Darītāju Latvijā paliek mazāk. Teksta uzdevums Nacionālajai apvienībai

0
815

Dzintars Zaļūksnis
Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka Latvijā arvien samazinās iedzīvotāju īpatsvars darbaspējas vecumā. Vēl 2010. gadā darbaspējas vecumā Latvijā bija 64,7% iedzīvotāju, bet 2015. gadā darbaspējīgo iedzīvotāju īpatsvars bija samazinājies līdz 62%, bet šogad – jau līdz 61,5%.
Toties pensionāru īpatsvars Latvijā palielinās pat par spīti pensionēšanās vecuma pakāpeniskai paaugstināšanai. 2010. gadā virs darbaspējas vecuma Latvijā bija 21,1% iedzīvotāju, pērn – 23%, bet šogad – 23,3%. Bez šaubām, Latvijas elitārie politiķi – pašpasludināto Nacionālo apvienību jeb “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (VL!-TB/LNNK) ieskaitot – līdz šim, viņuprāt, droši vien tīri veiksmīgi ir izvairījušies no jebkā, kas kaut attālināti atgādina demogrāfiju. Šā gada budžetā no “demogrāfijas programmas” nav ne smakas, par nākamā gada budžetu sabiedrība vēl nezina nekā – ārpus tiem 2% izdevumu, kas pasludināti par “prioritāriem” vai “jaunajām politikas iniciatīvām”, vai vēl kā citādi, – galvenais, lai izvēlētais nosaukums ļautu koalīcijas partijām pucēt savus piepēm apaugušos mundierus.
Vai varbūt “nacionāļi” jeb tūdaliņi paļaujas uz to, ka nedaudz palielinās arī iedzīvotāju īpatsvars līdz darbaspējas vecumam? – 2010. gadā šajā vecumā bija 14,2% iedzīvotāju, pērn – 15%, bet šogad – 15,3%. Taču jāatgādina, ka starp nepilngadīgajiem jauniešiem šogad vismazāk – ap 16 300 – ir elektorāta “tuvāko rezervju” – 17 gadus vecu pilsoņu, mazuma ziņā viņiem seko 16 un 14 gadus veci jaunieši, savukārt visvairāk ir septiņgadīgu bērnu – ap 22 200. Ja tūdaliņi orientējas uz šodienas pirmklasniekiem, viņiem būs koalīcijā jānoturas vēl vismaz trejus pilnus “politiskos ciklus” – nu, gluži kā latviešu tautas pasakā!
Taču pa starpu – nākamgad – gaidāma kadastrālās vērtības un attiecīgi nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmju palielināšana. Vai varbūt “VL!-TB/LNNK” cer, ka sekas, ko izraisīs šis sabiedrībai nepatīkamais un, būsim atklāti, arī negodīgais process, izdosies “nogrūst” politisko konkurentu lauciņā?
Lūk, jums, oficiālie nacionāļi, arī teksta uzdevums tuvākajiem desmit gadiem: kā panākt, lai pietiekami liela daļa elektorāta turpina jums ticēt, ja darbspējīgā sabiedrības daļa turpina pamest šo valsti, ja tie, kas izvēlas strādāt Latvijā, bendē savu veselību un nesagaida no jūsu koalīcijas nekādus uzlabojumus veselības aprūpē, ja vecmāmiņas un vectētiņi ar jūsu svētību arī par savu vienīgo īpašumu un mājvietu maksā necilvēcīgus nodokļus, bet tajā pašā laikā koalīcijai, kurā jūs atrodaties, demogrāfiskās politikas vienkārši nav, un nav arī finansējuma jelkādiem pasākumiem, kas latviešu tautu stimulētu iet vairumā?
Manuprāt, šis uzdevums nav atrisināms, ja visi nosacījumi paliek savās vietās.
…Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/daritaju-latvija-arvien-mazak-teksta-uzdevums-nacionalajai-apvienibai
latviesi-tudalin-tagadin