Tiesa Varšavā atceļ aizliegumu galēji labējiem rīkot 11.11.2018 neatkarības simtgades gājienu. Polijas valdība vienojas ar nacionālistiem par kopīga neatkarības simtgades gājiena rīkošanu

  0
  313

  Varšavas mērs aizliedz galēji labējo rīkoto neatkarības simtgades demonstrāciju

  Varšava, 7.nov., LETA–AFP. Varšavas mērs Hanna Gronkeviča-Valca trešdien aizliegusi demonstrāciju, ko nedēļas nogalē, atzīmējot valsts neatkarības simtgadi, plānoja galēji labējo organizācijas. Tiesa gan, organizatori solījuši demonstrāciju rīkot, neraugoties uz aizliegumu.
  Mērs trešdien preses konferencē paziņoja, ka viņa nav saņēmusi Iekšlietu ministrijas garantijas policijas klātbūtnei, lai svētdien nodrošinātu kārtību.
  Viens no pasākuma organizētājiem ir Nacionālā radikālā nometne (ONR), kuras saknes ir antisemītiskā pirmskara kustībā.
  Opozīcijas partijas “Pilsoniskā platforma” (PO) politiķe sacīja, ka divas reizes par ONR līdzdalību rakstījusi iekšlietu ministram Zbigņevam Zjobro.
  “Pirmkārt, drošība,” sacīja mērs, piebilstot, ka “Varšava agresīvā nacionālisma dēļ ir cietusi pietiekami”, ar to domājot nacistiskās Vācijas uzbrukumus Otrā pasaules kara laikā, kas teju pilnībā iznīcināja Polijas galvaspilsētu.
  “Es, ņemot vērā visu atbildību, uzskatu, ka tas nav veids, kā atzīmēt neatkarīgas poļu valsts simtgadi, tāpēc es nolēmu demonstrāciju aizliegt.”
  Demonstrācijas organizētājiem ir 24 stundas laika, lai lēmumu pārsūdzētu tiesā, tomēr rīkotāju pārstāvis sakariem ar presi solīja aizliegumu ignorēt, to dēvējot par “nosodāmu, apkaunojošu un augstprātīgu”.
  “Neatkarības gājiens notiks, neraugoties uz to, ko Varšavas mērs Hanna Gronkeviča-Valca apgalvo,” solīja demonstrācijas rīkotājs Mateušs Marzohs.
  Organizētāji iepriekš prognozēja, ka demonstrācijā piedalīsies 100 000 līdz 250 000 cilvēku.
  Polijas prezidents Andžejs Duda un labējās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) valdības locekļi atteikušies piedalīties demonstrācijā, jo valdības amatpersonām nebija izdevies pārliecināt demonstrācijas rīkotājus, ka gājienā būtu pieļaujama tikai Polijas karogu izmantošana, lai izvairītos no incidentiem, kas var tikt interpretēti kā rasisms.
  Duda un viņa sabiedrotie PiS līderi trešdien tiekas, lai spriestu par demonstrācijas aizliegumu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/3599F706-159B-4064-B911-1A9786620B0A/

  Varšavā Neatkarības dienā par drošību gādās Polijas armija

  Varšava, 8.nov., LETA–AP. Varšavā par drošību Neatkarības dienā 11.novembrī gādās Polijas Aizsardzības ministrija un armija, jo policisti streiko nepietiekama atalgojuma dēļ.
  11.novembrī, kad Polija svin valsts neatkarību, radikālie nacionālisti pēdējos gados sarīkojuši gājienus, kuru laikā fiksēti arī rasistiski saukļi un plakāti.
  Varšavas mērs trešdien aizliedza nacionālistu gājienu, un prezidenta un premjerministra biroji tūlīt paziņoja par plānu tā vietā sarīkot alternatīvu valsts svētku gājienu.
  Polijas premjerministra Mateuša Moravecka biroja vadītājs Mihals Dvorčiks sacīja, ka Aizsardzības ministrija, kas atbild par armiju, organizēs drošības pasākumus 11.novembrī, kad Polija svinēs neatkarības simtgadi.
  Pēdējās dienās daudzi policisti – dažviet līdz 60% policijas darbinieku – paņēmuši slimības lapas, šādi protestējot pret atalgojumu, ko uzskata par nepietiekamu.
  Likumsargu rīcība raisījusi bažas par policijas spēju nodrošināt kārtību Neatkarības dienā Varšavā un citās pilsētās, kur plānoti daudzi pasākumi par godu Polijas neatkarības atjaunošanas simtgadei.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F0746-B9E6-7055-3C74-4D55A12B194E/

  Polijas tiesa atceļ aizliegumu galēji labējiem rīkot neatkarības simtgades gājienu

