par steidzami veicamiem darbiem, lai novērstu Doma baznīcas saglabātības stāvokļa pasliktināšanos. Tās izvērtēšana tika uzticēta Kultūras ministrijai (KM).
  Ministrijā uzsvēra, ka Rīgas Doma baznīca un klostera ansamblis ar tajā esošajām mākslas vērtībām ir UNESCO Pasaules kultūras mantojuma daļa, Latvijas valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tā restaurācija tika sākta jau 2004.gadā.
  Restaurācijas gaitā veikts Rīgas Doma pamatnes un pamatu monitorings, kurā atklājies, ka plaisu un kolonu kustību deformācijas ar katru gadu progresē un pirms pieņemt lēmumu par ēkas pamatnes pastiprināšanu ir svarīgi veikt papildus ekspertīzes un monitoringu.
  Pamatu un pamatnes izpētei nepieciešami 948 544 eiro, skaidroja KM.
  Vienlaikus valdība atbalstīja 272 600 eiro pārskaitīšanai Aglonas bazilikas draudzei Aglonas bazilikas svētceļnieku komunikācijas centra pārbūves darbiem.
  Savukārt 165 401 eiro piešķirti Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrijai Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles arheoloģiskās izpētes un katedrāles torņa iekštelpu restaurācijas darbiem.
  Arī Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija vēstulē vērsusies pie valdības, norādot, ka saskaņā ar jau piešķirto finansējumu tiek veikti nozīmīgi darbi katedrālē, tomēr arheoloģijas darbu laikā tika konstatēti apbedījumi, kas rada papildus izdevumus, jo jāveic papildus arheoloģijas darbi – uzraudzība, arheoloģiskā izpēte un izrakumi, kurus piešķirtā finansējuma ietvaros nav iespējams veikt.
  Minētais finansējums tiks pārdalīts no Finanšu ministrijas budžeta programmas “Valsts ieņēmumu un muitas politikas nodrošināšana” – kopumā 1 386 545 eiro.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/178600D6-993F-4CC5-8DA7-E627E6F28D82/

  Valdība atbalsta finansējuma novirzīšanu 3 dievnamu atjaunošanas un pārbūves darbiem

  Valdība 23. oktobra sēdē lēma atbalstīt 1,4 miljonu eiro novirzīšanu neatliekami veicamu remontdarbu īstenošanai nacionālas nozīmes kultūras pieminekļos – Rīgas Doma baznīcā, Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē, kā arī Aglonas bazilikas kompleksā.
  Lai vēl šogad veiktu neatliekamus darbus, 948 544 eiro tiks novirzīti Rīgas Doma baznīcas pamatu un pamatnes ekspertīzes darbu veikšanai, 165 401 eiro Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles arheoloģiskās izpētes un katedrāles torņa iekštelpu restaurācijas darbiem un 272 600 eiro Aglonas bazilikas svētceļnieku komunikācijas centra pārbūves darbiem.
  Rīgas Doma baznīca un klostera ansamblis ar tajā esošajām mākslas vērtībām ir UNESCO Pasaules kultūras mantojuma daļa, Latvijas valsts nozīmes kultūras piemineklis. Baznīcas ansambļa restaurācija tika uzsākta 2004. gadā, tās gaitā veikts Rīgas Doma pamatnes un pamatu monitorings. Tā rezultātā redzams, ka plaisu un kolonu kustību deformācijas ar katru gadu progresē, un, pirms pieņemt lēmumu par Rīgas Doma pamatnes pastiprināšanu, darbu būvprojekta izstrādi, ir svarīgi veikt papildu ekspertīzes un monitoringu.
  Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle ar ēku kompleksu ir nozīmīgs valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – romānikas laika celtne ar gotikas stila iezīmēm; tā ir būtiska UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautā Rīgas vēsturiskā centra arhitektoniskā dominante un nozīmīgs tūrisma objekts. 2017. un 2018. gadā piešķirts mērķfinansējums katedrāles fasāžu, jomu jumtu un cokola restaurācijas darbiem: saskaņā ar piešķirto finansējumu tiek veikti nozīmīgi darbi katedrālē, tomēr arheoloģijas darbu laikā konstatēti apbedījumi, kas rada papildu izdevumus papildu arheoloģijas darbu veikšanai – uzraudzībai, arheoloģiskajai izpētei un izrakumiem. Tos iepriekš piešķirtā finansējuma ietvaros nav iespējams veikt. Pēc Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes ieteikuma vēl šogad paredzēts veikt ne vien iesāktos arheoloģijas darbus, bet arī katedrāles torņa iekštelpu restaurācijas darbus.
  Aglonas bazilikas kompleksā notiek valsts mēroga pasākumi, ik gadu tajā ierodas svētceļnieki gan no Latvijas, gan ārvalstīm, lai gūtu garīgu spēku un kļūtu dvēselē bagātāki, stiprinātu ģimenes, attīstītu mūsu sabiedrības garīgo kultūru, veicinātu dažādu tautību integrāciju. Tādēļ būtiski turpināt Aglonas bazilikas svētceļnieku komunikācijas centra ēkas (Aloīza Broka ielā 8, Aglonā) atjaunošanas darbus: elektroapgādes materiālu, ūdensapgādes materiālu, apkures sistēmas materiālu un grīdu apdares materiālu iegādi un remontdarbu veikšanu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/538A7283-13D3-453E-887E-0AFACE890BF9/

