VIDEO&FOTO: 23.5.2017. pie Rīgas domes 40 cilvēki piketē par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim. Rīgas dome to noraida

  1
  4382

  Pie Rīgas domes aptuveni 40 cilvēki pulcējušies piketā par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam mājoklim, novēroja aģentūra LETA.
  Mītiņa dalībniekiem rokās ir plakāti ar uzrakstiem “Rokas nost no mūsu mājām!!!”, “Atcelt NĪN vienīgajam mājoklim”, “Saskaņu, lielāko korupciju un alkatību nost!” un citiem. Piketa dalībnieki skandēja “Rokas nost no mūsu mājām!” un “Atcelt NĪN!”.
  Starp mītiņa dalībniekiem stāv arī vairāki Rīgas domes opozīcijas deputāti, piemēram, Valdis Gavars (V), Olafs Pulks (V), Sarmīte Ēlerte (V), Dainis Locis (VL-TB/LNNK), Ieva Holma (VL-TB/LNNK), Baiba Broka (VL-TB/LNNK), kā arī partijas “No sirds Latvijai!” saraksta līdere Rīgā Diāna Novicka.
  Mītiņā tika norādīts, ka Rīgas dome saistošajos noteikumos iestrādājusi 90% NĪN atlaidi privatizētajiem rīdzinieku īpašumiem, tā pretstatot iedzīvotājus. Tika pausts, ka tā ir atklāta vēršanās pret represēto rīdzinieku pēcnācējiem un kārtīgi strādājošiem rīdziniekiem, kuri sakrājuši naudu un iegādājušies īpašumus – dzīvokļus un mājas Rīgā.
  Piketa dalībnieki uzrunā aicināja Rīgas mēru Nilu Ušakovu (S) būt atsaucīgam pret visiem Rīgas iedzīvotājiem.
  Jau ziņots, ka Rīgas dome plāno divus gadus piešķirt NĪN atvieglojumu 90% apmērā fiziskām personām par tādām dzīvojamām mājām, kuru pārvaldīšanas tiesības atbilstoši likumam “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārņemtas no pašvaldības vai kurās esošie dzīvokļi privatizēti atbilstoši likumam “Par kooperatīvo dzīvokļu privatizāciju”, ja ēkā ir vismaz desmit dzīvokļi un ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums.
  Turklāt paredzēts, ka fizisku personu mājokļa būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums turpmāk nebūs šķērslis NĪN atvieglojumu saņemšanai.
  Vienlaikus ar grozījumiem saistošajos noteikumos no 900 eiro līdz 1000 eiro tiks palielināta maksimālā NĪN atvieglojumu summa, kādu var saņemt ģimenes ar bērniem, kā arī no 1500 kvadrātmetriem līdz 2000 kvadrātmetriem tiks palielināta viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās mājas apbūvē ietilpstošajām ēkām piekrītošā zemes vienības platība, par kuru tiek piešķirti NĪN atvieglojumi.
  Pašvaldība skaidro, ka, paredzot NĪN atvieglojumus par ēkām, kas ir privatizētas un par kurām ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums, tiek veicināta iedzīvotāju aktivitāte, lemjot savas dzīvojamās mājas likteni, proti, pieņemot kopīgus lēmumus par ēkas pārvaldīšanas kārtību, uzturēšanu un nepieciešamības gadījumā arī remontdarbiem.
  Savukārt maksimālās NĪN atvieglojumu summas palielināšana ģimenēm ar bērniem nodrošinās papildus finansiālu atbalstu vecākiem, kas dažādu apstākļu dēļ dzīvo īpašumos ar augstāku kadastrālo vērtību (piemēram, vēsturiskās teritorijās, kur pat nelielas ēkas atrodas uz salīdzinoši lielām zemes vienībām, kuras nav iespējams sadalīt).
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/06EE89EC-2930-41A7-9116-CBA8C0D8AF21/ un video: https://www.youtube.com/watch?v=CxrNKj-CvS0

  “Manabals.lv” iniciatīvas un biedrības “Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam” informācija plašsaziņas līdzekļiem

