FOTO: “Vistu elle”-Latvijā, Lietuvā un Igaunijā piketos aicina “Rimi” atteikties no sprostos turētu vistu olu tirdzniecības

2
919

“Vistu elle”: cilvēki pie Stacijas laukuma “Rimi” piketē par dējējvistu labturību

Sestdien, 16. decembrī Rīgā, Stacijas laukumā pie “Rimi” vairāk nekā 30 cilvēki piketēja, mudinot “Rimi” lielveikalu tīklu īstenot sociāli atbildīgu politiku un izbeigt tirgot sprostos dētas olas. Piketa laikā daudzi cilvēki parakstīja petīciju ar aicinājumu “Rimi” atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības.
Regulāri piketi pie “Rimi” veikaliem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā turpinās jau kopš augusta sākuma. Tie sākās drīz pēc tam, kad atklātībā nāca šokējoši materiāli par dējējvistu dzīves apstākļiem fermās, kurās ražo “Rimi” zīmola olas. Līdz šim Rīgā ir jau notikuši 12 piketi pie “Rimi” veikaliem. Akciju rīkotājs Latvijā – biedrība “Dzīvnieku brīvība” – norāda, ka publiska kampaņa pret “Rimi” tika uzsākta pēc mēnešiem ilga dialoga ar “Rimi”, kura gaitā uzņēmums atteicās spert jebkādus konkrētus soļus, lai uzlabotu dējējvistu dzīves apstākļus.
“Rimi savā korporatīvajā sociālās atbildības politikā apgalvo, ka gādā par to, lai dzīvniekiem tiktu nodrošināti draudzīgi apstākļi, kuros tie var paust savu dabisko uzvedību. Pretēji šiem apgalvojumiem, “Rimi” turpina tirgot sava un citu zīmolu sprostos dētas olas, kas saistās ar sevišķi zemu dzīvnieku labturības līmeni,” norāda biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes locekle Katrīna Krīgere. “Sprostos vistas visu savu dzīvi pavada ciešanās – saspiestas metāla režģu konstrukcijās, kurās tās nevar pat pastaigāt vai izplest spārnus. Mēs aicinām “Rimi” apņemties izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību ar pārejas periodu līdz 2025. gadam, kā to jau ir izdarījuši neskaitāmi veikalu tīkli Eiropā.”

Pasaulē un Eiropā uzņēmumi arvien biežāk pievērš uzmanību sava biznesa ētikai un sociālajai atbildībai. Tā ietver sevī rūpes gan par sabiedrības vērtībām, gan par dzīvnieku labklājību un vides aizsardzību. Tā kā dējējvistu turēšana sprostos ir saistīta ar ļoti sliktiem dzīves apstākļiem šiem dzīvniekiem, arvien vairāk uzņēmumu atsakās no sprostos dētu olu tirdzniecības un izmantošanas.
Eiropā apņemšanos līdz 2025. gadam pilnībā izbeigt sprostos dētu olu tirdzniecību pauduši jau neskaitāmi mazumtirdzniecības tīkli, tostarp “Lidl”, “Tesco”, “Aldi”, “Intermarché”, “Carrefour”, “Jerónimo Martins” un citi. No sprostos dētu olu izmantošanas atsakās arī viesnīcu tīkli, sabiedrisko ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, pārtikas ražotāji un restorāni. Pēdējo mēnešu laikā arī Latvijā daudzi uzņēmumi ir atteikušies no sprostos dētu olu izmantošanas, piemēram, viesnīca – restorāns “Neiburgs”, restorāni “Fontaine Delisnack Rīga”, “Rocket Bean Roastery”, “Laivas”, ātrās ēdināšanas restorānu tīkls “Street Burgers” un citi.
…Info avots un foto: http://jauns.lv/raksts/zinas/263840-vistu-elle-cilveki-pie-stacijas-laukuma-rimi-pikete-par-dejejvistu-labturibu

