Pēc Mančestras terorakta Lielbritānija paaugstina terorisma draudu līmeni, dislocē karavīrus. Lielbritānija pārtrauc informācijas apmaiņu ar ASV par Mančestras terorakta izmeklēšanu

  0
  1373

  Sprādzienā, kas iepriekšējās dienas vakarā, 22.5.2017, tika sarīkots Mančestras arēnā, noslepkavoti 22 cilvēki, starp kuriem ir arī bērni, otrdien preses konferencē paziņojis Mančestras aglomerācijas policijas galvenais konstebls Ians Hopkinss.
  Vēl 59 cilvēki guvuši nopietnākus ievainojumus.
  Hopkins pavēstīja, ka, pēc policijas domām, uzbrukumu dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā sarīkojis terorists pašnāvnieks.
  Policija šobrīd pārbauda, vai uzbrucējs, kas pats gājis bojā sprādzienā, ir rīkojies viens pats.
  Hopkinss piebilda, ka terorists, domājams, izmantojis pašizgatavotu spridzekli, taču sīkākas ziņas par uzbrucēju viņš nesniedza.
  Vienlaikus policijas priekšnieks aicināja cilvēkus atturēties no baumu izplatīšanas par slepkavas iespējamo identitāti.
  Kā ziņots, sprādziens notika pirmdien plkst.22.35 (otrdien plkst.0.35 pēc Latvijas laika), kad Mančestras arēnā tobrīd notiekošais Grandes koncerts jau beidzās, un arēna savā tīmekļa vietnē vēsta, ka eksplozija notikusi ārpus koncertzāles, apmeklētājiem dodoties mājup.
  Mediji un aculiecinieki stāsta, ka eksplozija gan zālē esošajā publikā, gan jau ārpusē esošo cilvēku drūzmā izraisījusi paniku.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja jau nosodījusi “šausmīgo teroristu uzbrukumu” un paziņojusi, ka aptur viņas vadītās Konservatīvās partijas priekšvēlēšanu kampaņu pirms 8.jūnijā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.
  Par kampaņas apturēšanu paziņojušas arī pārējās partijas.
  Meja sasaukusi ārkārtas komisijas COBRA sēdi, kas paredzēta otrdien.
  Tikmēr Grandes pārstāvis pavēstījis, ka ar 23 gadus veco dziedātāju viss ir kārtībā, bet viņa pati tviterī vēlāk izteikusi līdzjūtību cietušajiem.
  Mančestras arēna ir lielākā pilsētas koncertzāle ar aptuveni 18 000 skatītāju vietu.
  Grande savu karjeru sākusi, vēl būdama padsmitniece, kā amerikāņu televīzijas zvaigzne, un arī tagad viņas pielūdzēju vidū pamatā ir bērni un pusaugu meitenes.
  Arī pirmdienas vakarā publikā bija daudz vecāku ar bērniem.
  Sociālajos tīklos daudzu koncerta apmeklētāju tuvinieki lūdz sniegt informāciju par tiem, par kuru atrašanās vietu joprojām viņiem nav ziņu.
  VIDEO: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-05-22/u-k-police-say-number-of-fatalities-after-blast-in-manchester
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/0CFDF92F-A513-402E-ABB2-E6F78F547DFC/

  Sprādzienā Arianas Grandes koncertā Lielbritānijā nogalināti vismaz 19 cilvēki

  Sprādzienā amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā Mančestrā pirmdienas vakarā nogalināti vismaz 19 cilvēki, bet desmitiem citu guvuši ievainojumus.
  Atrās palīdzības dienests ziņo, ka pēc sprādziena Mančestras arēnā slimnīcās nogādāti 59 ievainotie, bet vieglāk cietušajiem medicīniskā palīdzība sniegta notikuma vietā.
  Mediķi britu sabiedriskajai raidorganizācijai BBC stāstījuši, ka daļai cietušo bijuši ievainojumi, kas atgādina šrapneļa radītas brūces.
  Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.
  Tikmēr divas anonīmas ASV amatpersonas izteikušās, ka šobrīd pieejamās ziņas liecina par iespējamu spridzinātāja pašnāvnieka sarīkotu teroraktu.
  Sprādziens notika pirmdien plkst.22.35 (otrdien plkst.0.35 pēc Latvijas laika), kad koncerts jau beidzās, un Mančestras arēna savā tīmekļa vietnē vēsta, ka eksplozija notikusi ārpus koncertzāles, apmeklētājiem dodoties mājup.
  Mediji un aculiecinieki stāsta, ka eksplozija gan zālē esošajā publikā, gan jau ārpusē esošo cilvēku vidū izraisījusi paniku.
  Policija netālu no koncerta norises vietas vēlāk veica vēl vienu kontrolētu sprādzienu, taču pēc tam izrādījās, ka aizdomīgais objekts bija tikai pamestas drēbes.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja jau nosodījusi “šausmīgo teroristu uzbrukumu” un paziņojusi, ka aptur viņas vadītās Konservatīvās partijas priekšvēlēšanu kampaņu pirms 8.jūnijā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.
  Par kampaņas apturēšanu paziņojušas arī pārējās partijas.
  Meja sasaukusi ārkārtas komisijas COBRA sēdi, kas paredzēta otrdien.
  Tikmēr Grandes pārstāvis pavēstījis, ka ar 23 gadus veco dziedātāju viss ir kārtībā, bet viņa pati tviterī vēlāk izteikusi līdzjūtību cietušajiem.
  Policija aicinājusi cilvēkus netuvoties Mančestras arēnai, un netālu esošā Viktorijas dzelzceļa stacija tikusi evakuēta, bet vilcienu satiksme – apturēta.
  Mančestras arēna ir lielākā pilsētas koncertzāle ar aptuveni 18 000 skatītāju vietu.
  Grande savu karjeru sākusi, vēl būdama padsmitniece, kā amerikāņu televīzijas zvaigzne, un arī tagad viņas pielūdzēju vidū pamatā ir bērni un pusauga meitenes.
  Arī pirmdienas vakarā publikā bija daudz vecāku ar bērniem.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/6E079033-7471-41CA-A970-6AB3972638CB/

  Sprādzienā Arianas Grandes koncertā Lielbritānijā bojā gājuši vismaz 19 cilvēki

  Sprādzienā amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā Mančestrā pirmdienas vakarā gājuši bojā vismaz 19 cilvēki, bet vēl 50 ievainoti, paziņojusi Lielbritānijas policija.
  Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.
  “Līdz šim apstiprināta 19 cilvēku nāve, bet apmēram 50 citi guvuši ievainojumus,” paziņoja policija.
  Policija netālu no koncerta norises vietas veikusi kontrolētu sprādzienu. Vēlāk policija pavēstīja, ka aizdomīgais objekts bija tikai pamestas drēbes.
  Sākotnējās pazīmes liecina par pašnāvnieka terorista sarīkotu sprādzienu, paziņojušas divas ASV amatpersonas, kuras vēlējās palikt anonīmas.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja savukārt nosodīja “šausmīgo teroristu uzbrukumu”.
  Sprādziens varētu būt nograndis pirmdien 22.35 pēc vietējā laika (otrdien 0.35 pēc Latvijas laika).
  Grandes pārstāvis tikmēr pavēstījis, ka ar 23 gadus veco dziedātāju viss ir kārtībā.
  Policija pirms tam rekomendēja netuvoties notikuma vietai – Mančestras arēnai.
  Notikuma vietā ieradās arī sprāgstvielu neitralizēšanas vienība.
  Mediji vēstīja par skaļu sprādzienam līdzīgu troksni neilgi pirms koncerta beigām, kas lika cilvēkiem steigties uz izejām.
  Aculiecinieki tikmēr vēstīja par paniku, deguma smaku un dūmiem koncerta norises vietā.
  Daži mediji tikmēr vēstīja par diviem nograndušiem sprādzieniem koncerta norises vietā.
  Incidenta rezultātā traucēta satiksmes darbība.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133C71B9-1CD6-908E-DF61-412B4C7B1914/

  Drošības policija: Pēc sprādziena Mančestrā terorisma draudu līmenis Latvijā nav paaugstinājies

