EK plānu sodīt dalībvalstis par bēgļu neuzņemšanu neatbalsta

0
763

Polija, Lietuva un Igaunija neatbalsta neatbalsta EK plānu sodīt dalībvalstis par bēgļu neuzņemšanu. Polijas, Lietuvas un Igaunijas augstākās amatpersonas nopēlušas vai arī nav paudušas atbalstu Eiropas Komisijas (EK) ierosinātajam plānam, kas paredz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par attiekšanos uzņemt patvēruma meklētājus noteikt pamatīgus naudassodus.
EK piedāvātā patvēruma meklētāju sadales sistēma, kas ir iecerēta lai atvieglotu stāvokli pārslogotajās valstīs, tādās kā Itālija un Grieķija, pārkāpj dalībvalstu tiesības, intervijā Polijas radio norādīja Polijas iekšlietu ministrs Marjušs Blaščaks.
“Tas ir bezjēdzīgs,” sarunā ar raidorganizāciju TVP uzsvēra ministrs.
Līdzīgi priekšlikumi jau piedāvāti pēdējā ES iekšlietu ministru sanāksmē, viņš atgādināja. “Es Polijas vārdā kategoriski apliecināju, ka šie priekšlikumi ir nepieņemami,” piebilda Blaščaks.
EK jaunākie priekšlikumi izklausās pēc 1.aprīļa joka, atzina Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis, runājot pēc Prāgā notikušās Višegrādas valstu ārlietu ministru sanāksmes. Viņš izteicās, ka nav sapratis, vai EK priekšlikums ir “ļauns joks, vai arī tas domāts nopietni”.
EK ierosinājumi automātiski pārvietot migrantus starp ES dalībvalstīm un noteikt finansiālas sankcijas par atteikšanos viņus uzņemt neveicina migrantu krīzes risināšanu, paziņoja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.
“Eiropas Komisijas ierosinātie spaidu pasākumi neveicina ES vienotību un migrācijas krīzes risināšanu. Automātisks bēgļu pārvietošanas mehānisms kļūs par atklātu uzaicinājumu migrantiem doties uz Eiropu bez ierobežojumiem. Tas nepalīdzēs aizsargāt ES ārējās robežas,” teikts Grībauskaites komentārā, kuru viņas preses birojs nosūtījis ziņu aģentūrai BNS.
Līdzīgās domās bija Igaunijas iekšlietu ministrs Hanno Pevkurs, kurš atzina, ka piekrišana šādam ierosinājumam nozīmētu atteikšanos no brīvprātības principa.
Viņš atzīmēja, ka “ierosinājums vēl ir ļoti svaigs”, un piebilda, ka pirms tā pieņemšanas ir nepieciešams apspriest šo jautājumu ES valstu iekšlietu ministru sanāksmē 20.maijā Briselē.
Jau ziņots, ka EK trešdien ierosināja nākotnē uzlikt ES dalībvalstīm par pienākumu uzņemt patvēruma meklētājus no tām bloka valstīm, kurās viņu jau ir pārāk daudz, un noteikt ES dalībvalstīm 250 000 eiro sodu par katru patvēruma meklētāju, ko tās atteiktos uzņemt.
Tika arī ierosināts gadījumā, ja kādā ES dalībvalstī pie bloka ārējām robežām ir pārāk daudz patvēruma meklētāju, sadalīt viņus pa dalībvalstīm pēc automātiskas sistēmas.
Četras Višegrādas grupas Centrāleiropas valstis, kā arī Lietuva un Igaunija jau paziņojušas, ka jauno EK plānu neatbalsta.
Lai EK priekšlikums tiktu apstiprināts, tas ir jāatbalsta vairumam ES dalībvalstu un Eiropas Parlamentam.
…Info avots: http://www.leta.lv/home/important/AE0A11C6-38A6-48BB-A72F-E43FFB390F05/
beeglji