Eiropas nauda, Latvijas dzīve

  0
  897

  Normunds Grostiņš

  Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvijas Republika piekrita saņemt piecas reizes mazāk Eiropas naudas (skaitot uz vienu iedzīvotāju) nekā, piemēram, Grieķija un pat ap divas reizes mazāk naudas nekā Polija. Starp citu, Polija iestājās ES tajā pašā dienā un ar to pašu līgumu. Piekrišanu saņemt mazāk ar oficiāliem parakstiem un dažādām sajūsmas izpausmēm apliecināja Valsts prezidente Vaira, premjerministrs Repše un ārlietu ministre Kalniete.
  Kad Eiropas Savienībā pavadīti jau vairāk nekā divpadsmit gadi, redzam, ka jau toreiz, iestāšanās sarunās rīkojoties kā Polija, šajā laikā varējām saņemt vismaz desmit miljardu eiro vairāk. Tad algas un nodokļi, un, piemēram, izglītība un medicīna kā arī ceļi un infrastruktūra te izskatītos savādāk. Piekrist ar tik verdziskiem noteikumiem stāties Eiropas Savienībā bija Latvijas interešu nodevība monumentālā mērogā, tā bija klaja muļķība vai pat noziedzīga nolaidība.
  Tomēr nosauktajām Latvijas amatpersonām kopā ar Eiropas Savienības amatpersonām izdevās pārliecināt Latvijas vēlētāju vairākumu referendumā atbalstīt šādus dalības noteikumus. Ieskaitot mūsu nacionālās valūtas lata likvidāciju. Eiro ieviešana bija jāveic uz sava rēķina un izmaksas pārsniedza simt miljonu. Maksājumi izmisīgajai un ne visai sekmīgajai brūkošās Eirozonas stabilitātes uzturēšanai ir vairāki desmiti miljoni eiro gadā. Precīzāk, tie pārsniedz 40 miljonus gadā. Pat ja šajos izdevumos neieskaita Latvijas Bankas prezidenta Rimšēviča politiskā tūrisma izdevumus braucieniem uz Eiropas Centrālās bankas sanāksmēm, kur viņa dekoratīvā klātbūtne neizšķir pilnīgi neko.
  Tāpēc uz šādu spilgtu un kliedzošu faktu fona tagad, kad Sandra Kalniete klusi paziņo presei par savas politiskās karjeras brīvprātīgu noslēgumu 2019. gadā, sociālajos tīklos uzreiz uzplaiksnī jautājumi: kā? Tā vienkārši aizies? Bez atbildības par nodarīto?
  Jā, ļoti iespējams, ka Kalniete patiešām vienkārši aizies un spriedumu saņems vēlāk, varbūt vien vēstures grāmatās. Vaira un Repše taču arī vismaz pagaidām neatbild ne tikai par iestāšanos ES, bet arī, piemēram, pat par Latvijas ievilkšanu Irākas karā. Karš, kā zināms, toreiz tika uzsākts uz pilnīgu izdomājumu un melu pamata. Irākas diktatoram Sadamam Huseinam nebija masu iznīcināšanas ieroču. Tomēr Irākā vairāku gadu garumā tika bezjēdzīgi zaudēti ne tikai desmiti miljoni Latvijas budžeta eiro, bet arī pārāk daudzu Latvijas karavīru veselība un pat dzīvības. Valstij, starp citu, tagad nepietiek naudas pat Brāļu kapiem. Tiem ziedojumus 11. novembrī, Lāčplēša dienā ik gadu vāc ar televīzijas palīdzību, un 2016. gadā ziedotāju atsaucība bija ļoti, ļoti viduvēja.
  Atgādināšu, ka Igaunija uzņēmuma ienākuma nodokli par reinvesēto peļņu atcēla jau deviņdesmito gadu beigās. Jau toreiz, vadot Ekonomisko reformu institūtu, šo rindu autors publiski piedāvāja to darīt Latvijā. Piedāvāju publiski, līdz pat Centrālajā vēlēšanu komisijā oficiāli iesniegtai 4000 zīmju programmai, kas neguva pietiekamu vēlētāju atbalstu. Tagad, pēc gandrīz divdesmit gadiem, uzņēmuma ienākuma nodoklis par reinvestēto peļņu Latvijā vēl arvien nav atcelts, un neatcelšanas sekas ir labi redzamas mūsu valsts ekonomikā. Kad peļņu reinvestējošais Latvijas uzņēmums saldajā ēdienā saņem no VID arī ienākuma nodokļa avansa(!) aprēķinu, tas skaudri un skaidri saprot, ka turpmāk var jūtami ātrāk attīstīties kā Igaunijas uzņēmums. Pastāv cerība, ka šopavasar izziņotā nodokļu reforma beidzot atrisinās reinvestētās peļņas problēmu. Ja atrisinās, tad ar 20 (divdesmit!) gadu nokavējumu…
  Šā gada janvārī par Eiropas Savienības prezidējošo valsti kļuva Malta. Atgādināšu, ka šajā nelielajā Savienības dalībvalstī ārzemju investors, ieguldot apmēram miljonu eiro, var saņemt ne tikai uzturēšanās atļauju, bet arī ES pilsonību (!). Jau vairāk nekā tūkstotis ārzemnieku (galvenokārt no Krievijas un Ķīnas) tādā veidā ir kļuvuši par Maltas un ES pilsoņiem, ienesot Maltas ekonomikā vairāk nekā miljardu eiro. Nav ne mazāko šaubu, ka Maltas prezidentūra ES būtiski papildina šīs mazās salu valsts budžetu.
  Savukārt Latvijas prezidentūra, kā zinām, bija izdevumus nesoša un krāšņi vainagojās ar bēdīgi slaveno Rinkēviča vizīti Fidži. Tāda drosmīga mūsu zemes ģeopolitisko interešu aizsardzība Latvijas budžetam izmaksāja ap 80 000 eiro. Ģeopolitika, ziniet, nebūt nav lēta padarīšana, šaubu nav. Skaitļi ir saprotami un pārliecinoši.
  Šāda likumdošana un valsts pārvalde mūsu zemē, protams, nav pamats atlaist Saeimu vai, pasarg Die’s, rīkot masu nekārtības. Citādi taču, piemēram, internetā par Saeimas atlaišanu parakstītos būtisks vēlētāju skaits. Vēl jo vairāk, ja šādas Saeimas atlaišanas iniciatīvas parakstīšanai portālā www.latvija.lv/pv pietiek (esmu personīgi pārbaudījis) tikai ar internetbankas autorizāciju gluži tāpat kā portālā manabalss.lv.
  Nīderlandē pat referendums pret kaut kādu tur nenozīmīgu ES asociācijas līgumu ar Ukrainu apmēram mēneša laikā savāca nepieciešamos vairākus simtus tūkstošu vēlētāju parakstu. Protams, Latvijā un, piemēram, Nīderlandē vēlētāju izturēšanās modeļi ir ļoti atšķirīgi. Tāpēc ļoti atšķiras arī valsts pārvaldes atbildības un iedzīvotāju dzīves līmeņi, kā arī nākotnes izredzes.
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/eiropas-nauda-latvijas-dzive