«Veselības nodoklis» būs vismaz 258 eiro gadā

  0
  863

  Dzintars Zaļūksnis

  Vienalga, kā beigsies “koalīcijas sarunas” par “veselības nodokli” jeb veselības obligātās apdrošināšanas (VOA) ieviešanu, runa vairs ir tikai par kārtējiem eifēmismiem, ar kuriem valdošās partijas sabiedrībai laidīs miglu acīs. Jo “veselības nodokļa” minimālais apmērs jau ir zināms – 258 eiro gadā.
  Veselības ministre Anda Čakša ir paziņojusi, ka cilvēkiem, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, “veselības apdrošināšanas iemaksas” nākamgad varētu būt 1% mēnesī no minimālās darba algas, t.i. 4,30 eiro mēnesī jeb 51,60 eiro gadā. Taču jāņem vērā divas lietas: 1) 1% ir tikai nākamgad; 2) būtu naivi domāt, ka tie, kas veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, maksās mazāk.
  2019. gadā VOA minimālā iemaksa būs 2%, bet 2020. gadā un turpmāk – jau būs 5% no minimālās algas jeb 21,5 eiro mēnesī (258 eiro gadā). Ar nosacījumu, ka 13. Saeimā ievēlētie politiķi nebūs paspējuši paaugstināt minimālo algu. Pret to, kā zināms, garantiju nav.
  258 eiro gadā tātad maksās darbaspējīgas personas, kas nav reģistrēti bezdarbnieki, bet oficiāli nekur nestrādā.
  Kā norādīts Veselības ministrijas izstrādātajā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā, apdrošināta ir persona, kura veikusi valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai ne mazāk kā deviņus mēnešus secīgā pēdējo 12 mēnešu periodā vismaz no obligāto iemaksu objekta minimālā apmēra, kā arī persona, kura veikusi veselības apdrošināšanas iemaksas.
  Tāpat pilnu valsts veselības pakalpojumu grozu saņems valsts apdrošinātas personas, piemēram, bērni, pensionāri, reģistrētie bezdarbnieki, invalīdi.
  Bet kaitnieciskās personas, kas nebūs apdrošinātas un pašas nemaksās neko, saņems tikai valsts apmaksāto minimumu – neatliekamo palīdzību, dzemdību palīdzību, zobārstniecību akūtos gadījumos, ģimenes ārsta sniegtos pakalpojumus, ārstēšanu saslimšanās ar nozīmīgu apdraudējumu sabiedrības veselībai.
  Īsāk sakot: ja gribi, lai tevi ārstē, maksā ragā! Tiesa, veselības ministrija pagaidām nerunā par to, kas notiks ar cilvēkiem, kas dažādu iemeslu dēļ “veselības nodokli” nebūs maksājuši, bet būs nogādāti slimnīcā ar “ātrajiem” un būs spiesti uzturēties tur nevis pāris stundas, bet vairākas dienas. Likt viņiem no sava konta segt visu veselības aprūpes pakalpojumu cenu nav reāli, bet ļaut mierīgā garā nomirt – nav humāni.
  Nešaubos, ka “veselības nodokli” valsts iekasēs, pat plānu pārpildīs. Taču draudot, kas sagaida tos, kas nodokli nemaksās, Veselības ministrija izvairās runāt par to, kas “draud” tiem, kas šo nodokli maksās. Vai kas mainīsies apkalpošanas kultūrā, vai rindu pie speciālistiem vairs nebūs, vai medicīnas “pakalpojumi” tik tiešām būs pieejami nekavējoties un kvalitatīvi?
  Par 2018. gadu ir skaidrs: papildu 1% no mūsu kabatām valsts uzskatīs par tādu kā “galvasnaudu” un veselības aprūpes sistēmā nemainīs praktiski neko. Respektīvi, paliks gan garum garās rindas pie speciālistiem (un tātad arī ielaistas slimības, kuru eiropeiskas veselības aprūpes apstākļos varētu nebūt), gan dīvaini kompensētās zāles, gan milzīgā laika starpība starp “valsts apmaksātajiem” un “maksas” pakalpojumiem, gan, galu galā “dienas stacionāri” jeb faktiski viesnīcas slimnīcu telpās, pie kurām mēs jau esam paspējuši pierast.
  Jā, un vai kāds cents no tiem 258 eiro tiks arī dakteriem, māsiņām, sanitāriem, pret kuriem man personīgi nav nekādu pretenziju, vai arī tas viss pazudīs Čakšas kantora tumšajos koridoros, atvilktnēs un kontos? Arī uz šo jautājumu “veselības nodokļa” autori atbildi nesniedz. Bet tas nozīmē, ka “veselības nodoklis”, visdrīzāk, nenāks viens. Valsts no mums paņems, tas ir vairāk nekā skaidrs. Tomēr problēma nav pati ņemšana, problēma ir šaubas, vai mēs par šo naudu jelko saņemsim pretim.
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/veselibas-nodoklis-bus-vismaz-258-eiro-gada