LIAA: Pagaidām “Jumava” kvalificējas dalībai nacionālajā stendā Londonas grāmatu tirgū

  0
  363

  Rīga, 8.febr., LETA. Pagaidām izdevniecība “Jumava” kvalificējas dalībai nacionālajā stendā Londonas grāmatu tirgū, kas norisināsies pavasarī, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāve Vineta Vilistere-Lāce.
  Kā iepriekš vēstīja LNT rīta ziņu raidījums “900 sekundes”, saistībā ar Latvijā nelicencētu Džoannas Džo Roulingas sarakstīto Harija Potera grāmatu tirgošanu Latvijas Grāmatizdevēju asociācija (LGA) apsver iespēju lūgt atbildīgajām institūcijām liegt “Jumavai” piedalīties gaidāmā Londonas grāmatu tirgus Latvijas stendā.
  Vilistere-Lāce norādīja, ka LIAA par uzņēmumu dalību tās organizētajā nacionālajā stendā lemj pēc Ministru kabineta noteikumos noteiktiem kritērijiem. Atbilstoši tiem, patlaban “Jumava” tāpat kā citi uzņēmumi kvalificējas dalībai nacionālajā stendā.
  Viņa atzina, ka LIAA ir sekojusi līdzi publiski izskanējušai informācijai, ka “Jumava” nelicencēti tirgojusi Harija Potera grāmatu sēriju, tomēr tas nav pietiekams pamats, lai izvērtētu izdevniecības atbilstību dalībai nacionālajā stendā Londonas grāmatu tirgū, jo tas tiek noteikts pēc skaidri izstrādātiem kritērijiem.
  Vienlaikus Vilistere-Lāce sacīja, ka LIAA ir zināms, ka LGA plāno tai sūtīt vēstuli saistībā ar minēto gadījumu, tomēr patlaban LIAA to vēl nav saņēmusi. Līdzko vēstule no asociācijas tiks saņemta un būs konkrēti zināms tās saturs, LIAA plāno minēto situāciju izvērtēt.
  LGA izpilddirektore Dace Pugača aģentūrai LETA norādīja, ka asociācijas biedru vidū diskusijas par “Jumavas” darbības ētiskajiem un profesionālajiem apsvērumiem bijušas jau pirms tapa zināms, ka izdevniecība Latvijā nelicencēti tirgo Harija Potera grāmatas. Tomēr skaidrāku nostāju šajā jautājumā asociācija plāno gūt pēc valdes tikšanās, kas plānota šā gada 13.februārī.
  Savukārt, sazinoties ar Roulingas pārstāvošo aģentūru “The Blair Partnership” par tās plāniem saistībā ar iespējamo “Jumavas” pārkāpumu, tās Starptautiskās izdevējdarbības vadītājs Džordžs Mellors aģentūrai LETA izvairījās atbildēt uz minēto jautājumu, vien norādot, ka “Jumavas” licence Harija Potera grāmatu sērijas izdošanai ir beigusies, līdz ar to nevienam izdevējam Latvijā pašlaik nav licence tulkot, iespiest vai izplatīt Harija Potera grāmatas.
  Kā ziņots, izdevniecības “Zvaigzne ABC” īpašniece un valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka pagājušajā nedēļā sociālajā tīklā “Facebook” publiskoja sekojošu paziņojumu: “Roulingas aģente ir norādījusi, ka grāmatnīcās Latvijā šobrīd nedrīkst atrasties neviena latviski tulkotā Harija Potera grāmata!”.
  Kilbloka aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka izdevniecība sadarbojas ar Roulingas pārstāvjiem, izdodot rakstnieces kriminālromānus latviešu valodā ar pseidonīmu Roberts Galbraits. Pirms kāda laika “Zvaigzne ABC” no rakstnieces pārstāvjiem saņēma piedāvājumu izdot Harija Potera grāmatu sēriju. Tomēr tas izdevniecības pārstāvjos radīja neizpratni, jo grāmatas Latvijas pircējiem jau tiek piedāvātas. Nosūtot autores pārstāvjiem fotoattēlu ar jau tirgošanā esošām Harija Potera grāmatām, Roulingas pārstāvji norādīja, ka to tirdzniecība ir nelikumīga.
  Kilbloka skaidroja, ka neskaidrību radījusi situācija ar iepriekšējo Harija Potera grāmatu izdošanas licences turētāju Latvijā – izdevniecību “Jumava”. Viņa norādīja, ka Roulingas aģenti “Jumavai” bija nosūtījuši formālu vēstuli par licences darbības pārtraukšanu, kas ietver arī visu tirdzniecībā esošo Harija Potera grāmatu likvidāciju. Tomēr grāmatnīcas no maksātnespēju pasludinājušā “Jumavas” grāmatu apgāda SIA “J.L.V”, kas izdeva arī minētās grāmatas, saņēma vēstuli par visu tā izdoto grāmatu izņemšanu no tirdzniecības. Savukārt Harija Potera grāmatas tika turpināts tirgot zem “Jumavas” vārda, sacīja “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja.
  Izdevniecības “Jumava” īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Juris Visockis iepriekš aģentūrai LETA apstiprināja, ka uzņēmumam beigušās Harija Potera grāmatu sērijas licencēšanas tiesības, līdz ar to minēto grāmatu izdošana un pārdošana vairs nenotiek. “Izbeidzoties licencēm, pārtraucām darbību,” sacīja Visockis, plašākus komentārus par situāciju nesniedzot.
  Pugača aģentūrai LETA pauda, ka minētais gadījums nav pirmā reize, kad “Jumava” pieļāvusi autortiesību pārkāpumus. “Mēs saprotam, ka ir bijis tāds pārkāpums. Ja runā par “Jumavu”, tad tas nebūtu pirmais autortiesību pārkāpums no viņu puses, tā kā tam nevarētu neticēt,” norādīja Pugača.
  Viņa skaidroja, ka patlaban ir grūti prognozēt, kā varētu tālāk attīstīties minētā situācija, jo tas ir atkarīgs no Roulingas aģentu tālākās rīcības un plāniem ierosināt tiesvedību. “Visādi var būt. Bet tas met ēnu un rada neuzticību Latvijas izdevējiem. Būtībā viena izdevniecība met ēnu visai nozarei,” sacīja LGA izpilddirektore.
  Pēc viņas teiktā, “Jumavas” īstenotās darba metodes un piekoptā biznesa ētika ir pamats tam, lai domātu par to, vai tā ir tiesīga piedalīties nacionālajos stendos lielajos nozares pasākumos, kas vērsti uz ārvalstu tirgu.
  “Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības” (AKKA/LAA) pārstāve Ieva Kolmane aģentūrai LETA sacīja, ka AKKA/LAA nodarbojas ar darbu atkārtotu izmantojumu, līdz ar to tās kompetencē nav tiesības iejaukties minētajā situācijā. Viņa skaidroja, ka izdevniecības pašas ar autoru pārstāvjiem kārto tulkošanas un grāmatu izdošanas tiesības, līdz ar to tas ir starp abām pusēm risināms jautājums.
  Arī viņa norādīja, ka minētais pārkāpums “Jumavai” nav pirmais gadījums, un izdevniecības darbības vēsture uzskatāma par diezgan sarežģītu. Līdz ar to, lai varētu risināt situāciju nozares iekšienē, jāņem vērā situācijas ētiskie apsvērumi, uzsvēra AKKA/LAA pārstāve.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/2C2C892F-497C-4EAA-BBD7-A20D32A8A71A/