Ungāri protestē pret ierobežojumiem zinātņu akadēmijas neatkarībai

  0
  96

  Budapešta, 12.febr., LETA–DPA. Aptuveni 1500 cilvēku otrdien izveidoja dzīvo ķēdi ap Ungārijas zinātņu akadēmiju Budapeštā, protestējot pret valdības mēģinājumiem ierobežot akadēmijas neatkarību.
  Protestētāji iebilst pret izmaiņām finansējuma piešķiršanā pētījumiem, uzskatot, ka tas dos valdībai pārāk lielu varu lēmuma pieņemšanā attiecībā uz akadēmijas darbību.
  Saskaņā ar jaunajām izmaiņā, kas tika veiktas maijā, gandrīz trīs ceturtdaļas akadēmijas finansējuma pakļautas Inovāciju un tehnoloģiju ministrijas tiešai kontrolei.
  Akadēmijas pētniekiem tagad jāsacenšas par finansējumu ar citām institūcijām valdības pakļautībā. Nākotnē akadēmijas pētniecības tīklus plānots apvienot ar universitātēm vai jauniem valsts vadītiem pētniecības institūtiem.
  Inovāciju un tehnoloģiju ministrs Lāslo Palkovičs apgalvo, ka restrukturizēšanas mērķis ir padarīt pētniecību efektīvāku, bet kritiķi tajā saskata valsts vadošās zinātnes institūcijas pakļaušanu valdības kontrolei.
  ASV akreditētā Centrāleiropas Universitāte (CEU), kuru dibinājis ungāru izcelsmes ASV miljardieris un filantrops Džordžs Soross, pagājušajā gadā pārcēlās no Budapeštas uz Vīni, jo Ungārijas valdības politikas dēļ tai draudēja slēgšana.
  ASV nevalstiskās organizācijas “Freedom House” ikgadējā ziņojumā, kas tika publiskots pagājušajā nedēļā, Ungārija noslīdējusi no “brīvas” uz “daļēji brīvas” valsts kategoriju. Ungārija ir vienīgā Eiropas Savienības (ES) valsts, kas politisko tiesību un pilsonisko brīvību novērtējuma ziņojumā nav atzīta par “brīvu”.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/world/D236CD82-6225-4573-B8DC-C9AFDC274AD5/