Par Satversmes grozījumu projekta iesniegšanu “zaļā referenduma” autori domās pēc iedzīvotāju aptaujas

  0
  1024

  Ar referendumu vēlas pamatot Latvijas kā “zaļas valsts” raksturojuma iekļaušanu Satversmē

  Rīga, 9.marts, LETA. Vides aktīvisti un citas sabiedrībā atpazīstamas personas ir iecerējušas sarīkot referendumu, lai pamatotu Latvijas kā “zaļas valsts” raksturojuma iekļaušanu Satversmē, aģentūru LETA informēja referenduma iniciatoru pārstāve Ginta Zalaka.
  Viņa skaidroja, ka referenduma rīkotāju ideja ir rosināt papildināt Satversmi un nostiprināt likumdošanas augstākajā līmenī to, ka Latvija ir zaļa valsts. “Ar referendumu mēs noskaidrosim, vai latvieši to grib. Ja iedzīvotāji atbalstīs, tad var domāt par tālāku rīcību Satversmes papildināšanai,” sacīja Zalaka.
  Zalaka uzsvēra, ka referendums nav uzskatāms par politisku projektu, bet gan pilsonisku iniciatīvu.
  Lai informētu par gaidāmo referendumu, viesnīcā “Gutenbergs” 12.martā plkst.12 notiks preses konference, kurā piedalīsies Lielās Talkas organizatore un biedrības “Pēdas” vadītāja Vita Jaunzeme, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (V), kustības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga, Latvijas ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece, apgāda “Zvaigzne ABC” īpašniece un valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka un Latvijas ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
  Lai nonāktu līdz referendumam, iniciatīvas grupai gan vispirms būs jāsavāc iecerei ne mazāk kā vienas desmitās daļas vēlētāju atbalsts. Satversmes grozījumu projekta ierosināšanai ir izveidojama iniciatīvas grupa, kurai iecerētais likumprojekts vai Satversmes grozījumu projekts ir jāreģistrē Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK). CVK ir tiesības atteikt likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta ierosināšanu, ja iniciatīvas grupa neatbilst likuma prasībām vai projekts pēc formas vai satura nav pilnībā izstrādāts. Tad 12 mēnešu laikā no iniciatīvas reģistrēšanas dienas jāsavāc vismaz vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/5F04951E-3C05-4682-9414-FA4ABD3CCA41/

  Par Satversmes grozījumu projekta iesniegšanu “zaļā referenduma” autori domās pēc iedzīvotāju aptaujas

  Rīga, 12.marts, LETA. Par Satversmes grozījumu projekta iesniegšanu Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) “zaļā referenduma” autori domās tikai pēc sākotnējas iedzīvotāju aptaujas, preses konferencē pauda Lielās Talkas organizatore, biedrības “Pēdas” vadītāja Vita Jaunzeme.
  Lai noskaidrotu sabiedrības nostāju, portālā “TVnet” izveidota aptauja, ar kuras palīdzību idejas autori vēlas noskaidrot, cik liels skaits iedzīvotāju ir gatavi atbalstīt šo iniciatīvu, skaidroja Jaunzeme. Vienīgi pēc šīs aptaujas tiks lemts, vai CVK iesniegt Satversmes grozījumu projektu.
  Preses konferencē Jaunzeme skaidroja, ka sākotnēji bija plānots Satversmes pirmo pantu papildināt ar valsts raksturojumu “ilgtspējīga republika”, taču idejas autori uzskata, ka vārdam “ilgtspējīga” ir negatīva konotācija, un tas starp iedzīvotājiem tik plaši neizplatīsies. Jaunzeme uzskata, ka vārdu salikums “zaļa republika” spēj veicināt ar vides aizsardzību saistītu jautājumu nokļūšanu politiskajā dienas kārtībā.
  Pašreizējā redakcijā iecerētais referenduma jautājums ir: “Vai esat par Satversmes papildināšanu, izsakot Satversmes 1.pantu šādā redakcijā: “Latvija ir neatkarīga, demokrātiska, zaļa republika?”, tādejādi nostiprinot zaļās Latvijas ideju uz nākamajiem 100 gadiem?”.
  Jaunzeme norādīja, ka pašlaik komunicē ar vairākiem juristiem, tostarp Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, lai pēc iespējas precīzāk formulētu iecerētā Satversmes grozījumu projekta tekstu.
  Līdzās aptaujai izveidoti arī vairāki video, kuros sabiedrībā atpazīstamas personas – idejas autori un atbalstītāji – aicina cilvēkus balsot par potenciālu referendumu grozījumiem Satversmē.
  Pēc Jaunzemes domām, esošie likumi vides aizsardzībai ir izstrādāti samērā kvalitatīvi, teju nevainojami, taču to ievērošanai un kontrolēšanai trūkst politiskās gribas.
  Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (V) norādīja, ka pirms diviem gadiem Eiropas Savienības galvenā izpildvara pieņēma vairākas rezolūcijas, ar kurām dalībvalstis tiek aicinātas pieņemt tiesisko regulējumu tā sauktās “zaļās ekonomikas” vecināšanai.
  Savukārt Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece preses konferencē skaidroja, ka, jo vairāk vide tiek piesārņota, jo vairāk pasliktinās tajā dzīvojošo cilvēku veselības stāvoklis kopumā.
  Kā ziņots, vides aktīvisti un citas sabiedrībā atpazīstamas personas ir iecerējušas sarīkot referendumu, lai pamatotu Latvijas kā “zaļas valsts” raksturojuma iekļaušanu Satversmē.
  Ieceres autoru pārstāve Ginta Zalaka aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka referenduma mērķis ir rosināt papildināt Satversmi un nostiprināt likumdošanas augstākajā līmenī to, ka Latvija ir zaļa valsts. “Ar referendumu mēs noskaidrosim, vai latvieši to grib. Ja iedzīvotāji ideju atbalstīs, tad var domāt par tālāku rīcību Satversmes papildināšanai,” sacīja Zalaka.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/133ED582-BAE4-F57F-1FD2-4A58C6F7A155/