NATO vietējos sit, nevis aizsargā: britu mediji “muld” par krievu provokācijām; policijā miesas bojājumi kļūst maznozīmīgi

  2
  1254

  Otrdien, 2016.gada 1.novembrī notikušais incidents Vecrīgā, kad britu karavīrs piekāva latviešu jaunieti izskanējis plaši, tostarp, krasi atšķirīgās versijās. Kasjauns.lv šorīt izdevās sazināties ar incidentā cietušo jaunieti Akselu Aizkalnu (22), kurš atklāj, ka, papildus sāpēm, kuras cieš pēc uzbrukuma, pamatīgu vilšanos sagādājuši arī ārzemju mediji.
  Lauzts deguns un smadzeņu satricinājums
  Valsts policijas komentārā par notikušo uzbrukumu teikts, ka cietušajam Akselam Aizkalnam nodarīti maznozīmīgi miesas bojājumi. Portālam Kasjauns.lv puisis, kurš nesen pārcietis deguna operāciju un patlaban atrodas Rīgas Stradiņa Universitātes stomatoloģijas institūtā, izstāsta, ka papildus lauztajam degunam, viņam konstatēts arī smadzeņu satricinājums.
  „Cik labi varu justies, tik arī jūtos…” portālam Kasjauns.lv stāsta Aksels, „Neesmu normāli gulējis divas dienas, sāp galva.” Cietušais puisis pilnībā nepiekrīt VP teiktajam, ka miesas bojājumi ir bijuši maznozīmīgi.
  Aksels sašutis par britu versiju
  Kasjauns.lv jau ziņoja, ka pirmais otrdienas notikumus atstāstījis britu medijs Telegraph.co.uk, taču ārzemju medija sākotnējā versija bija pilnīgi pretēja tam, ko Kasjauns.lv izstāstījuši incidenta aculiecinieki un klātesošie. „Tas ir tik briesmīgi. Kad uzzināju par to, kas rakstīts ārzemēs, nesapratu, kā var ko tādu safabricēt un kā var tam uzreiz noticēt?” izsakās Aksels.
  Puisis uzstāj, ka runas par provokācijām no kaut kādu pro-krieviski noskaņotu personu puses ir pilnīgi aplamas. „Es pats pat tā īsti nemāku runāt krievu valodā…” piebilst cietušais.
  Pirms sitiena raustīts aiz šlipses un izsmiets
  Aksels neiebilst izstāstīt notikušo vēlreiz, šoreiz atklājot dažas sīkākas detaļas. „Viss sākās ar to, ka iegāju Kaļķu ielas Makdonaldā. Tūlīt pat sapratu, ka ēstuve ir pārpildīta ar ārzemniekiem – spriežot pēc akcenta, sapratu, ka tie pavisam noteikti ir briti. Pēc uzvedības uzreiz bija skaidrs, ka daudzi no viņiem ir sadzērušies. Kad stāvēju pie kases, viens no viņiem piegāja man klāt un sāka raustīt mani aiz šlipses, angļu valodā prasot, kur esmu tādu dabūjis. Es nedaudz apjuku un teicu „Sorry, give me some space” (atvaino, liec mani mierā). Viņi visi smējās par mani, taču es biju pilnīgā nesaprašanā – viens no viņiem pilnā balsī un piedzēries smējās tā, ka man šķita, ka viņam ir kādas psihiska rakstura problēmas. Bieži vien viņu valoda alkohola reibuma dēļ man nebija saprotama,” stāsta Aksels.
  „Tad viņš man pēkšņi pasaka, ka aizskaitīs līdz 10 un ja es vēl te atradīšos, man iedos pa seju. Es jautāju, kādēļ lai viņš mani sistu uz ko šis aptuveni 1,95 metru garais vīrietis atbildēja „Because you’re full of bullshit” (tāpēc, ka tu esi debīls (apt. tulk.) un iesita man. Tūlīt pēc tam apkārt sastājās kādi 10 viņa kolēģi, kuri gan nebija augumā tik raženi, taču nu man jau bija nepārprotami skaidrs, ka šie ir trenēti karavīri un stāties pretī viņiem būtu muļķīgi. Patiesībā jau es arī neesmu uz šādu rīcību tendēts,” skaidro cietušais puisis.
  Ļoti lielu izbrīnu Akselam sagādājusi arī Makdonalda ēstuves darbinieku neizprotamā uzvedība: „Kad es piecēlos kājās, man tika pajautāts, ko es pasūtīšu.”
  Aksels sašutis par pašvaldības policijas rīcību
  Summējot kopā otrdienas vakarā piedzīvoto, Aksels pauž sašutumu par to, kā incidenta laikā reaģējusi netālu esošā Rīgas pašvaldības policija – tie nav vēlējušies uz notikuma vietu izsaukt Valsts policiju un vienkārši gājuši garām.
  „Valsts policija, ierodoties gan reaģēja ļoti operatīvi un pareizi. Vēlos aicināt cilvēkus no sākuma padomāt par izlasīto, salīdzināt citas versijas un tad izlemt, kam ticēt. Esmu arī vīlies sabiedroto valstu karavīru rīcībā – viņi piekauj tos, kurus ir atbraukuši sargāt.
  Aizsardzības ministrija apstiprina incidentu
  Kasjauns.lv jau ziņoja, ka Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vadītāja Anete Gnēze apstiprināja – iesaistītie tik tiešām bijuši britu karavīri, taču skaits pagaidām nav precizēts. „Patlaban Lielbritānijas militārā policija aktīvi strādā kopā ar Latvijas Valsts policiju, lai noskaidrotu apstākļus. Plašākus komentārus pagaidām nevaram sniegt,” teica AM pārstāve.
  Valsts policija informēja, ka pret 1987.gadā dzimušo Lielbritānijas pilsoni uzsākta administratīvā lietvedība par maznozīmīga miesas bojājuma tīšu nodarīšanu. Lietvedības materiāli ir nodoti Militārajai policijai tālākajai notikušā apstākļu noskaidrošanai. Aculiecinieki gan papildina, ka ārzemnieks, kuru policija ievietojusi operatīvajā transportlīdzeklī uzvedies neadekvāti, spārdot policijas automašīnas sānus no iekšas.
  Britu karavīri piedalījušies „Sudraba bulta 2016” mācībās
  Zināms, ka britu karavīri Latvijā uzturējušies starptautisko mācību „Sudraba bulta 2016” ietvaros. Šīs mācības Latvijā, Ādažu poligonā norisinājās no 17. līdz 31. oktobrim. Tajās piedalījās vairāk nekā 3000 karavīru no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kā arī Albānijas, ASV, Kanādas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Rumānijas un Vācijas.
  Mācību mērķis bija pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku sadarbību ar sabiedrotajiem un partnervalstīm, kā arī trenēt vienību spējas plānot un īstenot aizsardzības operācijas ar kaujas nodrošinājuma elementu integrāciju. „Sudraba bulta 2016” sākotnēji bija nacionālās mācības, bet kopš 2014. gada tās izaugušas par starptautiskām mācībām ar plašu sabiedroto un partnervalstu dalību.
  …Info avots: http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/235248/teica-lai-vacos-un-sita—britu-karavira-piekautais-aksels-pastasta-par-vina-pretigo-uzvedibu
  nato-dauza-nevis-sarga