  Varšava, 9.nov., LETA–DPA/AP. Tiesa Varšavā ceturtdien atcēla pilsētas mēra noteiktu aizliegumu galēji labējo organizācijām svētdien rīkot gājienu, kas veltīts Polijas neatkarības atjaunošanas simtgadei.
  Tiesnesis Mihals Jakubovskis pamatoja savu lēmumu ar pulcēšanās brīvību, kas paredzēta konstitūcijā.
  Tiesa nolēma, ka pašvaldības lēmums aizliegt šo demonstrāciju nav pietiekami pamatots ar likumiem. Mērijas atsaukšanās uz ksenofobiskiem lozungiem, kas izskanējuši līdzīgā gājienā pērn, nav pamats atcelt šo pasākumu.
  Ir gaidāms, ka pašvaldība pārsūdzēs šo tiesas lēmumu.
  Jau ziņots, ka Varšavas mērs Hanna Gronkeviča-Valca no opozīcijas partijas “Pilsoniskā platforma” (PO) trešdien aizliedza šī gājiena rīkošanu. Organizatori pēc tam solīja demonstrāciju rīkot, neraugoties uz aizliegumu.
  Mērs trešdien preses konferencē paziņoja, ka viņa nav saņēmusi Iekšlietu ministrijas garantijas policijas klātbūtnei, lai svētdien nodrošinātu kārtību.
  Viens no pasākuma organizētājiem ir Nacionālā radikālā nometne (ONR), kuras saknes ir antisemītiskā pirmskara kustībā.
  Organizētāji iepriekš prognozēja, ka demonstrācijā piedalīsies 100 000 līdz 250 000 cilvēku.
  Polijas prezidents Andžejs Duda un labējās partijas “Likums un taisnīgums” (PiS) valdības locekļi atteikušies piedalīties demonstrācijā, jo valdības amatpersonām nebija izdevies pārliecināt demonstrācijas rīkotājus, ka gājienā būtu pieļaujama tikai Polijas karogu izmantošana, lai izvairītos no incidentiem, kas varētu tikt interpretēti kā rasisms.
  Gājiena dalībnieki pērn nesa ksenofobiskus plakātus, kuros sludināja vēlmi pēc “Baltās Eiropas”.
  Aizliegumu svētdien rīkot nacionālistu gājienu aizliedza arī Vroclavas pilsētas pašvaldība, bet arī šo aizliegumu ir atcēlusi tiesa.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F0757-14CB-656F-863F-3C0DE06BFCA1

  Polijas valdība vienojas ar nacionālistiem par kopīga neatkarības simtgades gājiena rīkošanu

  Varšava, 10.nov., LETA. Polijas valdība un nacionālistu organizācijas, kas rīko ikgadējo Neatkarības gājienu, panākušas vienošanos par kopīgiem svētdienas piemiņas pasākumiem par godu Polijas neatkarības atjaunošanas simtgadei, vēsta Polijas Radio.
  Par to pēc sarunām, kas ieilga līdz naktij uz sestdienu, paziņoja premjerministra kancelejas vadītājs Mihals Dvorčiks un Neatkarības gājiena apvienības pārstāvis Damians Kita.
  Abas puses vienojušās par abu pieteikto demonstrāciju – Neatkarības marša un Baltisarkanā gājiena – apvienošanu, aģentūrai PAP savukārt pavēstīja Nacionālās kustības līderis Kšistofs Bosaks.
  Kopīgais gājiens tiks rīkots prezidenta Andžeja Dudas patronāžā, un prezidents pasākuma laikā uzstāsies ar runu.
  Kopīgajā gājienā piedalīsies arī premjerministrs Mateušs Moraveckis un citas valsts amatpersonas.
  Demonstrācijas maršruts Varšavā sakritīs ar tradicionālo Neatkarības gājiena maršrutu.
  Kā ziņots, Varšavas mērs Hanna Gronkeviča-Valca, kas pārstāv opozīcijā esošo partiju “Pilsoniskā platforma” (PO), trešdien aizliedza nacionālistu iecerēto neatkarības gājienu.
  Tūlīt pēc tam varasiestādes nāca klajā ar paziņojumu, ka tās rīkos alternatīvu gājienu, aicinot tā dalībniekus ierasties uz demonstrāciju vienīgi ar Polijas karogiem, neņemot līdzi nekādus atsevišķu organizāciju simbolus, lai tādējādi demonstrētu nacionālo vienotību un izvairītos no iespējamiem provokatīviem lozungiem, kādi tika konstatēti iepriekšējos gados Neatkarības gājiena laikā.
  Savukārt ceturtdienas vakarā tiesa kā antikonstitucionālu atcēla Gronkevičas-Valcas aizliegumu rīkot Neatkarības gājienu, jo tas pārkāpj tiesības uz pulcēšanās brīvību.
  Dudas kanceleja un parlamenta amatpersonas, kas pārstāv valdošo konservatīvo partiju “Likums un taisnīgums” (PiS), jau mēnešiem ilgi veda sarunas ar nacionālistiem par kopīga neatkarības simtgades gājiena rīkošanu, taču sarunas bija neveiksmīgas, jo nacionālisti atteicās ierasties vienīgi ar Polijas karogiem.
  Tomēr piektdien valdības un nacionālistu sarunas atsākās, cenšoties kliedēt apjumumu sabiedrībā, kuru izraisīja divu paralēlu demonstrāciju rīkošana.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/133F076E-8A20-1401-C15F-4200AE129E3B/