Roķe pieļauj, ka viņas uzsāktā Latvijas Radio strukturālā reforma nebija NEPLP gaumē un lēmums palielināt latviešu mūzikas īpatsvaru “Pieci.lv” liecina par NEPLP kompetences trūkumu

  0
  480

  Roķe pieļauj, ka viņas uzsāktā Latvijas Radio strukturālā reforma nebija NEPLP gaumē

  Rīga, 9.okt., LETA. Bijusī Latvijas Radio (LR) valdes locekle Sigita Roķe pieļauj, ka viņas uzsāktā LR strukturālā reforma nebija Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) gaumē.
  Viņa intervijā aģentūrai LETA izteica aizdomas, ka viņas prezentētā LR struktūras reforma padomei nebija pa prātam, jo laikā, kad NEPLP ar to tika iepazīstināta, no tās nesekoja nekādi konkrēti iebildumi vai ierosinājumi. “Bet es no sākotnējām sarunām sapratu, ka padome LR struktūras reformai bija izdomājusi kaut kādu citādāku modeli,” sacīja Roķe.
  Iepriekšminētais pieņēmums, viņasprāt, liecina, ka NEPLP vēlējusies iejaukties LR vadības jautājumos, kuros tai nav nekāda pilnvarojuma. “Šajā gadījumā mēs atkal runājam par to, ka reāli LR struktūra un struktūras reformas – tā ir LR autonoma darbība. Tā ir LR iekšēja darbība, un padome atkal pārprot savu pilnvarojumu. Padomei nav jāvada sabiedriska autonoma medija iekšējie procesi un iekšējās darbības,” skaidroja bijusī LR valdes locekle.
  Viņa atzīmēja, ka padome, tāpat kā jebkurš sabiedrības pārstāvis, var izteikt viedokļus par sabiedrisko mediju, jo tas pieder sabiedrībai. Tomēr Roķes ieskatā jau konkrēti lēmumi, kas nosaka, kā sabiedriskais medijs strādās, organizēs darbu, nodrošinās redakcionālo neatkarību vai viedokļu daudzveidību, ir medija iekšējās darbības autonomijas jautājums. “Nevienam no ārpuses nebūtu jāvada sabiedriskais medijs,” uzsvēra Roķe.
  Vienlaikus viņa pauda nožēlu, ka viņai neizdevās pabeigt LR iesāktās reformas. Tomēr viņa norādīja, ka tik konservatīvā uzņēmumā ar tādu vēsturi un tradīcijām, kāds ir LR, sākt pārmaiņu procesus nav viegli. “Sākumā arī mums radio iekšienē negāja viegli, jo mēs no sākuma gan daudz strīdējāmies, gan cits citam mēģinājām pierādīt, vai vajag, vai nevajag iet vienā vai citā virzienā. Skaidrs, ka visi vadītāji, kas vadījuši pārmaiņu procesu, ļoti labi zina, cik tas ir grūts – arī psiholoģiski, nevis tikai intelektuāli. Process nav viegls,” sacīja bijusī LR valdes locekle.
  Tomēr Roķe izjūt zināmu lepnumu, kad, strādājot pie LR reformām, viņa ar iesaistītajām pusēm nonāca līdz kopsaucējam par vienotu reformu plānu, kas ietvēra gan konkrētas veicamās darbības, gan aprēķinus, gan laika rāmi, proti, 2018.gada 1.janvāri, līdz kuram tās jāīsteno.
  “Paralēli šī lielā reforma, protams, iekļāva visus citus jautājumus, kas LR ir diezgan būtiski risināmi, tostarp arī atalgojuma jautājumus, kur mēs bijām vienojušies, gan par cita veida budžetēšanu, gan par cita veida atalgojuma sistēmas izstrādi, gan par visiem pārējiem jautājumiem,” norādīja bijusī LR valdes locekle.
  Lai iepriekšminētos jautājumus varētu sakārtot, viņa mēģināja pārliecināt lēmumu pieņēmējus, ka LR tiešais algu budžets ir parāk mazs. “Pirmo reizi vai vispār LR pārskatāmā pēdējo gadu vēsturē šogad ir piešķirts finansējums algu jautājuma sakārtošanai. Protams, tas neatrisina visas problēmas, bet kaut kādā mērā tās sāpīgākās problēmas šis piešķīrums, kas ir apstiprināts valdībā, bet kuram vēl jāiziet Saeima, būtiski uzlabos situāciju LR. Tostarp palīdzēs risināt to pašu jautājumu par papilddarbu daļas iekļaušanu algās,” uzsvēra Roķe.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/0A1EAB6D-995D-4009-9065-247BD198EF82/

  Roķe: Lēmums palielināt latviešu mūzikas īpatsvaru “Pieci.lv” liecina par NEPLP kompetences trūkumu

