LKP esot korumpanti korupcijas apkarotāju ādās, atmaskots filmā “Baņķieris”. Jurašs KNAB neesot iesniedzis nekādus dokumentus par iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK politiķiem

0
664

Māris Krautmanis

Korumpanti korupcijas apkarotāju ādās

Pirms pieciem gadiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki noklausījušies uzņēmēja Māra Martinsona sarunas ar Rīgas domes amatpersonām un sagadījies tā, ka atpūtas kompleksā Taureņu pirts pie Martinsona ciemojies Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. Kungi apsprieduši, kā izdabūt kukuli no Trasta komercbankas īpašniekiem. Toreizējā KNAB darbiniece Juta Strīķe ar savu komandu sarunas noklausījusies, bet neko tālāk nav pasākusi. Šis ir viens no sižetiem jaunajā Sandija Semjonova un Anša Pūpola filmā Baņķieris, kur analizēts Rimšēviča skandāls. Iepriekš laikrakstā Diena šo epizodi ir smalki aprakstījusi žurnāliste Agnese Margēviča.
Un Strīķe pat nenoliedz, ka tā ir bijis. Viņa nospriedusi, ka ar dzirdēto sarunu nepietiks, lai kādu aizturētu, un turpinājusi tik tālāk noklausīties un izsekot Rīgas rāti.
“Strīķe un Jurašs nav bijuši principiāli, godīgi un bezkaislīgi Temīdas cilvēki, bet viena politiska spēka ielikteņi”
Ko tas liecina par Strīķes un Jura Juraša profesionalitāti, principialitāti, spēju atšķirt svarīgo no mazāk svarīgā?
Pašvaldības klerku iespējamās blēdības viņiem ir šķitušas daudz interesantākas nekā paša Latvijas Bankas prezidenta iesaiste korupcijā. Tad kura lieta ir «lielā», bet kura «mazā»? Izdzirdot ko tik briesmīgu kā visaugstākā līmeņa amatpersonas iespējamu iesaisti korupcijā, godīgiem, valstiski domājošiem darbiniekiem taču vajadzēja vairs ne uz mirkli neizlaist Rimšēviču no redzesloka un censties paņemt viņu ciet ar visu kukuli rokā. Tā vajadzētu būt, bet nebija.
Var izmeklētājus saprast, ka doma bija tikt klāt pašiem Rīgas lielkungiem, ar to bija aizrāvušies, taču kaut kā nav manīts, ka tur būtu diži panākumi. Nav dzirdēts, ka kāda pirmā lieluma figūra būtu pieķerta un atmaskota.
Bet Rimšēvičs? Ja Strīķei šķita, ka nepietiks faktūras apsūdzībai, vai tad nebija vismaz jāinformē par saviem atklājumiem citi dienesti, KNAB priekšnieks un premjers, kura pārraudzībā ir KNAB?
Zināms, jau zināms politiķes Strīķes priekšvēlēšanu stāsts, ka visapkārt vieni vienīgi nelieši, kas traucējuši darbā un arī tagad kalpo teju vai pašam velnam. Strīķes apzākājamo saraksts ir garš – trīs bijušie un arī pašreizējais KNAB priekšnieks, ģenerālprokurors, augstākais tiesnesis, premjers. Šaušalīga, paranojiska trillera aina, kur godīgā Strīķe varonīgi cīnās par taisnību korumpētu valsts amatpersonu ielenkumā.