  Visam nekad nepietiks

  Tvitera lietotāji apspriež, kam vajadzētu un kam varbūt nevajadzētu piešķirt “pāri palikušo” valsts finansējumu. Kāds uzskata, ka ne viss finansējums, kas kaut kur “nav iztērēts”, jānovirza slimo cilvēku ārstēšanai. Viņš arī min, ka visam nekad nepietiks. Citam šķiet, ka naudas pārdale notiek pie vīna glāzes, savukārt ir lietotāji, kas uzskata, ka ir nepieciešams izstrādāt sistemātisku pieeju naudas pārdalīšanai citām jomām.
  Žurnālists Edgars Kupčs uzskata, ka nekad nebūs tā, ka finansējums pietiks visam.
  Edgars Kupčs@edgarskupcs
  Soctīklos baigi aktivizējušies [pseido]labsirži, kas uzstāj, ka katrs valsts maka nenotriektais cents ir jāvirza vēža slimniekiem, bērnu veselībai utt. Būšu gan jau ļauns, bet domāju, ka tas ir ļoti šaurs/populistisks skatījums uz lietām. Visam vajag. Un visam nekad nepietiks.
  Tue Oct 23 07:32:09 +0000 2018

  Savukārt žurnāliste Sanita Jemberga par Kupča vārdiem ironizē.
  Sanita Jemberga@jemberga
  @edgarskupcs @jtaurens Kamēr nav sistēmiskas pieejas, notrieksim to baznīcām un motosportam. Teicama pieeja.
  Tue Oct 23 07:52:43 +0000 2018

  Kupčs gan tam nepiekrīt.
  Edgars Kupčs@edgarskupcs
  @jemberga @jtaurens Es tā nedomāju. 🙂
  Tue Oct 23 07:57:25 +0000 2018

  Vides aizsardzības inženiere Dace Dzene uzskata, ka “mēs jau neko nesaprotam”.
  Dace Dzene@DzeneDace
  @edgarskupcs @jemberga @jtaurens Ko mēs mazlie gariņi varam saprast, kam vajag. Bet bez maz vai liekas, ka tīšām tā naudas sadale bijusi ķiķinot, pie vīna glāzes.
  Tue Oct 23 11:28:07 +0000 2018

  Partijas “Progresīvie” atbalstītājs Jānis Bērziņš domā, ka naudu piešķir apšaubāmām iniciatīvām.
  Jānis Bērziņš@i_am_john_birch
  @edgarskupcs Man šķiet, ka tā reakcija ir tāda tāpēc ka, parasti šī pārdalītā nauda nonāk apšaubāmām iniciatīvām. Visu “atrasto” naudu nevar pārdalīt ar vēzi slimajiem un bērnu ārstēšanai, bet kaut ko tomēr vajadzētu. Pāvestam atrod, baznīcām atrod, bet bērniem nē. Iespējamai misijai arī ne.
  Tue Oct 23 07:50:22 +0000 2018

  Tam Kupčs nevar nepiekrist.
  Edgars Kupčs@edgarskupcs
  @i_am_john_birch Piekrītu.
  Tue Oct 23 07:57:10 +0000 2018