  Latvijas Drošības policijas (DP) rīcībā šobrīd nav informācijas, ka pēc sprādziena Mančestrā būtu izveidojušies tieši terorisma draudi Latvijā un būtu nepieciešams paaugstināt terorisma draudu līmeni mūsu valstī.
  Drošības policija aģentūru LETA informēja, ka seko līdz notikumu attīstībai saistībā ar iespējamo terora aktu Mančestrā.
  Ņemot vērā terorisma draudu aktualitāti dažādu reģionu valstīs, DP aicina Latvijas iedzīvotājus, dodoties uz ārvalstīm, iepazīties ar tur esošo drošības situāciju un ieviestajiem drošības pasākumiem.
  Sprādzienā amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā Mančestrā pirmdienas vakarā gāja bojā vismaz 19 cilvēki, bet vēl vismaz 50 ievainoti, paziņojusi Lielbritānijas policija. Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.
  Sākotnējās pazīmes liecina par pašnāvnieka terorista sarīkotu sprādzienu, paziņojušas divas ASV amatpersonas, kuras vēlējās palikt anonīmas.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja savukārt nosodīja “šausmīgo teroristu uzbrukumu”. Sprādziens varētu būt nograndis pirmdien 22.35 pēc vietējā laika (otrdien 0.35 pēc Latvijas laika).
  Grandes pārstāvis tikmēr pavēstījis, ka ar 23 gadus veco dziedātāju viss ir kārtībā.
  Mediji vēstīja par skaļu sprādzienam līdzīgu troksni neilgi pirms koncerta beigām, kas lika cilvēkiem steigties uz izejām. Aculiecinieki tikmēr vēstīja par paniku, deguma smaku un dūmiem koncerta norises vietā. Daži mediji tikmēr vēstīja par diviem nograndušiem sprādzieniem koncerta norises vietā.
  Pašlaik Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcībā nav ziņu, ka sprādzienā Mančestrā būtu cietuši Latvijas iedzīvotāji, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V). “Šobrīd mūsu rīcībā nav ziņu, ka sprādzienā Mančestrā būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie. Turpinām skaidrot,” sociālajos tīklos rakstīja ministrs.
  …Info avots: http://www.leta.lv/home/important/1D4C14C5-077F-456F-9B69-896230C6E335/

  Valsts augstākās amatpersonas izsaka līdzjūtību sprādzienā Mančesterā cietušajiem

  Valsts augstākās amatpersonas izsaka līdzjūtību sprādzienā Mančestrā bojāgājušo tuviniekiem un cietušajiem.
  Mikroblogošanas vietnē “Twitter” Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) paudis līdzjūtību Mančestrā bojāgājušo ģimenēm un Lielbritānijas tautai. Viņš novēlējis drīzu atveseļošanos cietušajiem, paužot stingru nosodījumu par notikušo uzbrukumu.
  Arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka notikušais ir nežēlīgs uzbrukums nevainīgiem cilvēkiem Mančestrā. Politiķe pauda dziļu līdzjūtību upuru ģimenēm, vēlot veiksmīgu izveseļošanos ievainotajiem.
  Šodien tikšanās laikā ar Lielbritānijas vēstnieci Latvijā Sāru Kouliju Mūrniece uzsvēra, ka Saeima stingri nosoda barbarisko uzbrukumu nevainīgiem cilvēkiem, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā. “Šajā traģiskajā brīdī mēs Latvijā domās esam kopā ar Lielbritānijas iedzīvotājiem. Saskaroties ar šādu necilvēcīgu ļaunumu, mums jāpaliek vienotiem cīņā pret terorismu un ekstrēmismu,” akcentēja Mūrniece.
  Koulija pateicās Latvijai par solidaritāti saistībā ar Mančestras uzbrukumu. Vēstniece šodien Saeimā bija ieradusies atvadu vizītē.
  Kā ziņots, sprādzienā amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā Mančestrā pirmdienas vakarā gāja bojā vismaz 19 cilvēki, bet vēl vismaz 50 ievainoti, paziņojusi Lielbritānijas policija. Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.
  Sākotnējās pazīmes liecina par pašnāvnieka terorista sarīkotu sprādzienu, paziņojušas divas ASV amatpersonas, kuras vēlējās palikt anonīmas.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja savukārt nosodīja “šausmīgo teroristu uzbrukumu”. Sprādziens varētu būt nograndis pirmdien 22.35 pēc vietējā laika (otrdien 0.35 pēc Latvijas laika).
  Pašlaik Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcībā nav ziņu, ka sprādzienā Mančestrā būtu cietuši Latvijas iedzīvotāji, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V). “Šobrīd mūsu rīcībā nav ziņu, ka sprādzienā Mančestrā būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie. Turpinām skaidrot,” sociālajos tīklos rakstīja ministrs.
  Ministrs izteica līdzjūtību upuru tuviniekiem un vēlēja drīzu atveseļošanos visiem ievainotajiem.
  ĀM aicina visus, kuru rīcībā ir kādas ziņas par cilvēkiem, kas varētu būt cietuši sprādzienā vai kuriem ir nepieciešama palīdzība, noteikti zvanīt uz Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts tālruņa numuru ārkārtas situācijām +371 26 33 77 11 vai tālruni Lielbritānijā +44 77 70 613 540. “Ja esat Mančestrā, aicinām paziņot tuviniekiem, ka esat drošībā,” mudina ĀM.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/9A9BBDDF-4582-4EC7-B090-B243700C157E/

  Latviešu biedrība: Terorakta laikā Mančestras arēnā atradās vairāki Latvijas valstspiederīgie

  Pirmdien notikušā terorakta laikā Mančestras arēnā atradās vairāki Latvijas pilsoņi, raidījumam “LNT Dienas ziņas” pavēstīja Latviešu biedrības Mančestrā pārstāve un vienlaikus Mančestras domes deputāte Dzidra Nūra.
  Nūra raidījumā pauda, ka Anglijas ziemeļrietumu pilsētā Mančestrā dzīvo tūkstošiem latviešu emigrantu un terorakta skartajā arēnā bija arī vairāki Latvijas valstspiederīgie.
  Šo cilvēku vidū bija arī 16 gadus vecā Lielbritānijā dzīvojošā latviešu skolniece Katrīna, vēstīja raidījums. Meitene nav guvusi fiziskus ievainojumus, taču viņa ir dziļā šokā, raidījumam pavēstīja meitenes mamma Jana Matuļone, kura pati tikai tagad sākusi aptvert notikušo.
  “Šoks sākās tad, kad draugi piezvanīja un pateica, ka tur iekšā ir bumba. Es nodomāju – tur ir Katrīna, ārprāts. Man bija panika uzreiz. Nekad nebiju piedzīvojusi tādas sajūtas kā tās, kad bērns ir iekšā, kur notiek terorakts,” stāstīja meitenes mamma.
  Teroraktu piedzīvojusī jauniete Katrīna koncertā bija viena, bet mamma devās viņu sagaidīt pie Mančestras arēnas. Pa ceļam uz arēnu, uzzinot par notikušo un pēc tam jau notikuma vietā dzirdot visus kliedzam par bumbas sprādzienu un redzot asiņainos koncerta apmeklētājus, meitenes mammu pārņēmis izmisums.
  Mamma mēģinājusi meitu sazvanīt, taču sapratusi, ka viņa nav sasniedzama. “Skrēju pretī tam pūlim, domādama, ka būs tur kaut kur iejukusi. Nebija. Pieskrienot pie vārtiem, policija nelaiž klāt. Pēc tam es vienkārši sāku kliegt viņas vārdu – Katrīna, Katrīna! Es kliedzu pilnā balsī. Tad viņa – mammu, mammu! Un izskrien no tā pūļa. Es saku – skrienam prom, bērns! Viņa teica, ka nevar paskriet, jo kājas notirpušas no stresa un panikas, un tā, ko redzēja,” stāstīja Mančestrā dzīvojošā latviete.
  Viņas meitai skola šorīt jau nodrošinājusi psiholoģisko palīdzību, jo jauniete redzējusi gan asiņainus skatus, gan to, kā cilvēki panikā sabradā citus.
  “Tur bija sprādziens, cilvēki asinīs, mammas ceļ savus bērnus. Kad attaisīja durvis uz izeju, visi panikā kliedza, grūda viens otru, pāri galvām kāpa. Viņa saka – tur meitenīte skrējusi, bet visi viņai kāpa virsū un neļāva nevienu piecelt. Briesmīgi! Viņa visa trīcēja,” atstāstīja meitenes mamma.
  Latvijas vēstniecība Lielbritānijā ir izteikusi morālu atbalstu ģimenei.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/A0C166D0-DE0B-4DAD-823A-2A9E50BC899C/

  Mančestras terorakta dēļ “United” atceļ Stokholmā plānoto Eiropas līgas fināla pirmsspēles preses konferenci

