FOTO: VDK zinātniskās izpētes komisijai gala ziņojums būs gatavs laikus. Kārlis Kangeris šaubās, ka pēc Rokpeļņa rīcības arī citi varētu atzīt savu sadarbību ar čeku

  0
  702

  Kangeris: Lai arī pēdējie mēneši VDK zinātniskās izpētes komisijai bija saspringi, gala ziņojums būs gatavs laikus

  Rīga, 27.dec., LETA. Lai arī pēdējie mēneši bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijai bija grūti, saspringti un intensīvi, gala ziņojums būs gatavs paredzētajā termiņā – līdz nākamā gada maija beigām, prezentējot komisijas zinātnisko rakstu krājuma ceturto sējumu, uzsvēra tās vadītājs Kārlis Kangeris.
  Kangeris savā uzrunā atskatījās uz “pēdējo mēnešu turbulencēm”, atgādinot par situāciju ar it kā pazudušo lietu par bijušā Ministru prezidenta Ivara Godmaņa iespējamo sadarbību ar VDK un par komisijas vēršanos pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, kam esot sekojuši varas pārstāvju pārmetumi komisijai.
  Kangeris uzsvēra, ka likumā paredzētajā termiņā – līdz nākamā gada 31.maijam – komisijas ziņojums būs gatavs. Viņš arī pastāstīja, ka līdz tam laikam komisija iecerējusi izdot vēl divus rakstu sējumus.
  Latvijas Universitātes prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā, bijusi izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete pasākumā pauda, ka komisijas ceļš izrādījies sarežģītāks, ērkšķaināks nekā sākotnēji bija plānots. Tomēr viņa uzsvēra, ka valstij ir pienākums publiskot informāciju par “čekas maisiem” pēc zinātniskās izpētes, bet sabiedrībai ir tiesības to zināt. Viņa teica, ka komisijai būtu jānoslēdz darbs ar dāvanu Latvijas simtgadē – atklātību par vēsturi.
  Zinātnisko rakstu krājuma ceturtajā sējumā apkopota informācija par to, kādi cilvēki esot strādājuši spēka struktūrās – VDK, toreizējā Iekšlietu ministrijā – un, kā viņi nonākuši šo struktūru priekšgalā.
  Šajā sējumā apkopoti vēstures doktores Inetas Lipšas, vēstures doktora Jāņa Taurēna, vēstures doktora Ginta Zelmeņa, vēsturnieku Mārča Rauža un Martas Starostinas, juristu Alda Daugavvanaga un Linarda Muciņa, kā arī citu zinātnieku pētījumi.
  Sējuma literārie redaktori ir Ieva Kalniņa un Ouens Maikls Maknamara, bet recenzenti – Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētas profesors Ivars Ijabs un Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/48A6CB81-DBAE-4B3F-BAC3-E92F727FCE83/

  VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs šaubās, ka pēc Rokpeļņa rīcības arī citi varētu atzīt savu sadarbību ar čeku

  Rīga, 27.dec., LETA. Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris šaubās, ka Jāņa Rokpeļņa rīcība, atzīstot sadarbību ar čeku, varētu mudināt arī citus cilvēkus rīkoties līdzīgi.
  Kangeris aģentūrai LETA pastāstīja, ka, komisijai sākot pētniecību, bija atsevišķi cilvēki, kuri paši pieteicās un atsūtīja savas liecības. Tomēr tādu neesot bijis daudz – septiņi, astoņi cilvēki, teica komisijas vadītājs. Viņš šaubās, ka pēc Rokpeļņa rīcības arī citi varētu atzīt sadarbību ar čeku.
  “Cilvēkiem bija jau 26 gadi to darīt,” sacīja Kangeris, piebilstot, ka nedomā, ka tagad ar šādu informāciju varētu nākt klājā arī citi cilvēki.
  Kā ziņots, Rokpelnis sadarbojies ar Latvijas PSR VDK, lai gan vienlaikus izjutis naidu pret čekistiem un komunistiem, to dzejnieks atzinis laikrakstam “Neatkarīgā Rīta Avīze” (NRA).
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/9CA4C30A-5BAD-43A7-880B-95AF1CEC0C94/