Igaunijas Rīgikogu pieņem paziņojumu par atbalstu ANO Globālā migrācijas pakta pieņemšanai. Kaljulaida nebrauks uz ANO migrācijas konferenci Marrākēšā

  0
  228

  Igaunijas Rīgikogu pieņem paziņojumu par atbalstu ANO Globālā migrācijas pakta pieņemšanai

  Tallina, 26.nov., LETA–BNS. Igaunijas Rīgikogu pirmdien pieņēmis paziņojumu, kurā pausts atbalsts ANO Globālā migrācijas pakta pieņemšanai.
  Par šo paziņojumu balsoja 41 deputāts, pret to – 27, atturējušos šai balsojumā nebija, bet Opozīcijā esošās Reformu partijas deputāti balsojumā nepiedalījās.
  Parlaments pirmdien sanāca uz papildsēdi, lai balsotu par šā paziņojuma projektu, ko izstrādājuši 39 deputāti, kas pārstāv divas no trim valdošās koalīcijas partijām – Centra partiju un Sociāldemokrātisko partiju.
  Diskusija par to, vai Igaunijai jāpievienojas ANO Globālajam migrācijas paktam, pārcēlās uz Rīgikogu pēc tam, kad Igaunijas valdība nespēja panākt konsensu šai jautājumā, trešajai koalīcijas partnerei – partijai “Tēvzeme” – kategoriski iebilstot pret pakta atbalstīšanu.
  Premjerministrs un Centra partijas līderis Jiri Ratass, kas iepriekš bija uzsvēris, ka valdība nerīkos balsojumu par atbalstu migrācijas paktam, jo koalīcijas valdībā visi lēmumi tiek pieņemti konsensa ceļā, pirmdienas rītā paziņoja, ka tomēr ierosinās balsojumu valdībā, ja Rīkikogu neizmantos iespēju paust savu nostāju.
  Parlamenta Ārlietu komisija pagājušajā nedēļā atzina, ka lēmums šai jautājumā jāpieņem valdībai, un opozīcijā esošās Reformu partijas un Brīvās partijas deputāti bija iesnieguši parlamentam grozījumus paziņojuma tekstā, kas paredzēja, ka parlaments lēmuma pieņemšanu šai jautājumā deleģē atpakaļ valdībai, savukārt tēvzemiešu iesniegtais ierosinājums paredzēja ANO migrācijas paktu neatbalstīt.
  Parlamenta pieņemtajā paziņojumā norādīts, ka ANO Globālais migrācijas pakts ir juridiski nesaistošs dokuments, kā to iepriekš jau uzsvēris Igaunijas tieslietu kanclers; ka tā ir deklarācija, kuru kopīgi apspriedušas ANO dalībvalstis un kura paver iespējas uzlabot starptautisko sadarbību migrācijas jomā, tai skaitā nelegālās migrācijas un cilvēku kontrabandas novēršanā, kā arī aizsargā Igaunijas pilsoņu tiesības ārvalstīs.
  Rīgikogu uzsver, ka Globālajā migrācijas paktā kā neapstrīdams princips ietvertas ikvienas valsts tiesības pašai veidot savu migrācijas politiku atbilstoši starptautisko tiesību normām.
  Parlamenta paziņojumā izteikta cerība, ka Globālajā migrācijas paktā izvirzītie mērķi palīdzēs cīnīties pret nelegālo migrāciju un to samazināt, cita starpā mīkstinot negatīvās sekas šīs migrācijas upuriem.
  Dokumentā norādīts, ka Igaunijas parlaments atbalsta ANO Globālā migrācijas pakta pieņemšanu.
  Kā pēc parlamenta balsojuma norādījis Ratass, Igaunijas valdība, paužot atbalstu ANO Globālajam migrācijas paktam, balstīsies uz Rīgikogu lēmumu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/BB6BFADD-B123-4068-B0E5-305BE2CD3B9C/

  Kaljulaida nebrauks uz ANO migrācijas konferenci Marrākēšā

  Tallina, 27.nov., LETA–BNS. Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida otrdien paziņojusi, ka nedosies uz decembrī Marrākēšas pilsētā Marokā gaidāmo Apvienoto Nāciju Organizācijas konferenci, kurā paredzēts apliecināt dalībvalstu atbalstu ANO Globālajam migrācijas paktam.
  Kā ziņots, pēc Igaunijas valdības domstarpībām attieksmē pret šo dokumentu Rīgikogu pirmdien pieņēma paziņojumu, kurā pausts atbalsts migrācijas paktam.
  Kā pastāstījusi prezidente, kas otrdien tikās ar premjerministru Jiri Ratasu, valdības vadītājs viņai apliecinājis, ka parlamenta balsojums atjaunojis valdības rīcībspēju. Pēc Kaljulaidas teiktā, tas ir svarīgi, jo Igaunijas valstij nepieciešama vadība ne tikai pēc nākamā gada martā gaidāmajām vēlēšanām, bet arī līdz tam.
  “Mēs ar premjeru vienojāmies, ka Igaunijas dalību konferencē organizēs Ārlietu ministrija,” viņa piebildusi.
  Diskusija par to, vai Igaunijai jāpievienojas ANO migrācijas paktam, pārcēlās uz Rīgikogu pēc tam, kad Igaunijas valdība nespēja panākt konsensu šai jautājumā, vienai no trim valdošās koalīcijas partnerēm – partijai “Tēvzeme” – kategoriski iebilstot pret pakta atbalstīšanu, kamēr abas pārējās partneres – Sociāldemokrātiskā partija un Centra partija – paktu atbalstīja.
  Premjerministrs un Centra partijas līderis Jiri Ratass, kas iepriekš bija uzsvēris, ka valdība nerīkos balsojumu par atbalstu migrācijas paktam, jo koalīcijas valdībā visi lēmumi tiek pieņemti konsensa ceļā, pirmdienas rītā paziņoja, ka tomēr ierosinās balsojumu valdībā, ja Rīkikogu neizmantos iespēju paust savu nostāju.
  Pirmdien Rīkikogu vairāk nekā septiņas stundas ilgā sēdē pieņēma paziņojumu, kurā norādīts, ka Igaunijas parlaments atbalsta ANO Globālā migrācijas pakta pieņemšanu. Par šo paziņojumu balsoja 41 deputāts, pret to – 27, atturējušos šai balsojumā nebija, bet 30 opozīcijā esošās Reformu partijas deputāti balsošanā nepiedalījās.
  Kaljulaida aizpagājušajā nedēļā izteicās, ka nebrauks uz Marrākēšu, ja valdība migrācijas paktu neatbalstīs.
  Kā pēc parlamenta balsojuma norādījis Ratass, Igaunijas valdība, paužot atbalstu ANO Globālajam migrācijas paktam, balstīsies uz Rīgikogu lēmumu un vairs neapspriedīs šo tematu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/A5595CB0-DA78-498B-863A-FD17F1D11BF4/

  FOTO avots: https://news.err.ee/880211/riigikogu-adopts-declaration-in-support-of-un-compact-on-migration