Lēmums par OIK skandālā iesaistītās “Rīgas enerģijas” atļaujas pagarināšanu tiks pieņemts 5.martā. “Rūjienas saldējumam” OIK reformas dēļ šogad par elektrību būs jāmaksā vismaz par 10% vairāk

  0
  278

  EM lēmums par OIK skandālā iesaistītās “Rīgas enerģijas” atļaujas pagarināšanu tiks pieņemts 5.martā

  Rīga, 24.febr., LETA. Ekonomikas ministrija (EM) lēmumu par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) skandālā iesaistītās SIA “Rīgas enerģija” izsniegtās atļaujas pagarināšanu vai nepagarināšanu pieņemts 5.martā, aģentūrai LETA norādīja EM valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos Jānis Patmalnieks.
  Viņš atzīmēja, ka ministrija turpina izvērtēšanas darbu.
  Skandālā iesaistītajai “Rīgas enerģijai” iepriekš izsniegtā atļauja elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā uz četriem mēnešiem tika pagarināta pērn novembrī.
  LETA jau vēstīja, ka OIK skandāls sākās pēc TV3 raidījuma “Nekā Personīga” sižeta, kurā veidošanas laikā “Rīgas enerģijas” teritorijā netika konstatēta elektroenerģijas ražošana. Valsts policija pēc EM iesnieguma sākusi kriminālprocesu par AS “Sadales tīkls” un “Rīgas enerģija” rīcību, iespējams, krāpjoties ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/latvia/ED56D367-9B4A-425F-9315-29D320124464/

  “Rūjienas saldējumam” OIK reformas dēļ šogad par elektrību būs jāmaksā vismaz par 10% vairāk

  Rīga, 24.febr., LETA. Saldējuma ražotājam “Rūjienas saldējums” obligātā iepirkuma komponentes (OIK) reformas dēļ kopējais elektroenerģijas rēķins šogad pieaugs par vismaz 10% salīdzinājumā ar gadu iepriekš, aģentūrai LETA pastāstīja kompānijas valdes priekšsēdētājs Igors Miezis.
  Viņš teica, ka saldējuma ražotājiem un uzņēmējiem kopumā Latvijā lielākie izaicinājumi ir normatīvo aktu izmaiņas, kamdēļ palielinās ražošanas izmaksas. “OIK reformas dēļ mums gada laikā kopējā maksa par elektrību pieaugs par aptuveni 8000 eiro jeb vismaz 10%. Tas arī ir pilnīgi negaidīts notikums,” sacīja Miezis, piebilstot, ka negatīvi vērtējams arī degvielas cenu pieaugums, jo uzņēmuma ražotne atrodas Rūjienā, tāpēc nākas izvadāt produkciju uz Rīgu un citviet – akcīzes nodokļa kāpums degvielai ievērojami palielina izmaksas.
  Miezis teica, ka attiecīgās izmaiņas uzņēmuma skatījumā vērtējamas negatīvi, jo ir drauds konkurētspējai, kas ir tik būtiska ražošanai Latvijā. “Ar ražošanu ir tāpat kā ar augiem siltumnīcā – no sākuma tos stādus vajag iestādīt, apliet un mēslot un tikai pēc tam var ievākt ražu. Bet, ja mēs uzreiz gribam novākt ražu pirms tā ir ienākusies, nekas labs nebūs,” pārdomās dalījās kompānijas vadītājs, piebilstot, ka biežas izmaiņas normatīvajos aktos kavē iespējas attīstīties un stabilizēties.
  Vienlaikus Miezis uzsvēra, ka, neraugoties uz ražošanas izmaksu pieaugumu, uzņēmums joprojām plāno saglabāt ražotni Rūjienā un pagaidām neapsver ražotni pārcelt uz kādu citu valsti. Tieši pretēji – “Rūjienas saldējums” plāno renovēt ražotni, savedot kārtībā ražošanas ēku, lai tā būtu funkcionāli efektīva un estētiski labi izskatītos.
  Kompānijas valdes priekšsēdētājs arī teica, ka ir grūti prognozēt, kāds Latvijas saldējuma ražotājiem būs šis gads, jo saldējuma patēriņš ir atkarīgs no neprognozējamiem laika apstākļiem. “Ja aizpagājušajā gadā domājām, ka sliktāk laika apstākļu ziņā vairs nevar būt, tad pagājušā vasara parādīja, ka var gan. Mēs nezinām, kāds klimatiskās izmaiņas mūs sagaida šogad. Jācer, ka šogad vasara būs labāka nekā iepriekšējos gados,” sacīja Miezis.
  Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Ekonomikas ministrija, AS “Sadales tīkls” un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir gatavas kompromisiem un konstruktīvu risinājumu meklēšanai OIK reformas pilnveidošanai kontekstā ar radušos situāciju attiecībā uz janvārī pieaugušajiem elektroenerģijas rēķiniem. Patlaban ir identificētas trīs nozares, kuru darbību ietekmē sezonalitāte – lauksaimniecība, ceļu būve un slēpošanas kalni.
  Viens no risinājumiem ir pilnīga atteikšanās no liekajām jaudām, ko ātri un bez maksas paveiktu “Sadales tīkls”, sedzot arī šī pakalpojuma izdevumus. Tāpat ir rosinājums izvērtēt iespēju palielināt periodu, kādā var atteikties no jaudas uz laiku līdz deviņiem mēnešiem patlaban noteikto sešu mēnešu vietā. Vēl kāds variants varētu būt izvērtēt iespēju veikt daļēju jaudas samazinājumu uz noteiktu laiku. Situāciju varētu uzlabot arī nodrošinot iespēju veikt pieslēguma sadalīšanu – lielas jaudas un mazas jaudas pieslēgumā.
  Ziņots, ka Latvijas lauksaimnieku janvāra elektroenerģijas rēķini saistībā ar izmaiņām OIK finansēšanas modelī ir par 40-60% augstāki nekā rēķini par decembri. Elektroenerģijas rēķinu summas pieaugums veidojies rēķina pozīcijā “jaudas obligātā iepirkuma komponente par ampēriem”, kas ir maksājums par pieslēguma jaudu, kura nesezonas laikā netiek izmantota.
  “Rūjienas saldējums” ir dibināts 2009.gadā, un tā pamatkapitāls ir 507 431 eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Miezis.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/latvia/C0DBCDE7-9B4B-4018-A071-348F6722DA1A/