Beļģijas Valonijai pagaidām izdodas bloķēt CETA. Vai ilgi?

  0
  816

  Eiropas Savienība (ES) nolēma atlikt galīgā lēmuma pieņemšanu par brīvā tirdzniecības līguma ar Kanādu (The Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA) noslēgšanu. Taču Eiropas Komisija ir noskaņota “optimistiski”: šīs nedēļas laikā “atlikušās domstarpības” tikšot novērstas un līgumu izdošoties parakstīt jau nākamajā nedēļā gaidāmajā ES un Kanādas samitā.
  CETA daudzās Eiropas valstīs tiekot gaidīts ar lielu nepacietību. Sarunas par šī līguma noslēgšanu ir turpinājušās septiņus gadus, un gan dalībvalstu ministri, gan dažādi eksperti baidās, ka šāda līguma neveiksme “nosūtītu ļoti sliktu signālu pasaulei” par to, cik grūti ir panākt jebkādu vienošanos ar 28 valstu bloku.
  Pamatīgu un visai negaidītu triecienu CETA saņēma pagājušajā nedēļā, kad Beļģijā ietilpstošā frankofonā Valonija nobloķēja līguma parakstīšanu. Tas nozīmē, ka Beļģija vienpersoniski nevar atbalstīt līguma parakstīšanu. Valonija bažījas, ka tās lauksaimniecības produktus no tirgus izspiedīs lēti Kanādas produkti, kā arī tiks samazināti darba standarti. Turklāt tiek paustas bažas, ka CETA pavērs durvis daudz apjomīgākajam brīvās tirdzniecības līgumam ar ASV, kas Eiropas standartus samazinātu vēl vairāk.
  Lai risinātu pastāvošās domstarpības, 18. oktobrī Luksemburgā notika ES dalībvalstu ārlietu un tirdzniecības ministru sanāksme. Kā norādījis Eiropadomes prezidējošās valsts Slovākijas ekonomikas ministrs Peters Žiga, lai arī iebildumi ir saņemti no daudzām valstīm, pašlaik Beļģija ir vienīgā valsts, kas kavē galīgās vienošanās panākšanu.
  Žiga gan paudis pārliecību, ka viena no Eiropas Savienības dibinātājvalstīm Beļģija diezin vai būs pēdējais klupšanas akmens: “Labā ziņa ir tāda, ka mēs virzāmies uz priekšu pretī šim skaidrajam mērķim. Varbūt tas nav sprints, bet tas nav arī maratons – es teiktu, kaut kas pa vidu. Pēc šīsdienas padomes tikšanās visas valstis, izņemot vienu, ir piekritušas līguma saturam. Taču konsultācijas ar Beļģiju risinājuma meklēšanai turpinās.”
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/belgijas-valonijai-pagaidam-izdodas-bloket-ceta-vai-ilgi
  ceta-tim-cartoon_500_globaljustice-org-uk