VIDEO&FOTO: 13.12.2018 pie Saeimas piketā modina “darbarūķus” un deputātus “dzelteno vestu” aktivitātēm: Deputāti likumā nosaka uzdevumu valdībai palielināt mediķu algas; ļaus strādāt garākas virsstundas

  0
  955

  VIDEO: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=199650490984996&id=184096511636333

  Pikets par strādājošo tiesībām 13. decembrī

  Ceturtdien, 13. decembrī, plkst. 8.00 PROGRESĪVIE rīko piketu par darba ņēmēju tiesībām.
  PROGRESĪVIE piketā “Garākas stundas, zemāka alga?” pievērsīs uzmanību gan nesen pieņemtajiem, gan vēl tikai darba kārtībā esošajiem Darba likuma grozījumiem, kuri būtiski pasliktinās strādājošo situāciju.
  Valsts prezidents otrreizējai caurlūkošanai ir atgriezis Saeimā grozījumus Darba likumā, kas paredzēja samazināt minimālo virsstundu piemaksu no 100 uz 50% tajās nozarēs, kur noslēgta ģenerālvienošanās. Šos grozījumus lobē darba devēju organizācijas.
  PROGRESĪVIE stingri iestājas par nepieciešamību efektīvi piemērot esošo tiesisko regulējumu un uzskata darba devēju argumentus par nepamatotiem. Gluži pretēji – PROGRESĪVIE norāda, ka paredzētie grozījumi novedīs gan pie faktiskās darbinieku darba laika pagarināšanas, gan darba samaksas samazināšanās.
  PROGRESĪVO priekšsēdētājs Roberts Putnis norāda, ka “valstij efektīvi ir jāizskauž gan privātā biznesa, gan valsts pārvaldes prakse, kad darbinieki tiek spiesti strādāt nesamērīgas neapmaksātas virsstundas. Darba likums nav instruments nelegālās nodarbinātības izskaušanai. Šim mērķim ir jānostiprina arodbiedrības, Valsts darba inspekcija un tiesas ātrai darba tiesisko attiecību strīdu risināšanai”.
  PROGRESĪVO iebildes pret paredzētajiem Darba likuma grozījumiem Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā pauda valdes loceklis Mārtiņš Kossovičs un Veselības politikas darba grupas vadītāja Solvita Olsena.
  Vienlaikus PROGRESĪVIE pauž protestu pret 12. Saeimas veikto arodbiedrību vājināšanu. 12. Saeima pēdējā plenārsēdē apstiprināja grozījumus Darba likumā, kas paredz – darbinieka, kurš ir arodbiedrības biedrs mazāk kā sešus mēnešus, atlaišana vairs nav jāsaskaņo ar arodbiedrību. Tas nozīmē, ka liela strādājošo grupa, tajā skaitā cilvēki, kuriem var draudēt nelikumīga atlaišana par iestāšanos arodbiedrībā, nesaņem arodbiedrības aizsardzību.
  PROGRESĪVIE uzskata, ka šādā veidā Latvijā tiks vēl vairāk palielināta darbinieku diskriminācija tādēļ, ka viņi ir arodbiedrības biedri.