  Anglijas futbola premjerlīgas grands Mančestras “United” Mančestrā notikušo teroraktu dēļ atcēlis otrdien vakarā Stokholmā paredzēto preses konferenci pirms trešdien gaidāmā UEFA Eiropas līgas fināla ar titulēto Nīderlandes komandu Amsterdamas “Ajax”.
  Tikmēr Eiropas Futbola federāciju asociācija (UEFA) paziņojusi, ka nav nekādu indikāciju par drošības draudiem Stokholmā, taču līdzjutējiem tiek ieteikts stadionā ierasties ātrāk, jo būs pastiprinātas drošības pārbaudes.
  Kā ziņots, sprādzienā amerikāņu dziedātājas Arianas Grandes koncertā Mančestrā pirmdienas vakarā gāja bojā vismaz 22 cilvēki, bet vēl vismaz 59 ievainoti. Policija notikušo uzskata par iespējamu teroraktu, lai arī precīzs notikušā cēlonis vēl nav zināms.
  “United” uz Stokholmu jādodas šodien, bet vakarā bija iecerēta preses konference ar premjerlīgas kluba dalību.
  Mančestras vienību otrdienas treniņu iesāka ar klusuma brīdi. “United” izteica līdzjūtību bojāgājušo un cietušo tuviniekiem, kā arī šajā grūtajā brīdī piedāvāja kluba personāla palīdzību Mančestras pilsētai. Šodien “Old Trafford” stadions būs slēgts publiskais apskatei.
  “Ņemot vērā pirmdienas vakarā notikušos traģiskos notikumus un sekas, kādas tas atstājis uz klubu un pilsētu, esam nolēmuši atcelt pirmsspēles preses konferenci Stokholmā,” teikts kluba paziņojumā.
  Tikmēr UEFA ziņo, ka nav pazīmju, ka kāda ar Eiropas līgas finālu saistīta aktivitāte būtu terorakta mērķis.
  “UEFA jau vairākus mēnešus cieši sadarbojas ar vietējām varasiestādēm un Zviedrijas Futbola asociāciju. Terora draudi tikuši ņemti vērā jau no sadarbības sākuma. Turklāt pēc aprīlī notikušajiem uzbrukumiem Stokholmā tikuši ieviesti papildu drošības līdzekļi,” teikts UEFA paziņojumā.
  Tāpat UEFA sadarbojas arī ar Lielbritānijas drošības iestādēm, jo nākamnedēļ Kārdifā norisināsies UEFA Čempionu līgas fināls. Britu varasiestādes jau aprīļa vidū pēc uzbrukuma Dortmundes “Borussia” autobusam pastiprināja plānotos drošības pasākumus pirms Čempionu līgas fināla.
  UEFA Eiropas līgas finālspēle Stokholmā trešdien sāksies plkst.21.45 pēc Latvijas laika. Tās uzvarētājs izcīnīs ceļazīmi uz nākamā gada UEFA Čempionu līgas grupu turnīru.
  Iepriekšējās trīs sezonas UEFA Eiropas līgā triumfēja Spānijas komanda “Sevilla”, taču šosezon tā aizcīnījās līdz Čempionu līgas izslēgšanas turnīram, līdz ar to šosezon Eiropas līgā nepiedalījās.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/9248E912-47ED-454F-89D3-2421E93EB13F/

  “Islāma valsts” uzņemas atbildību par sprādzienu Mančestrā

  Džihādistu grupējums “Islāma valsts” otrdien uzņēmies atbildību par iepriekšējā dienā notikušo sprādzienu Mančestrā, kurā tika nogalināti 22 cilvēki un 59 ievainoti, ieskaitot daudzus bērnus.
  Grupējuma paziņojumā tā sociālo tīklu kontos teikts, ka “viens no kalifāta karavīriem izvietoja bumbas krustnešu pūļu vidū” un piedraudēja ar jauniem uzbrukumiem.
  Grupējums paziņoja, ka uzbrukumu sarīkojis, “lai atriebtu Dieva reliģiju un terorizētu neticīgos un atmaksātu par viņu uzbrukumiem musulmaņu zemēm”.
  Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus, iepriekš otrdien paziņoja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.
  Otrdien aizdomās par saistību ar Mančestrā notikušo teroraktu Lielbritānijas policija aizturējusi 23 gadus vecu vīrieti.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/82605CF3-E8BF-46FF-AFDD-A107F8DB2874/

  Meja: Varasiestādes noskaidrojušas Mančestras terorista identitāti

  Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus, otrdien paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.
  Tomēr varasiestādes pagaidām nolēmušas slepkavas vārdu neatklāt.
  Meja atzina, ka dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā sarīkotais sprādziens bijis viens no briesmīgākajiem teroraktiem, kādu pieredzējusi Apvienotā Karaliste, taču piebilda, ka “uzbrucēja gļēvulībai stājās pretī ārkārtas dienestu un Mančestras ļaužu varonība”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/F62C4279-5EB4-421C-93D5-A7277260A620/

  Aizdomās par saistību ar teroraktu Mančestrā aizturēts 23 gadus vecs vīrietis

  Aizdomās par saistību ar Mančestrā notikušo teroraktu Lielbritānijas policija aizturējusi 23 gadus vecu vīrieti. Aizdomās turamais aizturēts Mančestras dienvidos, paziņoja policija.
  Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus, iepriekš otrdien paziņoja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/80A20881-61D5-408C-B6BD-0F5552F477FB/

  Pētnieks: Mančestras terorakta ietekmē NATO varētu izlemt par stingrāku rīcību terorisma apkarošanā

  Terorakts pusaudžu koncertā Mančestrā liecina, ka teroristu metodes kļūst arvien nežēlīgākas un šī uzbrukuma ietekmē NATO varētu izlemt par stingrāku rīcību terorisma apkarošanā, aģentūrai LETA atzina Latvijas Ārpolitikas Institūta pētnieks Māris Andžāns.
  Lai arī šobrīd informācija par Mančestrā notikušo uzbrukumu ir visai skopa, zināms, ka džihādistu grupējums “Islāma valsts” uzņēmies atbildību par šo teroraktu. Andžāns uzskata, ka tas ir tikai likumsakarīgi, jo šis grupējums izcēlies ar īpaši nežēlīgiem uzbrukumiem.
  Šobrīd gan publiski nav zināms vai aizturētais vīrietis un sprādzienā mirušais uzbrucējs uzbrukumam iedvesmojušies, karojot kādā no terorisma pārņemtajām valstīm vai arī iedvesmojušies no “Islāma valsts”, taču skaidrs ir viens, ka spridzekļa izgatavošana mājas apstākļos nav liela māksla, izteicās Andžāns.
  Viņš arī vērsa uzmanību uz terorakta norises vietu, proti, pusaudžu auditorijai paredzētu koncertu. “Vai tas ir viens gadījums, vai arī taktikas maiņa – par to šobrīd ir pāragri spriest, taču redzams, ka iepriekš Eiropā notikušajos uzbrukumos izmantotas gan naži, gan šaujamieroči, gan automašīnas,” norādīja pētnieks.
  Andžāns uzskata, ka šis Eiropā nav ne pirmais, ne pēdējais terorakts, lai gan Lielbritānija pagājušā gadsimta 70.gados daudz biežāk pieredzēja spridzināšanas, kurās bija iesaistīta Īru republikāņu armija.
  Šobrīd “Islāma valsts” rindās karojošie atgriežas Eiropā no Irākas un Sīrijas, tāpēc iestādēm ir grūti izkontrolēt, kur persona uzturējusies un ar ko nodarbojusies. “Acīmredzot Eiropā ir iesūtītas terorisma šūniņas, kas gaida savu uzdevumu. Daudz par to nerunā, taču rietumvalstīs pastāv integrācijas problēmas un daudzi cilvēki ir riska grupās. Pat ja “Islāma valsti” izdosies iznīcināt Sīrijā un Irākā, teroristi mēģinās iefiltrēties un veikt uzbrukumus,” uzsvēra pētnieks.
  Lai arī jau ilgāku laiku pret “Islāma valsti” pastāv ASV vadīta starptautiskās koalīcijas militārā operācija “Inherent Resolve”, pētnieks norādīja, ka Mančestras “terorakts būs kairinātājs” šonedēļ gaidāmajā NATO samitā, kurā varētu lemt par stingrākiem soļiem terorisma apkarošanā, jo NATO kā organizācija šajā koalīcijā nedarbojas. Pētnieks prognozē, ka diskusiju krustugunīs būs ne tikai NATO loma šajā koalīcijā, bet arī karavīru skaita palielināšana Afganistānā, kurā arī uzdarbojas “Islāma valsts”.
  “Ja ASV uzspiedīs, tad nāksies veikt stingrākus soļus par jaunām misijām, jo acīmredzot pacifisma idejas terorisma apkarošanā neiet cauri,” piebilda Andžāns.
  Lai arī Latvijā terorisma draudu līmenis joprojām saglabājas zems, Andžāns vērsa uzmanību, ka Eiropas rietumvalstīs dzīvojošās latviešu kopienas kļūst par tiešajiem aculieciniekiem teroraktiem un tas liecina par nepieciešamību piesargāties.
  Jau ziņots, ka džihādistu grupējums “Islāma valsts” otrdien uzņēmies atbildību par iepriekšējā dienā notikušo sprādzienu Mančestrā, kurā tika nogalināti 22 cilvēki un 59 ievainoti, ieskaitot daudzus bērnus.
  Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus, iepriekš otrdien paziņoja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja.
  Otrdien aizdomās par saistību ar Mančestrā notikušo teroraktu Lielbritānijas policija aizturējusi 23 gadus vecu vīrieti.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/941C1CAA-E80D-459D-9A15-A8E921B35D1D/

