Vēstule Mārim Staļinam jeb Klauvējiet, mēs jūs neklausāmies!

1
678

Dzintars Zaļūksnis

Vai jūs vēl atminaties, kā Ministru prezidents Māris Kučinskis pieteica tagad pilnīgi saķēzīto “nodokļu reformu”? Kā sen gaidīto nodokļu sloga atvieglošanu darbaspēkam un nabagiem. Un vai atminaties, kāds bija iegansts, lai ar slaidu loku uzspļautu visām cerībām un sabradātu vienošanās ar sociālajiem partneriem?
Jā, tieši tā: rūpīgi saplānotajā činavnieku algu paaugstināšanas projektā, kas tika lepni un liekulīgi nodēvēts par “nodokļu politikas reformu”, izrādās, nebija paredzēti līdzekļi veselības aprūpes izcelšanai no pašreizējās bedres. Piesardzīgākajai sabiedrības daļai tobrīd nepatīkami iekņudējās zemribē, un priekšnojautas, kā parasti, nepievīla. Plašiem vēzieniem vicinādama veselības aprūpes karogu, Kučinska valdība ne tikai aizslaucīja mēslainē visu, kas iepriekš sasolīts un sadarīts, bet arī steidzīgi, negaidot decembri, savu “činavnieku paradīzes” projektu izrāva cauri Saeimai, kuras deputāti, žāvu nomākti, domājams, līdz šim pat nav pamanījuši, ko īsti ir sastrādājuši.
Bet rezultāts ir kā ierasts šīs un iepriekšējo koalīciju garā: vienkāršais pilsonis dabū lielākus nodokļus un zvērīgākas to iekasēšanas metodes, bet valsts pārvaldes APARĀTS – garantijas, ka nākamgad dabūs krietnu algu pielikumu (jo minimālā alga taču tiek celta par veseliem 50 eiro (!), bet činavnieku brandžai pielikums vēl tiks sareizināts ar dažādiem koeficientiem, tā ka pat mazākais susuriņš var rēķināties vismaz ar papildu simtnieku), lai varētu kompensēt neglābjamo cenu augšanu, ko izraisīs “nodokļu reforma”.
Tikai – ak, tu neraža! – arī šajā jezgā Kučinskis ar kompanjoniem kaut kā ir pamanījies no alkatīgajām roķelēm izlaist veselības aprūpes karogu, un galu galā izrādās, ka mediķi un pacienti atkal ir palikuši kaut kur tāltālā neredzamā perifērijā. Latviski izsakoties, nodokļu totāla paaugstināšana ir veikta, bet veselības aprūpes civilizētai reformēšanai naudas joprojām nav!
Šajā sakarā mediķu organizācijas atkal posušās šo padarīšanu atgādināt. Jautājums tikai – vai uzvaras priekā plaukstas berzējošie politiķi vairs ir gatavi ko nebūt arī sadzirdēt? Vai kārtējā veiksmīgā solījumu apgriešana otrādi Kučinski nav padarījusi par tādu “maigas modifikācijas” Staļinu, kurš vienmēr labāk zina, kas pateicīgajai tautai vajadzīgs?
Lai nu kā, mediķu organizācijas kārtējo reizi ir nosūtījušas “grāmatu” biedram Staļinam, atvainojiet, Kučinskim, lai atgādinātu viņam, ka solījumu sociālā daļa tā arī palikusi neizpildīta. Lūk, šā vēstījuma pilns teksts.
“Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) un Latvijas Slimnīcu biedrība (LSB) aicina Veselības ministriju steidzami sasaukt Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes (VANA) sēdi, lai apspriestu jautājumus par veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu un darba samaksas paaugstināšanu nozares darbiniekiem.
Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē 29.06.2017 tika pieņemts lēmums atbalstīt valdības sagatavoto nodokļu reformas projektu ar nosacījumu, ka reformas ietvaros tiks paredzēts tāds veselības aprūpes nozares valsts finansējuma pieaugums, kas 2020. gadā nodrošina veselības aprūpes valsts finansējumam vismaz 4% no IKP. Tāpat tika nolemts, ka finansējuma pieauguma ietvaros ir jāplāno būtisku darba samaksas pieaugumu nozares darbiniekiem, un abi minētie nosacījumi jānostiprina ar jaunu likumu par veselības aprūpes finansēšanu. Likumprojekta izstrāde uzticēta Veselības ministrijai. Likumprojektu ir paredzēts izskatīt NTSP sēdē š. g. augustā un tā izstrādi pabeigt līdz š. g. 1. septembrim.
Neraugoties uz konkrētajiem uzdevumiem un termiņiem, Veselības ministrija nesteidzas ar to izpildi. Kaut arī LVSADA jau 30. jūnijā uzaicināja Veselības ministriju nekavējoties sākt kopīgi veidot minēto likumprojektu,iekļaujot tajā konkrētas pamatnostādnes, likumprojekts ministrijā ir tapis, apejot NTSP formātam atbilstīgas konsultācijas ar sociālajiem partneriem. Turklāt nav ziņu, ka Veselības ministrija vispār plānotu likumprojektu izskatīt VANA. Diemžēl nākas konstatēt, ka šāda attieksme pret likumprojekta veidošanu ir atstājusi negatīvu iespaidu uz tā kvalitāti.
Likumprojektam tā pašreizējā redakcijā ir daudz būtisku trūkumu, tāpēc LVSADA un LSB aicina nekavējoties kopīgi rīkoties, lai to uzlabotu. Runājot par konkrētiem piemēriem, LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris un LSB priekšsēdētājs Jevgeņijs Kalējs vienprātīgi norāda: “Nav pieļaujams, ka Veselības ministrija mēģina no veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta izņemt NTSP apstiprinātās garantijas par būtisku darba samaksas pieaugumu nozarē.”” Citāta beigas.
Vai ir vēl kas piebilstams? Diezin vai. Valdība ir gauži nopūlējusies, lai iestāstītu sev un citiem, ka tā ir nevis paaugstinājusi nodokļus, bet gan veikusi “nodokļu reformu”. Valdošās koalīcijas ideoloģiskais iedvesmotājs Staļintētis neapmieri5nātos apšāva vai nosūtīja uz Sibīriju. Māris Kučinskis-Džugašvili ir humānāks, viņš cilvēkiem ļauj nomirt pašiem. Tā teikt, dabiskā nāvē.
…Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/vestule-marim-stalinam-jeb-klauvejiet-mes-jus-neklausamies