Pagaidām atliek 15.3.2018. plānoto piketu pret olšūnu ziedošanas ierobežojumu nedzemdējušām sievietēm

0
939

Sieviešu tiesību aizstāvji piesaka piketu pret aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas

Rīga, 1.marts, LETA. Sieviešu tiesību aizstāvji 15.martā plkst.8.30 pulcēsies piketā pie Saeimas, lai paustu savu nostāju pret aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, aģentūru LETA informēja “ManaBalss.lv” iniciatīvas “Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni” un “Facebook” grupas “Feministu forums” pārstāve Katrīna Kaktiņa.
Viņa norādīja, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija ir ignorējusi gan plašās diskusijas 2016.gada pavasarī, gan sabiedrības protestus pie Saeimas 2016.gada jūnijā, kuru rezultātā Saeima atgrieza šos grozījumus atkārtotai izvērtēšanai komisijai.
Tāpat, pēc Kaktiņas teiktā, komisija ignorējusi Tiesībsarga Jura Jansona un Saeimas Juridiskā biroja norādes uz grozījumiem kā juridiski nepamatotiem un cilvēktiesību normām neatbilstošiem, kā arī nav ņēmusi vērā, ka pati priekšlikumu autore – Veselības ministrija – tos ir atsaukusi. Pret šādiem grozījumiem iestājas arī Labklājības ministrija, turklāt grozījumus lūgusi atsaukt arī Saeimas “Vienotības” frakcija, uzver Kaktiņa.
Kaktiņa atgādināja, ka 2016.gada 11.februārī portālā “ManaBalss.lv” tika izveidota iniciatīva, lai vāktu parakstus pret šādiem grozījumiem. “Iniciatīvas pārstāvji saglabā savu viedokli, ka šādi grozījumi nav pamatoti,” norāda Kaktiņa, piebilstot, ka iniciatīvas pārstāvji un atbalstītāji pievienosies “Feministu foruma” domubiedru grupas 15.martā organizētajā piketā pie Saeimas pret grozījumu pieņemšanu, kā arī aicina pievienoties citus līdzīgi domājošos.
Vienlaikus Kaktiņa norādīja, ka “ManaBalss.lv” iniciatīvas “Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni” un “Facebook” grupas “Feministu forums” pārstāvji aicina Saeimas frakcijas pārbalsot Sociālo un darba lietu komisijas lēmumu un pieņemt priekšlikumu svītrot šo aizliegumu no grozījumiem.
Kaktiņa arī norāda, ka trešdien pēc sēdes Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) un ziņotājs par konkrēto likumprojektu Vitālijs Orlovs (S) medijos pauduši viedokli, ka eksistē pētījumi, kas rādot – donoriem var rasties problēmas ar neauglību. “Lūdzam vai nu uzrādīt šādus pētījumus, vai arī beigt izplatīt mītus. Mūsu rīcībā esošie dati un medicīnas speciālistu izteikumi šādu informāciju neapstiprina,” uzsver Kaktiņa.
Vienlaikus viņa piebilda, ka gadījumā, ja Saeima 3.lasījumā nepārbalsos komisiju un nepieņems priekšlikumu izņemt aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, iniciatīvas pārstāvji plāno vērsties pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot šādus grozījumus neizsludināt. Savukārt gadījumā, ja šādi grozījumi tiktu izsludināti, tiks apsvērta arī iespēja vērsties Satversmes tiesā.
Portālā “ManaBalss.lv” turpinās parakstu vākšana pret ierosinājumu noteikt ierobežojumus nedzemdējušām sievietēm olšūnu ziedošanai. Patlaban savākti vairāk nekā 1800 paraksti.
Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija lūgs likumprojektu par aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas galīgajā lasījumā izskatīt Saeimas 15.marta sēdē.
Komisija jau iepriekš vairākkārt sprieda par šo jautājumu. Saeima iepriekš vairākas reizes izslēdza šo likumprojektu no sēdes darba kārtības, kā arī lēma pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.
Šie plāni iepriekš arī raisīja vairākas protesta akcijas pie parlamenta ēkas.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/EE9AF4CB-F71C-40F8-A9D2-7FDA4DB0386B/

