ZZS deputāts nodemonstrē, ka ātro kreditētāju bizness viņam svarīgāks par iedzīvotāju interesēm

  0
  1289

  “Pretēji līdzšinējiem solījumiem, ierobežot ātro kredītu biznesu, kas parādu jūgā ir iedzinis un turpina dzīt tūkstošiem cilvēku, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti pēkšņi ātros kredītus lobē, bet iedzīvotājus – atstāj tik pat neaizsargātā situācijā, kā līdz šim. Šāda valdošās partijas divkosība īsi pirms vēlēšanām ir pārsteidzoša, atliek vien sekot līdzi, kurā brīdī starp partijas lielākajiem sponsoriem parādīsies nebanku kreditēšanas nozares pārstāvji un kādas būs ziedojumu summas, kuru vārdā partija izrādījusies gatava upurēt iedzīvotāju intereses,” komentējot ZZS deputāta Arta Rasmaņa vēlmi nebanku sektoram tikai formāli noteikt jaunus ierobežojumus, secina Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš.
  Aizvadītajā vasarā ne bez grūtībām, tomēr Saeimas deputātiem izdevās divos lasījumos lemt par ātros kredītus ierobežojošiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Lai arī atbildīgajai Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai reizēs, kad bija iecerēts skatīt ātros kredītus ierobežojošos grozījumus vairākkārt kvoruma dēļ nācās sēdi atcelt, trešajā piegājienā nepieciešamais deputātu skaits uz sēdi ieradās un grozījumi tika skatīti un atbalstīti. Tie paredzēja, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07% dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.
  Atbalstu guva priekšlikumi ierobežot maksimālo izsniedzamo kredīta summu un iespējas pagarināt kredīta atmaksu. Atbalstīts tika arī priekšlikums, kas paredz noteikt, ka, noslēdzot līgumu par aizdevumu uz laiku līdz 30 dienām, paredzot kredīta atmaksu vienā maksājumā, aizdevuma summa nedrīkst pārsniegt 50% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas jeb 215 eiro. Turklāt spēkā bija palikuši arī jau pirmajā lasījumā atbalstu guvušais priekšlikums ātrajiem kredītiem noteikt maksimālo gada procentu likmi 25% apmērā.
  Savukārt tagad ZZS deputāts Artis Rasmanis aicina noteikt, ka kredīta kopējās izmaksas patērētājam nevar pārsniegt 0,40% dienā no kredīta summas no pirmās līdz septītajai kredīta izmantošanas dienai, 0,18% – no astotās kredīta izmantošanas dienas, kas pēc būtības minimāli samazina šobrīd spēkā esošo procentu likmi.
  “Kad augustā komisijas sēdē beidzot izdevās savākt leģitīmam balsojumam nepieciešamos kvorumu, deputātus uzrunāja arī ZZS pārstāvošā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, kura uzsvēra ātros kreditētājus ierobežojošu grozījumu nepieciešamību. Viņa akcentēja nepieciešamību aizsargāt iedzīvotājus un iestājās par būtisku ātro kredītu procentu likmes samazinājumu. Rezultātā gan komisija, gan arī Saeima virzītos grozījumus atbalstīja un novirzīja tos skatīšanai trešajā – pēdējā balsojumā, kas komisijā ir iecerēti nākamajā nedēļā. Tādēļ tagad, īsi pirms pēdējā balsojuma par iedzīvotājiem labvēlīgajiem grozījumiem, kas daudzus var pasargāt no aizvien pieaugošā parādu jūga un jaunu kredītu ņemšanas, ZZS deputāta Arta Rasmaņa rosinājums atcelt visu līdz šim panākto un turpināt atbalstīt ātro kredītu izsniedzējus, apliecina ZZS divkosīgumu. Tas vedina domāt, ka ZZS sponsoru sarakstos jau tuvākajā laikā varētu parādīties ieraksti par būtiskiem ziedojumiem partijas kasē, kas nāk no ātro kredītu izsniedzēju biznesa vai tam pietuvinātām personām. Atliek vien paskatīties, cik liela izrādīsies tā summa, kuras dēļ ZZS būs pārdevis iedzīvotāju intereses,” skarbs savos izteikumos ir Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš.
  Viņš neslēpj, ka ZZS deputāti arī iepriekš vairāk iestājušies par ātro kredītu izsniedzēju nevis iedzīvotāju interesēm. Kā nekā, arī ZZS deputāti bija tie, kuri šajā vasarā vairākkārt boikotēja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdi, neļaujot lemt par ātros kredītus ierobežojošajiem grozījumiem.
  Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš gan izsaka cerības, ka jaunie ZZS deputāta priekšlikumi grozījumiem negūs pārējo deputātu atbalstu uz skatīšanu Saeimā jau trešajā lasījumā tiks virzīts tāds likumprojekts, kāds tas ir pēc diviem iepriekšējiem balsojumiem gan komisijas sēdē, gan arī Saeimā. Tostarp tiks saglabāts arī nosacījums, ka, lai atbilstoši likuma prasībām kredīta devējs varētu novērtēt patērētāju spēju atmaksāt kredītu, paredzēts noteikt, ka uz informāciju, kas saņemta no paša patērētāja, iespējams balstīties tikai tad, ja tā ir pietiekama un dokumentāri pamatota. Tāpat likumprojektā kredīta devējiem noteikts pienākums ar kredītinformācijas biroja starpniecību savstarpēji apmainīties ar ziņām par patērētāja un galvinieka saistībām, kā arī to izpildes gaitu.
  No likuma tika plānots izslēgt normu, kas paredz, ka prasība par kreditēšanas līguma procentu maksājuma samazinājumu gadījumā, ja kredīts piešķirts, neizvērtējot patērētāja spēju to apmaksāt, ir ceļama tiesā sešu mēnešu laikā no kreditēšanas līguma noslēgšanas dienas. Līdz ar to patērētājam būs iespēja tiesā vērsties arī pēc sešiem mēnešiem.
  …Info avots: http://www.leta.lv/press_releases/FDEA7674-B38B-4A83-84BC-DC693FB77F9E/