Rīga, 16.dec., LETA. Rīgā, pie mazumtirdzniecības tīkla “Rimi” veikala, kurš atrodas tirdzniecības centrā “Origo”, šodien plkst.13 notika kārtējais pikets, aicinot tirgotāju apņemties atteikties no sprostos turētu vistu olu tirdzniecības, aģentūru LETA informēja biedrības “Dzīvnieku brīvība” pārstāve Katrīna Krīgere.
Šajā pašā laikā piketi norisinājās arī pie “Rimi” veikaliem Lietuvā un Igaunijā. Biedrības pārstāve skaidroja, ka publiska kampaņa pret “Rimi” tika sākta pēc mēnešiem ilga dialoga ar veikalu ķēdes pārstāvjiem, kura gaitā tie atteicās spert konkrētus soļus, laizlabotu dējējvistu dzīves apstākļus.
“”Rimi” savā korporatīvajā sociālās atbildības politikā apgalvo, ka gādā par to, lai dzīvniekiem tiktu nodrošināti draudzīgi apstākļi, kuros tie var paust savu dabisko uzvedību. Pilnīgi pretēji šiem apgalvojumiem, “Rimi” turpina tirgot un pat kā sava zīmola produktu apzīmēt sprostos dētas olas, kas saistās ar sevišķi zemu dzīvnieku labturības līmeni,” norādīja biedrības valdes locekle Katrīna Krīgere.
Interneta vietnē “rimi.olucena.lv” līdz šim savākti vairāk nekā 6300 paraksti ar aicinājumu “Rimi” atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības un izmantošanas.
Jau vēstīts, ka “Dzīvnieku brīvība” plāno rīkot vairākus piketus pie mazumtirdzniecības tīkla “Rimi” veikaliem Rīgas centrā, lai aicinātu tirgotāju apņemties līdz 2025.gadam pilnībā atteikties no sprostos turētu vistu olu tirdzniecības.
1.augustā Lietuvas dzīvnieku aizstāvības organizācija “Tušti narvai” publicēja video materiālus no dējējvistu fermām Lietuvā, kurās ražotās olas tiekot pārdotas arī Latvijā ar “Rimi” privāto preču zīmi. Video materiālos, kas esot iegūti šovasar vistu fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematos, redzamas dējējvistas ar apspalvojuma trūkumu, ievainojumiem un parazītiem, kā arī nāves gadījumi fermā. Vienlaikus Lietuvas Pārtikas un veterinārais dienests nekonstatēja pārkāpumus uzņēmuma “Kaušēnu paukštynas” ražotnē.
“Rimi Latvija” pieprasījis biedrībai “Dzīvnieku brīvība” pārtraukt uzņēmuma nosaukuma un logo izmantošanu petīciju vietnē “rimi.olucena.lv”. Vienlaikus “Rimi” aicina “Dzīvnieku brīvību” risināt dzīvnieku labturības jautājumus pēc būtības. “Rimi” uzskata, ka ar dzīvnieku turēšanas kartību saistītus jautājumus būtu jārisina sadarbībā ar likumdevējiem un jāvairo pircēju zināšanas par dažādajām izvēles iespējām, jo pagaidām interese par brīvi audzētu vistu olām ir zema. Proti, tās izvēlas 2% pircēju.
Pērnā gada rudenī pēc “Dzīvnieku brīvības” izteiktajiem pārmetumiem Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests veica ārkārtas pārbaudes uzņēmumā “Balticovo” un atzina, ka putnu blīvums visās uzņēmuma dējējvistu novietnēs Daugavpilī, Madonā un Iecavā atbilst noteiktajām labturības prasībām, izņemot gadījumus atsevišķās mītnēs, kur vistām nav nodrošināti pakaiši jeb speciāli paklājiņi, uz kuriem putnam ir iespēja kašņāties.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/F68158BB-B39F-4227-AE7A-BE93BF4AE6E5/