Juriste: Olšūnu ziedošanas aizliegums nedzemdējušām sievietēm Latvijas iedzīvotājiem varētu izmaksāt dārgi

Rīga, 7.marts, LETA. Aizliegums nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas Latvijas iedzīvotājiem varētu izmaksāt ļoti dārgi, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda juriste farmācijas tiesībās un ārste Olita Staņislavska.
Viņa norādīja, ka ierobežojumam nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas varētu būt negatīva ietekme uz Latvijas ekonomiku, kā rezultātā zaudētāji būs nodokļu maksātāji.
Staņislavska sacīja, ka šo grozījumu kontekstā svarīgi runāt par olšūnu importu un eksportu, no kura Latvija kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts neizbēgs. Ar ierobežojumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas tiktu samazināta iespēja iedzīvotājām saņemt Latvijā ziedotu olšūnu, kas nozīmētu, ka neauglību nāktos ārstēt ar importētām olšūnām, un šādā gadījumā procedūra ir krietni dārgāka.
Pēc Staņislavskas paustā, neauglības ārstēšanu valsts kompensēs arvien vairāk, bet, tā kā šīs procedūras nāksies nodrošināt ar importētām olšūnām, neauglības ārstēšana kļūs arvien dārgāka, tā rezultātā arī iedzīvotājiem “nāksies strādāt čaklāk”, lai nopelnītu naudu neauglības ārstēšanai Latvijā.
Tāpat juriste norādīja, ka nav novērojusi nevienu citu ES valsti, kurā būtu līdzīgs ierobežojums, proti, aizliegts nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas. Tas nozīmētu, ka šāds ierobežojums radīs ne tikai ekonomiskas sekas, bet arī lielu rezonansi no starptautiskajām un ES institūcijām.
Pēc juristes domām, šāds olšūnu ziedošanas ierobežojums būtu atbalstāms, ja tam būtu pamatots un leģitīms iemesls, kādu patlaban neviens nav minējis, turklāt, lai pamatoti ierobežotu olšūnu ziedošanu, nav veikts pietiekoši daudz pētījumu. Ārī tiesības uz dzīvību apdraudējums olšūnu ziedošanā nav vērojams, kas tikai pastiprina bažas par to, ka Latvija ar šādiem grozījumiem, kuri ierobežo cilvēktiesības, izpelnīsies starptautisku nosodījumu.
Vienlaikus juristi satrauc fakts, ka šāds ierobežojums būs vēl viens iemesls sievietēm, kuras vēlēsies ziedot savas olšūnas, doties uz citu ES valsti. Šo scenāriju vēl iespējamāku dara tas, ka Satversmes tiesa reti par neatbilstošiem atzīst kādus Saeimas pieņemtus grozījumus, savukārt Eiropas Cilvēktiesību tiesā Latvijas iedzīvotāji vēršas reti, un tas viss varētu nozīmēt, ka, lai nepārkāptu normas, sievietes, kuras vēlēsies ziedot olšūnas, meklēs “apkārtceļus”.
Tāpat juriste norāda uz to, ka Satversmē tiek pasargāta cilvēka tiesībspēja un rīcībspēja, tomēr netiek minēts, kurā no šīm kategorijām iederas lemtspēja. Tiesībspēju ir aizliegts ierobežot, bet rīcībspēju var atņemt tikai ar tiesas lēmumu, piebilda Staņislavska.
Viņa norādīja, ka lēmumam ierobežot olšūnu ziedošanu nedzemdējušām sievietēm būs grandiozas, tālejošas sekas, tāpēc sabiedrībai jāmēģina tās novērst. Latvijas sabiedrībai jākļūst modrākai, uzmanīgākai un apzinīgākai, turklāt jāsaprot, kādas ir pasivitātes sekas.
Kā liecina Nacionālā veselības dienesta informācija, no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta neauglības noteikšana un ar to saistītie veselības aprūpes pakalpojumi – ārstu speciālistu konsultācijas, izmeklējumu veikšana un citi pakalpojumi, kā arī kompensējamie medikamenti. Medicīniskās apaugļošanas procedūras veikšana tiek apmaksāta sievietēm līdz 37 gadu vecumam.
Jau ziņots, ka sieviešu tiesību aizstāvji 15.martā plkst.8.30 pulcēsies piketā pie Saeimas, lai paustu savu nostāju pret aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.
Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija lūgs likumprojektu par aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas galīgajā lasījumā izskatīt Saeimas 15.marta sēdē.
Komisija jau iepriekš vairākkārt sprieda par šo jautājumu. Saeima iepriekš vairākas reizes izslēdza šo likumprojektu no sēdes darba kārtības, kā arī lēma pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.
Šie plāni iepriekš arī raisīja vairākas protesta akcijas pie parlamenta ēkas.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/DD6ACF7A-32BE-4B20-8971-3B55C84B1E53/

