Stāsts par Latvijas Ļeņinu – Gobzemu

  0
  656

  Māris Luste

  Katram no mums, droši vien, plašajā pasaulē ir pa radniecīgai dvēselei. Taču noskaidrot dvēseļu radniecību varam vien ar tiem, kas sevi atrādījuši plašākai sabiedrībai. Ar šo uzsāku publikāciju sēriju “mazais brālis”, kurā puspajokam, pusnopietni ieskicēšu paralēles starp dažiem Latvijas un ārvalstu politiķiem.
  Sākšu ar Latvijas Ļeņinu – Gobzemu.

  Kā zināms,1917.gadā konspirators Ļeņins noplombētā vagonā revolūcijas taisīšanai tika nogādāts dzimtenē no Šveices. “Ģeniālās idejas” autors bija Aleksandrs Parvuss. Vai konspiratoru Gobzemu, simts gadus vēlāk, Latvijas politikas “reformēšanai” piespēlēja tieši Šveices advokāts Meroni, protams, varam tikai minēt. Taču arī par Parvusa kombināciju pasaule uzzināja tikai pēc četriem gadiem.

  Ar Ļeņina aiziešanu politikā, justīcija zaudēja perspektīvu advokatūras zvaigzni.(1) Arī Gobzemam, kā zināms, karjera advokatūrā vairs nespīd.(2) Strādājot par advokātu Ļeņins aizstāvēja vienkāršos ļaudis.(3) Par nabagu aizstāvi, trenējot karmu nākamajai dzīvei politikā, savulaik uzmetās arī Gobzems.(4) Savās tēzēs Ļeņins solīja nodot varu padomēm, bet Gobzems – sekretariātiem. (5) (6) Domājošā sabiedrības daļa pirkstu pie deniņiem grozīja kā par viena, tā otra izteikumiem, taču pirmais kļuva par valsts galvu, otrs tika iebalsots Saeimā un kļuva par premjera kandidātu.(7) Fanātiskā Ļeņina totalitārais projekts, izmantojot politisko jucekli, tika realizēts ar mazākuma spēkiem, viņa retorika pret oponentiem bija naidīga, pārņemot varu, par jaunās sistēmas kabatas vaukšķiem kļuva ne tikai mediji, bet arī literāti.(8) Lieki teikt, ka Gobzema priekšvēlēšanu apsaukāšanās sava elektorāta uzkurināšanai un solījumi atlaist žurnālistus, liek domāt par visai tuvām paralēlēm.

  Naida kultivēšanai pret oponentiem Ļeņina atbalstītājiem tika ieborēts, ka pārējā pasaule viņus uzskata par barbariem, Gobzema elektorātam – ka par muļķiem. Taču Ļeņins krievu tautu uzskatīja par “ivaškām” un “sūdabrāļiem”.(9) Ar tādu pašu nicinājumu pret saviem vēlētājiem – “aļķīša cienītajiem” un “kotlešēdājiem” izturas arī Gobzems sarunā ar partijas biedru Kaimiņu.(10)

  Boļševiku līderi tautas acīs parādījās kā varas iestāžu vajāti revolucionāri – pagrīdnieki. Valsts apspiesto cietēju retoriku izvēlējās arī Gobzema partijas varoņi, atzīmējoties pat īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.(11) Daiļrunīgais Ļeņins varas virsotnēs nonāca iedauzot savus lozungus mazāk izglītoto cilvēku – strādnieku un kareivju galvās, paļaujoties arī uz revolucionāro emigrāciju un jaunuzņemtajiem partijas biedriem, kas apvērsuma priekšvakarā tika uzņemti bez atlases kritērijiem. Izšķirošajos brīžos Ļeņinam parādījās necilvēcīga, “infernāla” enerģija, viņš dienas laikā spēja runāt vairākos mītiņos.(12) Arī Gobzems uz brīdi kļuva par Latvijas redzamāko personu, parādoties visur – Facebook tiešraidēs, televīzijā un priekšvēlēšanu tūrē, akcentu liekot uz elitei vistālākajiem ļaudīm un tautiešiem emigrācijā, kas dzimtenē pieredzētajās sociālās neveiksmēs visbiežāk ieraduši vainot ārējus apstākļus – “sistēmu”, kura ar steigu jāmaina. Paralēles iespējams atrast pat kampaņu audionoformējumā – ja ļeņinistu apvērsums notika “Internacionāles” pavadībā, rosinot darba ļaudis celties vecās kārtības nojaukšanai, gobzemiešiem bija pašiem sava himna – Roberta Memmēna un Oskara Millera “Tauta mosties”.(13) (14)

