No 13.09.2018 kino “K.Suns” rāda filmu “Baņķieris”

0
1058

Ansis Pūpols

Drīzumā filma “Baņķieris” par Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču kino “K.Suns” 13.septembrī pl.10:30
❓Par ko prezidents pirtī runājis ar uzņēmēju Māri Martinsonu?
❓Kādēļ KNAB no citiem specdienestiem noklusēja Rimšēviča sarunas?
❓Kā Rimšēvičs ieguva un nostiprināja ietekmi?
❓Vai un kādus kukuļus Rimšēvičs pieprasīja no Latvijas baņķieriem?
❓Kādēļ centrālās bankas vadītājam ar 17 000 eiro mēnešalgu bija par maz?
Filmā līdz šim neatklātas I. Rimšēviča līdzgaitnieku liecības. Detalizēta shēma, kā simtiem tūkstoši izspiesti no Norvik Bankas īpašnieka Grigorija Guseļņikova.
www.nemelo.lv
…Info avots: https://www.facebook.com/events/302834013629527/ un https://www.facebook.com/534110743707105/videos/2240968512786365/

Ansis Pūpols izveidojis filmu “Baņķieris” par Ilmāru Rimšēviču

Rīga, 10.sept., LETA. Kinoteātrī “K.suns” 13.septembrī plkst.10.30 pirmizrādi piedzīvos Anša Pūpola filma “Baņķieris”, kas ir stāsts par Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču, aģentūru LETA informēja Pūpols.
Filma veidota, balstoties uz Rimšēviča līdzgaitnieku liecībām par viņa darbības un amata dažādajām šķautnēm. “2013.gadā KNAB [Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs], noklausoties Ilmāra Rimševiča sarunas, bija ieguvis materiālus, kas ar lielu ticamības pakāpi liecināja, ka viņš plāno ņemt kukuli. Tomēr tas neliedza ne šo kukuli saņemt, ne arī atkārtoti ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu,” filmas kontekstu aprakstīja Pūpols.
Papildu seansi filmai plānoti 14.septembrī plkst.20.40 un 15.septembrī plkst.15.
Jau vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 18.jūnijā nosūtīja prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai krimināllietas materiālus pret Rimšēviču un uzņēmēju Māris Martinsonu. Neilgi pēc tam prokuratūra šajā lietā Rimšēvičam uzrādīja apsūdzību par kukuļņemšanu, bet Martinsonam – par kukuļņemšanas atbalstīšanu. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 11 gadiem.
Rimšēvičs iepriekš preses konferencē apgalvoja, ka nav vainīgs un tāpēc pats neatkāpsies no Latvijas Bankas prezidenta amata. Viņam inkriminētos noziegumus Rimšēvičs uzskata par atsevišķu baņķieru interesēs veiktu nomelnošanu. Viņa pienākumus pašlaik pilda Rimšēviča vietniece Zoja Razmusa.
Lietas uzraugošā prokurore Viorika Jirgena iepriekš pastāstīja, ka KNAB šo lietu sācis pēc divu AS “Trasta komercbanka” (TKB) akcionāru iesnieguma. Abi akcionāri lietā figurējot kā kukuļdevēji, taču esot atbrīvoti no kriminālatbildības, jo viņi labprātīgi vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs ar informāciju par šo notikumu.
Jirgena stāstīja, ka viens no akcionāriem vērsies pie Rimšēviča jau 2010.gadā ar lūgumu palīdzēt jautājumos saistībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), apmaiņā piedāvājot Rimšēvičam apmaksātu atpūtas braucienu uz Kamčatku. Savukārt 2012.gadā šis akcionārs kopā ar vēl citu atkārtoti vērsies pie Rimšēviča, lūdzot palīdzēt citos jautājumos saistībā ar FKTK. Kā samaksu Rimšēvičs pieprasījis 500 000 eiro, kas tiktu samaksāta divās daļās – viena pirms un viena pēc FKTK lēmuma.
Prokurore uzsvēra, ka pēc 2010.gada vienošanās Rimšēvičs vairākkārtīgi sniedzis konsultācijas TKB akcionāram, tādējādi cenšoties ietekmēt FKTK lēmumus. Šāda veida konsultācijas tikušas sniegtas arī pēc 2012.gada vienošanās, taču, lai gan Rimšēvičam izdevies ietekmēt FKTK pieņemt lēmumus, kas šķietami bijuši labvēlīgi TKB, vienlaicīgi ar tiem pieņemti arī lēmumi, kas bijuši nelabvēlīgi. Kā vienu no palīdzības veidiem, ko Rimšēvičs sniedzis, prokurore minēja palīdzību atbilžu sagatavošanā uz FKTK uzdotajiem jautājumiem saistībā ar bankas likviditātes un nerezidentu jautājumiem.
Jirgena arī skaidroja, ka Rimšēvičam neizdevās pilnībā paveikt no viņa prasīto, tādēļ tika samaksāta tikai pirmā daļa jeb 250 000 eiro. No prokurores skaidrotā izriet, ka Martinsonam šajā noziedzīgajā nodarījumā bijusi starpnieka loma – viņš saņēmis 10% no kopējās kukuļa summas. Prokurore piebilda, ka kukuļošana veikta skaidrā naudā.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/468690DA-8C7C-40EC-97D1-D3801A2A76CE/