  Spānija mudina ES uzlabot apmaiņu ar izlūkdatiem, lai novērstu teroraktus

  Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir jāuzlabo apmaiņa ar izlūkdatiem, lai novērstu teroraktus, kāds nule kā tika pieredzēts Lielbritānijā Mančestrā, otrdien mudināja Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss.
  “Mums ir jāstrādā kopā, lai reizi par visām reizēm izbeigtu šo nolādēto postu,” vaicāts, vai ES varētu darīt vairāk, lai novērstu šādus uzbrukumus, preses konferencē sacīja ministrs.
  “Mums ir jāstrādā kopā, īpaši jau apkopojot informāciju, kas mums ir, apzinoties, ka neviens nav pasargāts no šī trakuma.”
  ES dalībvalstīm ir savi izlūkdienesti, kas bieži vien kūtri dalās ar grūtā ceļā iegūtajiem izlūkdatiem.
  Tomēr Dastiss uzsvēra, ka ES valstīm ir “jārada uzticības līmenis, kas ļautu īstenot plūstošu informācijas apmaiņu”.
  “Mēs īstenojam pūliņus un ar katru dienu palielinām sadarbību, tomēr, kad mēs līdz tam nonākam, mums ir vēl vairāk jāuzlabo dalīšanās ar informāciju un mūsu kopīgais darbs šajā jomā,” sacīja Dastiss.
  ES tika izteikti aicinājumi uzlabot apmaiņu ar izlūkdatiem jau pēc Parīzes 2015.gada novembra teroraktiem, kuros tika nogalināti 130 cilvēki, ņemot vērā, ka daži teroristi bija nonākuši varasiestāžu redzeslokā vairākās valstīs, kurām bija iespējams viņus apturēt.
  Pirmdienas vakarā Mančestrā, teroristam pašnāvniekam uzspridzinoties amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta noslēgumā, tika nogalināti 22 cilvēki.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/97E1E447-DCE3-482F-8516-324AE23291A0/

  Varasiestādes noskaidrojušas Mančestras terorista identitāti

  Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus.
  Varasiestādes paziņojušas, ka uzbrukumu sarīkojis 22 gadus vecais Salmans Abedi.
  “Prioritāte ir turpināt izmeklēšanu, vai viņš darbojies viens vai rīkojās kā plašāka tīkla daļa,” pavēstīja Mančestras aglomerācijas policijas galvenais konstebls Īans Hopkinss, atteicoties sniegt sīkāku informāciju.
  Vēlētāju reģistrs liecina, ka Abedi dzīvojis mājā Mančestras dienvidos, kur policija otrdien veica reidu un sarīkoja kontrolētu sprādzienu.
  Viņš dzimis Mančestrā un viņam bijis vecāks brālis, kurš dzimis Londonā, un jaunāks brālis un māsa, kuri dzimuši Mančestrā.
  Mediji vēsta, ka ģimene bijusi Lībijas izcelsmes. Kā pastāstīja kaimiņi, dažreiz gadā ģimene pie mājas izkārusi Lībijas karogu.
  Terorista vecāki Lībiju savulaik pametuši, bēgot no bijušā diktatora Muamara Kadafi režīma.
  Laikraksts “Daily Telegraph” vēsta, ka Abedi ģimene Faloufīldā, Mančestras dienvidos, dzīvojusi vismaz desmit gadus.
  Saistībā ar teroraktu pilsētas dienvidos aizturēts arī kāds 23 gadus vecs vīrietis.
  Abedi bijis pazīstams policijai un drošības dienestiem, vēsta laikraksts “Guardian”.
  Mančestrā mīt Lielbritānijas lielākā lībiešu kopiena – aptuveni 16 000 cilvēku, vēsta raidorganizācija BBC.
  Pirmdienas vakarā Mančestrā, teroristam pašnāvniekam uzspridzinoties amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta noslēgumā, tika nogalināti 22 cilvēki.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/4AEA4399-1E32-4AD5-91BF-290A63AF803E/

  Ministre: Mančestras terorists bija zināms drošības dienestiem

  Mančestrā sprādzienu sarīkojušas 22 gadus vecais terorists pašnāvnieks Salmans Abedi bija zināms drošības dienestiem un, iespējams, nerīkojās viens, trešdien pavēstīja Lielbritānijas iekšlietu ministre Embera Rada.
  “Šķiet iespējams, ka viņš to nedarīja viens pats, tāpēc izlūkdienesti un policija seko saviem pavedieniem, lai būtu droši, ka iegūst visu informāciju, (..) kas viņiem vajadzīga mūsu drošības garantēšanai,” intervijā radiostacijai BBC pavēstīja Rada. “Tas bija postošs gadījums, tas bija daudz sarežģītāks par dažiem no uzbrukumiem, kurus mēs esam pieredzējuši agrāk.”
  Atbildot uz jautājumu, vai Abedi bija zināms izlūkdienestiem, Rada pavēstīja: “Drošības dienesti zina daudz cilvēku, tas nenozīmē, ka viņiem jāaiztur ikviens, ko viņi zina, taču šo viņi zināja iepriekš un es esmu pārliecināta, ka šīs izmeklēšanas beigās mēs varēsim noskaidrot vairāk.”
  Tikmēr Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Kolons paziņojis, ka Abedi, iespējams, bijis Sīrijā.
  Pēc viņa teiktā, Lielbritānijas izlūkdienesti informējuši savus franču kolēģus, ka Abedi “uzaudzis Lielbritānijā un tad pēkšņi pēc brauciena uz Lībiju un tad iespējams Sīriju kļuvis radikāls un izlēmis sarīkot šo uzbrukumu”.
  Kā pavēstīja Kolons, ir iespējams, ka Abedi saņēmis palīdzību no citiem cilvēkiem, “jebkurā gadījumā, saite ar “Islāma valsti” ir pierādīta”.
  Kā iepriekš telekanālam “NBC News” pavēstīja ASV izlūkdienestu amatpersona, kurai zināma izmeklēšanas gaita, Abedi bijis saistīts ar teroristu grupējumu “Al Qaeda” un viņš izgājis terorista apmācību ārzemēs.
  Pēc viņa teiktā, Abedi tika identificēts pēc viņa kabatā atrastas bankas kartes sprādziena vietā Mančestras arēnā un identitāte vēlāk apstiprināta ar sejas atpazīšanas tehnoloģiju.
  Mančestrā lībiešu bēgļu ģimenē dzimušais Abedi pēdējo 12 mēnešu laikā bija devies uz Lībiju un vairākām citām valstīm. Un lai arī viņam bija “skaidras saites ar “Al Qaeda””, Abedi varētu būt bijis saistīts arī ar citiem grupējumiem, sacīja amatpersona.
  Viņa paša ģimenes locekļi agrāk par viņu informējušas britu varasiestādes, sakot, ka viņš ir bīstams, sacīja amatpersona.
  Pēc viņa teiktā, Abedi izmantotā bumba bija “liela un sarežģīta”, kurā izmantoti materiāli, kas grūti iegūstami Lielbritānijā, kas liek domāt, ka viņam ticis palīdzēts.
  Kā norādīja amatpersona, izmeklētāji ir nobažījušies, ka Abedi varētu būt ietilpis teroristu šūniņā, kuras izmērs un lojalitāte līdz šim nav skaidra. Ir iespējams jauns uzbrukums, sacīja amatpersona.
  Tikmēr laikraksts “Financial Times” pēc sarunām ar Abedi draugiem un kaimiņiem Mančestrā nonācis pie secinājuma, ka viņš bijis “dziļi reliģiozas ģimenes loceklis, kurš bijis saistīts ar bandām un pēdējos gados pievērsies radikālajam islāmam”.
  Abedi un viņa brālis Ismails apmeklējuši Mančestras islāma centru, kas pazīstams arī kā Didsberijas mošeja, kurā ir labi pazīstams viņu tēvs, vēsta avīze “Guardian”.
  Didsberijas mošejas imams Maohameds Saīds avīze pastāstīja, ka Abedi uz viņu paskatījies ar naidu, kad viņš teicis sprediķi, kritizējot “Islāma valsti” un Lībijas islāmistu grupējumu “Ansar al Sharia”.
  Terorista vecāki Lībiju savulaik pametuši, bēgot no bijušā diktatora Muamara Kadafi režīma.
  Laikraksts “Daily Telegraph” vēsta, ka Abedi ģimene Faloufīldā, Mančestras dienvidos, dzīvojusi vismaz desmit gadus. Pēc neapstiprinātas informācijas, visa ģimene, izņemot Abedi un vienu brāli, nesen pārcēlusies atpakaļ uz Lībiju. Tiek ziņos, ka Ismails ir 23 gadus vecais vīrietis, kurš tika otrdien aizturēts Mančestrā pēc terorakta.
  Abedi studējis Salfordas universitātē Mančestrā no 2014.gada, taču pēdējos mēnešus mācības nav apmeklējis.
  Abedi pirmdienas vakarā uzspridzinoties amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta noslēgumā, tika nogalināti 22 cilvēki.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/F0D0D44F-DA37-4D3D-AA79-872648EDCD88/