Bet paga! Pat arī šajā diskursā kaut kas īsti neklapē kopā. Premjers pirms pieciem gadiem bija Valdis Dombrovskis (Vienotība). Vai tad viņš arī koruptantiskais mafijas kalps, kuru Strīķe baidījās informēt par Rimšēviča sarunu? Viņš taču pārraudzīja KNAB, un Strīķei bija viņš jāinformē. Un Jānis Maizītis, kurš Satversmes aizsardzības biroja (SAB) priekšnieks? Vai viņam arī Strīķe neuzticējās? Ja SAB būtu tā pati informācija, kas Strīķes rīcībā, Rimšēviču varēja noņemt no trases jau 2013. gadā. SAB varēja atņemt Rimšēvičam pielaidi valsts noslēpumam un pat nepaskaidrot, par ko.
Vai tomēr nebija tā, ka Strīķe, kas tolaik vēl pildīja misiju apkalpot Vienotību, izdzirdējusi Rimšēviča un Martinsona sarunu, uz to ātrāko ziņoja gan Dombrovskim, gan varbūt arī partijas ugunīgajai vadītājai ar vaicājumu, ko darīt? Un tad varbūt saņēma atbildi, ka nevajag neko darīt, ka vajag piesegt savējo Rimšēviču?
Par to pierādāmību vai nepierādāmību ir tā, ka Strīķe un Co. savā KNAB karjeras laikā jo bieži mēdza uzbrukt politiķiem pat bez kādiem pierādījumiem, veica operatīvās darbības bez pamata un pierādījumus «makšķerēja», kas tiesiskā valstī nav pieļaujams. Tā pati izčākstējusī «oligarhu lieta» ir piemērs, ka vairāku gadu laikā, intensīvi izspiegojot Aināru Šleseru, darba «sausais atlikums» ir nulle.
Pagaidām nav zināms, vai tiks pierādīta Rimšēviča vaina – to lems tiesa. Taču pašlaik Jēkaba Straumes vadībā KNAB, pārcilājot Strīķes atvilktnē nobāztos materiālus, ir saskatījis pietiekamu pamatu, lai lietu pret Rimšēviču sāktu.
Tātad Strīķe un Jurašs nav bijuši principiāli, godīgi un bezkaislīgi Temīdas cilvēki, bet viena politiska spēka ielikteņi, kas savu amata stāvokli izmantoja, lai izspiegotu un diskreditētu sākumā Jaunā laika, vēlāk Vienotības konkurentus. Pret svešajiem lietas tika stumtas uz priekšu bez pietiekamiem pierādījumiem, pat safabricētas, bet, kad runa par Rimšēviču, iespējamā kukuļa izspiešana no komercbankas nav šķitusi gana nozīmīga, lai tai veltītu biroja resursus, – lai tikai turpina izspiest.
Ir tāda bērnu spēle Šim došu, tam nedošu, un Strīķe ar Jurašu rīkojās tieši tā: «Šo izsekošu, aizturēšu, bet to piesegšu, noklusēšu.» Tā nav cīņa par tiesiskumu, bet vilkačošana uzplečos.
Un šie cilvēki tagad moralizē, putām uz lūpām apsaukā citus, kandidē no Jaunās Konservatīvās partijas 13. Saeimas vēlēšanās, ir privatizējuši sev vienīgās īstās antikorupcijas partijas karogu.
…Info avots: https://nra.lv/viedokli/maris-krautmanis-3/257483-koruptanti-korupcijas-apkarotaju-adas.htm