  ANO Cilvēktiesību deklarācijai – 70

  Šodien atceramies 1948. gada 10. decembri, kad tika pieņemta un pasludināta ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācija. Tās sagatavošanā vienoti darbojās atšķirīgu kultūru un tradīciju pārstāvji no dažādiem pasaules reģioniem, un šis dokuments pasludina ikviena cilvēka vispārējās, neatņemamās tiesības, kas ir vienādas visiem, neskatoties uz rasi, ādas krāsu, reliģiju, dzimumu, valodu, politisko un reliģisko nostāju, neatkarīgi no izcelsmes, īpašuma un sabiedriskā stāvokļa.
  Šogad šim nozīmīgajam dokumentam aprit 70 gadu.
  Šo 70 gadu laikā, pateicoties deklarācijas pamatvērtībām – vienlīdzībai, taisnīgumam un cieņai centieni likt pamatus taisnīgākas pasaules veidošanai ir bijuši ievērojami.
  Tomēr šīs vērtības vēl aizvien nav pašsaprotamas pārāk daudziem cilvēkiem gan savās mājās, gan savas valsts teritorijā. Saskaņā ar ANO jaunākajiem datiem, vidēji ik dienu pasaulē 137 sievietes nogalina viņu partneri vai ģimenes locekļi. Arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības.
  “PROGRESĪVIE” šodien jo īpaši aicina pievērst uzmanību daudzkārtējiem cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijas okupētajā Krimā, uzsverot, ka ar agresiju un ārvalsts teritorijas okupāciju tiek pārkāptas Ukrainas valsts pilsoņu pamattiesības un izaicinātas un apdraudētas viņu individuālās, pilsoņu un politiskās tiesības un brīvības.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/D1B6C18C-61E9-47B9-98D3-CE613C0A1506/

  Deputāti likumā nosaka uzdevumu valdībai palielināt mediķu algas; ļaus strādāt garākas virsstundas

  Rīga, 13.dec., LETA. Saeima šodien pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kas nosaka valdībai uzdevumu rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai turpmākos trīs gadus par vidēji 20%.
  Likuma grozījumi nosaka, ka valdība, sagatavojot 2019.gada budžetu un vidējā termiņa budžeta ietvaru, paredz valsts finansējumu veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai vidēji gadā 20% apmērā: 2019.gadā – 87,48 miljonus eiro, 2020.gadā – 191,22 miljonus eiro, bet 2021.gadā – 314,6 miljonus eiro.
  Šo likumprojektu Saeimā iesniedza Sociālo un darba lietu komisija. Konsultācijas par likumprojektu notikušas ar Latvijas Slimnīcu biedrību, kā arī Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību, kuri to atbalsta.
  Deputāti šo likumprojektu šodien sākotnēji nodeva izskatīšanai komisijā, un tad atbalstīja pirmajā, kā arī otrajā, galīgajā lasījumā.
  Saeima šodien pirmajā lasījumā arī atbalstīja grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz ļaut ārstniecības iestādei ar ārstniecības personas piekrišanu nodarbināt viņu ilgāku virsstundu skaitu nekā to pašlaik pieļauj Darba likums.
  Ārstniecības likumā tiks noteikts, ka pēc ārstniecības personas vai iestādes iniciatīvas virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt vidēji 16 stundas septiņu dienu periodā.
  Jau vēstīts, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadome rosinājusi pagarināt pārejas periodu uz normālo darba laiku ārstniecības personām, vēl vairākus gadus ļaujot tām strādāt vairāk virsstundu par Darba likumā paredzēto, vienlaikus paredzot, ka par tām visām tiek maksāts dubultā.
  Šajā jautājumā nepieciešams arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) akcepts. Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka šāds risinājums iespējams tikai gadījumā, ja no nākamā gada tiek nodrošināts solītais atalgojuma pieaugums par 20%.
  Veselības ministre, deputāte Anda Čakša (ZZS) iepriekš pauda, ka solījuma palielināt mediķu atalgojumu nostiprināšana likumā varētu būt veids, kā pārliecināt mediķus, ka, kaut arī tiek pagarināts pārejas periods uz normālo darba laiku, paralēli tiks palielinātas arī mediķu algas.
  Čakša iepriekš arī žurnālistiem apgalvoja, ka lielākā daļa finansējuma, kas nepieciešama, lai palielinātu mediķu darba samaksu par 20% no nākamā gada, ir atrasta, bet līdz pilnu 87 miljonu eiro atrašanai vēl jāstrādā.
  Finansējums mediķu atalgojuma palielināšanai tiks rasts no dažādiem avotiem, tostarp vidējā termiņa veselības aprūpes budžeta plānotā pieauguma, pieejamajiem budžeta resursiem, kurus Finanšu ministrija (FM) atradusi, pārskatot dažādus procesus, kā arī saistībā ar lielāku prognozēto ekonomikas izaugsmi, ienākumiem no cīņas ar ēnu ekonomiku un citiem FM avotiem.
  Patlaban Veselības ministrija (VM) sagatavojusi grozījumus divos Ministru kabineta (MK) noteikumos, lai no nākamā gada 1.janvāra nodrošinātu mediķu atalgojuma pieaugumu par 20%. Izmaiņas Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā paredzēs izmaiņas pakalpojumu tarifos, bet grozījumi Noteikumos par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu ārstniecības personām paredzēs zemākās mēnešalgas palielinājumu par 20%.
  Saskaņā ar grozījumiem atalgojums ambulatorajā sektorā strādājošam ārstam vidēji pieaugs no 1125 līdz 1350 eiro, savukārt šajā sektorā strādājošajām māsām un ārsta palīgiem vidēji no 675 līdz 810 eiro. Vienlaikus slimnīcās strādājošo darba samaksa būs lielāka, proti, ārstiem darba samaksa pieaugs no 1547 līdz 1856 eiro mēnesī, bet māsām un ārsta palīgiem no 928 līdz 1114 eiro.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/65402E9A-EE79-4F42-AE1F-1E9CCDFF7C9E/