  Britu policija pēc Mančestras terorakta izvērtēs drošību pasākumu norises vietās

  Policija Londonā, Mančestrā un citās Lielbritānijas pilsētās otrdien izvērtēja drošību dažādu pasākumu norises vietās pēc pirmdienas vakarā Mančestras Arēnā notikušā terorakta, kurā nogalināti 22 cilvēki.
  “Notiek pilnīga drošības izvērtēšana un policijas uzraudzības operācijas nedēļas nogales sporta pasākumiem – futbola un regbija sezonu kulminācijai Vemblijas un Tvikenemas stadionos,” paziņoja Londonas policija.
  “Tas ietvers papildu bruņotu [policijas] virsnieku dislocēšanu,” vēstīja Londonas policija.
  Tiks pastiprināta operācija “Hercules”, kurā tiek dislocēti dažādu nozaru bruņoti policisti, lai aizsargātu Londonu.
  “Tas ir paredzēts, lai padarītu Londonu per iespējami naidīgāku vidi jebkādam iespējamam uzbrucējam,” teikts policijas paziņojumā, piebilstot, ka policijas dislokācija “pastāvīgi mainīsies, lai būtu visefektīvākā un novērstu prognozējamību”.
  Policijas komandiere Džeina Konorsa sacīja, ka viņas spēki ir “apņēmušies darīt visu iespējamo, lai aizsargātu galvaspilsētu”.
  “Tas nozīmē, ka nākamo dienu laikā, kad jūs dosieties uz kādu mūzikas pasākumu, iepirkties, uz darbu vai uz fantastiskajiem sporta pasākumiem, jūs redzēsiet vairāk virsnieku, tai skaitā bruņotu virsnieku,” sacīja Konorsa.
  Drošības dienesta MI5 vadītājs Endrū Pārkers sacīja, ka tā darbinieki strādā kopā ar policiju, lai palīdzētu izmeklēšanai Mančestrā.
  Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pēc valdības ārkārtas komitejas sanāksmes paziņoja, ka Lielbritānijas terorisma draudu līmenis arī turpmāk būs “smags”, kas ir otrs augstākais līmenis un pastāv Lielbritānijā jau vairāk nekā divus gadus. Tas nozīmē, ka jauns terorakts ir “ļoti iespējams”.
  “Tomēr neatkarīgais Kopējais terorisma analīzes centrs, kas nosaka draudu līmeni uz tam pieejamo izlūkošanas datu pamata, turpinās to izvērtēt šodien un tuvākajās dienās,” sacīja Meja.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133C71B7-33CB-38EC-BB1C-1516CD5ACD47/

  Lielbritānija paaugstina terorisma draudu līmeni, dislocē karavīrus

  Lielbritānija otrdien paaugstināja terorisma draudu līmeni no “smaga” līdz “kritiskam”, kā arī uzsāka karavīru dislocēšanu, lai palīdzētu bruņotiem policistiem cīnīties pret terorisma draudiem, paziņoja premjerministre Terēza Meja.
  “Smags” terorisma draudu līmenis nozīmē, ka terorakts ir “ļoti iespējams”, bet “kritisks” līmenis nozīmē, ka terorakts ir “gaidāms”.
  “Kritisks” ir augstākais terorisma draudu līmenis, bet “smags” – otrs augstākais. Smags terorisma draudu līmenis pastāvējis Lielbritānijā vairāk nekā divus gadus.
  “Ir iespējamība, kuru mēs nevaram ignorēt, ka pastāv plašāka indivīdu grupa, kas saistīta ar šo uzbrukumu,” Meja sacīja pēc Mančestrā pirmdienas vakarā notikušā terorakta, kurā spridzinātājs pašnāvnieks nogalināja 22 cilvēkus, tai skaitā vairākus bērnus.
  22 gadus vecais terorists pašnāvnieks Salmans Abedi uzspridzinājās Mančestras Arēnā amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta noslēgumā. Atbildību par teroraktu uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/133C71C8-8A16-8115-2656-777F9734E070/

  Mančestras spridzināšanas lietā aizturēta jau piektā persona; Lībijā aizturēts spridzinātāja brālis un tēvs

  Lielbritānijas policija saistībā ar Mančestrā notikušo teroraktu trešdien pilsētas apkārtnē aizturējusi vēl vienu cilvēku.
  Tādējādi kopumā Lielbritānijas policija saistībā ar šo noziegumu aizturējusi jau piecus cilvēkus.
  Pie pēdējā aizturētā atrasts arī kāds sainis, kura saturs šobrīd tiek pārbaudīts.
  Pats spridzinātājs, kas identificēts kā Salmans Abedi, pirmdienas vakarā gāja bojā, uzspridzinoties Mančestras arēnas foajē, kad tur beidzās amerikāņu popdziedātājas Arianas Grandes koncerts.
  Šajā teroraktā tika noslepkavoti 22 cilvēki, tostarp arī bērni.
  Par šo noziegumu atbildību uzņēmies islāmistu teroristiskais grupējums “Islāma valsts”
  Izmeklētāji nonākuši pie secinājuma, ka Abedi nav darbojies viens pats un ka viņam atbalstu snieguši citi līdzinātāji, un Mančestras policija paziņojusi, ka uzbrucējs acīmredzami darbojies veselā teroristu “tīklā”.
  Tikmēr kāds Abedi radinieks pavēstījis, ka Tripolē Lībijas varasiestādes aizturējušas arī viņa tēvu Ramadanu Abedi un brāli Hašemu Abedi, kas, tāpat kā Salmans, arī dzimis Lielbritānijā.
  Lībijas vienotības valdības policijas preses pārstāvis apstiprināja, ka Abedi tēvs un brālis ir aizturēti.
  Policijas pārstāvis sacīja, ka brālis zinājis par Abedi uzbrukuma plānu un viņi abi piederējuši pie grupējuma “Islāma valsts”.
  Abedi radinieks, kurš vēlējās palikt anonīms, atklāja, ka Salamans Abedi ieradies Mančestrā no Lībijas četras dienas pirms terorakta sarīkošanas.
  “Viņa tēvs vēlējās, lai dēls paliek Lībijā, bet Salamans uzstāja, ka dosies uz Mančestru,” atklāja radinieks.
  Kā ziņots, brāļu Abedi vecāki ir Lībijas pilsoņi, kuri pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados ieguva patvērumu Lielbritānijā, bēgot no toreizējā Lībijas diktatora Muamara Kadafi režīma.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/4E1E786A-E0C9-4A5C-B480-350B564D190C/

  Saistībā ar Mančestras teroraktu aizturēti vēl trīs cilvēki

  Lielbritānijas policija trešdien aizturējusi trīs cilvēkus saistībā ar Mančestras teroraktu, kurā tika nogalināti 22 cilvēki, un līdz ar to pavisam kopumā aizturēti četri cilvēki.
  “Saistībā izmeklēšanu par pirmdienas nakts šausminošo uzbrukumu Mančestras arēnā aizturēti trīs vīrieši, policija izpildot orderus Mančestras dienvidos,” teikts policijas paziņojumā.
  Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies džihādistu grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/91739709-8203-415D-B6D9-253317686007/

  Saistībā ar Mančestras teroraktu aizturēta arī viena sieviete

  Lielbritānijas policija, izmeklējot Mančestrā popmūzikas koncerta laikā notikušo spridzinātāja pašnāvnieka uzbrukumu, trešdien šajā pilsētā aizturēja kādu sievieti.
  “Saistībā ar notiekošo izmeklēšanu ir aizturēta sieviete” pēc kratīšanām Bleklijas rajonā uz ziemeļiem no Mančestras centra, paziņoja policijas preses sekretāre.
  Britu policija šī terorakta lietā ir aizturējusi arī sešus vīriešus. Pēdējais no viņiem trešdien tika aizturēts pēc policijas veiktas kratīšanas Nanītonas pilsētā apmēram 160 kilometrus uz dienvidiem no Mančestras un ir pirmais ārpus Mančestras aizturētais.
  Pats terorists, kas identificēts kā Salmans Abedi, pirmdienas vakarā gāja bojā, uzspridzinoties Mančestras arēnas foajē, kad tur beidzās amerikāņu popdziedātājas Arianas Grandes koncerts.
  Šajā teroraktā tika noslepkavoti 22 cilvēki, tostarp arī bērni.
  Par šo noziegumu atbildību uzņēmies islāmistu teroristiskais grupējums “Islāma valsts”
  Izmeklētāji nonākuši pie secinājuma, ka Abedi nav darbojies viens pats un ka viņam atbalstu snieguši citi līdzinātāji. Mančestras policija paziņojusi, ka uzbrucējs acīmredzami darbojies veselā teroristu “tīklā”.
  Tikmēr kāds Abedi radinieks pavēstījis, ka Tripolē Lībijas varasiestādes aizturējušas arī viņa tēvu Ramadanu Abedi un brāli Hašemu Abedi, kas, tāpat kā Salmans, arī dzimis Lielbritānijā.
  Lībijas vienotības valdības policijas preses pārstāvis apstiprināja, ka Abedi tēvs un brālis ir aizturēti.
  Policijas pārstāvis sacīja, ka brālis zinājis par Abedi uzbrukuma plānu un viņi abi piederējuši pie grupējuma “Islāma valsts”.
  Abedi radinieks, kurš vēlējās palikt anonīms, atklāja, ka Salmans Abedi ieradies Mančestrā no Lībijas četras dienas pirms terorakta sarīkošanas.
  “Viņa tēvs vēlējās, lai dēls paliek Lībijā, bet Salamans uzstāja, ka dosies uz Mančestru,” atklāja radinieks.
  Kā ziņots, brāļu Abedi vecāki ir Lībijas pilsoņi, kuri pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados ieguva patvērumu Lielbritānijā, bēgot no toreizējā Lībijas diktatora Muamara Kadafi režīma.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133C71D7-2632-A68B-8DD4-11609F41466A/