Ansis Pūpols nāk klajā ar filmu “Baņķieris”

Pētnieciskais žurnālists Anša Pūpola, jaunā portāla www.nemelo.lv redaktors ir pabeidzis darbu pie filmas “Baņķieris”. Filmas pirmizrāde paredzēta 13.septembrī plkst. 10:30 kinoteātrī “K Suns” ar papildu seansiem 14. un 15.septembrī.
Filma “Baņķieris” ir stāsts par Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču, sākot no viņa iecelšanas amatā, beidzot ar brīdi, kad viņu apcietināja.
Ansis Pūpols filmas līdzautors: “Nebija viegli saprast, kādēļ inteliģentam, cienījamu mediju apjūsmotam bankas vadītājam ar 17 000 eiro mēnešalgu pietrūka naudas. Filma ir manis paša apziņas ceļš, lai noskaidrotu, kā tas bija iespējams.”
2013.gadā KNAB, noklausoties Ilmāra Rimševiča sarunas, bija ieguvis materiālus, kas ar lielu ticamības pakāpi liecināja, ka viņš plāno ņemt kukuli. Tomēr tas neliedza ne šo kukuli saņemt, ne arī atkārtoti ieņemt Latvijas Bankas prezidenta amatu.
Latvijas Bankas prezidenta aizturēšana un atzīšana par aizdomās turēto bija šoks gan Latvijas, gan starptautiskajai sabiedrībai.
Filma atklāj baņķiera līdzgaitnieku liecības par viņa darbības un amata šķautnēm.
Filmas “Baņķieris” pirmizrāde 13.septembrī plkst. 10:30 kinoteātrī “K Suns”, Elizabetes ielā 83/85, Berga Bazārā. Papildu seansi 14. septembrī pl. 20:40 un 15.septembrī pl. 15:00. Biļetes iegādājamas “K Suns” biļešu tirdzniecības kasēs.
Uz filmas pirmizrādi aicināti gan filmas varoņi, gan tās personas, kuras tieši un netieši ir iesaistītas šīs filmas tapšanā.
Filma tapusi biedrības “Baltic Center of Visual Researches”, Nemelo.lv un “Skuba films” sadarbības ietvaros. Projektu Nemelo.lv īsteno biedrība “Baltic Center of Visual Researches”, kuras dibinātāji ir Ansis Pūpols un Sandijs Semjonovs.
…Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/E6730F8D-D28E-481A-916C-B9515B66720C/