  Dzintars Zaļūksnis

  Mediķu algas atkal paaugstinās «vidēji»

  Aritmētiski droši vien viss ir kārtībā – mediķu algas arī šogad esot palielinātas par vidēji 20%. Taču dzīve nav aritmētikas grāmata, un “vidēji” nozīmē to, ka daļa ir saņēmusi 40% palielinājumu, bet daļa palikusi bešā. Pie otrajiem pieder, piemēram, māsu palīgi, sanitāri un cits jaunākais medicīnas personāls – īpaši veselības aprūpes iestādēs ārpus Rīgas.
  Tāpēc tas, ka Saeima ir pieņēmusi grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, nosakot valdībai uzdevumu rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai turpmākos trīs gadus par “vidēji 20%” nozīmē tikai to, ka daļai mediķu tiešām algas palielināsies.
  Bet tiem, kas šogad palika bešā, tāda pati “beša” draud arī turpmāk. Piemēram, māsu palīgi, kuriem likums prasa sertifikāciju, tātad īpašas prasmes, darba samaksas ziņā ir nostādīti vienā līmenī ar apkopējiem. Kamēr māsu palīgi netiks “paaugstināti” līdz vidējam personālam vai vismaz izdalīti atsevišķā grupā, uz taisnīgu algu fonda sadalījumu varam pat necerēt!
  Ticu, ka formāla algu palielināšana palielinās Veselības ministrijas (VM) budžetu 2019. gadā par 87,48 miljoniem, 2020. gadā – par 191,22 miljoniem un 2021. gadā – par 314,6 miljoniem eiro. To, ka VM ar piešķirto naudu prot rīkoties tā, ka gailis pakaļ nedzied, tā jau ir pierādījusi. Kā arī to, ka tēriņu efekts jāmeklē ar mikroskopu un galu galā bez pašas ministrijas “pareizi strukturētajiem” skaidrojumiem neiztikt.
  Taču ko šī filigrānā grāmatvedība dod vai garantē jaunākajam medicīnas personālam un galu galā arī pacientam, kurš pirmais spiests uz savas ādas “izbaudīt” medicīnas māsu deficītu vai nerimstošās rindas poliklīnikās un slimnīcās? Retorisks jautājums, un no Andas Čakšas atbildi negaidu, jo viņa tik un tā šobrīd ne par ko neatbild. Lai gan iespēja, ka viņai vēl kādu laiku nāksies pavadīt ministrijas telpās, nav nemaz tik nereāla.
  …Info avots: http://www.infotop.lv/article/lv/mediku-algas-atkal-paaugstinas-videji

