Maksāsim sabiedrotajiem, bet aizsargāsimies par brīvu!

  0
  726

  Dzintars Zaļūksnis

  Izdzirdis mūsu aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa paziņojumu, ka Latvijā jau tiekot ieviesti “visaptverošas aizsardzības koncepcijas priekšnoteikumi”, varen nopriecājos. Bergmanis, protams, reizēm ir nenopietns puisis, kam joprojām tīk bērnudārza līmeņa spiegu spēles un slepenība. Taču “totālās aizsardzības” jeb “totālā kara” pieteikums ir nopietna lieta, kas prasa nobriedušu attieksmi.
  Diemžēl Bergmanis uzreiz atzīst, ka “totālas aizsardzības” sistēmas īstenošanai vēl esot nepieciešams politisks atbalsts un visas sabiedrības iesaistīšanās. Tulkojot latviski no marsiešu valodas, tas acīmredzot nozīmē apmēram to: šitā štelle man iešāvās prātā nupat, lasot savu runu konferencē, kalnu gaisa un moš biku kā cita ietekmē, bet politiķiem un sabiedrībai es pateikšu pēcāk, kad būšu drusku pafunktierējis.
  Tik daudz jau Bergmanis, protams, zina, ka Latvijā šāda principa ieviešana “nosprausta” pērn apstiprinātajā valsts aizsardzības koncepcijā, kurā teikts: “lai stiprinātu valsts aizsardzību, ir jāveicina Latvijas tautas pašapziņa un vēlme aizsargāt savu valsti, radot tam labvēlīgus apstākļus”.
  Pilnīgi pareizi, Latvija var sevi aizsargāt pat gadījumā, ja tai jāsaskaras ar militāru pārspēku, un visu (nu, varbūt ne visu, taču visai daudz) nosaka tautas gribasspēks un pareizi izvēlēta militārā stratēģija. Kādreiz sen sen, kad kara ministrs bija cits Raimonds, uzvārdā Vējonis, aizsardzību bija iecerēts balstīt partizānu kara taktikā. Tagad vairs tā nav: politiķi laikam gan apzinās, cik riskanta pašlaik ir tautas apbruņošana. Tāpēc pašreizējais valsts galvenais militārais stratēģis cer izlāpīties ar verbāliem līdzekļiem – sak, “valsts aizsardzība ir beznosacījuma” vai “katra pilsoņa pienākums ir aizstāvēt valsti un aktīvi vai pasīvi pretoties agresoram” un tamlīdzīgi.
  Potenciālo partizānu un drusku mežonīgu zemessargu vietā mums nu ir pie zināma komforta līmeņa pieraduši NATO karotāji. Kas ir, Bergmani, vai dūša papēžos un jūs neesat pārliecināts, ka šie karotāji patiešām spēj jūs aizsargāt?
  Tāpēc, “visaptverošas aizsardzības ieviešanai Latvijā ir nepieciešams visas sabiedrības atbalsts un tas nenozīmē tikai pilsoņu pastiprinātu vēlēšanos dienēt bruņotajos spēkos”. Tas nozīmējot, ka valsts aizsardzības jautājumos esot jāiesaista “daudzas nozares, kā, piemēram, lauksaimniecība, medicīna, izglītība”. Ministrs neapšauba, ka papildus finansējums šādas sistēmas ieviešanai esot nepieciešams, taču ar finansējumu nebūšot līdzēts, ja nebūšot sabiedrības atbalsta un vēlmes iesaistīties.
  Va tu vells par stenderi! Kad no “Lockheed Martin” jāpērk pārvietojamie lokatori par nevienam neizpaužamiem miljoniem gabalā (šeit: http://www.infotop.lv/article/lv/cik-latvijai-izmaksas-viens-lockheed-martin-radiolokators ) vai no labvēļiem britu militāristiem norakstītas klaberkastes par gandrīz jaunu tanku cenu (šeit: http://www.infotop.lv/article/lv/puse-britu-karaluznu-ieradusies-latvija-otra-puse-vel-tiek-remonteta ), tad naudu lūgtum! Bet kad runa ir par pilsoņu iesaistīšanu pašu valsts aizstāvēšanā vai Zemessardzi, tad sākam skaitīt eirocentus, jo šamējiem taču jābūt gataviem visu darīt par brīvu. Tā sanāk, Bergmani, vai kā?
  “Ne jau tikai armijai un sabiedrotajiem ir jābūt gataviem aizstāvēt Latviju. Jāmaina ikviena sabiedrības locekļa domāšana un jābūt ikvienam gatavam iesaistīties valsts aizsardzībā, lai nodrošinātu valsts noturību potenciāla uzbrukuma gadījumā,” visu lētticīgo sabiedrību uzrunā lāga puisis Raimonds. Un ja vēl dumjie pilsoņi neprasītu, pret ko un kāpēc jākaro –, tad vispār būtu ideāli. Kā teiktu Jozefs Šveiks, “uz Belgradu, uz Belgradu!” –, bet par to, kam un kur uzbrukt, lai domā “smerdeļi un pussmerdeļi”. Vismaz daļa tautas viņiem sekos bez iebildumiem, pirms “nolikt galvu uz ežiņas”, vēl pārskaitot kārtējo ziedojumu Zemessardzei, kuru labieši allažiņ tur bada maizē.
  Jā, un pēdējais jautājums, Bergmani: vai jūs esat pārliecināts, ka 2% no iekšzemes kopprodukta, ko Latvija no nākamā gada tērēs militāriem mērķiem, tiešām nepietiktu, lai mūsu valstī nostiprinātu pēc Šveices parauga veidotu aizsardzības sistēmu? Tas tā, pārdomām, jo zinu, ka publiski jūs uz to ne mūžam neatbildēsiet.
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/maksasim-sabiedrotajiem-bet-aizsargasimies-par-brivu