  Saistībā ar Mančestras teroraktu aizturētas vēl divas personas

  Aizdomās par saistību ar Mančestras teroraktu Lielbritānijā aizturētas vēl divas personas, ceturtdien paziņojusi policija.
  Līdz ar to kopējais Lielbritānijas policijas aizturēto cilvēku skaits šajā lietā sasniedzis astoņus.
  Pēdējie divi aizturētie ir vīrieši. Viens no viņiem aizturēts uz dienvidiem no Mančestras, bet otrs Mančestras centrā.
  Tikmēr trešdien policijas aizturētā sieviete ir atbrīvota un viņai apsūdzības nav izvirzītas, paziņoja policija.
  Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/839B1C91-9FCC-4B9E-953A-60731CEC5ED7/

  Lielbritānijas policija: Mančestras spridzinātājs darbojās teroristu “tīklā”

  Terorists pašnāvnieks, kas pirmdienas vakarā uzspridzinājās Mančestras arēnā, noslepkavojot 22 cilvēkus, darbojies teroristu tīklā, trešdien paziņojis pilsētas policijas priekšnieks.
  Mančestras aglomerācijas policijas galvenais konstebls Ians Hopkinss piebilda, ka straujās izmeklēšanas gaitā trešdien aizdomās par saistību ar pirmdienas teroraktu aizturētas vēl trīs personas, bet kādā dzīvoklī pilsētas centrā veikta kratīšana.
  “Domāju, ir visai skaidrs, ka tas ir tīkls, pret ko vērsta mūsu izmeklēšana,” žurnālistiem Mančestras policijas galvenajā mītnē pavēstīja Hopkinss.
  Iepriekš Lielbritānijas iekšlietu ministre Embera Rada pavēstīja, ka spridzinātājs Salmans Abedi nesen atgriezies no Lībijas, kamēr viņas Francijas kolēģis Žerārs Kolons paziņoja, ka Abedi esot bijis saistīts ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts” un, iespējams, uzturējies arī Sīrijā.
  Rada vienlaikus nosodīja ASV amatpersonas, kas atklājušas izmeklēšanas detaļas, pirms britu iestādes esot bijušas gatavas par tām ziņot publiski.
  Kā ziņots, Abedi uzspridzinājās Mančestras arēnas foajē, kad tur beidzās amerikāņu popdziedātājas Arianas Grandes koncerts.
  Grande savu karjeru sākusi, vēl būdama padsmitniece, kā amerikāņu televīzijas zvaigzne, un arī tagad viņas pielūdzēju vidū pamatā ir bērni un pusaugu meitenes.
  Arī starp pirmdienas slaktiņa upuriem ir kāda astoņus gadus veca meitenīte, vairākas pusaugu meitenes, kā arī kāds poļu pāris, kas bija ieradies, lai pēc koncerta savāktu savas meitas.
  Pēc šī nozieguma otrdienas vakarā Lielbritānijas terorisma draudu līmenis tika paaugstināts līdz visaugstākajam jeb “kritiskajam” līmenim gatavības pakāpes skalā.
  Rada pavēstīja, ka drošības uzturēšanā Apvienotās Karalistes pilsētu ielās var tikt iesaistīti 3800 karavīri, lai atbrīvotu policistus patruļām un izmeklēšanai.
  Sākotnēji policijas atbalstīšanai pamatā Londonā nosūtītas 984 militārpersonas.
  Karavīri jau patrulē pie parlamenta, premjerministres Terēzas Mejas rezidences Daunigstrītā un pie Londonas policijas galvenās mītnes Skotlendjarda.
  Lai no ikdienas pienākumu veikšanas atbrīvotu vairāk policistu atcelta arī tūristu iecienītā tradicionālā godasardzes maiņas ceremonija pie Bekingemas pils.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/A2C9FED2-1B7B-4C0A-8EAC-7C34039BA2FF/

  Mančestras spridzeklis bijis projektēts maksimālu postījumu nodarīšanai

  Spridzeklis, kas pirmdienas vakarā tika izmantots terorakta sarīkošanai Lielbritānijas pilsētā Mančestrā, bija spēcīga bumba ar uzmavu un skrūvju šrapneli, kuras bija pedantiski sakārtotas maksimālu postījumu nodarīšanai, liecina fotogrāfijas, kuras publicētas amerikāņu laikrakstā “New York Times”.
  Laikraksts publicēja astoņus ekskluzīvus fotouzņēmumus, kuru avots nebija norādīts, bet kas acīmredzot ir policijas uzņemtas fotogrāfijas no Mančestras arēnas, kur spridzinātājs pašnāvnieks noslepkavoja 22 cilvēkus ASV popdziedātājas Arianas Grandes koncerta noslēgumā.
  Notikuma vietā nofotografēto dažādo elementu sākotnēja analīze vedina uzskatīt, ka terorists pašnāvnieks Salmans Abedi nesis “improvizētu spridzekli, kas izgatavots apdomīgi un rūpīgi” un bija paslēpts mugursomā vai vestē, ziņoja laikraksts.
  Fotogrāfijas vedina uz domām, ka spridzinātājam pašnāvniekam vai iespējamai komandai, kas viņam palīdzējusi, bijis tālvadības detonators kā rezerves variants rokas detonatoram, kas tika atrasts notikuma vietā.
  Upuru līķu un paša spridzinātāja mirstīgo atlieku novietojums liecina par spēcīgu ātrdarbības spridzekli, kurā bija rūpīgi un vienmērīgi sakārtots šrapnelis.
  Attēlos ir redzamas zilas mugursomas driskas, metāla skrūves un uzmavas, spēcīgas baterijas atliekas un rokas detonators ar vadiem. Šajā detonatorā ir arī neliela mikroshēma, kas var būt saistījusi to ar rezerves detonācijas sistēmu.
  “Šāda dublēšana var būt devusi spridzinātājam vai šūniņai vairāk nekā vienu iespēju ierīces uzspridzināšanai un vedina pieņemt, ka šis spridzeklis nebija tik vienkārši projektēts kā daudzas teroristu ierīces, kas bieži ir pavirši izgatavotas un pakļautas kļūmei vai nejaušības efektam,” vēstīja laikraksts.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133C71D0-00F8-879F-0883-BA689C998CE9/

  Lielbritānija pārtrauc informācijas apmaiņu ar ASV par Mančestras terorakta izmeklēšanu

  Lielbritānijas policija pārtrauks informācijas apmaiņu ar ASV par Mančestrā notikušā terorakta izmeklēšanu, ziņo britu mediji.
  Telekanāls “Sky News” vēsta, ka Lielbritānijas valdību saniknojis fakts, ka informācija par terorista identitāti tika nopludināta ASV medijiem vēl pirms tam, kad to oficiāli bija atklājusi britu policija. Lielbritānijas tiesībsargāšanas iestādes ir pārliecinātas, ka slepeno informāciju medijiem nopludinājuši ASV kolēģi.
  Laikraksts “The Guardian” vēsta, ka Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja NATO samita laikā Briselē šodien gatavojas apspriest šo incidentu ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.
  Lielbritānijas iekšlietu ministre Embera Rada jau paudusi neapmierinātību ar terorista identitātes atklājušās informācijas nopludināšanu un publicēšanu laikraksta “The New York Times”.
  “Sarunā ar mūsu draugiem es ļoti skaidri paziņoju, ka kaut kas līdzīgs nedrīkst atkārtoties,” uzvēra Rada.
  “Britu policija ir skaidri paziņojusi, ka izmeklēšanas interesēs tā patstāvīgi vēlas kontrolēt informācijas plūsmas,” piebilda ministre.
  Tramps ceturtdien informācijas noplūdi par Mančestras terorakta izmeklēšanu raksturojis kā dziļi satraucošu un uzdevis veikt izmeklēšanu, teikts Baltā nama paziņojumā.
  “Šī nopludināšana notiek ilgu laiku un mana administrācija tiks ar to skaidrībā,” paziņoja Tramps. “Slepenas informācijas nopludināšana ir liels drauds mūsu nacionālajai drošībai.”
  Tramps pavēstīja, ka uzdevis Tieslietu ministrijai un citām iestādēm veikt pārbaudes un, “ja vajadzīgs, vainīgo tiesāt pēc visas likuma bardzības.”
  “The New York Times” trešdien publicēja fotogrāfijas no notikuma vietas, kurās redzami pierādījumi, kā arī teroristam piederošas lietas. Nākamajā dienā pēc sprādziena ASV telekanāls CBS nosauca iespējamā terorakta sarīkotajā vārdu. Lielbritānijas policijas priekšnieks tikmēr vainoja amerikāņu kolēģus uzticības graušanā un paziņoja, ka pierādījumu publicēšana ir radījusi nopietnu kaitējumu terorakta izmeklēšanai.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/31D55659-F911-42E2-98FB-D2F6B9977BBF/