  Otrdien, 23.maijā plkst.13:30 pie Rīgas pilsētas pašvaldības ēkas Rātslaukumā 1, notika mītiņš-tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam -mājoklim Latvijā. NĪN vienīgajam mājoklim netiek piemērots Baltijas kaimiņvalstīs, kā arī daudzās ES valstīs, piemēram, Dānijā, Beļģijā, Maltā, Slovākijā, Itālijā, Grieķijā.
  Krīzes laikā Valda Dombrovska (Vienotība) valdības izstrādātais plāns – pielīdzināt nekustāmā īpašuma nodokli tirgus vērtībai, šodien plūc savus postošos augļus atstājot iedzīvotājus bez mājām un burtiski padarot tos nabagus. Pagājušo mēness rīkojot protesta mītiņu pie Saeimas ,centāmies pievērst parlamentāriešu vērību nodokļa konfiscējošai būtībai, un pieprasījām tā atcelšanu. Diemžēl, pašreiz ZZS vadītā valdība NIN nodokli un vienīgo īpašumā esošo mājokļu konfiscēšanu atcelt negrasās, un ir nolēmusi turpināt Vienotības izstrādāto NIN politiku papildinot to tikai ar “mērenu”, 10% ikgadējo kāpumu. ZZS vadītā Finanšu ministrija ir paredzējusi nākamgad ievērojami paaugstināt nodokli ēkām, kas uzbūvētas pēc 2000.gada. Līdz ar to nākošgad rīdzinieku maksājumi par NIN varētu pieaugt pat par 1000€.
  Skolotājai Liānai Hiršsonei, kura ar ģimeni dzīvo Rīgā nelielā privātmājā, NĪN vienpadsmit gadu laikā kļuvis 45 reizes lielāks. “Ar skolotājas algu to ir neiespējami nomaksāt,” apliecina Liāna Hiršsone. “Mana un manas ģimenes sociālā drošība ir nopietni apdraudēta, jo nākamgad man būšot jāmaksā 75 reizes vairāk nekā pirms divpadsmit gadiem, proti, 3020 eiro. Ja 2006.gadā NĪN gadā bija aprēķināts 40 eiro apmērā, tad šogad tas jau ir 45 reizes lielāks – 1800 eiro.”
  Pagājušo nedēļu, plašsaziņas līdzekļos tika publiskota informācija, ka Rīgas dome, paredzot gaidāmo NIN kāpumu-saistošajos noteikumos iestrādāja 90% (procentīgo) NIN atlaidi, privatizētajiem rīdzinieku īpašumiem, tā pretstatot iedzīvotājus, kas ir atklāta vēršanās pret represēto rīdzinieku pēcnācējiem un strādājošiem rīdziniekiem, kuri čakli strādājot un taupīgi dzīvojot, sakrājuši naudu un iegādājušies īpašumus – dzīvokļus un mājas Rīgā.
  Ņemot vērā nekustamā īpašuma nodokļa konfiscējošo raksturu un tā reālās, neizbēgamās sekas, iniciatīvas “Par nekustamā īpašuma atcelšanu vienīgajam īpašumam” autori un viņu atbalstītāji aicina Latvijas iedzīvotājus uz mītiņu, lai solidarizētos un pieprasītu Rīgas domes vadītājiem, visiem rīdziniekiem- atcelt NĪN par vienīgo nekustamo īpašumu, piemērojot likumā par NĪN noteikto zemāko 0,2% likmi no kadastrālās vērtības par zemi un ēku ar 90% NIN atlaidi un nekavējoties pārtraukt mūsu īpašumu konfiscēšanu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/68AB57E7-48FB-4C85-9D6F-5281C8E3D330/

  Rīgas dome noraida opozīcijas deputātu priekšlikumus par papildu NĪN atvieglojumiem mājokļu īpašniekiem