  Rīga, 8.okt., LETA. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums līdz 80% palielināt Latvijā radītās mūzikas īpatsvaru “Latvijas Radio 5” (“Pieci.lv”) liecina par padomes kompetences trūkumu, intervijā aģentūrai LETA atzina bijusī Latvijas Radio (LR) valdes locekle Sigita Roķe.
  Pēc Roķes domām, gan viņa, gan “Pieci.lv” jau sākotnēji nebija sapratuši NEPLP redzējumu par radiostacijas muzikālo koncepciju. Viņa uzsvēra, ka “Pieci.lv” noteikti vēlas būt gan latviešu jauno mūziķu, gan jaunās mūzikas platforma, tādēļ tika izstrādāta koncepcija, kurā izklāstīts, kā radiostacija plāno par tādu kļūt. Tomēr NEPLP lēmums līdz 80% palielināt Latvijā radītās mūzikas īpatsvaru “Pieci.lv” gan Roķi, gan radiostacijas satura veidotājus pārsteidza.
  “Mēs (..) ļoti cītīgi gaidījām brīdi, kad padome aicinās mūs uz diskusiju vai nāks pie mums un kopā ar “piecinieka” radošo komandu runās par izstrādāto koncepciju. Kamēr mēs pacietīgi gaidījām, jūlija sākumā tā izdeva lēmumu par “piecinieka” sabiedriskā pasūtījuma izmaiņām, iepriekš ne ar vienu neapspriežoties, nevienu par to nebrīdinot, bez jebkādām diskusijām, uzreiz kategoriskā formā, ar noteiktiem datumiem un visu pārējo,” norādīja Roķe.
  Pēc viņas teiktā, starp NEPLP un “Pieci.lv” redakcijas darbiniekiem par radiostacijas satura izmaiņām notika tikai viena tikšanās, kuras laikā tās radošā komanda padomei skaidroja, ka formā, kādā NEPLP iedomājusies “Pieci.lv” darbu, nav iespējams strādāt.
  Bijusī LR valdes locekle sacīja, ka tolaik par lēmumu mainīt “Pieci.lv” satura koncepciju paziņoja NEPLP loceklis Patriks Grīva, kurš norādīja, ka tā bija tieši Roķes iniciatīva. “Protams, ka tajā brīdī laikam arī sākās tās mūsu pirmās domstarpības, jo tā nebija mana ideja un es arī nekavējos to pateikt. Es biju gatava to pateikt gan publiski, gan darbiniekiem, gan visiem pēc kārtas, jo nevienā koncepcijā, nevienā skatījumā, nevienā sabiedriskajā pasūtījumā vai vienalga vēl kādā dokumentā nekur nav rakstīts, ka mana pārliecība būtu par to, ka “pieciniekam” vajag 80% vai 90%, vai cik procentus Latvijā radītas mūzikas,” skaidroja Roķe.
  Viņa uzsvēra, ka, izklāstot padomei savu vīziju par LR programmu attīstību, viņa atturējusies nosaukt kvotu Latvijā radītajai mūzikai, norādot, ka tā bija pašas NEPLP vēlme. “Un to es arī vairākkārt teicu pēc tam, kad izrunājāmies ar “piecinieka” radošo komandu, ar mūzikas redaktoriem. (..) Mēģinot to [saturu] mākslīgi sadalīt procentos, šis vienotais veselums kā vienots fons, kā vienots, izsvērts noformējums zaudē unikalitāti un saturisko vienotību,” sacīja bijusī LR valdes locekle.
  Viņasprāt, NEPLP lēmums apturēt tās iepriekšējo rīkojumu par Latvijā radītās mūzikas īpatsvara palielināšanu “Pieci.lv” pierāda, ka plāns veikt tik krasas izmaiņas radiostacijas saturā no sākta gala bija juridiski diskutējams. “Padome bez jebkādām iepriekšējām diskusijām tik ļoti negaidīti un tik lielā mērā nevarēja pēkšņi izmainīt sabiedrisko pasūtījumu, jo lēmumā par “piecinieka” muzikālo noformējumu – Latvijā radītas mūzikas 80% kvotu – bija iekļautas arī citas lietas,” skaidroja Roķe.
  Viņa norādīja, ka lēmums ietvēra noteiktu raidījumu, piemēram, mūzikas “Top 40” veidošanas pārtraukšanu. “Tas pilnīgi noteikti nav padomes vienpersoniski un negaidīti risināms jautājums,” uzsvēra bijusī LR valdes locekle.
  Viņasprāt, ja, redzot NEPLP darbības stilu, LR darbinieki nebūtu sākuši protestēt, tad tā lēmumu nekādā veidā nebūtu atlikusi, bet gan vairāk uzstājusi uz tā īstenošanu. “Tikai tāpēc, ka LR darbinieku iebildumi bija tik spēcīgi, tik skaļi, tik labi sadzirdami, padome beigās nolēma šo lēmumu atlikt. Bet ne atcelt. Tas ir tikai atlikts līdz jaunajam gadam,” sacīja Roķe.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/59B29F6C-5E6C-4A70-8D09-366323387B8A/