  Dienu pirms apvērsuma Ļeņinam bija trīs plāni – Uzbrukums Petrogradai no Somijas, Rēveles un Kronštates strādnieku kvartāliem, ātra Maskavas ieņemšana un Baltijas jūrnieku pārmešana uz galvaspilsētu pa dzelzceļu.(15) Neviens no tiem netika realizēts. Pēdējā dienā dodoties pie Vējoņa, lai uzklausītu viņa vilšanos par neveiksmīgo kandidēšanu premjera amatam, blefa meistars Gobzems esot ņēmis līdzi tieši trīs nevienu vairs neinteresējošus “situācijas redzējumus”.(16)

  Paradoksālā kārtā, dižo pārmaiņu solītājiem visvairāk jāuzmanās tieši no saviem fanātiskajiem atbalstītājiem. Tā, kāds Gobzema atbalstītājs publiski pauda apņemšanos viņu nošaut gadījumā, ja viņa elks pēc vēlēšanām izrādīsies melis.(17) Līdzīgi arī viens no bruņotajiem kareivjiem, kas piedalījās pēdējās, pirmskomunisma ēras demokrātiski vēlētā parlamenta sēdes izdzenāšanā, kādam boļševiku kritiķim iemeta acīs slaveno frāzi – “arī Ļeņinam lode, ja piemānīs!”.(18)

  Pēc visa spriežot, simts gadus vecais Krievijas scenārijs Latvijā tomēr nav izdevies. Taču paralēlēm varēsim sekot arī turpmāk. Nu jau Latvijas Ļeņina un viņa cīņu biedra, Latvijas Trocka – Kaimiņa domstarpībās.

  Nākamais publikāciju sērijas ieraksts – par Latvijas Ramzanu Kadirovu. Tas var izrādīties ikviens no jums, cienījamie politiķi.
  ______________________
  (1) http://www.aif.ru/society/history/interesnye_fakty_o_Lenine
  (2) https://www.diena.lv/raksts/latvija/zinas/padome-gobzems-izslegts-no-advokaturas-pirms-nominets-premjera-amatam-14209834
  (3) http://russian7.ru/post/kakie-beznadezhnye-dela-vyigryval-v-su/
  (4) https://pietiek.org/raksti/ak,_dievs!_so_visu_parlasot,_es_izklausos_pec_cikstosa_jefina
  (5) https://ria.ru/20170414/1491981205.html
  (6) https://www.tvnet.lv/6463505/ko-solijis-gobzems
  (7) https://vz.ru/politics/2016/4/20/806318.html
  (8) https://inosmi.ru/social/20170705/239730490.html
  (9) https://myrotvorets.news/lenyn-byl-yarym-rusofobom-y-terrorysto/
  (10) http://www.tautasbalss.lv/gobzems-un-kaimins-ciniski-izsakas-par-veletajiem-vai-pamazam-atklajas-vinu-patiesas-sejas/
  (11) http://www.la.lv/politologs-sobrid-ir-loti-butiski-sabiedribai-skaidrot-kaimina-aizturesanas-iemeslus
  (12) http://maxpark.com/community/8/content/2020612
  (13) https://rusidea.org/25012309
  (14) https://www.youtube.com/watch?v=SuRHafVHsjc
  https://www.dziesmas.lv/d/Tauta_Mosties_-_Robert_O/30326
  (15) https://www.youtube.com/watch?v=QlEl4mGYEKk (skat.no 45:17)
  (16) https://www.db.lv/zinas/gobzems-vejonim-prezentesot-tris-jaunus-situacijas-redzejumus-482080
  (17) https://tautaruna.nra.lv/slavenibas/252701-publiski-pauz-solijumu-nosaut-advokatu-aldi-gobzemu/
  (18) http://www.famhist.ru/famhist/all_st/000ceb68.htm

  …Info avots:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2086625641405206&id=100001733701182