«Ceturtās šķiras» pilsoņus ārstēs vēl līdz 1. jūlijam

  0
  222

  Dzintars Zaļūksnis

  Vērtējot pēc pieejamības veselības aprūpes pakalpojumiem, Latvijā visi iedzīvotāji ir sadalīti četrās šķirās. Pirmās šķiras pilsoņi – valsts augstākās amatpersonas un Saeimas deputāti – var baudīt V.I.P. medīcīnisko aprūpi, kuras izmaksas sedz nodokļu maksātāji. Otrās šķiras pilsoņi to pašu var dabūt par savu naudu.
  Trešās šķiras cilvēciņiem, tostarp “apdrošinātajiem” pienākas primārā aprūpe, veselības aprūpe mājās, laboratoriskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, medicīniskā rehabilitācija, vecmāšu un ārstu speciālistu palīdzība, visas kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, psihoterapeitiskā un psiholoģiskā palīdzība, kā arī izdevumu segšana par ārstēšanos Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.
  Savukārt ceturtajai šķirai, “neapdrošinātajiem” pienāksies tikai minimālais “pamatgrozs”: neatliekamā palīdzība, tostarp grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām. Šajā grozā iekļauta arī onkoloģiskā ārstēšana, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostika.
  Tā kā 19 miljonus vērtā e-veselības sistēma neprot trešo šķiru no ceturtās nodalīt, Saeima ir pieņēmusi likumu, kas paredz līdz 1. jūlijam atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos: pirmajā pusgadā vēl tiks saglabāta līdz šim spēkā esošā veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība.
  Šoreiz Veselības ministrijas “IT izšķērdībai” vismaz ir kāds pozitīvs efekts.

  Lai apsēji paliek līdz 1. jūlijam, tad gan tos ņemsim nost! Foto: Shutterstock
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/ceturtas-skiras-pilsonus-arstes-vel-lidz-1-julijam