Vāc parakstus par Saeimā ievēlamo deputātu skaita proporcijas piesaistīšanu konkrētā vēlēšanu apgabalā nobalsojušo skaitam

  0
  96

  Rīga, 9.febr., LETA. Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par Saeimā ievēlamo deputātu skaita proporcijas piesaistīšanu konkrētā vēlēšanu apgabalā nobalsojušo skaitam.
  Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Andis Vaičulis. Viņš pauda, ka Satversmes 6.pants nosaka, ka Saeima tiek ievēlēta vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās. Vaičuļa ieskatā pašreizējās vēlēšanas nav proporcionālas, jo Satversmes 7.pants nosaka, ka, sadalot Latviju atsevišķos vēlēšanu apgabalos, Saeimas deputātu skaits, kurš ievēlams katrā vēlēšanu apgabalā, nosakāms proporcionāli katra apgabala vēlētāju skaitam.
  Iniciatīvā skaidrots, ka esošā kārtība nosaka, ka Latvijā ir pieci vēlēšanu apgabali. Katrā vēlēšanu apgabalā ievēlamo deputātu skaitu nosaka pirms vēlēšanām atbilstīgi tur dzīvojošo vēlētāju skaitam.
  “Te arī sākas problēma, jo faktiski sanāk, ka katrā vēlēšanu apgabalā notiek savas vēlēšanas, kurās sadala šīs iedalītās deputātu vietas. Pēdējās Saeimas vēlēšanās Vidzemē vēlētāju aktivitāte bija 60,98%, bet Latgalē – 43,40%. Ja deputātu mandātus sadalīti atbilstīgi nobalsojušo skaitam, nevis balsstiesīgo skaitam, tad no Latgales būtu ievēlēti nevis 14 deputāti, bet gan 11. Savukārt Vidzemē – nevis 25, bet gan 28 deputāti,” norādīja Vaičulis.
  Viņš uzskata, ka, izdalot pēdējās vēlēšanās nobalsojušo skaitu ar katrā vēlēšanu apgabalā ievēlamo deputātu skaitu, iznāk, ka Vidzemē uz vienu ievēlamo deputātu bija 9567 vēlētāji, bet Latgalē – 6433 vēlētāji.
  “Sanāk, ka viena latgalieša balss bija 1,5 vidzemnieka vērtībā. Tas nozīmē, ka visu nobalsojušo balsis nav ar vienādu vērtību, un to vērtība ir atkarīga no vēlētāju aktivitātes katrā vēlēšanu apgabalā,” pauda Vaičulis.
  Viņaprāt, nepieciešams mainīt vēlēšanu kārtību, nosakot, ka no katra vēlēšanu apgabala ievēlēto deputātu skaitu nosaka, dalot katrā vēlēšanu apgabalā nobalsojušo skaitu ar kopējo nobalsojušo skaitu visā Latvijā, savukārt no katra vēlēšanu apgabala ievēlēto deputātu skaitu sadala proporcionāli starp partijām, atbilstīgi nobalsojušo skaitam.
  Tas nozīmētu veikt grozījumus Satversmes 7.pantā, nosakot, ka Saeimas deputātu skaits, kas ievēlams katrā vēlēšanu apgabalā, noteicams proporcionāli katra apgabala nobalsojušo skaitam.
  Vaičuļa ieskatā, tādējādi tiktu panāktas godīgas vēlēšanas, kurās partijas vietu skaits Saeimā būtu proporcionāls par to nobalsojušo vēlētāju skaitam.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/3103C977-0923-4B5B-B51E-B49F614E9F55/

  Attēla avots: http://zagarins.net/kjl/teksti/2009/kjl091109htm.htm