VIDEO: Antifašisti neierodas kaunināt leģionārus; policija aiztur dažus individuālus provokatorus

0
612

Laužot tradīciju, biedrība “Latvijas Antinacistiskā komiteja” šogad 16.martā nebija ieradusies Rīgā, pie Brīvības pieminekļa, lai kauninātu biedrības “Daugavas vanagi Latvijā” organizētā leģionāru atceres gājiena dalībniekus, tomēr policija aizturēja vairākus individuālus provokatorus.
Kā novēroja aģentūra LETA, ap plkst.11 biedrības “Daugavas Vanagi Latvijā” rīkotajā leģionāru atceres gājienā no Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli bija pulcējušies vairāk nekā 1000 cilvēku. Gājiena dalībniekiem rokās bija Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogi. Daudzi bija paņēmuši līdzi arī ziedus.
Starp gājiena dalībniekiem bija vairāki Saeimas deputāti no apvienības “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK, viņu vidū arī Imants Parādnieks, Raivis Dzintars, Jānis Dombrava un Einārs Cilinskis.
Dalībnieki dziedāja patriotiskas dziesmas, dažiem no viņiem rokās bija plakāti, uz kuriem rakstīts “Mēs sakām nē nacismam un komunismam”, kā arī bilde ar pārsvītrotu Ādolfu Hitleru un Josifu Staļinu, pie kuras uzrakstīts “Nē – Hitlera un Staļina režīmiem”.
Nelielu nesaprašanos gājiena sākumā izraisīja kāda biedrība no Vācijas, kas iestājas pret nacisma glorificēšanu. Diviem biedrības pārstāvjiem rokās bija plakāti ar uzrakstu “Aizstāvēsim vēsturi – pret “Waffen SS” latviešu leģiona glorificēšanu. Atceroties holokaustu, “Waffen SS” kolaboracionistus nedrīkstam glorificēt”. Biedrības pārstāvjus pēc īsa mirkļa no gājiena norises vietas prom pavadīja likumsargi.
Kad “Daugavas vanagu Latvijā” gājiens jau bija sasniedzis Brīvības pieminekli, to nesagaidīja “Latvijas Antinacistiskās komitejas” svilpieni un saucieni, kā tas bijis citus gadus. Antinacisti bija iecerējuši pulcēties netālu no Brīvības pieminekļa laukuma Bastejkalnā jau plkst.10, taču arī stundu pēc noteiktā laika viņi nebija ieradušies.
Tomēr pie Brīvības pieminekļa policija aizturēja divus vīriešus, kuri leģionāru atceres gājiena dalībnieku virzienā izkliedza dažādus tekstus krievu valodā. Kā novēroja LETA, šie vīrieši jau iepriekš bija gaidījuši gājiena tuvošanos. Viņi krieviski kliedza tādus saukļus kā “Fašisms neies cauri” un “Kauns Latvijai”.
Aģentūra LETA novēroja, ka abiem vīriešiem pie jakām bija piespraustas tā sauktās Georga lentītes. Pēc provocējošo saukļu izkliegšanas kārtības traucētājus aizveda policijas darbinieki, bet visu ceļu līdz policijas transportam viņi turpināja kliegt.
Vēlāk Valsts policijas Galvenās Kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs žurnālistiem pastāstīja, ka leģionāru piemiņas gājiena laikā kopumā aizturētas piecas personas – divas jau minētās personas aizturētas par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijai, bet vēl trīs – saistībā ar sapulču, gājienu un piketu norises kārtības pārkāpšanu. Viens no redzamākajām aizturētajām personām ir antifašists Aleksandrs Giļmans.
Velšs norādīja, ka kopumā pasākums aizvadīts mierīgi. Viņš skaidroja, ka “sabiedrība iemācījusies ievērot citu tiesības izteikt savu viedokli”.
Pēc policijas aplēsēm, leģionāru piemiņas gājienā kopumā piedalījušies ap 2000 cilvēku.
…VIDEO: https://youtu.be/XdOzqRz5Y7c un https://youtu.be/8fPFtfDGK18
…Info avots: http://www.leta.lv/home/important/11CC111F-7A9B-47F0-9AE4-C7B6FA4E0FE4/

Leģionārus pieminot

Šodien Leģionāru piemiņas gājienā līdz Brīvības piemineklim piedalījās aptuveni 2000 cilvēku, žurnālistiem norādīja Valsts policijas (VP) Galvenās Kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs. Šogad gājiena dalībnieku skaits ir nedaudz pieaudzis, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, taču vienlaikus viņš atzina, ka ir samazinājies gājiena vērotāju un interesentu skaits, norādīja Velšs. Likumsargi gan aizturējuši kopumā piecas personas. Divas personas aizturētas par ļaunprātīgu pretošanos policijai, pret viņām sākta administratīvā lieta. Vēl trīs personas aizturētas saistībā ar sapulču, gājienu un piketu norises kārtības pārkāpšanu. Tvitera lietotāji izsaka domas par šodienas pasākumu nozīmi.