Pagaidām atliek plānoto piketu pret olšūnu ziedošanas ierobežojumu nedzemdējušām sievietēm

Rīga, 12.marts, LETA. Trešdien, 15.martā, pie Saeimas paredzētā protesta akcija pret aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm pagaidām tiek atlikta, aģentūru LETA informēja protesta akcijas rīkotāji.
Akcijas rīkotāji norāda, ka šajā dienā Saeimā galīgajā lasījumā bija paredzēts skatīt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kuros aizliegums ietverts, tomēr notikušas izmaiņas. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma atkārtoti apspriest aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, un šī iemesla dēļ Saeimā 15.martā šos grozījumus neizskatīs.
Pēc rīkotāju paustā, Sociālo un darba lietu komisija pārdomāja grozījumu izskatīšanu 15.martā, un, spriežot pēc deputāta Vitālija Orlova (S) izteikumiem, aizliegumu nedzemdējušām sievietēm dzemdēt atkal plānots apspriest ar mediķiem, turklāt esot iecerēts skaidrot problēmas saistībā ar vienotā dzimumšūnu donoru reģistra izveidi. Komisija to plānojusi darīt marta beigās, līdz ar to grozījumi ātrāk par aprīli Saeimā nenonāks, uzskata piketa rīkotāji.
Pēc rīkotāju rīcībā esošās informācijas, Veselības ministrija sagatavojusi projektu vienotam dzimumšūnu donoru reģistram, kas atrisinātu daudzus ar ziedošanu saistītus problēmjautājumus, un izslēgtu “šādu absurdu priekšlikumu iespējamību”, taču tam nepieciešami 150 000 eiro, kas budžetā netika piešķirti. Par reģistra nepieciešamību tiek runāts jau gadiem, tomēr tas joprojām nav izveidots.
Protesta akcijas rīkotāji uzsver, ka informācija par piketa norises datumu tiks precizēta, tiklīdz tā būs pieejama. Vienlaikus piketa organizatori gatavi rīkot arī jaunus protestus, ja Saeima šo “pretrunīgo un nepamatoto aizliegumu” centīsies ieviest likumā.
Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien nolēma atkārtoti pārrunāt jautājumu par aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas un dzimumšūnu donoru reģistru. Komisija šo jautājumu plāno pārrunāt marta beigās.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja referents par likumprojektu Orlovs, ieceri plānots atkārtoti apspriest ar mediķiem, kā arī skaidrot jautājumu par problēmām saistībā ar šāda reģistra izveidi. Līdz ar to nākamnedēļ Saeimas sēdē šis likumprojekts netiks skatīts.
Saeimas komisija bija nolēmusi virzīt izskatīšanai galīgajā lasījumā parlamentā Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kas aizliegs ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.
Kā ziņots, komisija jau iepriekš vairākkārt sprieda par šo jautājumu. Iepriekšējā reizē komisija nebalsoja par grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā nodošanu izskatīšanai trešajā galīgajā lasījumā, bet gan aicināja Saeimas Juridisko biroju un Veselības ministriju līdz nākamajai komisijas sēdei veikt vairākus redakcionālus precizējumus.
Saeima iepriekš vairākas reizes izslēdza šo likumprojektu no sēdes darba kārtības, kā arī lēma pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.
Šie plāni iepriekš arī raisīja vairākas protesta akcijas pie parlamenta ēkas.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/7C562E94-7D2B-4EE1-AC46-67460316334B/