  Rīgas dome šodien sēdē noraidīja visus opozīcijas deputātu priekšlikumus par papildu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumiem mājokļu īpašniekiem.
  Rīgas dome šodien nolēma piešķirt NĪN atvieglojumus 90% apmērā no pašvaldības pārņemtām vai privatizētām ēkām, kurās ir vismaz desmit dzīvokļi un kuru iedzīvotāji ir noslēguši dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu, divus gadus būs nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumi 90% apmērā.
  Grozījumi saistošajos noteikumos par NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā paredz divus gadus piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus 90% apmērā fiziskām personām par tādām dzīvojamām mājām, kuru pārvaldīšanas tiesības atbilstoši likumam “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārņemtas no pašvaldības vai kurās esošie dzīvokļi privatizēti atbilstoši likumam “Par kooperatīvo dzīvokļu privatizāciju”, ja ēkā ir vismaz desmit dzīvokļi un ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums.
  Rīgas domes deputāts Nils Josts (V) bija iesniedzis priekšlikumu noteikumu grozījumos paredzēt, ka 90% NĪN atlaide pienāktos ēkām, kurās ir vismaz divi, nevis desmit dzīvokļi. Viņš pauda, ka NĪN atvieglojumi ir atbalstāmi, bet nav izmantotas visas iespējas, ko noteikumi var dot. Viņš uzsvēra, ka, iekļaujot ēkas ar mazāku dzīvokļu skaitu, tas īpašu fiskālo ietekmi neradīs, bet paplašinās iedzīvotāju iespējas.
  Savukārt deputāts Valdis Gavars (V) bija iesniedzis piecus priekšlikumus. Viņš aicināja 90% NĪN atvieglojumus noteikt vientuļiem pensionāriem un vientuļiem 1., 2. vai 3.grupas invalīdiem, kā arī personām par nekustamo īpašumu, kurš dzimtai pieder vairāk nekā trijās paaudzēs.
  Personām, kuru īpašums atrodas blakus ielām bez asfaltbetona seguma, par zemi Gavars aicināja noteikt NĪN atvieglojumus 20% apmērā, bet personām, kuru īpašums atrodas blakus ielām bez asfaltbetona seguma un kuru īpašums nav pievienots centralizētajai ūdensapgādes sistēmai un centrālajai kanalizācijas sistēmai, – 50% apmērā.
  Tāpat Gavars bija iesniedzis priekšlikumu noteikt NĪN atvieglojumus 70% apmērā vienīgā mājokļa īpašniekiem, kuri ir deklarējuši savu dzīvesvietu šajā īpašumā un, kuri ir šī nekustamā īpašuma īpašnieki.
  Vienlaikus ar grozījumiem saistošajos noteikumos no 900 eiro līdz 1000 eiro tiks palielināta maksimālā NĪN atvieglojumu summa, kādu var saņemt ģimenes ar bērniem, kā arī no 1500 kvadrātmetriem līdz 2000 kvadrātmetriem tiks palielināta viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās mājas apbūvē ietilpstošajām ēkām piekrītošā zemes vienības platība, par kuru tiek piešķirti NĪN atvieglojumi.
  Deputāts Olafs Pulks (V) aicināja maksimālo NĪN atvieglojuma summu ģimenēm ar bērniem palielināt līdz 2000 eiro, bet viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās mājas apbūvē ietilpstošajām ēkām piekrītošo zemes vienības platību palielināt platību palielināt līdz 5000 kvadrātmetriem.
  Rīgas domes deputāti visus opozīcijas iesniegtos priekšlikumus noraidīja.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/1432247A-0B64-42C8-A847-B09C4C075F31/

  Nedrīkst diskriminēt nelielo daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus

  Rīgas domes deputāte Baiba Brigmane ir iesniegusi labojumus kārtībā, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība sniedz palīdzību daudzdzīvokļu dzīvojamo māju siltināšanai un renovācijai, par ko balsos šīs dienas dome sēdē. Deputātes iesniegtie labojumi paredz, ka saistošajos noteikumos minētās daudzdzīvokļu mājas ir ēkas, kurās ir vismaz divi dzīvokļi, nevis vismaz desmit kā to paredz valdošās koalīcijas atbalstītais grozījumu projekts.
  Ja tiktu pieņemts šī brīža saistošo noteikumu projekts, ēka, kurā ir deviņi vai mazāk dzīvokļi nevarētu saņemt 50% pašvaldības līdzfinansējumu māju renovācijai.
  Deputāts Nils Josts ir iesniedzis labojumus grozījumos nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtībā. Deputāta iesniegtie labojumi paredz, ka saistošajos noteikumos minētās nodokļa atlaides attiektos uz daudzdzīvokļu mājām, kurās ir vismaz divi dzīvokļi, nevis vismaz desmit kā to paredz sākotnējais grozījumu projekts.
  Deputāts uzskata, ka nedrīkst diskriminēt nelielo daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekus, jo, iedzīvotāji ēkās, kurās ir deviņi vai mazāk dzīvokļi nevarētu saņemt paredzēto nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi 90% apmērā. Grozījumi paredz, ka atlaide divus gadus pienāktos tām daudzdzīvokļu mājām, kuras ir pārņemtas no pašvaldības un ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums, vai dzīvojamajā mājā esošie dzīvokļi ir privatizēti. To mērķis ir veicināt iedzīvotāju aktivitāti, pieņemot kopīgus lēmumus par ēkas pārvaldīšanas kārtību, uzturēšanu un nepieciešamības gadījumā arī remontdarbiem.
  Deputāts Olafs Pulks ir iesniedzis priekšlikumu palielināt atvieglojumus par viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās mājas apbūvē ietilpstošajām ēkām piekrītošo zemi līdz 5000 m2 un palielināt maksimāli iespējamo pabalstu apjomu ģimenēm ar bērniem līdz 2000 eiro gadā.
  Deputāts uzskata, ka Saskaņas un Gods kalpot Rīgai piedāvātais atvieglojumu palielinājums, attiecīgi 2000 m2 un 1000 eiro ir nepietiekams, lai atvieglotu rīdziniekiem šī brīža nekustamā īpašuma nodokļa slogu.
  Deputāts Valdis Gavars ir iesniedzis priekšlikumu noteikt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi īpašumam, kurā dzimta dzīvo jau vismaz trešajā paaudzē 90% apmērā un priekšlikumu noteikt 70% nodokļa atlaidi vienīgajam īpašumam, kurā dzīvo īpašnieks.
  Valdis Gavars uzskata, ka nekustamā īpašuma nodokļa atlaide dzimtas īpašumam pasargātu iedzīvotājus no savu dzimtas māju pamešanas, lai pārceltos uz lētāku apkaimi, augoša nekustamā īpašuma nodokļa dēļ. Deputāts iesniedzis arī vairākus citus priekšlikumus par nekustamā īpašuma nodokļa atlaižu piešķiršanu.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/932E3EF6-6CF2-4E67-BBD1-301FFE458BAE/

