Veselības aprūpes finansējuma modeļi: Kučinskis zaudē nemirstīgā oreolu vai maldina?

0
613

Ministru prezidents Māris Kučinskis pēc diskusijām valdībā pēkšņi sācis stāstīt, ka sliecoties “vairāk atbalstīt to veselības aprūpes finansēšanas modeli, kurš paredz valsts apmaksātu veselības apdrošināšanu”.
Veselības ministre Anda Čakša beidzot valdību ir oficiāli iepazīstinājusi ar trim Veselības ministrijas (VM) sagatavotajiem veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļiem. Pati Čakša diplomātiski norāda, ka “valdībai ir jāizšķiras, vai veselības aprūpes pakalpojuma grozs ir vienots vai fragmentēts, kurš iepirks šos pakalpojumus – valsts vai privātie apdrošinātāji, kā arī – kā pasargāt savus iedzīvotājus gadījumā, kad viņi saslimst”. Līdz 2023. gadam esot iecerēts veselībai atvēlēt 14% no valdības kopējiem tēriņiem. Tas nav daudz uz citu Eiropas Savienības valstu fona, bet krietni vairāk, salīdzinot ar pašreizējo finansējumu, kura, maigi izsakoties, nepietiek pat pašreizējās pavisam bēdīgās veselības aprūpes sistēmas uzturēšanai.
Čakša vēlreiz apliecināja, ka pati atbalstot to modeli, kurš paredz finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, neliekot iedzīvotājiem maksāt vairāk. Čakšasprāt, mērķtiecīgi būtu paredzēt valsts apmaksātu veselības apdrošināšanu (šo ideju beidzot ir “nošpikojis” arī līdz šim nesatricināma “nemirstīgā” pozā stāvošais Kučinskis).
Skaisti jau skan: ar šādu modeli “visiem iedzīvotājiem tiktu nodrošināti vienādi veselības aprūpes pakalpojumi neatkarīgi no tā, vai viņi ir nodokļu maksātāji vai iegādājušies apdrošināšanas polises”. Tomēr VM atbalstītais variants paredz, ka sistēmā var darboties arī privātie apdrošinātāji – viņi nodrošinātu tikai kādu ekskluzīvu pakalpojumu saņemšanu pacientiem vai arī ātrāku pakalpojuma saņemšanu. Nav grūti prognozēt, ka tas ir viens no riskantākajiem sistēmas “izviršanas” elementiem. Turklāt Čakšai pagaidām nav ne jausmas, kā šo modeli attiecināt, piemēram, uz pensionāriem un invalīdiem. Tomēr ministres konsekvence raisa cieņu.
Kučinskis – te arī mūsu premjers pelnījis labvēlīgu uzsitienu uz pleca – godīgi atzīst, ka “finansējumu veselības aprūpei nebūs tik viegli atrast kā aizsardzībai, ņemot vērā, ka nepieciešamais naudas apjoms ir lielāks”. Pēdējā piebilde gan ir lieka, jo ir grūti, pat neiespējami salīdzināt skopā finansējuma dēļ vairāk nekā 6000 priekšlaicīgi mirušos ik gadu un, piemēram, ļoti dārgo, bet koalīcijā uz urrā atbalstīto norakstīto britu bruņumašīnu iegādes projektu. Tomēr kopumā Kučinska “nemirstīgais” oreols nu ir pabalējis. Ja vien visi šie izteicieni nav rafinēts maldu manevrs, jo beigu beigās koalīcija atkal izdarīs “kā parasti”. 
…Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/veselibas-aprupes-finansejuma-modeli-kucinskis-zaude-nemirstiga-oreolu-vai-maldina
caksa-valsts_kanceleja