Valodniece un bijusī politiķe Vineta Poriņa norāda uz plašo pasākuma apmeklētību.
Vineta Poriņa
@VinetaPorina
Saulainā dienā mierpilns Leģionāru gājiens ar,iesp.,lielāko dalībnieku skaitu pēd.gados. Šai tautas pretošanās dienā dalībnieku skaits augs.
Thu Mar 16 11:01:56 +0000 2017

Saeimas deputāts Veiko Spolītis (V) piemin bojā gājušos karavīrus.
Veiko Spolitis
@VeikoSpolitis
#Latvia lost its independence after Hitler&Stalin divided Europe. Remembering LV soldiers, who lost their lives due… twitter.com/i/web/status/8…
Thu Mar 16 07:13:48 +0000 2017

Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (VL-TB/LNNK) komentē cilvēku pulcēšanos pie Brīvības pieminekļa.
Jānis Iesalnieks🇱🇻
@JanisIesalnieks
Latvieši godina savus varoņus!
#16marts https://t.co/0e7HUayo6s
Thu Mar 16 09:47:43 +0000 2017

Tvitera lietotājs “MJ” vērš uzmanību apstākļiem, kā Latviešu karavīri nokļuva leģionā.
MJ
@uzhosnah
Šrēdingera leģionārs: tika piespiedu kārtā mobilizēts, lai Ādolfa Hitlera vadītās armijas sastāvā cīnītos par Latvijas brīvību #16marts
Thu Mar 16 07:31:31 +0000 2017

Teikto papildina tvitera lietotājs Igors.
Igors
@Pardomatajs
@uzhosnah mani vienmēr ir pārsteidzis tas, ka šiem 16.marta faniem ir izdevies pilnībā ignorēt piespiedu kārtā mobilizētos padomju armijā.
Thu Mar 16 08:16:34 +0000 2017

“MJ” norāda uz interpretējamiem vēstures faktiem.
MJ
@uzhosnah
.@Pardomatajs Leģionāri ir instruments: ja runā par līdzdalību nacismā, viņi ir `mobilizēti`, kad cīnījās pret boļševismu – `brīvprātīgie`.
Thu Mar 16 08:59:43 +0000 2017

IT speciālists Māris Ūdris interesējas, kā sveicienus uztver tie, kuri karot gāja piespiedu kārtā.
Māri$ Ūdri$
@arlekiins
Nez, ko par šo domā tā (absolūti lielākā) daļa leģu, kuri tur brīvprātīgi neiestājās.
twitter.com/Kaspars_Zn/sta…
Thu Mar 16 09:20:20 +0000 2017

Fotogrāfe Elīna Kursīte dalās kāda leģionāra pieredzē.
Princese Zeltīte
@elinakursite
@arlekiins tieši pirms nedēļas intervēju vienu leģionāru, kurš neiestājās brīvprātīgi. Pat bija mucis 2x 🙂 Bet tāpat iet 16.martā gājienā.
Thu Mar 16 09:27:36 +0000 2017

Leģionāra rīcību cenšas saprast bērnudārza ,,Namiņš” saimniecības vadītājs Jānis Zalgauckis.
Jānis
@Zalgauckis
@elinakursite @arlekiins Varbūt tāpēc, ka citas iespējas pieminēt nav?
Thu Mar 16 09:38:44 +0000 2017

IT speciālists Dmitrijs Golubevs uzskata, ka nepieciešams pieminēt leģionārus.
Dmitry Golubev
@lastguru_net
@Zalgauckis @elinakursite @arlekiins Sarkanajā armijā arī daudz šādu piespiediesaukto… Cilvēkiem vajag atceres dienu, nevis balagānu.
Thu Mar 16 10:47:10 +0000 2017

Ornitologs Viesturs Ķerus iesaka savas patriotiskās jūtas paust dažādos veidos.
Viesturs Ķerus
@VKerus
Tu, kas šodien, patriotisku jūtu vadīts, dosies uz Lesteni, nepaliec kapos! Aizej arī uz vietējo veikalu nopirkt kukuli Lestenes maizes!
Thu Mar 16 06:04:12 +0000 2017

Cita starpā kultūras ministres Daces Melbārdes (VL-TB/LNNK) ārštata padomnieks Mārtiņš Kaprāns interesējas par pašpasludinātā “antifašista” Jāņa Kuzina veselības stāvokli.
Mārtiņš Kaprāns
@Mkaprans
Vai Kuzins jau ir pa aci dabūjis? #16.marts
Thu Mar 16 09:12:26 +0000 2017
…Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/6d13cef2-dce7-4eaa-a764-dc2bfff68237

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.