  Mančestras teroristam bijusi “vēlme atriebt” drauga slepkavību

  Teroraktu pirmdien Mančestras arēnā sarīkojušais Salmans Abedi iepriekš paudis vēlmi atriebt pērn šajā Ziemeļanglijas pilsētā noslepkavoto draugu, ceturtdien atzina terorista ģimenei tuvs avots.
  Draugu, kurš tāpat kā Abedi bijis Lībijas izcelsmes, pērn maijā sadūruši Mančestras jaunieši, sacīja avots, kurš vēlējās palikt anonīms.
  “Šis notikums sadusmoja Mančestras jaunos lībiešus, īpaši jau Salmanu, kurš skaidri pauda vēlmi atriebties,” viņš sacīja.
  “Mums rajonos izdevās nomierināt jauniešus, kuriem likās, ka pret viņiem vēršas, jo viņi ir musulmaņi,” viņš sacīja, “Bet šķiet, ka Salmans šo notikumu neaizmirsa.”
  “Es personīgi runāju ar viņu un centos viņu pārliecināt, ka tas bija tikai noziegums,” viņš piebilda.
  Pērn maijā Mančestras Mossaidas rajonā dzīvību zaudēja Abdulvahabs Hafida, kurš vispirms tika notriekts un tad sadurts kaklā, vēstīja mediji.
  Aizdomās par slepkavību turētie joprojām tiek tiesāti.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Abedi vecāki bija ieceļotāji no Lībijas.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/15FC567E-3496-4D14-9A5B-8EB263E2FAB8/

  UKIP: Mejai jāuzņemas “zināma atbildība” par Mančestras teroraktu

  Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai ir jāuzņemas zināma atbildība par pirmdien Mančestrā notikušo teroraktu, kurā tika nogalināti 22 cilvēki, ceturtdien paziņoja Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) priekšsēdētāja vietniece Sūzena Evansa.
  “Es uzskatu, ka viņai ir jāuzņemas zināma atbildība. Visi politiķi, kuri balsoja par izdevumu apcirpšanas soļiem, ir zināmā mērā atbildīgi,” partijas manifesta prezentācijas pasākumā sacīja politiķe.
  Pirms kļūt par premjerministri, Meja sešus gadus bija iekšlietu ministre. Viņa arī iepriekš izpelnījusies nopēlumu par līdzekļu apcirpšanu pēc finanšu krīzes.
  UKIP līderis Pols Natols, kurš pēc pirmdienas terorakta mudināja ierobežot imigrāciju un pastiprināt drošības pasākumus, sacīja: “Politiķi šajā jautājumā ir bijuši vāji daudzus, daudzus gadus.”
  “Attiecībā uz viņas veikumu iekšlietu ministra amatā es uzskatu, ka tas ir drausmīgs. Tā ir iekšlietu ministre, kas samazināja policistu skaitu, samazināja robežsargu skaitu, samazināja cietumu darbinieku skaitu.”
  UKIP vēlas, lai migrācijas saldo, kas pērn bija 280 000, nākamo piecu gadu laikā tiktu pazemināts līdz nullei.
  Evansa sacīja, ka imigrantiem vajadzētu liegt piekļuvi valsts administrētajam Nacionālajam Veselības dienestam (NHS).
  Socioloģiskajās aptaujās UKIP šobrīd stipri atpaliek no valdošās konservatīvās partijas, kā arī opozīcijas leiboristiem un liberāldemokrātiem.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/0B1EA0BF-CAC4-4113-8C58-57F4D6A43E6B/

  Mančestras policija: Aizturēšanas ir “nozīmīgas”, kratīšanās iegūtas svarīgas liecības

  Astoņu aizdomās turamo aizturēšana ir nozīmīgs notikums, veicot izmeklēšanu par noziedzīgo tīklu, kas ir saistīts ar Mančestras pirmdienas teroraktu, ceturtdien atzina Lielās Mančestras policijas vecākais konstebls Īans Hopkinss.
  Veicot kratīšanu Mančestrā un citos apvidos, iegūtas “ļoti svarīgas” liecības, kas būs noderīgas terorakta izmeklēšanā, viņš piebilda.
  “Es gribētu cilvēkiem no jauna sniegt garantijas, ka mūsu veiktās aizturēšanas ir nozīmīgas, un, veicot telpu sākotnējo pārmeklēšanu, ir iegūti priekšmeti, kas, kā mēs uzskatām, ir ļoti svarīgi izmeklēšanai,” sacīja Hopkinss.
  Nopludināto izmeklēšanas fotogrāfiju publicēšana ASV laikrakstā “New York Times” “sāpināja ģimenes, kas jau tā šausmīgi cieš savu zaudējumu dēļ”, norādīja vecākais konstebls, vienlaikus atsakoties komentēt ziņas, ka britu policija vairs nesniegs ASV izlūkdatus par Mančestras teroraktu.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/DD23A1E5-6A00-4436-B61C-B3A0BDB5C1FD/

  Vācijas policija: Mančestras terorists bijis Diseldorfas lidostā

  Mančestrā teroraktu sarīkojušais Salmans Abedi uz īsu brīdi bija uzkavējies Diseldorfas lidostā, ceturtdien paziņoja Vācijas policija, noliedzot medijos izskanējušo informāciju, ka terorists Diseldorfā pavadījis ilgāku laiku.
  “Izmeklēšanā uz šo brīdi noskaidrotā informācijas liecina, ka aizdomās turamais uzkavējies Diseldorfas lidostā, lai pārsēstos [citā lidmašīnā]. Viņš neilgu laiku uzturējās drošajā tranzīta zonā,” atklāja policija.
  Policija nesniedza plašākas ziņas, tostarp datumu un vietu, no kurienes Abedi ieradās.
  Vācijas žurnāls “Focus” ziņoja, ka britu Skotlendjarda izmeklētāji kontaktējās ar Vācijas varasiestādēm, jo Abedi četras dienas pirms terorakta lidojis no Diseldorfas uz Mančestru.
  Tikmēr Turcijas amatpersona pavēstīja, ka Abedi tranzītā šķērsojis Stambulas Ataturka lidostu. Turcijas varasiestādes neatklāj, uz kurieni Abedi devies, taču Stambulas lidosta ir populārs tranzīta punkts lībiešiem, kas dodas no Lībijas uz Eiropu.
  Kā aģentūrai AFP pastāstījis terorista radinieks, Abedi četras dienas pirms terorakta no Lībijas devies uz Mančestru.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/C9695385-502D-45F8-8A53-AE0857E7B8FC/

  Spridzekļu neitralizēšanas vienība viltus trauksmes dēļ ieradusies Mančestras koledžā

  Britu policija un karavīri šodien atsaucās uz ārkārtas izsaukumu uz vienu no Mančestras koledžām, tomēr konstatēts, ka bažas par iespējamu spridzekli bijusi viltus trauksme, ceturtdien paziņojusi Mančestras policija.
  Policija paziņoja, ka “iespējami aizdomīgā paka (..) tagad ir atzīta par drošu, un kordons ir novākts”.
  Pirms tam policija pavēstīja, ka koledžā Mančestras centrālajā daļā ieradusies ieradusies mīnu neitralizēšanas vienība. Policijas arī pavēstīja, ka slēgti vairāki ceļi.
  Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/C2AE2871-2D2A-421D-A893-5129BA373299/

  Aizdomās par saistību ar Mančestras teroraktu britu policija aiztur vienpadsmito cilvēku

  Lielbritānijas policija piektdien aizdomās par saistību ar Mančestrā pirmdien sarīkoto teroraktu aizturējusi jau vienpadsmito cilvēku.
  Mančestras policija pavēstīja, ka aizturēts kāds 44 gadus vecs vīrietis.
  No kopumā 11 aizturētajiem divi līdz šim ir atbrīvoti bez apsūdzību uzrādīšanas.
  Varasiestādes izmeklē iespējamo saistību starp teroraktu sarīkojušo pašnāvnieku Salmanu Abedi un kaujiniekiem Mančestrā, citviet Eiropā, Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos.
  Abedi bija zināms drošības dienestiem savu radikālo uzskatu dēļ, un viņš neilgi pirms uzbrukuma sazinājās ar saviem ģimenes locekļiem.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  Aizdomās par saistību ar Mančestras teroraktu aizturēto personu vārdi medijiem netiek atklāti.
  …Info avots:
  http://www.leta.lv/news/world/14AE13B2-A07D-4472-A1A5-B88474A27AAD/

  Policija: Pēc terorakta Mančestrā divkāršojies naida noziegumu skaits
  Londona, 26.maijs, LETA–DPA. Pēc pirmdien notikušā terorakta Mančestras reģionā divkāršojies naida motivēto noziegumu skaits, piektdien paziņojusi Lielbritānijas policija.
  Mančestras reģiona policijā trešdien 56 reizes ziņots par naida noziegumiem salīdzinājumā ar 28 reizēm, kas ir vidējais rādītājs pirms pirmdienas vakarā notikušā terorakta.
  Mančestras policijas priekšnieks Īans Hopkinss norādīja, ka policija “nevar tieši saistīt” naida noziegumu skaita pieaugumu ar teroraktu, tomēr tā “turpina novērot situāciju”.
  Britu mediji ziņoja, ka viens vīrietis aizturēts pēc tam, kad bija aizdedzinājis mošejas durvis Oldemā, kas atrodas Mančestras pievārtē.
  Arī citviet Lielbritānijā ziņots par acīmredzami pret musulmaņiem vērstiem incidentiem.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, nogalinot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/DAD94FF0-F523-4659-BB78-39405273338A/