  IT speciālists Dmitijs Golubevs redz, kur ir īstā problēma.
  Dmitry Golubev@lastguru_net
  @edgarskupcs Problēma ir, nevis kam neiedeva, bet kam iedeva. Varbūt vienkārši šie labsirži neredz jēgu no baznīcas un tās sponsorēšanas par valsts līdzekļiem.
  Tue Oct 23 07:43:08 +0000 2018

  Kupčs paskaidroja, ko domājis ar savu tvītu.
  Edgars Kupčs@edgarskupcs
  @lastguru_net Mans tvīts mazliet plašākā nozīmē. Vai katrā diskusijā par valsts naudu lēkā smago slimnieku tēmas, kas viegli pārdodamas emocionāliem prātiem, bet nerāda nekādu sistēmisko pieeju.
  Tue Oct 23 07:45:47 +0000 2018

  Golubevs iepriekš rakstītajam nevar nepiekrist.
  Dmitry Golubev@lastguru_net
  @edgarskupcs Jā, te gan jāpiekrīt
  Tue Oct 23 07:49:07 +0000 2018

  Savukārt jurists Mareks Geistarts atklāj, kad, viņaprāt, vajadzētu finansējumu piešķirt, piemēram, baznīcai.
  Mareks Geistarts@MareksGeistarts
  @edgarskupcs Nu nu, nevienam nenovēlu nonākt situācijā, kad jāļauj nomirt tuviniekam, jo tupi pietrūkst 100k eur. Daudziem pat nesaka, ka ir zāles, jo zina ka nevarēs atļauties. Kamēr ir šāda situācija, baznīcai un visādiem vatikāna tūristiem nedot ne santīma.
  Tue Oct 23 08:30:54 +0000 2018

  Fotogrāfs Arnis Kundziņš informē, kas notiks, ja visi iedzīvotāji varēs atļauties dārgās zāles.
  Ario Peperoni@ariopeperoni
  @MareksGeistarts @edgarskupcs Ja visi varēs atļauties dārgās zāles, tad dārgajām zālēm cena pacelsies līdz tādam līmenim, lai visi tās nevarētu atļauties. Farmācija ir bizness. Diemžēl
  Tue Oct 23 11:30:41 +0000 2018

  Ierēdnis Pēteris Krišjānis uzsver, kam jāpieņem lēmumus par naudas sadali.
  Pēteris Krišjānis@pecisk
  @edgarskupcs no otras puses – visi šie cilvēki neatbild par naudas sadali un nepretendē uz politikas veidošanu, vien izsakot savu viedokli, ko viņi gribētu ar to naudu darīt. Politiķiem ir jāspēj būt tiem, kas pieņem lēmumus. Arī nepopulārus. Ne visiem ir jāpiekrīt.
  Tue Oct 23 07:52:22 +0000 2018

  Biedrības “Latvijas Samariešu apvienība” dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs Viesturs Kleinbergs taujā pēc Kupča viedokļa.
  Viesturs Kleinbergs@VKleinbergs
  @edgarskupcs Protams, visam nekad nepietiks! Bet vai Jums @edgarskupcs nešķiet,ka 850t pārdalīšana no progr. “Alternatīvo ģimenes aprūpes formu atbalstam”, kuru pretēji ekspertu iebildumiem LM uztaisīja greizu, atpakaļ uz institūcijām un centralizētajām funkcijām, norāda uz politiķu mazspēju?
  Tue Oct 23 11:41:06 +0000 2018

  Māksliniece Ilze Ozola arī uzdod sev interesējošu jautājumu.
  Ilze Ozola@Ozola_rada
  @edgarskupcs Vārdiņš “prioritātes” ir zaudējis savu nozīmi?
  Tue Oct 23 10:21:38 +0000 2018

  Savukārt sabiedrisko attiecību un komunikācijas speciālists Ingars Rudzītis nepiekrīt tam, kas pašlaik tiek finansēts no valsts budžeta.
  Ingars@pr_info
  @edgarskupcs nu bet otrs ekstrēms – valsts piķi iegāzt baznīcās. huļi?
  Tue Oct 23 08:45:51 +0000 2018
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/6f8bd3b0-6a78-47cd-ba17-baf030d02bda