Zaļā partija kā dolārs bez pārsteigumiem

  0
  882

  Edgars Kupčs, Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondents

  Latvijas Zaļā partija šodien,1.4.2017, Ādažos pulcējusies ikgadējā kongresā, kurā pārvēl vadību. Tāpat kā citām partijām arī Zaļās partijas šāgada kongress veltīts pašvaldību vēlēšanām. Politiskā spēka vadība vērtē, ka lielākais izaicinājums būs vēlēšanās iekļūt Rīgas domē, kur Zaļā partija nav bijusi pārstāvēta trīs sasaukumus. Bet kā lielākās kļūdas tiek minēta varas zaudēšana vides ministrijā un vairāku politiķu pārkāpumi.Savukārt politologs Ivars Ījabs Zaļo partiju salīdzina ar dolāru, no kā turklāt nav sagaidāmi pārsteigumi.
  Latvijas Zaļā partija sevi sauc par pirmo jaunizveidoto politisko partiju Atmodas laikā vēl pirms Latvijas valstiskās neatkarības deklarēšanas. Kopš dibināšanas Zaļās partijas biedru skaits ir septiņkāršojies līdz astoņiem simtiem, taču kā vadmotīvs izvirzītās rūpes par dzīvību nav bijis pietiekams iemesls, lai politiskajā vidē šī partija varētu stabili pastāvēt bez sabiedrotajiem. To atzīst arī partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, kas kārtējās cerības liek uz gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.
  “(..) Mēs startējam ar diezgan plašu redzējumu – vairāk nekā 30 pašvaldībās gan ar atsevišķiem sarakstiem, gan kopā ar Zemnieku savienību. Reģionos tas ļoti atkatīgs no personām, kā tās spēj atrast kopīgu valodu un saprasties, (..)”, saka Tavars.
  Pēc trīs garām palaistiem sasaukumiem nu Zaļā partija cer iekļūt arī Rīgas domē, šoreiz startējot kopā ar Zemnieku savienību un tās kandidātam atdodot arī iespēju pretendēt uz mēra krēslu. Runājot par garām palaistām iespējām, Tavars pirmkārt min vides ministrijas vadības atdošanu Nacionālajai apvienībai. Viņa ieskatā vides aizsardzības jautājumiem veidojams atsevišķs vides valsts ministra biroja postenis. Savukārt lielākās kļūdas pieļautas veselības jomā un Jūrmalā.
  Politologs Ivars Ījabs Zaļās partijas raksturošanā citē Nacionālās apvienības politiķi Aleksandru Kiršteinu, ka “viņi ir zaļi kā dolārs un tāpat turpina eksistēt”.
  “Zaļās partijas izdzīvošanas jautājums, protams, ir jau gadus 15 pastāvošā simbioze ar Zemnieku savienību, kas viņiem nacionālā līmenī ļauj mnepārtraukti atrasties pie varas,” norāda Ījabs.
  Pēc Ījaba teiktā, Belēviča un Trukšņa skandāli diez vai būs pietiekami iemesli, lai Zaļā partija zaudētu varu. Taču arī pārsteigumi no tās nav gaidāmi:
  “Zaļā partija turpina darboties; (..) kamēr ši simbioze pastāvēs un kamēr cilvēki balsos par “zaļzemniekiem”, tikmēr arī Zaļā partija būs nosacīti zirgā. Es domāju, ka nav ko gaidīt [no kongresa] milzīgas reformas un kaut kādus valstiska līmeņa projektus.”
  Pašlaik valdībā Zaļā partija atbildīga tikai par aizsardzības jomu, kam atšķirībā no veselības un vides nozarēm, kurās partija varu zaudējusi, jau vairākus gadus tiek garantēts būtisks budžeta kāpums.
  …Info avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/politologs-zalo-partiju-salidzina-ar-dolaru-no-kura-parsteigumi-nav-sagaidami.a230738/