Nākamgad koalīcija turpinās mērdēt cilvēkus; ģimenes ārsti streikos

0
916

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs laikrakstā “Neatkarīgā” ir brīdinājis, ka nākamā gada budžetā veselības aprūpei it kā papildus piešķirtie 66 miljoni eiro neko būtiski neuzlabos. Arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrōba (LVSADA) iepriekš norādīja, ka, procentuāli rēķinot, 2017. gadā veselības aprūpei atvēlētie 835 miljoni eiro ir tikai 7,7% no vispārējās valdības izdevumiem un tas ir vēl mazāk nekā 2016. gadā piešķirtais 8,1% (lasiet šeit). Tas faktiski nozīmē, ka koalīcijas partijas arī nākamgad turpinās ik dienu nogalināt 17 cilvēkus, kurus Eiropas standartiem atbilstoša veselības aprūpe varētu glābt.
“Nākamais gads kopumā nav labāks kā šis, jo pirms tam finansējums tika pārdalīts un samazināts, un nākamgad tas tiek daļēji atgriezts iepriekšējā gada līmenī,” saka Kalējs, uzsverot, ka pakalpojumu pieejamības ziņā pacientiem nekas nemainīsies: “Tas, ka ir uztaisītas četras prioritātes – onkoloģija, garīgā veselība, mātes un bērna veselība un kardioloģija –, kurām tiks vairāk novirzīti līdzekļi, varbūt rada cerības, ka šīs saslimšanas tiks mazinātas, bet kopumā nekas būtiski labāks nav gaidāms.”
Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢAA) ir nolēmusi rīkot streiku. LĢAA ir neapmierinātība ar veselības sistēmu kopumā, neveiksmīgo e-veselības projekta īstenošanu, kā arī to, ka nākamā gada budžetā nav paredzēts algu pieaugums medicīnas darbiniekiem.
Asociācijas vadītāja Sarmīte Veide skaidro, ka Saeimā pieņemtais nākamā gada budžets ir bijis pēdējais piliens, lai aktīvāk sāktu domāt par streika rīkošanu: “Man politiķiem ir tikai viens jautājums, proti, ja viņi sevi dēvē par tautas kalpiem, tad kāpēc pirms algu palielināšanas sev, atalgojums netiek palielināts mediķiem vai citām grupām, kuriem tas nav būtiski mainījies un ir pietiekami zems,” sacīja Veide.
Viņa piebilda, ka ar šādu lēmumu politiķi nevis atrisina problēmas, bet gluži pretēji panāk, ka no Latvijas aizbrauc kvalificēti ārsti un nesen mācību iestādes beigušie mediķi izvēlas strādāt citur, jo zina, ka Latvijā viņi nespēs saņemt pienācīgu atalgojumu.
Savukārt runājot par e-veselības sistēmas ieviešanu Veide tam veltīja skarbus vārdus, jo pēc testēšanas tajā nav ieviesti nepieciešamie uzlabojumi, par kuriem tika norādīts. Tā ir palikusi tikpat lēna un neērta, jo nav saprotams, kāpēc vairākas sistēmas vietnes nepieciešams aizpildīt ar pieprasīto informāciju.
“Tas ir tikai viens piemērs, bet runājot par e-recepti, tad jāsaka, ka minētā sistēma vispār nav gatava. Tur nav pieejas ne tikai zāļu reģistram, bet arī nedarbojas daudzas citas opcijas, kas it kā palīdz aizpildīt pieprasītos laukus,” sacīja Veide.
Uz jautājumu, kad asociācija varētu streikot, Veide atbildēja, ka par šo jautājumu piektdien, 2.decembrī notiks valdes sēde un attiecīgi pēc tam pilnsapulce, kur tiks pieņemts galīgais lēmums.
…Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/nakamgad-koalicija-turpinas-merdet-cilvekus-gimenes-arsti-striekos
Informāciju par parakstīšanās iespējām “Atlaist Saeimu” skatīt šeit: http://www.protesti.lv/paraksti-saeimas-atsauksanas-ierosinasanu-bezmaksas-elektroniski-no-25-11-2016-6-11-2017/
zala_nave_skaties