Fermeriem Latvijā neuzticēs zemi bez latviešu valodas zināšanām

0
631

Lauksaimniecības platības Latvijā ir cienīgi saņemt tikai tie, kas spēj izlasīt instrukcijas valsts valodā, uzskata Saeimas deputāts, kurš sagatavojis grozījumus likumā par zemes privatizāciju. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes Latvijā varēs iegādāties tikai latviešu valodas pratēji, ja Saeima pieņems grozījumus likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidū”, ko ierosinājis deputāts Armands Krauze (ZZS). Politiķis uzskata, ka lauksaimniecība ir nozare ar paaugstinātu risku ražošanas procesā, kas saistīti ar darba drošību un augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu. “Risku novēršanai un izslēgšanai lauksaimniekiem ir nepieciešams prast valsts valodu atbilstošā līmenī, lai varētu iepazīties un izprast attiecīgās jomas likumdošanu un instrukcijas,” — teikts grozījumu paskaidrojuma rakstā. Krauze piedāvā noteikt, ka lauksamniecībā izmantojamo zemi var iegādāties tikai tie uzņēmumi, ja puse no pamatkapitāla pieder personām, kas atbilst prasībām par valodas zināšanām. Savu ierosinājumu Krauze iesniedzis likumprojektam uz otro lasījumu, un to izvērtēs Saeimas komisija. Paaugstinātas bīstamības ferma Jūlija beigās visu valsti satrieca traģēdija zemnieku saimniecībā “Makleri” Jaunbērzē. Indīgu vielu noplūdes rezultātā dzīvības zaudējuši četri cilvēki, trīs cietušie tika nogādāti slimnīcā. Starp bojāgājušajiem bija arī sešu bērnu māte; vēlāk noskaidrojās, ka pieci no viņiem traģēdijas brīdī atradušies zemnieku saimniecībā. Izmeklēšanas dati liecina, ka traģēdijas cēlonis ir drošības tehnikas noteikumi pārkāpumi kūtsmēslu pārsūknēšanas laikā. Par problēmām zemnieku saimniecībā bija zināms jau sen — Valsts Darba inspekcija darba disciplīnas pārkāpumus šeit fiksēja jau 2011.-2012. gg. Tiesa, tolaik inspektori neatrada “Makleros” nelegālos darbiniekus. Augusta sākumā Valsts Darba inspekcija ziņoja, ka lauksaimniecībā nodarbināto nelegālo darbinieku skaits Latvijā mazinās. Pērn no 104 pārbaudītajām saimniecībām 42 inspektori konstatēja pārkāpumus, bet šogad no 39 uzņēmumiem sodītas 13 saimniecības. 
…Info avots: http://sputniknewslv.com/Latvia/20160827/2693653.html
Rosina noteikt, ka lauksaimniecības zemi var iegādāties tikai latviešu valodu zinoši cilvēki.
Politiķis Armands Krauze (ZZS) rosina likumā noteikt, ka lauksaimniecībā izmantojamo zemi var iegādāties fiziskās personas, kuras prot latviešu valodu.
Priekšlikumos grozījumiem likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” Krauze rosina papildināt nosacījumus par fiziskām personām, kas var iegūt īpašumā lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Līdz šim starp šiem nosacījumiem nav minētas valodas prasības, bet deputāts piedāvā ļaut iegūt īpašumā lauksamniecības zemi fiziskām personām, kuras prot valsts valodu vismaz B līmeņa 1.pakāpē.
Savukārt attiecībā uz juridiskām personām Krauze piedāvā noteikt, ka lauksamniecībā izmantojamo zemi var iegādāties juridiskās personas, ja vairāk nekā puse no pamatkapitāla pieder personām, kas atbilst prasībām par valodas zināšanām.
Pamatojumā Krauze skaidro – lauksaimniecība ir nozare, kuru raksturo paaugstināti riski ražošanas procesā, kas saistīti ar darba drošību un nelaimes gadījumiem darbā, augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu un to ietekmi uz cilvēku veselību un apkārtējo vidi, saražotās produkcijas nekaitīguma nodrošināšanu.
“Risku novēršanai un izslēgšanai lauksaimniekiem ir nepieciešams prast valsts valodu atbilstošā līmenī, lai varētu iepazīties un izprast attiecīgās jomas likumdošanu un instrukcijas,” piebilst Krauze.
Viņš arī uzsver – ņemot vērā, ka līdz šim ir notikuši likuma pārkāpumi ar būtiskām sekām, kurus veikuši Latvijā saimniekojoši citu valstu lauksaimnieki ar sliktām valsts valodas zināšanām, ir nepieciešams grozīt likumu un noteikt, ka, iegādājoties lauksaimniecības zemi, potenciālajiem īpašniekiem jāprot latviešu valoda atbilstošā līmenī.
Šis priekšlikums iesniegts likumprojektam uz otro lasījumu, un to vēl vērtēs Saeimas komisija.
…Info avots: http://www.leta.lv/home/important/567D863C-70CD-446A-AFE1-B508202DB231/
1431917