Jurašs KNAB neesot iesniedzis nekādus dokumentus par iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK politiķiem

Rīga, 14.sept., LETA. Lai arī bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieks, tagadējais politiķis Juris Jurašs, paziņojot, ka “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK vadītāji Raivis Dzintars un Imants Parādnieks no “maksātnespējas administratoru mafijas” saņēmuši attiecīgi vairāk nekā 500 000 un 100 000 eiro, video tika rādījis dokumentus, kas to it kā pierāda, KNAB viņš šādus dokumentus nav iesniedzis, turklāt apgalvo, ka šo dokumentu viņa rīcībā vairs vispār neesot, raksta laikraksts “Diena”.
13.jūnijā Jaunās konservatīvās partijas “Facebook” lapā tika publicēts īss video, kurā Jurašs nāca klajā ar paziņojumu, ka Dzintars un Parādnieks “no maksātnespējas administratoru mafijas personīgi saņem milzīgas naudas summas, kas izskatās pēc prasta kukuļa”. Politiķis demonstrēja pabiezu dokumentu kaudzīti un piebilda, ka “manās rokās ir dokumenti, kas to apliecina”. Pēc video publiskošanas Jurašs kategoriski atteicās publiskot demonstrētos dokumentus, taču apgalvoja, ka visu viņa rīcībā esošo informāciju esot nodevis tiesībsargājošajām iestādēm.
Kā aģentūra LETA jau ziņoja, KNAB pēc Juraša iesnieguma ir atteicis sākt kriminālprocesu par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK.
KNAB slēdzienā norādīts, ka Jurašs kameras priekšā vicinātos dokumentus nemaz nav nosūtījis tiesībsargājošajām iestādēm. Tā vietā politiķis iesniegumā KNAB ir atsaucies uz nezināmu personu viņam uzrādītiem dokumentiem un tāpat nezināmām personām, kuras viņam “atklājušas faktus par Dzintara privātmājas būvniecību”. Šie fakti gan esot aprobežojušies ar nostāstu par to, ka “tiem, kas interesējušies, par kādiem līdzekļiem Dzintars būvējis māju, Dzintars esot atbildējis, ka naudu viņam aizdevuši vecāki, taču tie, kas pazinuši Dzintara vecākus, esot bijuši pārliecināti, ka viņiem tik lielas naudas neesot”.
Turklāt arī nezināmo personu uzrādītajos dokumentos, kā izrietējis no diviem Juraša iesniegumiem, neesot bijuši minēti ne 500 000, ne 100 000 eiro, bet tikai 7730 latu pārskaitījums Dinai Parādniecei, kas KNAB pārbaudē izrādījies sadzīvisks aizdevums, un 4000 latu pārskaitījums Dzintaram, ko, kā noskaidrots KNAB pārbaudē, politiķis deklarējis kā saņemtu aizdevumu un arī oficiāli atmaksājis. Papildus tam Juraša iesniegumos bijušas atrodamas dažādas aizdomas un ziņas no publiski pieejamiem avotiem.
“No plašsaziņas līdzekļos esošās informācijas izrietēja, ka Juraša rīcībā ir dokumenti par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša naudas pārskaitījumiem Nacionālās apvienības politiķiem,” rakstīts KNAB slēdzienā, tāpēc birojs nosūtījis Jurašam pieprasījumu iesniegt viņa rīcībā esošos dokumentus, bet politiķis paziņojis, ka tādu viņam nemaz neesot. “Šī gada 21.augustā saņemta Juraša vēstule, kurā viņš informē, ka viņa rīcībā bija dokumenti par naudas pārskaitījumiem Nacionālās apvienības politiķiem, taču šobrīd šie dokumenti viņam vairs nav pieejami,” no politiķa saņemtais skaidrojums atreferēts KNAB slēdzienā.
Šādā situācijā birojam nācies izdarīt secinājumu, ka “Juraša iesniegumā minētie fakti par Dzintara un Parādnieka korumpētību balstīti uz pieņēmumu, kas izdarīts pēc sarunām ar cilvēkiem, kuri nav identificēti, šo sarunu saturs nav zināms, ne arī fiksēts”.
Jurašs arī “Dienai” nav atklājis, kas tieši šie ir bijuši par dokumentiem, kā tie nonākuši viņa rīcībā un kur tie palikuši. Jurašs atzinis, ka nekādus dokumentus tiešām birojam nav iesniedzis, taču no skaidrām atbildēm izvairījies. “Es nevēlos šobrīd detalizēti klāstīt šo dokumentu saturu. Es joprojām ceru, ka pārbaude notiks, un, lai nekaitētu šīs pārbaudes rezultātam, es neesmu gatavs komentēt ne šī iesnieguma saturu, ne to, kādi dokumenti nonāca manā rīcībā,” teicis Jurašs.
Kā ziņots, Jurašs apgalvoja, ka viņa rīcībā esošie dokumenti liecinot, ka pārskaitījumi noformēti kā aizdevumi, taču viņš uzskata, ka notikusi kukuļošana. Tāpat Jurašs uzskata, ka pārskaitījumu organizēšanā piedalījies bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, kurš kopā ar Lūsi figurē kriminālprocesos.
Bijušais KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Jurašs norādīja, ka abi pieminētie politiķi regulāri aizstāvējuši šo abu bijušo administratoru intereses, piemēram, uzņēmuma “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesā.
Jurašs iepriekš neminēja, kā viņa rīcībā nokļuvušas konta izdrukas, taču apgalvoja, ka tiesībsargājošām iestādēm būšot visas iespējas pārliecināties par informācijas patiesumu. Personu datu aizsardzības nolūkos Jurašs dokumentus nepublicēja, jo izdrukās esot redzami arī citu fizisku personu un uzņēmumu dati.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/7635FB42-3968-458B-934F-5765B093EA2C/

Jurašs virsprokuroram pārsūdzējis KNAB lēmumu nesākt kriminālprocesu par naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK politiķiem