  Pusotru nedēļu pirms vēlēšanām Rīgā nobalso par NĪN atvieglojumiem atsevišķām ēkām

  Rīgā no pašvaldības pārņemtām vai privatizētām ēkām, kurās ir vismaz desmit dzīvokļi un kuru iedzīvotāji ir noslēguši dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu, divus gadus būs nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumi 90% apmērā, šodien nolēma Rīgas dome.
  Grozījumi saistošajos noteikumos par NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā paredz divus gadus piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus 90% apmērā fiziskām personām par tādām dzīvojamām mājām, kuru pārvaldīšanas tiesības atbilstoši likumam “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” pārņemtas no pašvaldības vai kurās esošie dzīvokļi privatizēti atbilstoši likumam “Par kooperatīvo dzīvokļu privatizāciju”, ja ēkā ir vismaz desmit dzīvokļi un ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums.
  Turklāt paredzēts, ka fizisku personu mājokļa būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums turpmāk nebūs šķērslis NĪN atvieglojumu saņemšanai.
  Vienlaikus ar grozījumiem saistošajos noteikumos no 900 eiro līdz 1000 eiro tiks palielināta maksimālā NĪN atvieglojumu summa, kādu var saņemt ģimenes ar bērniem, kā arī no 1500 kvadrātmetriem līdz 2000 kvadrātmetriem tiks palielināta viena vai divu dzīvokļu dzīvojamās mājas apbūvē ietilpstošajām ēkām piekrītošā zemes vienības platība, par kuru tiek piešķirti NĪN atvieglojumi.
  Pašvaldība skaidro, ka, paredzot NĪN atvieglojumus par ēkām, kas ir privatizētas un par kurām ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums, tiek veicināta iedzīvotāju aktivitāte, lemjot savas dzīvojamās mājas likteni, proti, pieņemot kopīgus lēmumus par ēkas pārvaldīšanas kārtību, uzturēšanu un nepieciešamības gadījumā arī remontdarbiem.
  Savukārt maksimālās NĪN atvieglojumu summas palielināšana ģimenēm ar bērniem nodrošinās papildus finansiālu atbalstu vecākiem, kas dažādu apstākļu dēļ dzīvo īpašumos ar augstāku kadastrālo vērtību (piemēram, vēsturiskās teritorijās, kur pat nelielas ēkas atrodas uz salīdzinoši lielām zemes vienībām, kuras nav iespējams sadalīt).
  Pašvaldība aprēķinājusi, ka minēto atvieglojumu ieviešana kopā izmaksās 1,029 miljonus eiro. Tai skaitā atvieglojumu piešķiršana privatizētajām, no pašvaldības pārvaldīšanā pārņemtajām dzīvojamām ēkām izmaksās 900 000 eiro, ierobežojumu palielināšana no 900 eiro līdz 1000 eiro – 30 000 eiro, bet ierobežojumu palielināšana no 1500 kvadrātmetriem līdz 2000 kvadrātmetriem – 64 000 eiro. Savukārt atvieglojumu piešķiršana par būvēm, kuru būvniecībā ir pārsniegts kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, pašvaldībai izmaksās 35 000 eiro.
  …Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/1F4BBE4E-6446-4361-847A-9AC4F15CA6B6/