  Kontrole būs

  Saeima šodien pieņēma grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, kas nosaka valdībai uzdevumu rast finansējumu mediķu atalgojuma palielināšanai turpmākos trīs gadus par vidēji 20%.
  Likuma grozījumi nosaka, ka valdība, sagatavojot 2019.gada budžetu un vidējā termiņa budžeta ietvaru, paredz valsts finansējumu veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai vidēji gadā 20% apmērā: 2019.gadā – 87,48 miljonus eiro, 2020.gadā – 191,22 miljonus eiro, bet 2021.gadā – 314,6 miljonus eiro.
  Šo likumprojektu Saeimā iesniedza Sociālo un darba lietu komisija. Konsultācijas par likumprojektu notikušas ar Latvijas Slimnīcu biedrību, kā arī Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību, kuri to atbalsta.
  Viens no Saeimas deputātiem tviterī uzsvēris, ka tiks rūpīgi kontrolēts līdzekļu izlietojums, kas ieinteresējis divus citus lietotājus. Savukārt kādai tvitera lietotājai pēc uzzināšanas par pieņemto lēmumu tapis skaidrs, kāpēc, iespējams, viena no ministrēm šodien neesot bijusi labā omā.
  13.Saeimas deputāts Andris Skride (AP) uzsvēris, ka līdzekļu izlietojums tiks rūpīgi kontrolēts.
  Andris Skride@AndrisSkride
  Tikko Saeimā steidzamības kārtā pieņēmām likumu, ka medicīnas darbinieku algas ar 2019.gada 1.janvāri pieaugs par 20 %, algu pieaugums arī 2020. un 2021. gadā! Rūpīgi kontrolèsim arī šo līdzekļu izlietojumu!
  Thu Dec 13 09:16:25 +0000 2018

  Tas, kā kontrole tiks realizēta, interesē ekonomistam Igoram Kasjanovam.
  Igors Kasjanovs@Miesnieks_LV
  @AndrisSkride Kādā veidā notiks līdzekļu izlietojuma kontrole?
  Thu Dec 13 09:35:55 +0000 2018

  Par to, kā kontrole tieši tiks realizēta, vaicā Bezrindas.lv vadītājs Andris Tihomirovs.
  Andris Tihomirovs@atihomirovs
  @AndrisSkride Doma kontrolēt kur mediķi tērēs savas algas? 😉
  Thu Dec 13 09:32:30 +0000 2018

  Lēmumam atbalstu paudusi tvitera lietotāja “Anna Habls”.
  Anna Habls@xiksabazons
  @AndrisSkride kamēr citi čakarējas 4 gadus, tikuši Saeimā aizbildinoties, ka šis vai tas ir grūti un neiespējami u.c. ķe ķe ķe, tikmēr Jūs pāris dienās jau esat visiem priekšā ar darbiem. 👍
  Thu Dec 13 10:10:37 +0000 2018

  Bet uzņēmējam Reinim Ceplim ir ideja, kur iegūt nepieciešamos līdzekļus.
  Reinis Ceplis@Reinisceplis
  @xiksabazons @AndrisSkride Vēl tikai naudas printeri vajag ieslēgt
  Thu Dec 13 10:26:48 +0000 2018

  Savukārt Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas vecāko eksperti “LIFE” atbalsta vienībā Zani Pūpolu uztraukusi veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) sliktā oma.
  Zane Pūpola@ZPupola
  Laikam tāpēc Čakša šorīt bija tik sliktā omā, dikti dusmīga. Nu ja. Mediķiem algas jāceļ par spīti viņas pūlēm to nedarīt, un pa virsu vēl pikets! Atkal par strādājošo tiesībām. Visi pret viņu sazvērējušies https://twitter.com/AndrisSkride/status/1073144600594972672
  Thu Dec 13 09:46:43 +0000 2018
  …Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/5db5655e-a526-41dd-88ce-d6ad47513411/

  Attēla avots:
  https://m.facebook.com/PROGRESIVIE/photos/a.411136325599016/2005721122807187/?type=3

  FOTO avots: https://m.facebook.com/photo.php?fbid=2005699476142685&id=184096511636333&set=pcb.2005702472809052&source=48