Rīga, 14.sept., LETA. Rīgas domes opozīcijas deputāts Juris Jurašs (JKP) virsprokuroram Modrim Adleram pārsūdzējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmumu atteikties sākt kriminālprocesu par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) politiķiem.
Jurašs iesniegumā virsprokuroram arī lūdz sākt kriminālprocesu pret Saeimas deputātiem Raivi Dzintaru (VL-TB/LNNK) un Imantu Parādnieku (VL-TB/LNNK) par iespējamu kukuļņemšanu. Politiķis tāpat aicina izvērtēt, vai nav pamats sākt kriminālprocesu par partijas nelikumīgu finansēšanu.
Rīgas domes opozīcijas politiķis ierakstā “Facebook” kontā pauž, ka KNAB esot “skaidri apstiprinājis, ka ir ir bijuši aizdevumi un ziedojumi, bet viņiem nav pierādījumu, ka tie būtu traktējami kā kukuļi. Jurašs sola “nepadoties, kamēr visa informācija netiks pārbaudīta”.
Kā ziņots, bijušais KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Jurašs aģentūrai LETA jūnija beigās pastāstīja, ka viņa rīcībā ir nokļuvusi daļa no Lūša konta izdrukām, kas liecina par pārskaitījumiem Dzintaram un Parādniekam un viņa sievai.
Ar iesniegumu tiesībsargājošajās iestādēs vērsās ne tikai Jurašs, bet arī Dzintars. Dzintars sociālajā tīklā “Facebook” publicējis viņam KNAB izmeklētājas atsūtītu vēstuli, kurā teikts, ka nolemts atteikt sākt kriminālprocesu, jo nav noziedzīga nodarījuma sastāva.
Izmeklētāja secinājusi, ka Juraša iesniegumā minētie fakti par Dzintara un Parādnieka korumpētību balstīti uz pieņēmumu, kas izdarīts pēc sarunām ar cilvēkiem, kuri nav identificēti, šo sarunu saturs nav zināms un nav arī fiksēts, un šim pieņēmumam neesot iegūtas apstiprinošas ziņas. Tāpat neesot konstatēts, ka Parādnieks būtu saņēmis naudas summas no kādām citām personām, lai varētu segt savas parādsaistības – tam neesot pierādījumi un papildus iegūt tos neesot iespējams.
Taujāts, vai nevērsīsies tiesā pret Jurašu saistībā ar iespējamu neslavas celšanu, Dzintars aģentūrai LETA atbildēja: “Par šo lemsim pēc vēlēšanām. Tagad tam laiku netērēsim.”
Dzintars no savas puses jūnijā lūdzis Drošības policiju pārbaudīt Jaunās Konservatīvās partijas līderu “iespējamo saistību ar Krievijas specdienestiem”. Nacionālās apvienības līderis iepriekš VL-TB/LNNK mājaslapā publicējis video, kurā sola ar dokumentiem apliecināt, kā šajā jautājumā no atsevišķu JKP līderu puses tiekot izplatīti “smagi un noziedzīgi” meli par viņu un VL-TB/LNNK kopumā.
VL-TB/LNNK līderis paziņoja, ka pašlaik praksē arī Latvijā “kā realitāte apliecinās tas, ka notiek mērķtiecīga Eiropas Savienības un NATO dalībvalstu vēlēšanu ietekmēšana”. “Tā ir daļa no Krievijas hibrīdās stratēģijas ar mērķi destabilizēt situāciju šajās valstīs un panākt sev vēlamu politiķu nonākšanu pie ietekmes,” pauda politiķis. Dzintars paziņoja, ka visniknākie uzbrukumi esot vērsti pret nacionālo apvienību, kas savulaik vienīgā esot bloķējusi “Kremļa sabiedrotās “Saskaņas” nonākšanu valdībā”.
Jau ziņots, ka Juraša rīcībā esošie dokumenti liecinot, ka pārskaitījumi noformēti kā aizdevumi, taču viņš uzskata, ka notikusi kukuļošana. Tāpat Jurašs uzskata, ka pārskaitījumu organizēšanā piedalījies bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, kurš kopā ar Lūsi figurē kriminālprocesos.
Bijušais KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Jurašs norādīja, ka abi pieminētie politiķi regulāri aizstāvējuši šo abu bijušo administratoru intereses, piemēram, uzņēmuma “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesā.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/5C1B5DFD-264B-4E53-A616-67923918B114/