  Lielbritānija atsāk informācijas apmaiņu ar ASV par Mančestras terorakta izmeklēšanu

  Londona, 26.maijs, LETA–AP/DPA. Lielbritānijas policija ceturtdienas vakarā paziņojusi, ka tā atsākusi dalīties ar informāciju Mančestras spridzināšanas lietā ar ASV.
  Kā ziņots, Londona iepriekš ceturtdien paziņoja, ka šī informācijas apmaiņa esot pārtraukta, jo dati par terorista identitāti tika nopludināta ASV medijiem vēl pirms tam, kad to oficiāli bija atklājusi britu policija.
  Lielbritānijas tiesībsargāšanas iestādes pauda pārliecību, ka slepeno informāciju medijiem nopludinājuši ASV kolēģi.
  Apvienotās Karalistes premjerministre Terēza Meja šo incidentu ceturtdien NATO samita laikā Briselē apsprieda ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.
  Tramps informācijas noplūdi par Mančestras terorakta izmeklēšanu raksturoja kā dziļi satraucošu un uzdeva veikt izmeklēšanu.
  “Šī nopludināšana notiek ilgu laiku un mana administrācija tiks ar to skaidrībā,” paziņoja Tramps. “Slepenas informācijas nopludināšana ir liels drauds mūsu nacionālajai drošībai.”
  Tramps pavēstīja, ka uzdevis Tieslietu ministrijai un citām iestādēm veikt pārbaudes un, “ja vajadzīgs, vainīgo tiesāt pēc visas likuma bardzības.”
  Vēlāk Marks Roulijs, viens no britu policijas pretterorisma operāciju vadītājiem, paziņoja, ka pēc atkārtotu konfidencialitātes apliecinājumu saņemšanas Londona tomēr nolēmusi atsākt informācijas apmaiņu ar tuvāko sabiedroto izlūkdienestiem, tostarp ar ASV, Kanādu, Austrāliju un Jaunzēlandi.
  Tikmēr ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons piektdien paziņoja, ka ASV uzņemas “pilnu atbildību” par informācijas noplūdināšanu, paužot cerību par ciešu attiecību ar Lielbritāniju turpināšanos.
  Valsts sekretārs pavēstīja, ka savas pirmās vizītes laikā Lielbritānijā viņš ar britu ārlietu ministru Borisu Džonsonu apspriedīs cīņu pret terorismu un citus jautājumus.
  Pēc sarunām ar Džonsonu Tilersons Londonā atzina, ka Vašingtona nožēlo slepenās informācijas atklāšanu, uzsverot, ka ASV uzņemas “pilnu atbildību” par notikušo.
  “Īpašās attiecības, kas pastāv starp mūsu valstīm, noteikti izturēs šo konkrēto nelaimīgo notikumu,” Tilersons norādīja reportieriem.
  Lielbritānijas valdība Tilersona vizīti nosauca par “Lielbritānijas un ASV solidaritātes izpausmi” pēc Mančestrā notikušā terorakta.
  Džonsons tikmēr pavēstīja, ka sarunās ar Tilersonu apspriesta Ziemeļkoreja, Irāna, Sīrija un citi ārpolitikas jautājumi.
  Jau vēstīts, ka Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās terorists pašnāvnieks Salmans Abedi, noslepkavojot 22 cilvēkus.
  Atbildību par teroraktu uzņēmies teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/BC333533-E8BF-4362-966F-7D9776F82CDD/

  Pamosties un kārtējais…

  Sprādzienā, kas iepriekšējās dienas vakarā tika sarīkots Mančestras arēnā, noslepkavoti 22 cilvēki, starp kuriem ir arī bērni, otrdien preses konferencē paziņojis Mančestras aglomerācijas policijas galvenais konstebls Ians Hopkinss. Vēl 59 cilvēki guvuši nopietnākus ievainojumus. Pēc policijas domām, uzbrukumu dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā sarīkojis terorists pašnāvnieks. Policija šobrīd pārbauda, vai uzbrucējs, kas pats gājis bojā sprādzienā, ir rīkojies viens pats. Hopkinss piebilda, ka terorists, domājams, izmantojis pašizgatavotu spridzekli, taču sīkākas ziņas par uzbrucēju viņš nesniedza. Vienlaikus policijas priekšnieks aicināja cilvēkus atturēties no baumu izplatīšanas par slepkavas iespējamo identitāti. Sprādziens notika pirmdien plkst.22.35 (otrdien plkst.0.35 pēc Latvijas laika), kad Mančestras arēnā tobrīd notiekošais Grandes koncerts jau beidzās, un arēna savā tīmekļa vietnē vēsta, ka eksplozija notikusi ārpus koncertzāles, apmeklētājiem dodoties mājup. Mediji un aculiecinieki stāsta, ka eksplozija gan zālē esošajā publikā, gan jau ārpusē esošo cilvēku drūzmā izraisījusi paniku. Grandes pārstāvis pavēstījis, ka ar 23 gadus veco dziedātāju viss ir kārtībā, bet viņa pati tviterī vēlāk izteikusi līdzjūtību cietušajiem. Mančestras arēna ir lielākā pilsētas koncertzāle ar aptuveni 18 000 skatītāju vietu. Pirmdienas vakarā publikā bija daudz vecāku ar bērniem. Sociālajos tīklos daudzu koncerta apmeklētāju tuvinieki lūdz sniegt informāciju par tiem, par kuru atrašanās vietu joprojām viņiem nav ziņu.

  Radošo industriju un uzņēmējdarbības eksperte Lilita Sparāne atzīst, ka ziņas par teroraktu padara pamošanos drausmīgu:
  Lilita Sparane
  @LilitaSparane
  Ir tik drausmīgi pamosties,ieslēgt rīta ziñas un pirmais,kas jādzird-atkal terorisms…#PasauleBrūk #Mancestra #Līdzjūtība
  Tue May 23 04:09:38 +0000 2017

  Žurnālistu Jāni Eglīti nodarbina jautājums par to, kas ir Ariana Grande:
  Jānis Eglītis
  @egliitis
  Jāsaka, ka man pēc kārtēja terorakta Eiropā, pirmais jautājums bija, Kas ir Ariane Grande?
  Tue May 23 06:12:39 +0000 2017

  Tvitera lietotājs Imants Kore uzskata, ka notikušais ir saistīts ar reliģiju:
  Imants Kore
  @dzimmijs13
  tvnet.lv/zinas/arvalsti… Nu ko padarīsi, tāda ir tā musulmanisma reliģiskā prakse. Un mums jābūt tolerantiem, nedrīkstam aizvainot viņu jūtas
  Tue May 23 03:22:34 +0000 2017

  Tikmēr folkloras speciāliste Māra Teiberga aicina nesteigties ar secinājumu izdarīšanu:
  Māra Treiberga
  @jenuufa
  @ainarsbr11 @dzimmijs13 jūra jau nav vainīga, vainīga ir vētra
  Tue May 23 06:38:09 +0000 2017
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/012d02ab-b808-4673-b04b-a97061e02cf3/

  Mančestras teroraktā noslepkavoti 22 cilvēki

  Džihādistu grupējums “Islāma valsts” otrdien uzņēmies atbildību par iepriekšējā dienā notikušo sprādzienu Mančestrā, kurā tika nogalināti 22 cilvēki un 59 ievainoti, ieskaitot daudzus bērnus. Britu varasiestādes uzskata, ka tās ir noskaidrojušas vīrieti, kurš iepriekšējās dienas vakarā uzspridzinājās dziedātājas Arianas Grandes koncerta laikā Mančestrā, noslepkavojot 22 cilvēkus, iepriekš otrdien paziņoja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja. Otrdien aizdomās par saistību ar Mančestrā notikušo teroraktu Lielbritānijas policija aizturējusi 23 gadus vecu vīrieti.

  Tvitera lietotājs Artis Spertāls uzskata, ka apsardzei šāda mēroga pasākumos būtu jāuztraucas vairāk par cilvēku drošību:
  Artis Spertāls
  @artis_spertals
  Mančestras sprādziens pierāda to, cik nožēlojama apsardze ir šādos pasākumos – viņi vairāk uztraucas par ūdens pudelēm, ne ko citu.
  Tue May 23 08:12:27 +0000 2017

  Bet tvitera lietotāja Madara ir šokā par Mančestrā notikušo:
  Madara
  @Madishhaa
  Esmu , šokā, kas noticis Mančestrā, jūtu līdzi visiem cietušajiem un viņu ģimenēm !😢😞
  Tue May 23 11:21:23 +0000 2017

  Tikmēr režisors un pedagogs Ingmārs Čaklais norāda uz neomulīgo Mančestras tuvumu:
  Ingmārs
  @IngmarsCaklais
  Tas ir tepat.
  Bail nav, neomulīgi ļoti.
  #Mančestera #ManchesterBombing
  Tue May 23 10:56:45 +0000 2017
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/eed4d935-af1f-46b5-bc40-bfbde87f2878/